Koniec ihlám a bolesti. Svet fascinuje nová metóda očkovania, prilákať má túto skupinu ľudí

  • Holanďania vyvíjajú očkovanie laserom, má ísť o bezbolestnú metódu
  • Táto technológia by mohla k očkovaniu prilákať ľudí, ktorí majú fóbiu z ihiel
Unsplash/Towfiqu barbhuiya
  • Holanďania vyvíjajú očkovanie laserom, má ísť o bezbolestnú metódu
  • Táto technológia by mohla k očkovaniu prilákať ľudí, ktorí majú fóbiu z ihiel

Holandskí vedci pracujú na vývoji „bezbolestného“ očkovania. Klasické ihly chcú totižto nahradiť laserom. Od laserového očkovania si sľubujú veľa – očakávajú, že takáto metóda priláka k očkovaniu viac ľudí. Verejnosť by sa tejto revolučnej technológie mohla dočkať v priebehu najbližších 3 rokov. 

Jedným z dôvodov, prečo ľudia odmietajú očkovanie, je aj strach z ihiel. „Fóbia z ihiel je bežnejšia, ako si možno myslíte. Ľudia sa to boja priznať,“ uviedol pre agentúru Reuters David Fernandez Rivas, ktorý za výskumom tejto technológie stojí. Trpí ňou dokonca každý 5. Holanďan. 

Bezbolestné očkovanie

Ako informuje portál Idnes, laserové očkovanie by malo byť veľmi rýchle a bezbolestné, pretože nezasiahne nervové zakončenia v pokožke. Princíp spočíva v tom, že laser pretlačí drobné kvapôčky cez vonkajšiu vrstvu pokožky. 

Sklo obsahujúce kvapalinu sa behom milisekundy zahreje laserom, v kvapaline sa vytvorí bublina, ktorá vytlačí kvapalinu rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu. To nám umožňuje preniknúť do kože bez toho, aby sme ju poškodili. Nie je vidieť žiadna rana ani vstupný bod,“ povedal Rivas.

Revolúcia v očkovaní 

Táto technológia by mohla byť verejnosti dostupná v priebehu 3 rokov. Na výskum bol využitý grant Európskej únie. Ide o peniaze vo výške 1,5 milióna eur. „Očakávajú, že tento mesiac podajú žiadosť o financovanie testovania na ľuďoch,“ informuje Idnes.

Už v minulosti sme ťa informovali o alternatíve ku klasickým ihlám – vedci totižto vyvinuli aj očkovanie náplasťou. Metóda je taktiež menej bolestivá. 

Je to ako keby niekto vzal nejaký suchý zips a stlačil ho pevne na vašu pokožku,“ opísal technológiu v minulosti Mark Prausnitz, profesor na Gruzínskej technickej univerzite chemického a biomolekulárneho inžinierstva.

Zdroje: Idnes.cz, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá