Koronavírus online: Dvaja pacienti na Slovensku sa oficiálne vyliečili

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
Aktuálne
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku bolo 26. marca potvrdených celkovo 226 prípadov, v stredu pribudlo 10
 • Celkovo bolo na Slovensku zistených 4525 negatívnych prípadov
 • Oficiálne vyliečení sú dvaja
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  19:31 Počet ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza novým koronavírusom, vo štvrtok celosvetovo prekročil pol milióna. Ukazuje to štatistika nakazených a mŕtvych, ktorú si vedie Johns Hopkins University a ďalšie inštitúcie. Taliansko vo štvrtok podvečer oznámilo, že za posledných 24 hodín v krajine na ochorenie COVID-19 zomrelo 662 ľudí, celkový počet obetí v tejto krajine tak stúpol už na 8 165. Počet osôb s pozitívnym testom v Taliansku stúpol medzi stredou a štvrtkom o 6 153. Taliansko tak zaznamenalo celkovo už 80 539 prípadov nakazenia sa koronavírusom.

  Počet obetí v Taliansku bude tak pri zachovaní súčasnej krivky už zakrátko trojnásobne vyšší ako bol v Číne, odkiaľ sa nákaza do sveta rozšírila. Taliansko má navyše v porovnaní so všetkými ostatnými zasiahnutými krajinami alarmujúco vysoký, vyše 10-percentný, podiel mŕtvych v porovnaní s celkovým počtom osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza.

  Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už takmer 510-tisíc ľudí a 23 004 osôb ochoreniu podľahlo. V počte mŕtvych za Talianskom nasleduje Španielsko so 4 145, Čína s 3 287, Irán s 2 234, Francúzsko s 1 331, Spojené štáty s 1 081 a Veľká Británia so 465 obeťami.

  Rakúsko hlási už 49 obetí a 6 398 nakazených, Poľsko štrnásť obetí a 1 163 nakazených a Maďarsko desať obetí a 261 nakazených. V Českej republike zaznamenali už deväť obetí a nákaza sa potvrdila u 1 925 ľudí, Ukrajina hlási päť obetí a 156 nakazených a na Slovensku bolo doteraz 226 pozitívnych testov. (SITA)

  15:37 Patrik Tkáč z J&T hovorí, že kvôli dovozu ochranných prostriedkov potrebujú lepšiu komunikáciu so štátom:

  Jardo Tvrdík práve písal , že nám pristálo lietadlo s ďaľšou časťou pomoci . Zatiaľ sme všetko doviezli do SR vďaka…

  Gepostet von Patrik Tkac am Donnerstag, 26. März 2020

  15:18 Veľká Británia: V Spojenom kráľovstve môže byť nakazená až polovica obyvateľstva, teda zhruba 33 miliónov ľudí. Zdravotníctvo kolabuje a zdravotníci ošetrujú len absolútne akútne prípady. Z toho dôvodu sa stáva, že ľudia na koronavírus zomrú bez toho, aby im ho diagnostikovali. Príkladom je prípad štyridsiatničky z Peckhamu, ktorá nebola „prioritný prípad“ a tak nebola hospitalizovaná ani otestovaná. Zomrela vo svojom dome, píše o Kayle Williamsovej portál iDNES.cz. V Spojenom kráľovstve je oficiálne viac ako 9500 nakazených, 465 ľudí zomrelo.

  14:38 Podnikatelia môžu konať aj pri problémoch s úhradou dane z pridanej hodnoty. Ak podanie neurobí subjekt včas, resp. jeho situácia mu neumožňuje daň zaplatiť, odporúčame mu požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty podania alebo zaplatenia, alebo oboch, a to najneskôr v lehote do 30 dní, keď pominú dôvody. Nemusí tak robiť vopred,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová s tým, že správca dane bude prihliadať na tieto žiadosti o odpustenie zmeškanej lehoty na podanie daňového priznania a aj zaplatenie dane. (SITA)

  14:32 Dve tretiny malých firiem vydržia bez prijatia opatrení najviac mesiac. Vyplýva to z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

  Tretina podnikateľov zatvorila prevádzku a prišla o jediný zdroj príjmov, asi 60 % hovorí, že mzdy a faktúry zvládnu platiť v splatnosti najviac mesiac a takmer 40 % už teraz vie, že bude musieť prepúšťať alebo skracovať úväzky. Takéto údaje vyplývajú z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska. „V zahraničí vidíme, že krajiny spolu s karanténnymi opatreniami prijímajú zásadné ekonomické balíčky na udržanie zamestnanosti a podporu ekonomiky. Slovenská vláda a parlament si dávajú načas. Prvé opatrenia prijali v stredu, teda takmer dva týždne od zatvorenia prevádzok a škôl na celom Slovensku. Každý piaty podnikateľ v našom prieskume však uviedol, že dokáže pri súčasnej situácii platiť načas mzdy a faktúry najviac 14 dní,“ uviedol člen generálnej rady združenia Ľuboš Kolesár. (SITA)

  13:37 Automobilka PSA v Trnave zostáva zatvorená. Pôvodne plánovala obnoviť výrobu 28. marca, no zatvorená bude až do odvolania. (SITA)

  13:21 Slovensko má oficiálne dvoch vyliečených pacientov z ochohrenia Covid-19, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Veľká časť nakazených, ktorí boli hospitalizovaní je už v domácej liečbe. Oficiálne vyliečení sú tí pacienti, ktorí už nemajú príznaky koronavírusu, boli ešte dva týždne v karanténe a po nich mali dvakrát negatívny výsledok testov.

  12:30 Do systému testovania sa zapoja aj súkromné laboratóriá a mení sa aj systém odoberania vzoriek. Pred každou jednou nemocnicou bude odberné miesto na výtery z nosa a úst.Uviedol to premiér Igor Matovič po stretnutí s predstaviteľmi laboratórií v Slovenskej republike. Po novom sa tak bude dať urobiť až 3000 testov denne.

  Štátne kapacity sú pritom asi 1000 denne a štát ich využíval asi na 30 percent. Dôvodom však bol problematický zber vzoriek.  Kritériá na testovanie boli prísne a niektorí na testovanie čakali celé dni, lebo posádky sanitiek nemali ochranné pomôcky. „Čo bolo, bolo, teraz je podstatné sa pohnúť dopredu„, povedal Matovič s tým, že nové odberové stanice budú vedieť zabezpečiť viac odberov ako dnes.

  Štát sa dohodol s laboratóriami aj na cene, ktorá má najmä pokryť náklady spojené s testovaním. Laboratóriá budú tiež zabezpečovať transport všetkých vzoriek, či už do svojich alebo štátnych laboratórií. Dôvodom je rýchlosť vyšetrenia. V praxi to bude vyzerať tak, že človek príde na odberné miesto pred nemocnicou v jeho či jej meste a nebude musieť čakať na sanitku, ktorá odber urobí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že odberné sanitky budú naďalej fungovať pre ľudí, ktorí sa nemôžu na testovanie dostaviť osobne.

  Naďalej ale platí, že testy nebudú pre úplne každého, kto si o ne požiada. V prvom rade budú otestovaní rizikoví pacienti, teda ľudia s cestovateľskou anamnézou a ľudia, ktrí boli v kontakte s nakazeným.

  🔴🎥 Vyhlásenie vlády po kľúčovom stretnutí so zástupcami laboratórií v SR

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Donnerstag, 26. März 2020

  12:09 V stredu pristálo v Pardubiciach tretie lietadlo s pomocou, J&T a EPH darujú Česku a Slovensku 200-tisíc respirátorov N95. Po stotisíc respirátorov určených pre Slovensko už vyrazili kamióny, čoskoro by mali byť k dispozícii ústrednému krízovému štábu pre ľudí v prvej línii. „Spolu sme kúpili sme dva milióny respirátorov, ktoré budú prichádzať postupne,“ uviedol jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč.

  Doteraz teda J&T a EPH dodali 1,5 milióna chirurgických rúšok, 200-tisíc respirátorov N95, 20-tisíc ochranných oblekov, 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc testov. J&T a EPH vyčlenili pre pomoc Slovensku a Česku spolu 8 miliónov eur. Časť vyčlenených prostriedkov už použili na nákup zdravotníckeho materiálu a ochranných prostriedkov, časť ešte využijú podľa priorít, ktoré stanovia ústredné krízové štáby oboch krajín. (SITA)

  11:02 Z oddelenia infektológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici prepustili do domáceho ošetrenia a domácej karantény štyroch zo šiestich hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. „Ich stav sa zlepšil a hospitalizáciu v nemocnici už nepotrebovali,“ uvádza nemocnica na sociálnej sieti s tým, že stav dvoch ďalších hospitalizovaných pacientov je stabilizovaný. Ako ďalej informuje Rooseveltova nemocnica, na oddelení sú umiestnení ešte štyria pacienti s podozrením na COVID-19, u ktorých sa čaká na výsledky laboratórnych testov. (SITA)

  10:32 Pribudlo 10 nakazených, celkovo je na Slovensku 226 prípadov, ostestovali 335 ľudí. Informuje o tom Úrad vlády SR. Nakazení sú:

 1. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 2. žena, okres Partizánske
 3. muž, okres Prievidza, príchod z Brazílie
 4. žena, okres Považská Bystrica
 5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda
 6. žena, karanténa Gabčíkovo
 7. muž, karanténa Gabčíkovo
 8. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Bratislava
 9. muž, okres Liptovský Mikuláš, návrat zo Španielska
 10. žena, okres Zlaté Moravce

10:14 Správa o nekvalitných rúškach v nemocniciach sa rozšírila po Facebooku, no viacerí ľudia pochybovali, či ide o skutočnosť alebo falošnú správu. Lekári, sestričky a ďalší zdravotníci však postupne potvrdzujú, že dostávajú rúška biednej kvality.

Priatelia, nieje to žiadny hoax. Naozaj sme dnes všetci fasovali tieto priesvitné rúška. A to pomlčím o tom, že sú aj zle ušité, každá gumička inak dlhá…A ani ten pliešok na nos tam nieje…

Gepostet von Julia Kročková am Mittwoch, 25. März 2020

Popis k nasledujúcej fotografii, bez redakčnej úpravy: „Nie su to podla foto tie,co sa s nimi Pelle foti…fasujeme 1 pri vstupe do nemocnice na 12h pracovnu dobu!!! Ako sa clovek chrani pred a po praci nam bolo povedane,ze to je nasa vec!!!! Rusko je jednovrstvove,kvalita katastrofal,ako z pet flase nieco umele nedychatelne,nema to ten spevnujuci pliesok na nos a tak nedrzi!!!! Gumky su nalepene tak,ze po par hodinach sa odlepia a su kratke,cize vsetci maju odrete za usami!!!!! Jeden prispevok co zdielali na stranke koronavirus na Slovensku-bol vymazany,lebo ludia neveria a nahlasili to ako sirenie hoaxu!!! Bohuzial realita je takato!!!! Vcerajsi pridel som si usetrila,kedze mam svoju situ!!!!“
(celý text sa zobrazí po kliknutí na fotografiu)

Gepostet von Jana Bárdošová am Mittwoch, 25. März 2020

Fotka z nemocnice na Kramároch v Bratislave:

Gepostet von Dalibor Moravčík am Mittwoch, 25. März 2020

9:47 Rýchlotesty, ktoré sú v skladoch hmotných rezerv, sú nám teraz v podstate na nič, tvrdí Úrad verejného zdravotníctva. „V aktuálnej situácii šírenia ochorenia COVID-19 môžu byť rýchlotesty užitočné v určitých fázach ochorenia – napríklad u chorých osôb s výraznými klinickými príznakmi trvajúcimi niekoľko dní, na odlíšenie ochorenia COVID-19 od iných respiračných nákaz,“ uvádza úrad na svojej stránke. Testy sa podľa úradu nedajú považovať za metódu testovania, pretože sú nepresné a výsledok musí aj tak potvrdiť iný, presnejší test.

9:14 Jeden z najväčších slovenských odevno-výrobných závodov Ozeta Neo, a. s. ešte v polovici marca zmenil svoj výrobný program a namiesto pánskych oblekov začal vyrábať ochranné rúška. Spoločnosť tak reaguje na ich kritický nedostatok na trhu a ich akútnu potrebu v boji proti šíreniu koronavírusu. Ako ďalej uvádza firma, v závode v Topoľčanoch vyrába 250 zamestnancov dva druhy ochranných rúšok na opakované použitie, z bavlnenej tkaniny a zo špeciálnej netkanej textílie vyvinutej pre použitie v zdravotníctve, ktorá má potrebné atesty a certifikáty. Ozeta Neo pôsobí na domácom trhu od roku 1939, pokračujúca v tradícii značky pánskych odevov, pôvodne vyrábaných firmou Ozeta v Trenčíne. V súčasnosti sa v továrni v Topoľčanoch vyrába pánska a dámska konfekcia, ako aj oblečenie na voľný čas. (SITA)

9:00 V Bratislave sa tvoria kolóny kamiónov. Dôvodom je pokazený elektronický systém v Rumunsku a preto Maďarsko púšťalo cez hraničný prechod Čunovo-Rajka len jeden kamión za hodinu. Kamionisti doteraz nevedia, či sa vôbec do Maďarska dostanú, maďarská strana totiž uvažuje aj o úplnom zastavení dopravy.

❗️MIMORIADNE: MAĎARSKO SPOMAĽUJE AŽ ZASTAVUJE PRECHOD KAMIÓNOV NA SVOJE ÚZEMIE❗️Upozorňujeme všetkých účastníkov…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Mittwoch, 25. März 2020

Aktuálne na Triblavine vjazd do Bratislavy od Senca ❗❗❗ kamiónová doprava stojí ⛔Dôvodom by mal byť uzavretý hr.prechod…

Gepostet von Odťahová služba SOSTEAM am Mittwoch, 25. März 2020

8:45 Počet prípadov koronavírusu atakuje hranicu pol milióna.  Taliansko už počtom prípadov (74-tis.) dobieha Čínu (81 tis.), no tempo rastu počtu infikovaných sa spomalilo. Raketovou rýchlosťou však stúpa počet prípadov v USA. Včera pribudlo cez 13-tisíc nakazených, čím sa počet prípadov vyšplhal na 68-tisíc. Predpokladá sa, že dnes v štátoch pribudne približne rovnaké množstvo prípadov. Nové ohnisko nákazy sa presúva do oblasti New Yorku, kde je situácia mimoriadne zlá.

zdroj: Worldometer

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech