Koronavírus online: Do Trnavskej nemocnice dorazili rúška zo zásielky, zdravotníci sa sťažujú na ich kvalitu

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku bolo 25. marca potvrdených celkovo 216 prípadov, v utorok pribudlo 12
 • Celkovo bolo na Slovensku zistených 3736 negatívnych prípadov
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  18:10 Viacerí lekári na Slovensku potvrdzujú, že dostávajú nekvalitné rúška, fotografia je z komentára Facebooku Startitup.sk, kde sa o fotku podelil zdravotník z Kramárov. Zlé skúsenosti s novými rúškami však zdieľali aj viacerí zdravotníci z Ružinova.

  Gepostet von Dalibor Moravčík am Mittwoch, 25. März 2020

  16:10 Británia zavádza plošné testovanie na koronavírus, informuje The Guardian. Ide však o tzv. rýchlotesty, ktoré nakúpilo aj Slovensko, no neplánuje ich použiť. Kráľovstvo nakúpilo milióny testov pre zdravotnícke zariadenia a ďalšie milióny budú voľne na predaj v lekárňach a e-shopoch. Vláda tak chce poskytnúť ľuďom možnosť testovať sa doma.

  Takzvaný rýchlotest však dokáže odhaliť koronavírusovú infekciu až vtedy, keď je v rozvinutom štádiu, resp. až niekoľko dní po nakazení. Navyše vykazuje aj falošne negatívne výsledky. Rýchlotest totiž zisťuje prítomnosť protilátok proti vírusu v krvi, zatiaľ čo CPR testy zisťujú prítomnosť vírusu z výteru dýchacích ciest.

  16:02 Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku zriadila mobilnú odberovú jednotku pre pacientov s podozrením na nákazu koronavírusom. Informovala o tom na svojej webovej stránke. Mobilná odberová jednotka bude v prevádzke od 26. marca v čase od 7:00 do 15:30. Určená je pre spádovú oblasť Liptova a Oravy.

  15:59 Na Slovensku vzniká nový typ pľúcneho ventilátora. Slovenská technická univerzita (STU) v spolupráci so spoločnosťou Matador group spustila výskumný projekt, ktorého cieľom je vyvinúť prototyp pľúcneho ventilátora na pomoc pacientom s ochorením Covid-19.

  Podľa šéfa výskumu v Matador group Maroša Mudráka je pľúcna ventilácia z technického hľadiska zložitý prístroj a chystaný prototyp vôbec nemožno porovnávať s produktami oficiálnych výrobcov. „Vzniká ako záložné riešenie použiteľné v extrémnej situácii, akú dnes, žiaľ, pozorujeme v Taliansku či v Španielsku. Chceme vyrobiť prístroj, ktorý bude bezpečný a bude použiteľný iba v prípade vyčerpania dostupných ventilátorov schválených na klinické použitie,“ zdôraznil. Tím, ktorý pracuje na prototype, je zložený zo strojárov a robotikov, pričom vývoj konzultujú s lekárskymi špecialistami z oblasti anestéziológie. (SITA)

  15:44 Štát bude môcť získavať od mobilných operátorov údaje o zákazníkoch, aby mohol identifikovať ľudí, ktorí sú alebo potenciálne môžu byť nakazení koronavírusom. V stredu o tom rozhodla Národná rada SR.

  Čítaj viac TU >> Vláda schválila sledovanie ľudí cez telefóny. So zmenenými podmienkami

  Ako v pléne priblížil spravodajca zákona poslanec Ondrej Dostál (SaS), ustanovenie okresali len na to, čo je nevyhnutné. Podstatné bolo vypustenie získavania prevádzkových údajov. Poskytnuté informácie budú spracované anonymizovane, iba na štatistické účely a na zachovanie prevencie, na účely identifikácie príjemcu a výlučne v rozsahu potrebnom na identifikáciu. (SITA)

  15:02 Holandské úrady v stredu informovali, že koronavírus sa objavil už aj v odpade. Konkrétne jeho prítomnosť zistili pomocou testov DNA v odpadovej vode tečúcej z Amsterdamu a tiež z juhoholandského Tilburgu, ktorý sa nachádza v najviac postihnutej oblasti. Ako vysvetľuje holandské ministerstvo zdravotníctva, k symptómom nákazy koronavírusom a ochorenia COVID-19 patria u niektorých pacientov aj hnačky. U niektorých z nich potom môže vírus zostávať aj vo výkaloch. Podľa holandských médií táto situácia len potvrdzuje dôležitosť prísnych ochranných opatrení pre ľudí, ktorí prichádzajú do styku s odpadom. (SITA)

  13:07 V Španielsku už zomrelo 3 434 ľudí, čo je viac ako v Číne. Je to už druhá európska krajina, ktorá má vyšší počet úmrtí ako Čína, odkiaľ sa vírus rozšíril. Čína zaznamenala pri vyše 81 tisíckach prípadov 3 281 mŕtvych. Španielsko má nakazených 48-tisíc ľudí. V Európe drží smutný primát Taliansko s takmer 70-tisíc prípadmi a takmer siedmimi tisíckami úmrtí na koronavírus.

  12:56 Do Trnavskej nemocnice dorazili rúška zo zásielky, ktorú bývalý premiér Pellegrini vítal na letisku. Zdravotníci sa ale sťažujú na ich kvalitu. Sú príliš tenké a trhajú sa. Rovnaké skúsenosti majú aj zdravotnicí na Kramároch. Rúšok je málo a pri používaní dlho nevydržia.

  Pelleho rúška z Číny…posúďte sami

  Gepostet von Zuzana Vajdová am Mittwoch, 25. März 2020

   

  12:52 Nemecko chce do ekonomiky napumpovať až bilión eur.

  Nemecký parlament v stredu rokuje o programe rozsiahlych ekonomických stimulov, ktoré majú zmierniť dopady epidémie koronavírusu. Poslanci budú hlasovať o balíku opatrení v objeme vyše jeden bilión eur. Vláda v Berlíne po šiestich rokoch predbežne ruší politiku vyrovnaných federálnych rozpočtov a požičia si navyše 156 mld. eur.

  „Gigantická suma“ je potrebná na financovanie stimulov a náhradu očakávaného poklesu výberu daní, uviedol minister financií Olaf Scholz. Pre uvoľnenie zákona o dlhovom strope je nutný súhlas dolnej komory parlamentu. „Ako nemecká vláda robíme všetko potrebné a všetko možné, aby sme zmiernili ekonomické dopady riešenia krízy,“ zdôraznil Scholz. (SITA)

  11:45 Princ Charles mal pozitívny test na koronavírus, píše BBC. 71-ročný následník trónu má podľa britských médií len mierne príznaky. Jeho manželka Camilla tiež podstúpila test, no s negatívnym výsledkom.

  11:39 „koronašmejdi“, teda podvodníci snažiaci sa zarobiť na epidémii, predávajú aj falošné lieky.

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aj Európska lieková agentúra (EMA) varujú pred nákupom falšovaných liekov. V týchto dňoch sa najmä na internete objavujú predajcovia, ktorí ponúkajú produkty na liečbu či prevenciu ochorenia COVID-19, alebo ľahký prístup k liekom, ktoré sú inak nedostupné. ŠÚKL upozorňuje, že takéto internetové stránky nie sú schválenými internetovými lekárňami a zároveň ponúkajú neschválené lieky, pričom môže ísť aj o falšované lieky. „Na celom svete momentálne neexistuje liek určený výlučne na ochorenie COVID-19 a ak niekto takýto ‚liek‘ ponúka, v žiadnom prípade ho nekupujte,“ zdôraznil ŠÚKL. Zároveň žiaden z liekov, ktoré sa v súčasnosti pri liečbe používajú, sa nemôže predávať na internete.

  Pri nákupe liekov cez internet upozorňuje ŠÚKL na niekoľko zásad. Na Slovensku sa cez internet môžu predávať len registrované lieky, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Tieto lieky môžu predávať len schválené internetové lekárne, ich zoznam je zverejnený na webovej stránke ŠÚKL. Schválené internetové lekárne zároveň používajú spoločné logo, ktoré slúži na ich overenie. Po kliknutí na logo je návštevník presmerovaný na stránku ŠÚKL so zoznamom všetkých autorizovaných internetových lekární. „V prípade, že sa v zozname lekáreň nenachádza, v takejto internetovej lekárni nenakupujte,“ uzavrel ŠÚKL. (SITA)

  11:33 Keď budeme mať dosť testov, začneme testovať viac ľudí, povedal premiér Matovič. Zatiaľ však štát nemá dostatok testovacích súprav.

  11:28 V súčasnosti má Sociálna poisťovňa peniaze na výplatu trinástych dôchodkov, no v budúcnosti to tak byť nemusí, povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Záleží najmä na tom, ako veľmi sa naša ekonomika prepadne.

  11:00 Vláda posúva do parlamentu prvú pomoc pre zamestnancov, zamestnávateľov aj SZČO. Opatrenia predstavil minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. „Hlavným zmyslom je zachovať pracovné miesta,“ povedal krajniak. Podľa premiéra Igora Matoviča budú tieto opatrenia stáť 300 až 400 miliónov eur mesačne, väčšina dávok sa však bude vyplácať z eurofondov. Opatrenia budú:

  • Ošetrovné budú môcť čerpať rodičia detí do 11 rokov, v prípade detí so ZŤP do 18 rokov bez potvrdenia lekára. S elektronickým či telefonickým potvrdením od lekára môžu poberať ošetrovné aj rodičia detí do 16 rokov.
  • Nemocenské v karanténe bude predstavovať 55 percent denného vymeriavacieho základu a Sociálna poisťovňa musí akceptovať elektronické alebo telefonické potvrdenie od lekára.
  • Zamestnávatelia si môžu nárokovať príspevok na udržanie pracovného miesta. Platí to pre zamestnávateľov, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky kvôli nariadeniu štátu, alebo v dôsledku poklesu dopytu od odberateľov. Poberať ho môžu len počas mimoriadnej situácie.
  • Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré museli prerušiť činnosť z dôvodu nariadenia štátu, alebo kvôli poklesu dopytu na strane odberateľov v dôsledku mimoriadnej situácie. Každá takáto osoba však musí garantovať, že bude pokračovať v činnosti aj po skončení mimoriadnej situácie.

  Ďalšie opatrenia vlády v boji s koronavírusom 🦠👊🏻

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Mittwoch, 25. März 2020

  10:35 Americká vláda a lídri oboch strán v Senáte USA ohlásili dohodu na bezprecedentnej legislatíve zameranej na pomoc firmám, zamestnancom a systému zdravotnej starostlivosti pri zvládaní vplyvu pandémie koronavírusu. V rámci záchranného balíka sa jednorazovo priamo vyplatí všetkým dospelým Američanom po 1 200 USD a všetkým deťom po 500 USD.

  Čítaj viac TU >> Biely dom a Kongres sa dohodli na pomoci v sume 2 bil. USD pre ekonomiku zasiahnutú pandémiou

  10:21 Na Slovensko dnes v ranných hodinách prišlo 100-tisíc respirátorov FFP3 pre zdravotníkov. Informoval o tom dnes pred rokovaním vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ako doplnil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), respirátory doviezla letka ministerstva vnútra z Turecka. V najbližších hodinách ich distribuujú lekárom a zdravotným sestrám po celom Slovensku, ktorí sú v prvej línii v boji proti novému koronavírusu. (SITA)

  10:06 Novým členom krízového štábu je aj bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý bude riešiť prevenciu v rómskych osadách. „Nasadíme možno špeciálne postupy, aby sme minimalizovali nákazu,“ povedal premiér Matovič.

  9:42 Do včerajšej polnoci pribudlo 12 nových prípadov ľudí, ktorí mali pozitívny výsledok testu na koronavírus. Ide o deväť mužov a tri ženy.

 1. muž, UN Martin, okres Martin
 2. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Vranov nad Topľou
 3. žena, Bratislava – Kramáre, okres Bratislava
 4. žena, Bratislava-Kramáre, okres Vranov nad Topľou
 5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 6. muž, Bratislava-Kramáre, okres Malacky,
 7. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 8. muž, FN Trenčín, okres Považská Bystrica
 9. muž, FN Trenčín, okres Ilava
 10. muž, ÚVN Ružomberok, okres Dolný Kubín
 11. muž, FnSP Banská Bystrica, okres Banská Bystrica
 12. žena, okres Lučenec

🔴🎥 Aktuálne informácie od premiéra 🇸🇰

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Mittwoch, 25. März 2020

9:00 Aktuálna situácia vo svete

Taliansko má už necelých 70-tisíc prípadov, no veľmi rýchlo sa naň doťahujú USA s 55-tisíc nakazenými. Práve v zámorí rastie počet nakazených raketovým tempom a to najmä v oblasti New Yorku, ktorý sa môže stať novým veľkým ohniskom nákazy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech