Koronavírus môže mať už každý desiaty človek na planéte. Čísla ešte porastú, varuje WHO

 • Udalosti o koronavíruse sledujeme v pondelok 5. októbra ONLINE
koronavírus testovanie
TASR/AP Photo/Petr David Josek
 • Udalosti o koronavíruse sledujeme v pondelok 5. októbra ONLINE
 • V nedeľu 4. októbra pribudlo na Slovensku 353 nových prípadov koronavírusu
 • Infikovaných je aj 550 zdravotníkov
 • Vývoj epidémie koronavírusu na Slovensku

  17:22 Novým koronavírusom sa mohol nakaziť každý desiaty človek na svete

  V pondelok to povedal šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácie Michael Ryan s tým, že to naznačujú „najlepšie odhady“.

  Podľa nich by to zo súčasnej populácie zhruba 7,6 miliardy ľudí mohlo predstavovať viac ako 760 miliónov. To viac ako 20-násobne presahuje počet potvrdených prípadov, ktorý v súčasnosti celosvetovo presahuje viac ako 35 miliónov. Odborníci pritom dlhodobo tvrdia, že počty potvrdených prípadov sú výrazne nižšie ako skutočné číslo.

  Ryan, ktorý hovoril na mimoriadnom zasadnutí 34-člennej výkonnej rady WHO o pandémii, vysvetlil, že čísla sa líšia v závislosti od toho, či sú z mestských oblastí alebo z vidieka, ale aj v rôznych skupinách. To v konečnom dôsledku znamená, že „veľká väčšina sveta zostáva v ohrození„. Pandémia sa bude naďalej vyvíjať, povedal tiež Ryan, ale podotkol, že tiež existujú nástroje na potlačenie prenosu vírusu a záchranu životov. „Mnohé úmrtia sa podarilo odvrátiť a mnoho ďalších životov možno ochrániť,“ skonštatoval.

  Ryan varoval, že svet „smeruje do náročného obdobia. Choroba sa naďalej šíri. V mnohých častiach sveta je na vzostupe“. V juhovýchodnej Ázii zaznamenali nárast prípadov, Európa a východné Stredomorie zase nárast úmrtí. Situácie v Afrike a v západnom Pacifiku sú podľa neho „skôr pozitívnejšie“.

  Predtým ako pred radu predstúpil Ryan, generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus viedol chvíľu ticha za obete pandémie a tiež vyzval na potlesk pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa usilovali o ich záchranu. (SITA)

  17:04 Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach ruší plánované operácie a hospitalizácie. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Košice Ivana Vaněková. „Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu týmto dňom bezodkladne rušíme všetky plánované operačné výkony a hospitalizácie až do odvolania. Ambulantná starostlivosť o pacientov bude naďalej zabezpečená,“ uviedol výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

  Ako ďalej informovala Vaněková, na Klinike infektológie a cestovnej medicíny (KICM) je izolovaných 14 pacientov, ďalší šiesti majú príznaky infekcie, u ktorých zatiaľ ochorenie COVID-19 testy nepotvrdili. Dvaja pacienti sú vo vážnom stave, podstupujú oxygénoterapiu a majú obojstranný zápal pľúc. „Ďalší dvaja pacienti na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, ich stav je kritický. Po úspešnej liečbe a zvládnutí kritického stavu bola jedna pacientka odpojená od pľúcnej ventilácie a presunutá späť na KICM,“ dodala Vaněková.

  To, či ide o pacienta nakazeného vírusom COVID-19 alebo nie, pomáhajú rozlišovať tzv. rýchlotesty. Výsledok vyhodnotia za 15 až 30 minút. Tieto antigénové testy prioritne využíva KICM. Počas tohto týždňa očakávame dodávku niekoľko tisíc kusov týchto testov pre potreby nemocnice,“ doplnil výkonný riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek. (SITA)

  16:44 K dnešnému dňu evidujú 12 koronavírusom nakazených zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici a 10 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. Traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii. Po informáciách z minulého týždňa, že 10 lekárov z FNsP FDR malo pozitívne testy na ochorenie COVID-19 a následne aj 11 lekárov v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP), tieto počty začali stúpať. Rooseveltova nemocnica sa rozhodla aktuálne počty hospitalizovaných pacientov aj pozitívne testovaných zamestnancov zverejňovať na sociálnej sieti.

  Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Detskej nemocnice v Banskej Bystrici Jana Petríková, táto nemocnica so zverejňovaním údajov o počte pozitívne testovaných zamestnancoch nepočíta, ale potvrdila, že tento počet aktuálne stúpol na 15. Obidve banskobystrické zdravotnícke zariadenia aj napriek týmto počtom garantujú schopnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť. (SITA)

  14:00 Koronavírus v regiónoch:

  V okrese Bardejov sa nákaza rozšírila aj medzi školákmi. Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti, regionálny úrad v Bardejove potvrdil v nedeľu koronavírus kontaktom osôb, u ktorých sa ochorenie potvrdilo po účasti na svadbách či kare. Takýmto spôsobom sa nákaza rozšírila aj medzi školákov, pričom ochorenie bolo potvrdené u siedmich z nich.

  Regionálny úrad dal v tejto súvislosti pretestovať úzke kontakty týchto detí a zároveň aj ďalších 150 detí, na výsledky testov sa aktuálne čaká. Osoby sa nachádzajú v domácej izolácii. Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenali v nedeľu 353 potvrdených prípadov COVID-19 z 3 382 laboratórnych vyšetrení. Početnejší výskyt ochorení hlásili regionálne úrady v Bratislave, Bardejove, Svidníku, Dunajskej Strede a Vranove nad Topľou.

  Regionálny úrad vo Vranove nad Topľou potvrdil koronavírus prevažne u ľudí, ktorí sa zúčastnili svadieb. Tí následne infikovali úzke kontakty v rodinách či na pracoviskách. Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo aj vo futbalovom mužstve. Väčšina prípadov v pôsobnosti regionálneho úradu vo Svidníku boli dohľadané kontakty pozitívnych osôb. V okresoch Stropkov a Svidník sa nákaza COVID-19 rozširuje predovšetkým zo svadobných hostín, RÚVZ Svidník eviduje aj prípady účastníkov na svadbách v iných okresoch. RÚVZ Dunajská Streda zaznamenal niekoľko rodinných ohnísk, avšak aj v okrese Dunajská Streda prevažujú dohľadané kontakty pozitívnych prípadov zo svadieb.

  Pre výskyt ochorenia COVID-19 v uplynulom týždni prerušili vyučovanie v školách v piatich okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica v tlačovej správe, ide o okresy Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Žiar nad Hronom a Veľký Krtíš.

  Podľa vedúcej Oddelenia detí a mládeže banskobystrického RÚVZ Kataríny Slotovej bolo v 40. týždni najviac školských zariadení, kde vyučovanie prerušili v jednej alebo viacerých triedach, v školách Banskobystrického okresu. Priamo v Banskej Bystrici išlo o jednu materskú školu, tri základné školy, obchodnú akadémiu, dve gymnáziá a konzervatórium. V Brezne zatvorili Súkromné detské zariadenie Margarétka, Strednú odbornú školu techniky a služieb a jednu triedu mala uzavretú jedna základná škola.

  Vo Zvolene ovplyvnilo vyučovací proces ochorenie COVID-19 v troch základných školách a v Strednej odbornej škole drevárskej, v okrese Žiar nad Hronom bolo vyučovanie prerušené v základnej škole Jána Zemana v Novej Bani. V okrese Veľký Krtíš museli uzavrieť celú základnú školu s materskou školou v obci Hrušov a vo Veľkom Krtíši sa neučili žiaci jednej triedy na jednej základnej škole.

  Ostatné okresy BBSK nevydali opatrenie, ktorým by nariadili prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu z dôvodu výskytu ochorenia COVID -19,“ uzavrela Slotová.  (SITA)

  13:25 V tejto chvíli nie je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) namieste hovoriť o tom, že ordinovať budú aj pozitívne testovaní lekári. Komora tým vo svojom vyhlásení reagovala na slová premiéra Igora Matoviča. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa totiž vyjadril, že v kritickej situácii budú musieť pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť aj infikovaní lekári.

  Slovenská lekárska komora vníma aktuálne vyjadrenie premiéra Igora Matoviča len ako politické, emotívne vyhlásenie bez akéhokoľvek odborného základu,“ uviedla manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská. Ako dodala, ešte stále sme v stave, keď, naopak, každý chorý pacient, vrátane lekárov, musí byť izolovaný a ísť do karantény. V súčasnej situácii si podľa nej iný postup ani nemôžeme dovoliť.

  Komora verí, že Slovensko sa do takej situácie, kedy by zdravotnú starostlivosť museli poskytovať aj nakazení lekári, ani nedostane. „Ak by sa však situácia vyvinula tak, že by sme museli začať uvažovať aj o takejto možnosti, tak o tom nerozhodne žiaden politik (ani premiér), ale lekári a závažnosť situácie,“ uzavrela SLK.

  Na Slovensku podľa informácií hlavného hygienika SR infikovaných 550 zdravotníkov. (SITA)

  13:13 Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) podá dnes návrh na Ústavný súd SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že momentálne majú k dispozícii 26 podpisov. Potrebných je 30. Podľa Fica nie je jasné, či je núdzový stav vyhlásený na celé územie alebo nie. Rovnako zopakoval, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy.

  Šéf Smeru-SD uviedol, že podanie bude poobede pripravené v Národnej rade SR (NR SR). Podpísať ho môže ktorýkoľvek opozičný poslanec. Fico dodal, že ďalšou z možností, ako podať návrh na ústavný súd, je obrátiť sa na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Hlava štátu môže totiž podať návrh aj sama. „Možno napíšem list dnes poobede pani prezidentke. Pani prezidentka, neangažovali ste sa v tejto veci, my vám predkladáme kvalifikovaný návrh, podpíšte ho a nemusíme tu viesť žiadne špekulácie, kto to podpíše, kto to nepodpíše. Lebo už vidím titulky, keby to podpísali náhodou ľudia od Kotlebu (poslanci parlamentu za politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, pozn. SITA) – Smer sa spojil s fašistami a je tu obrovská téma,“ dodal Fico.

  Na Slovensku platí núdzový stav od 1. októbra. Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu. Núdzový stav platí zatiaľ na dobu 45 dní. (SITA)

  12:42 Štátny ústav pre kontrolu liečiv vysvetľuje rozdiel medzi antigénovými a protilátkovými testami na koronavírus.

  Antigénové testy ≠ protilátkové testy⁣⁣🧪 V poslednom čase je veľkou témou nákup antigénových testov. Ako fungujú?⁣…

  Gepostet von Štátny ústav pre kontrolu liečiv am Montag, 5. Oktober 2020

  12:26 V Poľsko v pondelok zaznamenalo ďalších 2 006 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 29 súvisiacich úmrtí. S odvolaním sa na poľské ministerstvo zdravotníctva o tom informovala agentúra PAP. Najviac nových prípadov (336) pochádza z Mazovského vojvodstva. informuje spravodajský portál TVN24.pl.

  Celkovo bola nákaza koronavírusom v Poľsku doteraz potvrdená u 102 080 ľudí, z ktorých 2 659 zomrelo. Aktuálne je hospitalizovaných 3158 osôb, pričom 179 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalších 154 365 ľudí je v karanténe a 21 375 je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 73 552 ľudí. (TASR)

  11:31 Talianska vláda uvažuje nad celoštátnym zavedením povinného nosenia rúšok vonku, pretože ľudí nakazených novým druhom koronavírusu už deväť týždňov neustále pribúda. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

   Niekoľko jednotlivých talianskych regiónov už zaviedlo povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch a snažia sa tak zastaviť nové prudké šírenie koronavírusu. V nedeľu Taliansko zaznamenalo ďalších 2578 potvrdených prípadov nákazy, čo je oveľa menej než nové denné prírastky hlásené v susednom Francúzsku či Španielsku – napriek tomu situácia vyvoláva obavy, pretože Taliansko bolo na začiatku pandémie hlavným ohniskom nákazy v Európe.

  Za nedeľu zaznamenali v Taliansku aj ďalších 18 úmrtí, celkovo ich krajina zistila 35.986, čo je druhý najvyšší počet v Európe po Británii. Minister zdravotníctva Roberto Speranza povedal pre televíznu stanicu RAI 3, že vláda uvažuje nad nariadením povinného nosenia rúšok vonku, lebo po znovuotvorení škôl chce zabrániť špirálovému stúpaniu infekcií a ich vymknutiu sa spod kontroly. So školami sa spája 900 prípadov nákazy a 14 zhlukov infekcie len za posledný týždeň. Zdravotnícke úrady však vo svojej týždennej monitorovacej správe uviedli, že ešte potrvá určitý čas, kým spoznajú úplný vplyv znovuotvorenia škôl na krivku nákazy. (TASR)

  11:02 Americký prezident si „odskočil“ z nemocnice. Trumpa zachytili kamery, ako spoza zatvoreného okna s rúškom na tvári máva zo zadného sedadla čierneho vozidla davu ľudí, ktorí sa od jeho hospitalizácie zhromažďujú s americkými vlajkami a transparentmi na jeho podporu pred vojenskou nemocnicou pri Washingtone. Na predných sedadlách auta bolo vidno dvoch ľudí.

  Trump sa s COVID-19 vydal na „prechádzku“ z nemocnice, mohol ohroziť ľudí

  11:00 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že podstupuje samoizoláciu po tom, ako jej oznámili, že bola minulý týždeň v kontakte s človekom, ktorý mal v nedeľu pozitívny test na koronavírus.

  Ako napísala prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, jej štvrtkový test bol negatívny a dnes ju otestujú opäť. V prípade negatívneho testu, bude môcť karanténu v utorok ukončiť. (SITA)

  10:15 Odkiaľ sú nové prípady: 

  Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (34), Bardejov (31), Stropkov (30), Dunajská Streda (19), Prievidza (16), Svidník (14), Žilina (14), Stará Ľubovňa (13), Trnava (13), Michalovce (12), Vranov nad Topľou (12), Nové Zámky (11), Sobrance (11), Trenčín (11), Malacky (9), Košice (7) a Spišská Nová Ves (7). Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Čadca, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, štyri prípady mali okresy Banská Bystrica, Galanta, Humenné, Ružomberok, Sabinov, Senica, Trebišov, po tri prípady mali okresy Komárno, Pezinok, Senec a Tvrdošín. Dva prípady mali okresy Košice a okolie, Liptovský Mikuláš, Partizánske, Poprad, Skalica, jeden prípad zaznamenali okresy Dolný Kubín, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Levoča, Martin, Myjava, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Snina, Topoľčany, Zlaté Moravce, Zvolen a Žiar nad Hronom. Je medzi nimi 181 žien a 172 mužov, sú vo veku od 1 do 93 rokov.

  V nemocniciach je hospitalizovaných 279 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 242 z nich. Na JIS je 13 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 24 pacientov.

  10:09 Každý týždeň je počet nových prípadov približne dvojnásobný, ako týždeň predtým. V týždni od 14. septembra do 20. septembra pribudlo 1 176 nových prípadov. V týždni potom, teda od 21. do 27. septembra ich bolo už 2 587. Tento týždeň to bolo spolu 4 419 nových prípadov. Ak tento trend bude pokračovať, v tomto týždni môžeme očakávať celkový prírastok aj 9 000 nových prípadov.

  Zodpovedá tomu aj počet aktívnych prípadov, ktorý sa každý týždeň zvyšuje. Momentálne máme na Slovensku 8 572 ľudí, ktorí sú pozitívne testovaní a ešte sa nevyliečili. Minulú nedeľu, 27. septembra bolo 5 086 aktívnych prípadov. Týždeň predtým, v nedeľu 20. septembra bolo aktívnych prípadov 3 146.

  10:00 V nedeľu pribudlo 353 nových prípadov koronavírusu.

  Laboratóriá vyhodnotili 3 382 testov. V nedeľu vždy býva počet nových prípadov nižší ako po iné dni v týždni. Táto nedeľa bola z tohto pohľadu rekordná. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je 55. Vyliečilo sa ďalších 37 ľudí, celkovo sa už zotavilo 4 865 pacientov.

  9:20 Podľa ministra zdravotníctva môžeme tento a budúci týždeň čakať rekordy.Budúci týždeň prekonáme tisíc prípadov za deň,“ vyhlásil Marek Krajčí na piatkovom brífingu, pričom myslel týždeň od pondelka 5. októbra. Dnes však rekord nemusí padnúť. Viaceré súkromné laboratóriá v nedeľu nepracujú, takže vyhodnotených testov býva v nedeľu menej. To sa prejavuje aj na číslach zverejnených v pondelok.

  9:18 Trumpov súper z predvolebnej debaty nemá koronavírus. Kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden mal v nedeľu znova negatívny test na nový koronavírus, oznámil jeho volebný tím.

  Výsledky prišli päť dní po tom, ako Biden strávil na predvolebnom dueli viac ako 90 minút na pódiu s prezidentom Donaldom Trumpom. Šéfovi Bieleho domu dva dni na to diagnostikovali ochorenie COVID-19 a v piatok popoludní ho hospitalizovali. Biden mal dva negatívne testy aj v piatok, informovala ďalej agentúra AP.

  V pondelok by mal v rámci kampane navštíviť Floridu. Jeho tím uviedol, že bude naďalej dodržiavať zdravotnícke pokyny, pokiaľ ide o rúška, sociálny odstup a počty účastníkov podujatí. Negatívne výsledky testov na koronavírusom mali tiež viceprezident Mike Pence a jeho manželka Karen, potvrdil v nedeľu Penceov hovorca.

  9:15 Česko vyhladuje núdzový stav

  Na území Českej republiky začal dnes na 30 dní opäť platiť núdzový stav. Informuje o tom portál tn.cz s tým, že spolu s ním vstúpili na obdobie 5. až 18. októbra do platnosti aj takzvané krízové opatrenia. Vďaka nim môžu zákonodarcovia vyhlasovať a sprísňovať opatrenia podľa toho, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia.

  Od polnoci sú v Česku zakázané hromadné akcie vo vnútorných priestoroch v počte vyššom než 10 ľudí a vo vonkajších priestoroch v počte vyššom ako 20 ľudí. Nariadenie sa nevzťahuje na členov rodiny, teda napríklad rodinné oslavy, výkon povolania, podnikateľskú činnosť, účasť na svadbe alebo uzavretí registrovaného partnerstva a účasť na pohrebe. Zakázané sú koncerty, divadelné a iné umelecké predstavenia a slávnosti, kde sa prevažne spieva, napríklad muzikály, a to vrátane skúšok. Rôzne obmedzenia platia pre divadelné a filmové predstavenia, športové akcie, bohoslužby či zasadnutia samospráv. Ďalej platí aj zatvorenie reštaurácií, barov a krčiem medzi 22:00 a 6:00, pričom sa na tieto zariadenia vzťahujú aj ďalšie nariadenia, ktoré upravujú počet ľudí pri stoloch alebo vzdialenosti pri sedení. Školské zariadenia sa majú riadiť nariadeniami krajských hygienických staníc, ktoré budú opatrenia vydávať podľa situácie v regióne.

  Od pondelka 19. októbra sa bude môcť na svadbách či pohreboch zúčastniť maximálne 30 ľudí. V hre je aj uzavretie stredných škôl. Podľa vyjadrenia ministra zdravotníctva Romana Prymulu pre ČT môžu tiež ľudia očakávať, že v piatok 9. októbra predstavia ďalšie opatrenia.

  Laboratóriá v Českej republike potvrdili v nedeľu 1841 nových prípadov koronavírusu, čo predstavuje najvyšší nedeľňajší nárast od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva je momentálne najvážnejšia situácia v okresoch Uherské Hradiště a Benešov, ako aj v hlavnom meste Praha. (SITA)

  7:55 Nový Zéland je opäť bez koronavírusu. Nový Zéland, ktorý má päť miliónov obyvateľov, zaznamenal dosiaľ menej než 1900 prípadov nákazy a len 25 úmrtí na chorobu Covid-19. V pondelok v krajine evidovali 40 aktívnych prípadov.  „Aucklanďania a Novozélanďania sa držali plánu, ktorý teraz fungoval už dvakrát, a znova porazili tento vírus,“ vyhlásila premiérka Jacinda Adern. (TASR)

  Táto krajina opäť porazila koronavírus. Kedysi ju porovnávali so Slovenskom

  Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech