Konflikt! Presne to potrebuje váš startup

  • Znie to síce divne, ale nedostatok konfliktu môže byť pre váš startup osudným. Keď nevytvoríte pracovné prostredie, kde sa vaši zamestnanci a kolegovia budú cítiť v pohode, máte o problém postarané.
image_1406481619.jpeg
  • Znie to síce divne, ale nedostatok konfliktu môže byť pre váš startup osudným. Keď nevytvoríte pracovné prostredie, kde sa vaši zamestnanci a kolegovia budú cítiť v pohode, máte o problém postarané.

Strach z toho povedať svoj názor alebo nebodaj vyjadriť nesúhlas s firemnou politikou, je u nás na Slovensku ešte stále dosť kontroverznou témou. Od čias našich rodičov vychovaných v duchu socializmu v štýle „drž hubu a krok“, sa už veľa zmenilo. Z vlastnej skúsenosti by som povedal, že je neuveriteľné dôležité mať vo firme ľudí, ktorí sa neboja povedať svoj názor a dokonca aj často krát nesúhlasiť. Základom progresu je práve konflikt (samozrejme konštruktívny). Dôležité je dokázať vyargumentovať svôj postoj a nie len nezmyselne nesúhlasiť zo všetkým, čo povie druhá strana. Konštruktívny konflikt veľakrát podnecuje rozmýšľať nad problémami resp. môže pomôcť nájsť skryté míny a takto predísť zbytočným problémom. Ako ale vytvoriť takéto prostredie, kde sa ľudia nebudú báť povedať ich názor? Margaret Heffernan jedna z rečníčiek na TEDGlobal 2012 dala krátky návod na to, ako toto prostredie správne vytvoriť:

 

1. Robte s ľuďmi odlišnými od vás

Aj keď sa hovorí, že vrana k vrane sadá, v biznise to neplatí úplne doslovne. Nepotrebujete mať okolo seba tím prikyvovačov, ale ľudí ktorí rozmýšľajú opačne ako vy. Práve vtedy máte väčšiu šancu vychytať už spomínané míny, ktoré by vás pri jednotlivých rozhodnutiach mohli čakať.

 

2. Nemajte strach zmeniť svoj názor

Ako hovorí jeden z mojich obľúbených citátov „často krát je treba väčšej odvahy k tomu svoj názor zmeniť, ako si za nim pevne stáť“. Veľmi výstižné a naozaj platné pravidlo. Nikto nie je neomylný, dokonca ani VY :). 

 

3. Nebojte sa konfliktu

Podľa štatistiky má 85% európskych a amerických CEO strach, z vyvolania konfliktovej situácie v práci. Predstavte si koľko dobrých nápadov takto vyjde na zmar! Ak nevyvoláte takúto situáciu, nikdy nedonútite aj ostatných pohnúť mozgom a vydať zo seba to najlepšie.

 

Ak chcete teda vedieť, ako to presne vidí Haffernanová, stačí si pozrieť video.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech