Korona online: Igor Matovič podá návrh na obmedzenie voľného pohybu občanov v dátume od 8-13 apríla

  • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
Matovič
Zdroj: TASR
  • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online

Aktuálne je vo svete potvrdených 1 245 4742 prípadov nákazy novým koronavírusom. Najviac ich má USA, s počtom 323 953. Druhé je Španielsko a tretie Taliansko.

  • 8-13 apríla bude na Slovensku obmedzený voľný pohyb osôb
  • Slovensko tak momentálne eviduje 485 pozitívne testovaných

Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

19:45 Premiér Matovič ku Veľkonočným sviatkom: Po zasadnutí odborného konzília sa najprv vyjadril minister zdravotníctva Marek Krajčí: „Sme na prahu najväčšej pandémie za posledných 100 rokov“. Po viac ako 3,5 hodinách rokovaní na Úrade vlády sa dospelo k niekoľkým nariadeniam. Vedúca konzília odborníkov ex-ministerka zdravotníctva Kalavská poďakovala v mene odborníkov Slovákom za ich správanie a poďakovala aj vláde za opatrenia. „Vďaka tomu, že sme zodpovední a reagovali skoro, sme medzi krajinami, kde je úroveň šírenia vírusu jedno z najlepších“ povedala Kalavská. Ďalej vyzýva slovenských občanov, aby obmedzili cestovanie resp. necestovali za rodinnými príslušníkmi, dodržiavali nosenie rúška, dodržiavali odstup a doporučuje ísť do prírody.

Pokračoval premiér Igor Matovič, ktorý podá návrh na obmedzenie voľného pohybu občanov v dátume o 8-13 apríla okrem pohybu do práce, na nákupy, pobyt v prírode v okrese bývania, pohreb, susedskú výpomoc či starostlivosť o príbuzného a ďalšie neodkladné pohyby.

17:00 Podľa portálu Aktuality.sk bolo zatiaľ testovaných 244 ľudí z rómskych osád, ktorí sa mali vrátiť zo zahraničia. Testy by mali prebiehať v dedinách Krížová Ves, Batizovciach, Vechci, Ondavské Matiašovce, Bôrka, Dobšiná a Žehra.

15:15 Minister Krajniak informoval na svojom tlačovom briefingu o tom kedy a ako môžu jednotlivé subjekty podávať žiadosti o štátnu pomoc. Podnikatelia, ktorých prevádzky sú uzavreté, tak budú môcť urobiť už zajtra po 12:00, zamestnávatelia a živnostníci až od stredy popoludnia. Krajniak taktiež pripomína, že zneužitie pomoci, sa bude trestať najvyššou možnou trestnou hranicou. Všetky potrebné informácie a formuláre budú k dispozícii na stránkach neprepustaj.sk a pomahameludom.sk. Obé stránky budú spustené až zajtra! Šéf rezortu Krajniak očakáva, že na úrady práce a sociálnych vecí príde 250-tisíc žiadostí, 50-tisíc od zamestnávateľov so zatvorenými prevádzkami a zvyšných 200-tisíc od zamestnávateľov a SZČO, ktorým klesli tržby aspoň o 20 percent.

„Do 24 hodín od doručenia podpísanej žiadosti začnú úrady práce posielať peniaze jednotlivým zamestnávateľom,“ tvrdí minister. Už 15. apríla tak podľa neho odídu z úradov práce prvým žiadateľom peniaze od štátu a 16. apríla už môžu byť na účtoch zamestnávateľov. „Chcel by som poprosiť všetkých žiadateľov o trpezlivosť,“ zdôraznil. Kontrola oprávnenosti čerpania pomoci od štátu sa podľa Krajniaka zrealizuje až spätne po získaní tejto pomoci.

Vláda v utorok schválila podmienky podpory zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí v čase vyhlásenia hrozby šírenia koronavírusu uzatvorili svoje prevádzky. Paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti dostane tá SZČO, ktorej tržby pre koronakrízu klesli najmenej o 20 percent. Pri poklese tržieb o viac ako 20 % bude tento príspevok za apríl tohto roka a ďalšie mesiace 180 eur, pri poklese viac ako 40 % to bude 300 eur, pri viac ako 60 % pôjde o sumu 420 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 540 eur. Za marec dostane SZČO paušálny príspevok v polovičnej sume. Maximálna celková výška príspevku pre jedného oprávneného žiadateľa bude 200-tisíc eur mesačne.

Mieru poklesu tržieb SZČO špecifikuje v čestnom vyhlásení, zníženie tržieb sa má porovnávať voči rovnakému obdobiu roku 2019, prípadne voči priemeru za celý rok 2019. „V prípade, že žiadateľ neprevádzkoval v uvedenom období činnosť, dokladuje porovnateľné obdobie za február 2020,“ uvádza sa v materiáli, ktorý schválila vláda.

Schválené pravidlá počítajú aj s preplatením 80 % hrubého platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky boli, alebo sú povinne uzavreté. Súčasťou preplatenej sumy budú aj dane a odvody za zamestnanca. Maximálna výška príspevku na mzdu zamestnanca dosiahne 1 100 eur. Zamestnávateľ bude povinný udržať pracovné miesta aj v prípade povinnosti prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Finančné príspevky bude poskytovať miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

14:01 Minister Školstva Branislav Gröhling: Na vysokých školách by sa mal ukončiť školský rok v riadnom termíne. Taktiež chce založiť  Youtube kanál, kde by sa simulovalo vyučovanie pre všetky ročníky.

13:37 Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak potvrdil v relácií TV Markíza Na telo, že bude presadzovať vyplácanie 13 dôchodku. Taktiež chce zajtra 6.4. oznámiť konkrétnu pomoc pre väčších zamestnávateľov na Slovensku.

13:35 Sulík povedal, že slovenský národ prejavil disciplínu a chce dôverovať občanom a vyzvať ich, aby obmedzili mobilitu, nechce im to zatiaľ zakazovať.

13:00 Minister Hospodárstva Richard Sulík súhlasí, aby sa otvárali aj ďalšie menšie obchodné prevádzky ako napr. kvetinárstva, povedal v relácii O 5 minút 12. Podľa Sulíka treba pokračovať v otváraní, inak sa zruinuje celý maloobchod. Bývalý minister Žiga vyzval Sulíka, aby sa venoval prioritne veľkým zamestnávateľom. Sulík zopakoval svoj postoj k „Blackout-u“, ktorý jednoznačne odmietol aj priamo v relácii.

11:10 Do sobotňajšej polnoci stúpol počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku na 485, pribudlo 14 nových prípadov. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí v diskusnej relácii na TA3. Testovali 1524 ľudí.

10:40 Tlačová konferencia predsedu vlády SR Igora Matoviča po zasadnutí konzília odborníkov, ktoré premiér zvolal v súvislosti s opatreniami proti šíreniu koronavírusu počas blížiacich sa veľkonočných sviatkov bude dnes po 17:30 na Úrade vlády SR.

10:36 Povinnú izoláciu musia absolvovať osoby, ktoré od pondelka vstúpia na územie Slovenska. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Povinnú izoláciu absolvujú v zariadeniach určených štátom na obdobie nevyhnutné na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19. Po zistení negatívneho výsledku zostanú v domácej izolácii na 14 dní, vzťahuje sa to aj na osoby žijúce s ňou v spoločnej domácnosti. Všetci, ktorí od 6. apríla od 7:00 vstúpia na územie Slovenska, to musia oznámiť svojmu všeobecnému lekárovi, v prípade detí pediatrovi.

Nariadenie izolácie v zariadeniach určených štátom sa nevzťahuje napríklad na tehotné ženy, osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu, osoby s onkologickým či psychiatrickým ochorením, ťažkou poruchou imunity, osoby s osobitnými výživovými potrebami. Netýka sa ani osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca a ciev, s metabolickými poruchami, s epilepsiou, nad 75 rokov či tých, ktorí na Slovensku požívajú diplomatické výsady a imunitu. Týmto ľuďom sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí na 14 dní.

10:00 Od pondelka do soboty v čase od 6.30 do 21.00 budú všetky predajne potravín Lidl na Slovensku otvorené. S výnimkou nedele, kedy sa z nariadenia vlády všetky obchody ostávajú zatvorené. Počas týždňa však netreba zabúdať na bezpečnostné predpisy, ktoré sa týkajú vstupu do predajne s ochranným rúškom na tvári, či použitia dezinfekcie rúk pri vstupe. Do úvahy treba brať aj pre seniorov vyhradené dopoludňajšie hodiny na nákup potravín a to denne v čase od 9.00 do 12.00.

9:21 Z karanténnych zariadení Centrum účelových zariadení Štrbské Pleso a Kremenec v Tatranskej Lomnici prepustili v sobotu 94 osôb, ktorým boli vykonané odbery na ochorenie Covid-19 s negatívnym výsledkom. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, osoby, ktoré sa do SR vrátili zo zahraničia boli prepustené do domácej karantény. „Momentálne prebiehajú v oboch objektov dezinfekčné práce a príprava izieb na príchod ďalších repatriantov,“ dodala Farkasová.

Na Slovensku pribudlo v piatok 21 nových prípadov ochorenia Covid-19, pričom celkovo bolo v tento deň testovaných 1 889 ľudí. Slovensko tak momentálne eviduje 471 pozitívne testovaných.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK