Koronavírus: Čína od začiatku tajila počet nakazených aj mŕtvych

  • Americká tajná služba získala dôkazy o tom, že údaje o epidémii v Číne sú zámerne skreslené
  • Čína pritom nemusí byť jedinou krajinou, ktorá o počtoch nakazených klame
Čínsky režim zámerne skreľoval skutočné údaje o tom, koľko obetí si koronavírus vzal. Na snímke je stena vo Wu-Chane s propagandistickým heslom:"Čínsky sen"., SITA/AP Photo/Ng Han Guan
  • Americká tajná služba získala dôkazy o tom, že údaje o epidémii v Číne sú zámerne skreslené
  • Čína pritom nemusí byť jedinou krajinou, ktorá o počtoch nakazených klame

Čína zámerne uvádzala nižšie počty nakazených a zosnulých počas epidémie koronavírusu. Prišla na to americká tajná služba, informuje agentúra Bloomberg.

Bloomberg má správu o zakrývacích manévroch Číny od troch predstaviteľov USA. Tajný report obdržal aj Biely Dom. Jeden zo zdrojov agentúry uvádza, že čísla z Číny nie sú kompletné, ďalší dvaja zase tvrdia, že sú falošné.

Skutočné čísla ostávajú tajomstvom

Epidémia začala koncom roka 2019 v provincii Hubei v meste Wu-Chan. Čína dnes uvádza celkový počet 82-tisíc prípadov a 3300 úmrtí. Pre porovnanie, v USA je dnes už viac ako 205 000 potvrdených pozitívnych ľudí a 4500 už ochoreniu podľahlo.

Náznaky, že čísla z Číny nie sú úplne v poriadku a že sa režim snaží utajiť čo najviac informácií, tu boli už dávnejšie. Či už to boli záhadné zmiznutia a úmrtia lekárov, alebo tisícky urien, ktoré opúšťali krematóriá vo Wu-Chane, epicentre nákazy. Pochybnosti mali nielen zahraniční experti, ale aj čínski odborníci a lekári. Celú situáciu ešte zaklincoval fakt, že Čína iba tento týždeň začala do celkového počtu prípadov rátať aj tých, ktorým vyšiel pozitívny test, no nemali žiadne príznaky. Aj toto číslo však vyvoláva pochyby- šlo o 1500 prípadov.

Epidémia zďaleka nekončí

Wu-Chan patrilo medzi prvé mestá na svete, ktoré zvolili úplný blackout. Karanténa mesta trvala dva týždne a dnes sa tu život vracia pomaly do normálu. Toto mesto je vzorom aj pre Slovensko, premiér Igor Matovič totiž zvažuje úplné vypnutie celej krajiny. Po najnovších výsledkoch je však otázne, či sú výsledky Wu-Chanu naozaj také výborné, aby nám mohli byť vzorom.

Čína už uvoľňuje reštrikcie a krajina začína fungovať v normálnom režime. Nemôžu si však povedať, že to majú všetko za sebou. Druhá vlna epidémie totiž môže prísť už čoskoro. Čína denne hlási iba niekoľko desiatok nových prípadov, pričom všetko sú to ľudia, ktorí pricestovali z Číny zo zahraničia.

Prvým človekom, ktorý priniesol koronavírus späť do Číny, je 16-ročný študent z Wu-Chanu, ktorý sa vrátil zo študijného pobytu v Británii. Test v Číne mu vyšiel pozitívny a nemal žiadne príznaky, píše Daily Mail.

 

Zdroje: Bloomberg, DailyMail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá