Koniec spaľovákom, zelenú dostávajú elektromobily. EÚ určuje rok, odkedy si už auto na benzín či diesel nekúpiš

  • Dáni a Holanďania sú hlavnými iniciátormi návrhu, aby EÚ spoločne skončila so spaľovacími motormi. Pridali sa k nim aj ďalší, vrátane nášho suseda
  • Sú ale všetky krajiny pripravené na takéto urýchlenie a na to, že už budú môcť nakupovať len elektromobily?
Elektromobily, koniec spaľovacím autám
Unsplash/ Justin Chrn a Chuttersnap
  • Dáni a Holanďania sú hlavnými iniciátormi návrhu, aby EÚ spoločne skončila so spaľovacími motormi. Pridali sa k nim aj ďalší, vrátane nášho suseda
  • Sú ale všetky krajiny pripravené na takéto urýchlenie a na to, že už budú môcť nakupovať len elektromobily?

V niektorých krajinách si už naozaj čoskoro nikto nebude môcť kúpiť nové auto na benzín či diesel. Najväčší milovníci elektrických áut, Nóri, plánujú takýto krok už do 4 rokov,“ písali sme začiatkom tohto roka.

Najväčšia stopka pre spaľovacie motory by v blízkej dobe mala nastať v roku 2030, kedy sa hneď niekoľko krajín zaviazalo definitívne ukončiť predaj nových áut na benzín a diesel. Medzi nimi nájdeme aj veľké krajiny/trhy ako Nemecko či Veľkú Britániu. No elektromobily budú musieť od tohto roku kupovať napríklad aj Slovinci, Holanďania, Íri, Dáni, Švédi, Islanďania či Izraelčania.

Už v tomto článku sme spomínali, že sa v zákulisí hovorí o spoločnom dátume pre celú EÚ, kedy majú členské krajiny (teda aj Slovensko) naraz skončiť s predajom nových spaľovacích vozidiel: „Viaceré krajiny EÚ pretláčajú, aby sa zákaz predaja nových spaľovacích áut nariadil celoplošne pre celú úniu – čo taktiež rozhodne nie je sci-fi scenár a už teraz sa v kuloároch hovorí napríklad o roku 2030, ktorý pre EÚ navrhli Dáni.“

zdroj: Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku

Prešli dva mesiace a takýto návrh je oficiálne vonku. Na jeho čele sú Dáni a Holanďania, takže zákulisné informácie boli, zdá sa, pravdivé. Túto dvojicu sa už rozhodlo v návrhu, teda v oficiálnej žiadosti pre Európsku komisiu, podporiť ďalších 7 krajín: Rakúsko, Grécko, Malta, Litva, Luxembursko, Belgicko a Írsko. Niektorí sa pýtajú, kde sú severskí milovníci elektro-áut, napríklad Švédi, ale nikto predsa nepovedal, že 9-členná skupina je už konečná. Slovensko sa k tejto žiadosti ale zjavne nepridá.

Je Slovensko pripravené na urýchlený zelený prechod?

Musíme urýchliť zelený prechod v cestnej doprave a zákonodarcovia vysielajú výrobcom automobilov a spotrebiteľom v celej EÚ jasné signály,“ citovala ohľadom návrhu dánskeho ministra pre klímu Dana Jorgensena agentúra Reauters.

Postupný prechod na elektromobilitu a teda postupné „zbohom“ pre autá na diesel a benzín sú súčasťou dlhodobých plánov EÚ, aby sa starý kontinent (Európa) stal prvým uhlíkovo/klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. Stať by sa tak malo v roku 2050, pričom už v roku 2030 chce EÚ znížiť emisie skleníkových plynov o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Pripomíname tiež, že až štvrtina skleníkových plynov v Európe pochádza z dopravy a je hlavnou príčinou zníženej kvality ovzdušia, ktorá predstavuje viaceré nebezpečenstvá.

Bratislava, zápcha, dopravné obmedzenia
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Spomínaným krajinám sa zdá „zelených prechod“ pomalý, a preto prichádzajú s návrhom, ako ho urýchliť. „To musí zahŕňať dátum postupného ukončenia predaja nových benzínových a naftových osobných a dodávkových automobilov v EÚ. Súčasné normy CO2 potrebujú „výrazné posilnenie“ a EÚ musí tiež podporiť infraštruktúru nabíjania a tankovania vozidiel s nulovými emisiami,“ píše o návrhu 9 krajín Reuters.

Práve v nedostatočnej infraštruktúre zahrňujúcej aj počet nabíjacích staníc vidia niektoré krajiny v tomto urýchlenom kroku problém a snažia sa návrh zastaviť, alebo prinajlepšom zmierniť a presadiť možno neskorší termín. Podľa našich zistení je medzi týmito krajinami aj Slovensko, ktoré je na tom s úrovňou elektromobility predsa len o niečo viac pozadu než napríklad spomínaní Dáni a Holanďania. V niektorých okresoch Slovenska by si nabíjaciu stanicu stále hľadal márne.

zdroj: Foto: SITA/Branislav Bibel

Doba, keď začíname na cestách stretávať autá na elektrinu, je už aj u nás, len vo väčšom rozsahu sa objaví až o čosi neskôr – ako tomu bolo aj s inými vecami,“ písali sme v januári. Je teda otázne, či návrh neodkladať a urýchliť veci prejde. Taktiež je otázne, v akej podobe sa to môže podariť – aký rok sa stanoví, keďže Európa na tom s elektromobilitou rozhodne nie je na rovnakej úrovni.

Máš záujem o elektromobil alebo hybrid?

Rekordný predaj, ktorý je tak trochu pretláčaný

Reuters sa vo svojej správe venuje aj rekordnému predaju elektromobilov a hybridov: „Predaj elektrických a plug-in hybridných automobilov v EÚ sa v roku 2020 takmer strojnásobil na viac ako 1 milión vozidiel, čo predstavuje viac ako 10 % z celkového predaja.“

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, Reuters, Tesla magazín

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK