Nová štúdia: Psy pri testovaní ľudí na koronavírus porazili aj PCR testy, výsledky prekvapili aj vedcov

  • Vďaka svojmu pozoruhodnému čuchu už psy preukázali, že dokážu vyňuchať choroby ako rakovina, malária či epilepsia
  • Najnovšie informácie uvádzajú, že psy dokážu detegovať aj ochorenie Covid-19
pes
Unplash/Shreyas Chaudhari, Unplash/Emin BAYCAN
  • Vďaka svojmu pozoruhodnému čuchu už psy preukázali, že dokážu vyňuchať choroby ako rakovina, malária či epilepsia
  • Najnovšie informácie uvádzajú, že psy dokážu detegovať aj ochorenie Covid-19

Ľudia infikovaní koronavírusom vylučujú zreteľný zápach, ktorý vysoko trénovaní psy dokážu určiť. Podľa odborníkov je možné vycvičiť psy na detekciu viac ako 90 % infekcií COVID-19, aj keď sú pacienti bez príznakov, uvádza The Guardian

Plemená, ako sú španieli, retrieveri a labradori, sú obzvlášť dobrými detekčnými psami. „Toto sú psy, ktoré milujú vyhľadávanie,“ povedala doktorka Claire Guest. „Sú tiež veľmi priateľskí a radi pracujú na verejných miestach.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP SK (@startitup_sk)

Psy porazili PCR testy

Labrador menom Tala je jedným zo šiestich psov, ktorí sa zúčastnili štúdie Covid. Štúdia zistila, že psy dokázali detegovať Covid-19 na odevoch infikovaných ľudí s citlivosťou až 94,3%, správne by identifikovali 94 z každých 100 infikovaných ľudí. To je porovnateľné s citlivosťou 58 až 77% pri testoch laterálneho prietoku a 97,2% pri testoch PCR.

Psy však porazili PCR testy rýchlosťou a koronavírus stanovili za menej ako sekundu. „Patria sem ľudia bez príznakov a tiež ľudia s nízkou vírusovou náložou,“ uviedol profesor James Logan, vedúci oddelenia kontroly chorôb z londýnskeho centra hygieny a tropickej medicíny, ktorý štúdiu viedol. 

Vedci tiež zistili, že použitie psov na skríning príletov na konečných staniciach, ako sú letiská, môže odhaliť 91 % prípadov, čo vedie k 2,24-krát nižšej rýchlosti prenosu ako pri samotných testoch PCR.

Sme si istí, že psy vedia odhaliť človeka nakazeného koronavírusom, tvrdia odborníci

Psy ako kontrola na letiskách?

Autori výskumu, ktorý ešte nebol recenzovaný, uviedli, že dúfajú, že by to nakoniec mohlo nahradiť potrebu karantény cestujúcich, čo nevyhnutne naruší každý príchod, aj keď drvivá väčšina nie je COVID pozitívna.

„Kľúčové je, že psy sú podstatne rýchlejšie ako iné testy,“ uviedol spoluautor James Logan. „Navrhujeme, aby psy vykonali prvý počiatočný skríning, a potom tí, ktorí pri príchode boli označení ako pozitívni, dostanú bezplatný test PCR,“ dodal.

Výcvik detekčného psa Covid-19 trvá osem až 10 týždňov. Za správnu indikáciu pozitívnej vzorky alebo správne ignorovanie negatívnej vzorky sú odmenení jedlom alebo loptou. Pre štúdiu Covid boli psy trénované pomocou tričiek, ponožiek a masiek darovaných členmi verejnosti a zamestnancami NHS, z ktorých niektorí mali pozitívny test na Covid.

Bol by si za koncerty spojené s PCR testovaním, aké plánujú v Česku?

Akokoľvek sú výsledky presné, psy nikdy nenahradia testy PCR. Síce by mohli byť užitočné na letiskách, kde by mohli rýchlo skontrolovať cestujúcich, ktorí vychádzajú z lietadla, ale vyžadovali by aj tak potvrdzujúci test PCR a karanténu, kde by čakali na výsledky.

Najväčšou výzvou je školenie, ktoré si vyžaduje čas a oblečenie, ktoré nosia infikovaní a neinfikovaní jedinci. V súčasnosti prebiehajú práce na identifikácii, ktoré molekuly zápachu psy detegujú, to by mohlo umožniť výrobu „pseudo-zápachu“, čo by zvýšilo počet psov, ktoré by sa dali trénovať.

Zdroje: theguardian.com, sciencealert.com, researchgate.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá