Konečne sa ozval aj Zuckerberg, Trumpov postoj ho znechucuje. Demonštrácia sa uskutoční aj v Bratislave

  • Vedci z neziskovej organizácie, za ktorou stojí Zuckerberg spolu s manželkou Chan, poslali zakladateľovi Facebooku otvorený list
  • Nepáči sa im, ako Facebook toleruje príspevky Donalda Trumpa, ktoré sú plné dezinformácií
  • Americké demonštrácie sa postupne dostávajú aj do Európy, už v sobotu sa uskutoční demonštrácia priamo v Bratislave
facebook
TASR/AP/Susan Walsh, Marcio Jose Sanchez
  • Vedci z neziskovej organizácie, za ktorou stojí Zuckerberg spolu s manželkou Chan, poslali zakladateľovi Facebooku otvorený list
  • Nepáči sa im, ako Facebook toleruje príspevky Donalda Trumpa, ktoré sú plné dezinformácií
  • Americké demonštrácie sa postupne dostávajú aj do Európy, už v sobotu sa uskutoční demonštrácia priamo v Bratislave

Nevhodný slovník americké prezidenta na sociálnych sieťach dvíha tlak nielen odborníkom a širokej verejnosti, ale aj známym a bohatým ľuďom. Najnovšie sa k Trumpovmu správaniu vyjadrili zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg, spoločne so svojou manželkou Priscillou Chan. Tí sa dostali do konfliktu s odborníkmi, ktorí pracujú alebo podporujú iniciatívu Chan Zuckerberg Initiative (CZI). 

Nepáči sa im, ako sa americký prezident vyjadruje v statusoch na Facebooku. Zuckerbergovi a Chan poslali otvorený list, v ktorom kritizovali postup Zuckerbergovej spoločnosti.

Kráľovná Twitteru Taylor Swift Trumpovi: V novembri končíš. Odštartovala éru „nemlčania“ umelcov

Zuckerberg by mal pritvrdiť v pravidlách

Ako uvádza Business Insider, vyše 140 vedcov žiadalo Zuckerberga, aby popremýšľaš nad prísnejšími pravidlami používania Facebooku, obzvlášť v prípade dezinformácií a nevhodného jazyka, ktorý uráža iných ľudí. Okrem toho spomenuli Trumpov príspevok, ktorý sa stal terčom veľkej kritiky. „Keď sa začne rabovanie, začne sa strieľať,“ odkázal Trump na sociálnej sieti.

Odborníci verejne prehlásili, že ich sklamal prístup Facebooku. Údajne nedodržiava vlastné pravidlá týkajúce sa prezidenta Donalda Trumpa, ktorý používa platformu primárne na šírenie dezinformácií.

facebook
zdroj: AP via TASR/Jeff Chiu

Situácia sa kvôli Facebooku môže poriadne zhoršiť

Zuckerberg spolu s manželkou priznali, že sa ich otvorený list dotkol a situáciu začnú riešiť. Aj napriek tomuto tvrdenia však nepodnikli nijaké nové kroky. Namiesto toho zdieľali Zuckerbergov starší facebookový príspevok, v ktorom obhajoval postupy spoločnosti. Zároveň sa zaviazal prehodnotiť pravidlá týkajúce sa moderovania obsahu. Údajne sa má zamerať aj na zneužívanie sociálnych sietí politicky vplyvnými ľuďmi.

Mnohým sa ale nepáči, že Zuckerberg s doterajšími príspevkami prezidenta neurobil nič. Minulý týždeň tak zo spoločnosti odišlo niekoľko zamestnancov, ktorí s taktikou „mŕtveho chrobáka“ nesúhlasia.

Facebook a CZI sú dve nezávislé organizácie

Chan Zuckerberg Initiative je spoločnosť, ktorú založil Mark Zuckerberg spolu so svojou manželkou Priscillou Chan. Cieľom iniciatívy je podľa The Guardian „rozvíjať ľudský potenciál a podporovať rovnosť v oblastiach zdravia, vzdelávania, vedeckého výskumu a energetiky“.

Ako vysvetlil manželský pár pre Vox, spoločnosť Facebook a CZI sú dve oddelené a nezávislé organizácie, pričom jedna do druhej nezasahuje. Kritiku vedcov zo spoločnosti, ktorú založili, preto neberú ofenzívne.

facebook
zdroj: AP via TASR/Patrick Semansky

Nesúhlas s policajnou brutalitou môžeš vyjadriť aj v Bratislave

Demonštrácie spôsobené smrťou Georga Floyda už dávno presiahli hranice Ameriky. Ľudia vyjadrujú svoj názor aj v európskych mestách. Podobná demonštrácia sa bude konať aj v Bratislave. Pôjde o pokojné zhromaždenie v hlavnom meste, ktoré sa začne o pol šiestej podvečer na Námestí SNP.

Organizátori chcú dať ľuďom príležitosť vyjadriť svoj nesúhlas s policajnou brutalitou. Program demonštrácie otvorí minúta ticha za obete policajnej brutality. „Na záver musíme všetkých poprosiť, aby si priniesli rúška a mali ich nasadené cez ústa aj nos počas celého protestu z pochopiteľných hygienických dôvodov,“ odkázali organizátori. 

Zdroje: CNN, Aktuality, The Guardian, Facebook, Medium/Jason Synaptic, Business Insider, Vox

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech