Koniec zlyhaniam srdca? Táto umelá inteligencia má 100 percentnú presnosť

  • Technológia funguje na základe umelej inteligencie pomocou jedného srdcového rytmu
  • Podľa výskumníkov z Anglicka má inovatívna technológia 100 percentnú presnosť
BeFunky-collage
Unsplash.com
  • Technológia funguje na základe umelej inteligencie pomocou jedného srdcového rytmu
  • Podľa výskumníkov z Anglicka má inovatívna technológia 100 percentnú presnosť

Doktori by už čoskoro mohli predpovedať so 100 percentnou presnosťou zlyhanie srdca. Vedci vyvinuli nový technologický prístup, ktorý dokáže presne identifikovať zlyhanie srdca iba základe jedného srdcového pulzu. Oznámila to univerzita v Surrey vo Veľkej Británii.

Kognitívne zlyhanie srdca je progresívne ochorenie, ktoré ovplyvňuje silu srdcových svalov. Nový výskum mení existujúce metódy detekcie zlyhania srdca. Nová technológia umelej inteligencie dokáže detekovať zlyhanie srdca pomocou jedného pulzu.

zdroj: Unsplash

„Umelá inteligencia dokáže detekovať nad rámec reálnej frekvencie aj stav, ktorý zodpovedá správaniu chorého srdca,“ hovorí Sebastian Massaro z Univerzity v Surrey.

Zameriavame sa na detekciu jedného srdcového rytmu po dobu 5 minúť na rozdiel od 24 hodín,“ dopĺňa Massaro.

Prezident európskej asociácie pre medicínske a biologické inžinierstvo Dr. Pecchia hovorí, že približne 26 miliónov ľudí po celkom svete je postihnutých chorobami a zlyhaniami srdca. „Tento výskum predstavuje výrazný pokrok, ktorý pomôže k detekcii chorôb,“ hovorí Pecchia.

Výskum však prebiehal na vzorke 12 ľudí, čo nemusí byť dostatočná vzorka na posudzovanie kvality technológie. Je preto potrebných viac štúdií a výskumov v oblasti umelej inteligencie a predpovedania chorôb srdca.

Umelá inteligencia v zdravotnícte aj od slovenských startupistov

Na Slovensku funguje startup s názvom Powerful Medical, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže odporučiť liečbu a čiastočne diagnostikovať problém. Len pred pár týždňami podpísali zmluvu s prestížnym belgickým kardiocentrom.

Na základe EKG a efektívnemu zberu dát dokáže Powerful Medical zaradiť podľa algoritmu pacientov do rôznych rizikových skupín, a tak zlepšiť prístup k diagnózam.

Technológia funguje na základe umelej inteligencie. Medzi hlavné atribúty technológie patrí diagnostikovanie a následné odporúčanie konkrétnej liečby.

V praxi to funguje tak, že doktori musia vyplniť zdravotný záznam spolu s EKG a procesmi umelej inteligencie. Podľa krivky EKG sa zisťuje či a akú má pacient fibriláciu a čo pomáha k lepšej diagnostike.

Zdroj: surrey.ac.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech