Korona pripravila o prácu takmer každého tretieho vysokoškoláka na Slovensku

  • Najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, najlepšia v Žilinskom a Košickom kraji
  • Štátna pomoc na udržanie pracovného miesta pre dohodárov neexistuje
Vysokoškoláci
TASR/Pavol Zachar
  • Najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, najlepšia v Žilinskom a Košickom kraji
  • Štátna pomoc na udržanie pracovného miesta pre dohodárov neexistuje

Pandémia vírusu COVID-19 negatívne zasiahla do príjmov vysokoškolákov. Študenti, ktorí najčastejšie pracujú na základe dohody o brigádnickej práci študenta, prišli o prácu ako prví.

Zamestnávatelia na začiatku pandémie ohlasovali rozväzovanie pracovných zmlúv s dohodármi a sezónnymi pracovníkmi ako jedno z prvých opatrení, ktorým chceli ušetriť náklady.

Nezahŕňal Slovákov študujúcich v zahraničí

V najnovšom dotazníkovom prieskume o vplyve koronakrízy na zamestnanosť vysokoškolákov uvádza 27 percent  študentov, že o prácu prišlo. Prieskum bol realizovaný na vzorke 2 099 vysokoškolákov. Oslovení boli študenti najväčších univerzít a vysokých škôl vo všetkých krajoch na Slovensku.

Prieskum prebehol medzi 4. a 15. júnom 2020 a nezahŕňal Slovákov študujúcich v zahraničí. Väčšinu opýtaných (60,4 percenta) tvoria študenti bakalárskeho stupňa štúdia. Prieskum sa uskutočnil v rámci vzdelávacieho projektu Praxuj.

Podnikanie na Slovensku: prerezali mu gumy, vykradli ho, neustále kontroly. Majiteľ Hambáča končí, aby začal niečo nové

Najhoršie sa situácia s pandémiou dotkla vysokoškolákov v Prešovskom kraji, kde prácu stratilo až 41 percent opýtaných študentov.  Nepriaznivá situácia je aj v Bratislavskom kraji, kde o prácu prišlo 30 percent respondentov. Nasleduje Trnavský kraj (28 percent opýtaných) a Banskobystrický kraj (27 percent).

Najlepšia situácia je v Košickom a Žilinskom kraji. V oboch krajoch prišlo o prácu zhodne 20 percent respondentov. Udržateľná situácia je v Trenčianskom a Nitrianskom kraji, o zamestnanie prišlo zhodne 25 percent opýtaných študentov.

Štátna pomoc na udržanie pracovného miesta pre dohodárov neexistuje

Štátna pomoc, ktorá má pomôcť zamestnávateľom udržať pracovné miesta, nezhŕňa pomoc pre zamestnancov pracujúcich na dohodu. Spočiatku Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Milan Krajniak avizoval, že do balíčku budú zahrnutí aj dohodári, dodnes sa tak nestalo.

Poškodení pracovníci, ktorí pracovali na dohodu, si môžu požiadať len o SOS dotáciu vo výške 210 eur mesačne. V prípade SOS dotácie platia určité obmedzenia.

bratislava terasa
zdroj: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo na svojej webovej stránke určenej na pomoc podnikateľom s koronakrízou uvádza: „Na dotáciu nemá nárok každý študent, ktorý má uzatvorenú dohodu na celý rok. Žiadateľom môže byť len študent, ktorý mal v marci a apríli 2020 vykonávať činnosť na základe uzatvorenej dohody o brigádnickej práci študenta, v predchádzajúcich mesiacoch ju pravidelne vykonával a mal z nej príjem, avšak z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie túto prácu vykonávať nemohol.“

V nápravu situácie verí Jozef Gašparík, spoluzakladateľ projektu Praxuj.  „Obdobie koronakrízy pripravilo o prácu množstvo študentov vysokých škôl. Veríme, že sa objaví štátna pomoc, ktorá prispeje k opätovnému prijímaniu vysokoškolákov do zamestnaní. Viaceré dáta totiž nasvedčujú tomu, že študenti, ktorí pracujú už počas vysokej školy majú väčšiu šancu uspieť na trhu práce,“ hovorí  Gašparík

Zdroje: Praxuj: Naštartuj svoju kariéru, Pomáhame ľudom

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá