Koronakríza drví svet, miliardári nechutne bohatnú. Ich majetok sa zvýšil na rekordných 10 biliónov

  • Počas koronakrízy vzrástol celkový majetok svetových miliardárov o štvrtinu na 10 biliónov dolárov
  • Svet má zároveň najviac miliardárov v histórii
bezos
SITA via AP/Brent N. Clarke/Unsplash/Robert Anasch
  • Počas koronakrízy vzrástol celkový majetok svetových miliardárov o štvrtinu na 10 biliónov dolárov
  • Svet má zároveň najviac miliardárov v histórii

Majetok miliardárov počas kulminácie koronakrízy stúpol viac ako o štvrtinu, keďže rast akciových trhov pomohol tomu, aby bohatstvo najmajetnejších ľudí sveta prvý raz prekročilo hranicu 10 biliónov dolárov.

Zo štúdie švajčiarskej banky UBS a účtovníckej firmy PwC, ktorú zverejnili v stredu, vyplýva, že bohatstvo miliardárov sa počas apríla až júla zvýšilo na 10,2 bilióna dolárov z úrovne 8 biliónov na začiatku apríla. Informuje o tom portál cnbc.com.

Oproti doterajšiemu maximu zo záveru roka 2017 na úrovni 8,9 bilióna dolárov sa majetok miliardárov zvýšil o 27,5 percenta. Počet miliardárov vo svete tiež dosiahol nové maximum 2 189. Doterajší rekordný počet bol na konci roku 2017, keď ich bolo 2 158.

SpaceX Elona Muska má aj vojenský potenciál. Pentagon im zaplatil rozprávkovú sumu

Z prieskumu PwC však vyplýva, že polovica oslovených miliardárov očakáva nové dane z majetku a zvýšenie priameho zdanenia. Miliardári „vidia rozsah vládnych podporných balíčkov a uvedomujú si, že peniaze na to, aby sa zaplatili, sa musia niekde získať“.

Napríklad najbohatší človek na svete, zakladateľ Amazonu Jeff Bezos má podľa rebríčka Forbes majetok v hodnote viac ako 185 miliárd dolárov. Pre porovnanie, ešte v apríli 2020 bol jeho majetok 113 miliárd dolárov. Mark Zuckerberg, zakladateľ a šéf Facebooku mal ešte v apríli majetok v hodnote 69 miliárd, dnes je to necelých 97 miliárd. 

Elon Musk mal ešte v apríli tohto roka majetok 24,6 miliardy dolárov, dnes je to takmer 88 miliárd.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech