Konflikt na proteste Smeru vyriešili policajti. Prezradili nám, ako postupovali

  • Na protivládnej demonštrácii v Nitre bolo rušno a došlo k potýčke
  • Demonštrujúci totiž napadli staršieho muža s transparentom s fotkou Jána Kuciaka
protest
Startitup
  • Na protivládnej demonštrácii v Nitre bolo rušno a došlo k potýčke
  • Demonštrujúci totiž napadli staršieho muža s transparentom s fotkou Jána Kuciaka

Po protivládnom proteste pred bránami parlamentu či akcii v Martine si Smer vzal na mušku aj Nitru. V meste pod Zoborom strana Roberta Fica zorganizovala prvomájovú akciu, na ktorej smeráci kritizovali najmä súčasnú vládu či hlavu štátu Zuzanu Čaputovú.

Niekoľko metrov od rečniacich politikov ale došlo k fyzickej šarvátke. Odniesol si to jeden z mužov, ktorý sa do davu podporovateľov Smeru odvážil prísť s fotografiou zavraždeného novinára.

Smeráci v Nitre

Leitmotívom akcie podľa smerákov bol práve 1. máj, teda ľudovo známy aj ako „sviatok práce“. Pred divadlom Andreja Bagara v Nitre si tak zarečnila partia známych tvári od Juraja Blanára, cez Erika Kaliňáka či lídra strany Roberta Fica.

„Neočakávame od protestu nič, len dať ľuďom najavo, aký je náš postoj k súčasnej vláde. A to, čo tu vidíte dookola, je jasná odozva. Ľudia, ktorí prišli, nás podporili, a to je legitímne,“ uviedol Blanár pre Startitup ešte pred protestom.

erik kaliňák
zdroj: SIU

„Fica si nedáme! Nech žije Fico!“ znelo v rozvášnenom dave počas protestu. Nebolo také ťažké medzi účastníkmi započuť aj vulgarizmy namierené vláde, ako napríklad: „Sv*ne.

„Keby boli na Slovensku normálne demokratické časy, bol by tu s nami aj Robert Kaliňák,“ povedal Fico na úvod. Postupne to v dave začalo poriadne vrieť a došlo k spomínanej potýčke.

Blanár a Blaha
zdroj: SIU

Roztrhnutá fotografia

Starší pán s fotografiou Jána Kuciaka sa dostal len pár metrov od rečniacich smerákov, čo vyprovokovalo niektorých demonštrujúcich. 

Došlo tak následne k šarvátke a niekoľko protestujúcich sa snažilo staršiemu mužovi vytrhnúť fotografiu z rúk, čo nakoniec viedlo k poškodeniu transparentu.

protest SMER
zdroj: SIU

Následne zasiahol aj policajný tím, ktorý rozohnal demonštrantov. Muža s fotografiou nakoniec odviedli strážcovia zákona.

Následne sme zisťovali, čo sa stalo po samotnej potýčke. Z policajných zdrojov sme sa dozvedeli, že muž bol upozornený a nakoniec protest opustil.

Protivládne turné Roberta Fica

Demonštrácia sa tak už klasicky niesla v protivládnom duchu a rečníci kritizoval nielen vládu Eduarda Hegera, ale aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Smeráci prejavmi vo viacerých prípadoch doslova vyburcovali dav, a ten napríklad aj v spojitosti s prezidentkou kričal hanlivé vulgarizmy. Jednu z najtvrdších nadávok „utrúsil“ aj šéf smerákov Robert Fico.

Samotná akcia začala približne o tretej hodine poobede. Podľa informácií, ktoré sme získali od hliadkujúcich policajtov, má námestie kapacitu okolo 5 000 ľudí a demonštranti ho dnes zaplnili menej ako do polovice. Na začiatku akcie bolo protestujúcich podľa polície približne 1 500, počet ľudí sa mohol počas protestu navýšiť na dve tisícky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá