Koronavírus nemusí nikdy zmiznúť, vakcína chorobu utlmí, no nezabije

  • Šírenie koronavírusu podľa lekára nezastaví ani vakcína
  • Experti prirovnávajú koronavírus k HIV a tvrdia, že nemusí nikdy zmiznúť
  • WHO zároveň sleduje až päť potenciálnych liekov, ktoré by mohli poslúžiť ako vakcína
covid
TASR/AP/David J. Phillip
  • Šírenie koronavírusu podľa lekára nezastaví ani vakcína
  • Experti prirovnávajú koronavírus k HIV a tvrdia, že nemusí nikdy zmiznúť
  • WHO zároveň sleduje až päť potenciálnych liekov, ktoré by mohli poslúžiť ako vakcína

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje pred možnosťou, že koronavírus nikdy nezmizne. Uviedol to počas stredajšieho brífingu lekár Mika Ryan. Podľa oficiálnych štatistík takmer 300 000 ľudí po celom svete umrelo v dôsledku nákazy vírusom a celosvetovo je doposiaľ zaznamenaných 4,3 milióna prípadov infekcie.

Koronavírus tu môže byť stále, ako HIV

Mike Ryan počas virtuálnej tlačovej konferencie zo Ženevy priznal nedôveru voči predpovediam o konci koronakrízy. Podľa jeho slov by totiž vírus mohol byť ako HIV. „Tento vírus sa môže stať len ďalším epidemickým vírusom v našich komunitách a nikdy sa nemusí stratiť,“ vysvetlil Ryan.

Lekár Wang Guinqiang, riaditeľ oddelenia infekčnej chorôb v Univerzitnej nemocnici v Pekingu pre The Times vysvetlil, že vírus dokážu zabiť vysoké teploty. Faktom ale je, že adekvátne vysoké teploty sa vo svete nevyskytujú ani v letnom období a dokonca ani v najteplejších oblastiach sveta.

Vakcíny už môžu byť na ceste

Napriek nie príliš pozitívnym správam WHO pred pár dňami vydala správu o úspešnosti potencionálnych vakcín proti koronavírusu. Niektoré lieky údajne zaberajú proti Covid-19, pretože obmedzujú prudkosť a rozsahy ochorenia.

Experti z WHO v súčasnosti skúmajú a porovnávajú štyri alebo päť najstabilnejších prípravkov. Organizácia však upozornila, že koronavírusy sa vo všeobecnosti správajú nepredvídateľne, a preto je mimoriadne ťažké vytvoriť účinnú vakcínu.

„Máme niektoré lieky, ktoré vo veľmi raných štádiách zjavne obmedzujú prudkosť alebo dĺžku ochorenia, ale nemáme nič, čo by dokázalo vírus zabiť alebo zastaviť,“ uviedla hovorkyňa WHO Margaret Harrisová. Dodala, že organizácia má potencionálne pozitívne informácie, no potrebuje mať k dispozícii ďalšie.

Zatiaľ však experti nemajú stopercentnú istotu, že nimi navrhnutá liečba je lepšia než akákoľvek iná. Harrisová napokon potvrdila, že koronavírusy sú „veľmi škaredé vírusy“, čo takmer znemožňuje vytvorenie účinnej vakcíny.

Zdroje: ČTK, The Times, WHO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK