Konšpirátori zdeformovali tvár prezidentky Čaputovej. Podvodnú fotografiu šíri aj Ľuboš Blaha

  • Na internete sa šíri fotografia, ktorá zachytáva Zuzanu Čaputovú s pohŕdavým pohľadom
  • Konšpirátori k fotografii napísali aj nelichotivé odkazy
  • Fotogragia je však jasne manipulovaná
10september2020_Caputova_Vyhlasenie_9726343
TASR/Martin Baumann
  • Na internete sa šíri fotografia, ktorá zachytáva Zuzanu Čaputovú s pohŕdavým pohľadom
  • Konšpirátori k fotografii napísali aj nelichotivé odkazy
  • Fotogragia je však jasne manipulovaná

Internetom sa šíri nelichotivá fotografia prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Snímka zachytáva Zuzanu Čaputovú s povýšeneckým výrazom zo stretnutia Vyšehradskej štvorky. Zdieľali ju mnohé konšpirátorské weby, rovnako ako aj poslanec Ľuboš Blaha. Potvrdilo sa však, že fotografia bola zmanipulovaná a tvár prezidentky bola upravená. 

Potrava pre konšpirátorské weby

Táto fotografia „nakŕmila“ množstvo konšpiračných webov a ich užívateľov. Na internete ju zdieľali tisíce ľudí. Fotografia sa prvýkrát objavila v skupine Znížme platy politikov, kde autor statusu Rene Pudleiner obvinil hlavu štátu, že svojím pohľadom urazila prezidenta Českej republiky Miloša Zemana. „Urazila svojim povýšeneckým a zhnuseným výrazom Českého prezidenta Zemana. Česi sú pobúrení z tohoto neprijatelskeho a primitívneho gesta hlavy SR.

Zuzana Čaputová sa objavila na Instagrame známej americkej celebrity. Považuje ju za jednu z najmocnejších žien sveta

Konšpirátori uvádzajú, že fotografia vznikla pri príležitosti stretnutia V4 v roku 2021. Realita je však úplne iná. Fotografia síce pochádza zo stretnutia V4, ale je z roku 2019. A teda, ani toto nie je celkom presná definícia skutočnosti. Fotografia bola manipulovaná a tvár prezidentky je preukázateľne deformovaná.

Fotografia je nepravá

Ako uvádza portál Aktuality, fotografia bola podrobená analýze forenzným nástrojom Invid &WeVerify. Martin Strižinec, hovorca slovenskej prezidentky, pre AFP uviedol, že „upravená fotografia zo stretnutia prezidentov V4 nezodpovedá realite. Takúto manipuláciu považujeme sa poľutovaniahodnú“.

AKTUÁLNE: Sme v dátovom pekle, Slovensko nevie nič, vraví matematik. Čaputová žiada okamžitú úpravu opatrení

Úpravu fotografie potvrdil aj jej autor Šimánek. „Za mňa ako autora snímky môžem potvrdiť, že fotografia bola skutočne neznámym autorom manipulovaná.“ Informáciu potvrdila aj šéfredaktorka spravodajstva ČTK Radka Marková. 

Ľuboš Blaha opäť útočí

Poslanec Blaha si pravdepodobne nepotrpí na overovaní pôvodu informácií. Fotografiu zdieľal na svojom facebookovom profile a pridal k nej aj štipľavý komentár. Denník N poslanca Blahu kontaktoval s pripomienkou, že fotografia je upravená. Ľuboš Blaha ani po napomenutí fotografiu nezmazal, naopak, tvrdí že redakcia Denníka N má „zmysel pre humor“. 

No dobre, očividne nepochopili pointu, ale nech nezlomím srdcia bratislavskej kaviarni, dávam na známosť, že naša pani prezidentka sa vraj takto nemračí… Ona sa vlastne nemračí nikdy, ona je naše svetielko nádeje, ktoré sa večne smeje na pospolitý ľud, čo by sme si bez jej úsmevu počali, ach,“ uzavrel Ľuboš Blaha.

Včera si prezidentka Čaputová hodku pokecala s vedcami a má odrobené – už pre ľudí zase mesiac ani nepohne prstom a…

Posted by Ľuboš Blaha on Wednesday, February 17, 2021

Ak nie je za čo kritizovať, vymysli si niečo, za čo kritizovať budeš

Konšpirátori sa pravdepodobne riadia heslom v obdobnom duchu. Prezidentka Zuzana Čaputová sa s takouto situáciou nepasuje po prvýkrát. Pred prezidentskými voľbami upravil jej vizuál na fotografii aj „neslávne slávny“ časopis Zem a Vek. Prezidentke zakrivili nos podobne ako sa to v minulosti robilo na antisemitských karikatúrach.

Zdroje: Aktuality, Facebook Ľuboša Blahu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech