Koronavírus online: Česko naleje do ekonomiky miliardy eur, Slovensko má balíček opatrení

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku je celkovo 105 ľudí pozitívne testovaných na koronavírus, negatívnych vzoriek je 1886
 • Stále platí núdzový stav, rozšírený je na celé zdravotníctvo
 • Automobilky Volkswagen, Peugeot a Jaguar Land Rover postupne prerušia výrobu
 • Všetky aktuálne mapy výskytu koronavírusu nájdeš TU >>

  18:16 Donald Trump bude k Američanom ešte štedrejší. Pôvodne plánoval dať každému šek na tisíc dolárov. Z nových materiálov, ktoré má k dispozícii NBC News to bude šek iný, budú to šeky dva. Jeden dostanú Američania v apríli a druhý v máji. Spolu takto rozdajú 500 miliárd amerických dolárov. Opatrenie je súčasťou kompenzačného balíčka pre ekonomiku, ktorý bude stáť až jeden trilión dolárov.

  17:43 Pandémia nového koronavírusu by podľa odhadu Medzinárodnej organizácie práce (MOP) mohla globálne spôsobiť stratu až takmer 25 miliónov pracovných miest. „Medzinárodne koordinovaná politická reakcia“ by mohla tieto straty zmierniť prostredníctvom ochrany zamestnancov a fiškálnych stimulov a podporou pracovných miest a miezd, uviedla MOP.

  Podľa rôznych scenárov organizácie celosvetová strata počtu pracovných miest môže byť v pásme 5,3 mil. až 24,7 milióna. MOP poznamenala, že počas globálnej finančnej krízy sa počet nezamestnaných celosvetovo zvýšil o 22 miliónov. (SITA)

  16:50 Spojené štáty a Kanada sa dohodli na dočasnom zatvorení spoločných hraníc pre inú ako nevyhnutnú dopravu. Oznámil to v stredu kanadský premiér Justin Trudeau. Cieľom je zastavenie šírenia pandémie koronavírusu a zároveň udržanie dôležitých ekonomických vzťahov. Kanada vyváža do USA 75 percent svojho exportu.

  Spojené štáty registrujú vyše 6 500 prípadov nákazy koronavírusom a 116 obetí. Kanada má zatiaľ takmer 600 infikovaných a osem mŕtvych. (SITA/red)

  15:40 Česká vláda podporí ekonomiku balíčkom za 100 miliárd korún, teda asi 3,7 miliardy eur. Na tlačovej konferencii to potvrdil premiér Andrej Babiš, píše iDNES.cz. Ďalších 900 miliárd (33,3 miliardy eur) bude nepriama podpora formou garancií.

  15:31 J&T a EPH prispejú na boj proti koronavírusu materiálom za osem miliónov eur. Rovným dielom ho rozdelia medzi Česko a Slovensko. Rozdeľovať ich budú Nadácia J&T, EPH, Nadácia EPH, Nadácia JOJ a Nadácia Poštovej banky v úzkej kooperácii s krízovými štábmi oboch krajín.

  Ako uviedol jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč, využili kontakty v Číne a prostredníctvom partnerov sa pokúsili zabezpečiť pre obe krajiny aspoň to najpotrebnejšie. „Niektoré objednávky materiálu, za ktorý sme už zaplatili prvé štyri milióny, máme potvrdené a hľadáme spôsob, ako ho dostať do krajiny. Doprava sa však ukazuje ako jeden z najväčších problémov a nie je vylúčené, že napokon budeme musieť požiadať pri získavaní povolení o spoluprácu vlády,“ doplnil Tkáč. (SITA)

  15:17 Vláda USA má plán boja s koronavírusom. A nie je to pekné čítanie. Ako píše New York Times, epidémia môže trvať aj rok a pol a nákaza môže prichádzať vo viacerých vlnách. Časom má v Spojených Štátoch dochádzať k nedostatku kapacít v oblasti zdravotnej starostlivosti, rýchlej záchrannej služby (vrátane hasičov a polície) a ďalších prvkov kľúčovej infraštruktúry. Krajina ráta aj s nedostatkom diagnostiky a zdravotníckeho materiálu, vrátane ochranných pracovných pomôcok.

  14:56 Už dnes v noci by malo doraziť do SR 100-tisíc rýchlotestov na koronavírus, momentálne sú naložené vo vládnom špeciáli, informovala na tlačovej besede ministerka vnútra a šéfka krízového štábu Denisa Saková.

  14:38 Predseda vlády predpokladá, že opatrenia proti šíreniu koronavírusu môžu ostať v platnosti aj dlhšie, ako plánovaných 14 dní. Podľa Pellegriniho je možné, že školy a obchody budú zatvorené dlhšie.

  14:18 Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák uviedol, že o presun na Slovensk požiadalo už 1918 ľudí. Z niektorých krajín bude Slovensko poskytovať autobusovú dopravu zadarmo, ľudia však majú možnosť zaplatiť si aj letecký prevoz. Sú krajiny, v ktorých je len niekoľko Slovákov, tých Lajčák vyzval, aby sa dostali čo možno najbližšie ku Slovensku. Minister zároveň upozornil, že niektorí ľudia budú mať pri preprave prednosť. „Prvoradí budú maloletí, tehotné ženy a ľudia, ktorí boli do zahraničia vyslaní z pracovných dôvodov. Žiaľ, najviac trpezliví musia byť tí, ktorí odišli zahrať si golf, alebo objavovať pláže,“ povedal Lajčák.

  14:07 Podľa monitoringu SIM kariet sa pohyb osôb viditeľne znížil od 30 až do 50 percent, informoval predseda vlády Peter Pellegrini. „U niektorých operátorov sa až 50 percent SIM kariet zdržiava v okolí jednej BTS-ky (vysielača pre mobily, pozn. red.).

  13:56 Predseda vlády Peter Pellegrini oznámil, že zomrela 84-ročná žena, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus. Pellegrini však zdôraznil, že šlo o ženu s početnými zdravotnými problémami. „Nechcem, aby sa šírilo, že máme prvé úmrtie na koronavírus. Pani bola prijatá do nemocnice vo vážnom stave, už predtým trpela arterosklerózou, prekonala infarkt, mnohonásobnú fibriláciu,“ prízvukoval premiér.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 18. März 2020

  13:36 Primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský na stránke mesta informoval o potvrdených prípadoch koronavírusu v okrese. „Na základe  upresnených informácií občanom mesta oznamujeme, že dva pozitívne nálezy na koronavírus COVID 19 sú potvrdené, ale občianky Nového Mesta nad Váhom sa zdržiavali len v našom meste a nevycestovali do Rakúska,“ píše primátor. Ďalšia infikovaná osoba z obce Lubina je podľa neho v domácej karanténe.

  Ide teda o prípady bez cestovateľskej anamnézy a ženy sa pravdepodobne nakazili tu na Slovensku.

  Zároveň chcem opäť vyzvať všetkých spoluobčanov, ktorí boli v uplynulých dňoch a týždňoch v zahraničí, aby o tom bezodkladne telefonicky informovali svojho obvodného lekára, tak aby chránili svoje zdravie ako i zdravie ostatných spoluobčanov,“ dodáva primátor.

  13:33 Na Slovensko v sobotu prídu milióny zdravotníckych pomôcok ako sú rúška či ochranné obleky. Na tlačovej besede o tom informoval šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura. Ide 100-tisíc respirátorov, milión rukavíc, 11 000 ochranných oblekov a 10 miliónov rúšok.

  13:30 Ak zatvoríme všetky fabriky, tak Slovensko totálne skolabuje, varujú firmy združené v organizácii Klub 500.

  Slovensko i jeho priemysel sa nachádzajú v bezprecedentnej situácii. Pre jej zvládnutie je kľúčové zachovať rozvahu a pokoj. Toho základom je i dostupnosť potravín a ďalších produktov základnej dennej spotreby, ale tiež energií, pohonných hmôt, dopravy, a komunikačných prostriedkov. To vieme zabezpečiť len ďalšou prevádzkou podnikov, ktoré tieto produkty alebo suroviny k nim vyrábajú,“ uviedol v stredu vo svojom stanovisku Klub 500.

  V pondelok odbormi navrhované riešenie v zmysle „zhasnite a zamknite“ je podľa Klubu 500 extrémne nezodpovedné a nebezpečné. „Po jeho aplikovaní by sa zastavili elektrárne, vodárne, distribučné a prenosové podniky, prestali by sa vyrábať potraviny, skladovať a distribuovať ovocie a zelenina, prestali by sa vyrábať hygienické a dezinfekčné prostriedky. Inými slovami, Slovensko by sa ocitlo v nebezpečnej situácii,“ píše sa v stanovisku Klubu 500.

  Zároveň však apeluje na vládu, aby pomohla zmierniť dopady na ekonomiku. „Úplné zastavenie výroby by znamenalo ekonomickú katastrofu. Ak začnú priemyselné podniky krachovať, v štátnej pokladnici budú chýbať miliardy eur a na úradoch zároveň pribudnú masy nezamestnaných. Ak budeme disciplinovaní, rozumní a triezvo zmýšľajúci, dokážeme tieto dopady eliminovať,“ dodal Klub 500. (SITA)

  12:17 Legendárny britský festival Glastonbury sa tento rok neuskutoční. BBC Píše, že organizátori zrušenie odkladali do poslednej chvíle. Kvôli nariadeniu vlády, ktorá zakázala masové zhromaždenia, však festival nakoniec nebude.

  12:11 Vláda schválila rozšírenie núdzového stavu na celé zdravotníctvo. Núdzový stav bude od štvrtka 19. marca platiť pre celý sektor zdravotníctva. Pôvodne bol vyhlásený od pondelka 16. marca len pre štátne nemocnice. Rozšírenie núdzového stavu na svojom stredajšom rokovaní schválila vláda.

  Podľa schváleného uznesenia sa núdzový stava týka všetkých držiteľov povolenia na prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby. Tiež Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, Úradu verejného zdravotníctva SR a jeho regionálnych úradov, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a subjektov, ktoré s týmto úradom majú uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel. Núdzový stav platí aj pre pohrebné služby. Zamestnanci týchto inštitúcií nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk. (SITA)

  12:07 Primátor Rimavskej Soboty žiada v otvorenom liste presedu vlády, aby uzavrel sídlisko Dúžavská cesta, známe medzi miestnymi aj ako „čierne mesto“. Sídlisko totiž môže uzavrieť len krízový štáb. Primátor mesta Jozef Šimko sa obáva nekontrolovaného šírenia koronavírusu. Obyvatelia tohto sídliska sa podľa jeho slov vracajú zo zahraničia a následne chodia do obchodných centier, bez toho, aby dodržiavali karanténu.

  PRIMÁTOR ŽIADA PREMIÉRA O STANOVISKO ! Peter Pellegrinipredseda Vlády SRB r a t i s l a v a …

  Gepostet von Jozef Simko am Mittwoch, 18. März 2020

  11:57 Platforma Ktopomozeslovensku.sk už vyzbierala viac ako 450 000 eur na pomoc v boji proti koronavírusu.

  11:36 Svetové aerolinky môžu do konca mája skrachovať, ak nedostanú pomoc.

  Cestovné obmedzenia a pokles dopytu pre epidémiu koronavírusu nútia letecké firmy k rušeniu väčšiny letov a k dočasnej redukcii počtu zamestnancov. Prepravcovia Ryanair a EasyJet uzemňujú väčšinu svojej flotily a spoločnosť IAG, ktorá je majiteľom British Airways, zníži prepravnú kapacitu o 75 percent. Norwegian Air ruší tisíce letov a dočasne prepúšťa viac ako 7 500 zamestnancov. Britská letecká firma Virgin Atlantic zruší štyri pätiny letov a požiadala zamestnancov, aby si vzali osem týždňov neplatenej dovolenky. Podľa prognóz výskumnej firmy Centre for Aviation väčšina leteckých spoločností vo svete do konca mája zbankrotuje, ak nedostanú finančnú pomoc. Informuje o tom portál bbc.com.

  Potrebné sú koordinované kroky vlády a odvetvia, a to teraz, ak sa má katastrofe predísť,“ uviedla výskumná firma vo vyhlásení. „Dopyt sa zmenšuje spôsobom, ktorý je úplne bezprecedentný. Normálna situácia ešte nie je na dohľad,“ konštatovala firma Centre for Aviation. Americké letecké spoločnosti rokujú s vládou o núdzovom financovaní a žiadajú pomoc do 50 mld. USD. Vo Veľkej Británii spoločnosť Virgin Atlantic žiada vládu o podporu pre sektor, vrátane núdzových úverov do sumy 7,5 mld. libier (GBP). (SITA)

  10:38 Dve Češky, ktoré sa nakazili koronavírusom vo videu opísali, ako choroba prebieha a ako im Covid-19 diagnostikovali. „Lekárka ma vysmiala za rúško, povedala, že nepotrebujem ani karanténu,“ opisuje Eva, jedna z nich. Obe mladé ženy neboli v zahraničí, nakazili sa pravdepodobne vonku, v škole či MHD.

  Lekár mi povedal, že pokiaľ sa nedusím, tak sa nedá nič robiť a na horúčku si máme dať paralen. Ak by sme už umierali, máme si zavolať záchranku,“ hovorí vo videu Eva s tým, že pre spolubývajúcu Petru bolo veľmi ťažké dostať sa k testom, aj keď bolo isté, že je nakazená tiež.

  Doteraz nie som vedená ako infikovaná osoba, hoci som bola na pohotovosti už v sobotu. Takže keď médiá ukazujú, že je okolo 400 nakazených, to číslo nie je vôbec reálne,“ hovorí Petra.

  10:15 Pribudlo ďalších osem prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet prípadov tak prekročil stovku, dokopy je ich 105. Oznámil to premiér Peter Pellegrini pred rokovaním vlády.

  Aktuálne mapy výskytu koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 18. März 2020

  9:54 Výrobné linky v reakcii na šírenie nového koronavírusu odstaví aj nitrianska automobilka Jaguar Land Rover. Ako v utorok informovala manažérka pre firemné vzťahy spoločnosti Miroslava Remenárová, výroba automobilov sa vo fabrike zastaví v piatok 20. marca, ktorý bude posledným výrobným dňom pred dočasnou odstávkou. Aktivity týkajúce sa nábehu výroby vozidla Defender však budú pokračovať v nevyhnutnom rozsahu.

  Ako sme už komunikovali, pozorne sledujeme vývoj ohľadne koronavírusu a potenciálneho dopadu na zdravie našich zamestnancov a podnikanie,“ uviedla Remenárová sa tým, že spoločne so zástupcami odborových organizácií pôsobiacich v závode Jaguar Land Rover v Nitre vypracovali plán, pri ktorom zohľadňovali vyvážený prístup k ochrane zdravia zamestnancov, ako aj k ochrane podnikania v lokálnom, ako aj v globálnom meradle. „Dospeli sme k spoločnému rozhodnutiu, že pristúpime k obmedzeniu prevádzky závodu,“ dodala.

  Svoje brány už zatvorila aj automobilka Volkswagen, trnavský závod PSA Peugeot Citroën zatvorí svoje brány vo štvrtok 19. marca. Prerušenie výroby zatiaľ neohlásila žilinská Kia. (SITA/red)

  9:49 Trumpova administratíva chce rozdať Američanom peniaze, aby lepšie zvládli následky opatrení proti koronavírusu. CNN Píše, že by malo ísť o šeky na 1000 dolárov priamo medzi občanov USA. Prezident Donald Trump ešte presne nevie, ako bude peniaze distribuovať priamo občanom, lebo „niektorí ľudia by šeky na 1000 dolárov dostať nemali,“. O spôsobe, ako peniaze rozdajú tak budú informovať neskôr.

  Čítaj viac TU >> Firmy v USA čaká podpora od vlády. Trump chce obyvateľom vyplácať priamo hotovosť

  9:07 Kamióny blokujú cesty do hlavného mesta a aj priamo v Bratislave. Tvoria sa kolóny a cesty sú neprejazdné. Dôvodom sú opatrenia vykonávané na maďarskej strane hraničného priechodu Čunovo – Rajka. Polícia kamionistov vyzýva, aby dodržiavali zákon o cestnej premávke a po diaľnici jazdili len v pravom jazdnom pruhu a plne rešpektovali pokyny policajtov. Ako uviedla bratislavská krajská polícia, svojim nezodpovedným prístupom, nerešpektovaním pokynov policajtov blokujú na diaľniciach D1, D2, D4 všetky jazdné pruhy a znemožňujú tak jazdu ostatným účastníkom cestnej premávky a záchranárskym zložkám. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu v prípade nerešpektovania a neuposlúchnutia pokynov policajti pristúpia k represívnym opatreniam a to zadržiavaniu vodičských preukazov.

  8:00 Vo svete sa počet nakazených blíži ku hranici 200 000. Najviac prípadov má stále Čína, no má vysoký podiel uzavretých prípadov (tj. ľudia, ktorí sa vyliečili alebo zomreli). Nasleduje Taliansko (31 506) a Irán (16 169).

  zdroj: Worldometer.com
  Zdroje: SITA, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech