Koronavírus je desaťkrát smrtelnější než prasacia chrípka, varuje WHO

  • Podľa šéfa WHO je nový vírus oveľa nebezpečnejší ako bola prasacia chrípka
  • Krajiny, ktoré rozmýšľajú nad postupným uvoľňovaním nariadení, by mali byť opatrné
Tedros Adhan Ghebreyesus
Zdroj: TASR
  • Podľa šéfa WHO je nový vírus oveľa nebezpečnejší ako bola prasacia chrípka
  • Krajiny, ktoré rozmýšľajú nad postupným uvoľňovaním nariadení, by mali byť opatrné

Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom je desaťkrát smrtelnějšie než takzvaná prasacia chrípka či chrípka A (H1N1), ktorá sa koncom marca 2009 objavila v Mexiku. Podľa agentúry AFP to dnes uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a vyzvala krajiny, aby spomalili uvoľňovanie prísnych opatrení.

„Dáta z niekoľkých krajín nám dávajú jasný obraz vírusu, toho, ako sa správa a ako ho zastaviť. Vieme, že COVID-19 sa šíri rýchlo. Vieme, že je desaťkrát smrtelnější než vírus, ktorý spôsobil chrípkovú pandémiu v roku 2009,“ uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve. Prasacia chrípka si v rokoch 2009 až 2010 vyžiadala asi 18.500 obetí.

Šírenie koronavírusu, ktorému podľahlo už 115.000 ľudí, tak bude podľa šéfa WHO možné úplne zastaviť iba „účinnou a bezpečnou“ vakcínou.

„Éra globalizácie znamená, že riziko opätovného zanesenia a prepuknutie COVID-19 bude trvať. Na úplné zastavenie prenosu je nutné vyvinúť účinnú a bezpečnú vakcínu,“ uviedol.

Poznamenal, že európske štáty, ktoré zvažujú postupne uvoľňovať opatrenia, by mali v prvom rade myslieť na ochranu zdravia obyvateľstva, a doplnil, že akékoľvek uvoľňovanie musí byť pomalé a kontrolované.

Americký novinár šéfa WHO na brífingu požiadal o komentár k správam, že americký prezident Donald Trump zvažuje tento týždeň zastaviť príspevky WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že s Trumpom hovoril pred dvoma týždňami. „Čo viem je, že nás podporuje, a dúfam, že financovanie WHO bude pokračovať. Máme veľmi dobrý vzťah a dúfam, že to tak bude aj naďalej,“ povedal.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech