Koronavírus online: Ekonomiku môžeme otvárať rýchlejšie, pripúšťa Matovič

  • Udalosti vo štvrtok 30. apríla sledujeme ONLINE
20203004_nrsr6_hlasovanie_pvv_03699675
FOTO TASR/Jaroslav Novák
  • Udalosti vo štvrtok 30. apríla sledujeme ONLINE
  • Na Slovensku je celkovo 1396 prípadov, z toho 524 je vyliečených a 23 zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    20:26 Ruský premiér Michail Mišustin vo štvrtok oznámil, že testy u neho potvrdili nový koronavírus. Informovala o tom agentúra TASS. (TASR)

    19:47 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia neobnoví podľa jej hovorcu Petra Šveca výrobu ani počas nasledujúceho týždňa. „Významné komplikácie spôsobené koronakrízou stále trvajú,“ zdôvodnil situáciu pre agentúru SITA Švec. O ďalšom vývoji bude automobilka informovať vo štvrtok 7. mája. Výroba v trnavskej fabrike bola prerušená 19. marca.

    Groupe PSA Slovakia je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream, tzv. platformy 1. Výstavba závodu sa začala v roku 2003, výroba sa rozbehla v roku 2006. Celková investícia koncernu na Slovensku je približne 1,2 mld. eur. V roku 2019 vyrobil PSA na Slovensku 371 152 áut. V trnavskej automobilke aktuálne pracuje približne 4 500 zamestnancov. (SITA)

    17:57 Hackathon #EUvsVirus, ktorý viedla Európska rada pre inovácie (EIC) Európskej komisie, priniesol 117 inovatívnych riešení pre boj proti novému koronavírusu. Na projekte, ktorý sa konal od 24. do 26. apríla, sa zúčastnilo viac ako 20 900 ľudí z Európskej únie a iných krajín s celkovo 2 150 rôznymi riešeniami. (SITA)

    17:19 Hoci polovica európskych krajín už uvoľňuje zavedené obmedzenia, kontinent stále ostáva „v zovretí“ pandémie koronavírusu, varoval vo štvrtok šéf európskej sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge. Zároveň pripomenul, že počet prípadov nákazy v regióne sa podarilo znížiť práve vďaka pravidlám obmedzenia sociálnych kontaktov. „Musíme tento pozitívny vývoj veľmi pozorne sledovať,“ zdôraznil. Poukázal tiež na to, že Taliansko, Británia, Francúzsko, Nemecko a Španielsko majú stále vysoké počty infikovaných, zatiaľ čo chorí pribúdajú v Bielorusku, Rusku, Kazachstane a na Ukrajine.

    Zo 44 krajín, ktoré v európskom regióne zaviedli obmedzenia, už 21 štátov začalo s ich postupným uvoľňovaním a ďalších 11 tak plánuje spraviť v nadchádzajúcich dňoch. “Vírus je nemilosrdný. Musíme ostať obozretní, vytrvať a byť trpezliví, pripravení znovu posilniť opatrenia, keď to bude potrebné,“ povedal Kluge. Varoval tiež, že ochorenie “COVID-19 tak skoro neodíde“. Európa má podľa jeho slov 46 percent všetkých celosvetovo zaznamenaných prípadov koronavírusu a tiež 63 percent všetkých obetí. „Región ostáva stále vo veľkom zovretí tejto pandémie,“ skonštatoval. (SITA)

    17:08  Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) posilní balík peňazí určený na podporu udržania pracovných miest. Rezort práce o tom informoval v tlačovej správe. „Peniaze, ktoré boli určené na podporu zamestnávania dlhodobo alebo aj dobrovoľne nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou a nedostatkom pracovných skúseností, pôjdu na podporu udržania pracovných miest s garanciou ich udržania,“ informuje ministerstvo. Na podporu pracovných miest aj s garanciou ich udržania by sa malo využiť 25 miliónov eur. (SITA)

    16:40 Počet nových nezamestnaných v USA, ktorí požiadali o štátnu podporu v dôsledku koronakrízy, prekročil hranicu 30 miliónov. Vláda vo štvrtok informovala, že v uplynulom týždni o štátne dávky v nezamestnanosti požiadalo 3,8 mil. ľudí, čím ich celkový počet za posledných šesť týždňov, čiže od vypuknutia pandémie, stúpol na približne 30,3 milióna.

    Ekonómovia prognózujú, že miera nezamestnanosti v USA za apríl by sa mohla vyšplhať až na 20 percent. Išlo by o najvyššiu nezamestnanosť od hospodárskej krízy z 30. rokov minulého storočia, kedy kulminovala na úrovni 25 percent. V prvom kvartáli tohto roka sa americká ekonomika zmenšila o 4,8 percenta, čo bol jej najprudší pokles od finančnej krízy z roku 2008. (SITA)

    16:13 Uvoľňovanie opatrení sa prejaví až budúci víkend. Ak počty nakazených vzrastú, nebude sa otvárať nič, práve naopak- zrejme by bolo potrebné ešte pritvrdiť, hovorí Igor Matovič. Ak by však boli čísla dobré, otvorili by sa úplne všetky obchody mimo nákupných centier, ktoré splnia podmienky ako jeden zákazník na 25 metrov štvorcových a zabezpečia dezinfekciu rúk či rukavice. Bolo by pritom jedno, o aký druh prevádzky ide.

    15:36 Osobám starším ako 65 rokov pri prechádzaní cez hranice bude stačiť kópia dokumentu, že trpia chronickou chorobou. Nemusia predložiť originál dokumentu. Pokiaľ ide o deti do 18 rokov, majú výnimku a môžu spolu s rodičmi-pendlermi prechádzať cez hranicu. Po rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu to povedal hlavný hygienik Ján Mikas v súvislosti s pandémiou. Pripomenul, že sa zrušila pre pendlerov povinnosť plánovaná od 1. mája, kedy sa mali každých 30 dní preukazovať rtpc negatívnym testom.

    Brannobezpečnostný výbor podľa jeho predsedu Juraja Krúpu (OĽaNO) neprijal po rokovaní s hlavným hygienikom žiadne uznesenie. O mimoriadnu schôdzu výboru požiadali poslanci opozície, ktorí chceli rokovať o situácii na hraniciach.

    Mikas povedal, že sa urobila výnimka aj pre diplomatov a pre študentov a žiakov, ktorí pôjdu na prijímacie skúšky do zahraničia a pre študentov a žiakov, ktorí prídu na Slovensko. Podľa Mikasa sa neprijali sprísňujúce opatrenia počas nadchádzajúceho predĺženého víkendu. Apeloval však na ľudí, aby dodržiavali hygienické opatrenia. (SITA)

    15:29 Tvrdenia, že nový koronavírus vypustili z laboratória sú podľa Číny „neopodstatnené a vymyslené z ničoho“. Hovorca ministerstva zahraničia Keng Šuang vo štvrtok vyhlásil, že Virologický ústav vo Wu-chane, ktorý je predmetom týchto tvrdení, „nemá schopnosť navrhnúť a vytvoriť nový koronavírus a nikdy tak neurobil“. Odvolávajúc sa na riaditeľa zariadenia Jüana Č‘-minga vysvetlil, že laboratórium má prísne procedúry týkajúce sa biologickej bezpečnosti, ktoré by zabránili vypusteniu akéhokoľvek patogénu.

    „Chcel by som znova podotknúť, že pôvod vírusu je komplexná vedecká otázka a mali by ju študovať vedci a profesionáli,“ vyjadril sa Keng.

    Hovorca zároveň skritizoval amerických politikov, ktorí naznačili, že by sa Čína mala zodpovedať za globálnu pandémiu koronavírusu. Títo politici by mali podľa Kenga tráviť svoj čas lepším riešením epidemickej situácie v Spojených štátoch. (SITA)

    15:04 Folklórny festival Východná 2020 sa tento rok neuskutoční. Ako agentúru SITA informovala Alexandra Žilavá z odboru marketingu a komunikácie Národného osvetového centra, 66. ročník podujatia presunuli na tradične prvý júlový víkend 1. až 4. júla, ale v roku 2021. (SITA)

    15:03 Svoje prvé prípady nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2 oznámila vo štvrtok aj stredoázijská republika Tadžikistan, ktorá bola považovaná za jednu z mála krajín sveta, ktorým sa infekčné ochorenie COVID-19 vyhýba. Ako vo štvrtok informovala agentúra AFP, na koronavírus nového typu bolo v Tadžikistane pozitívne testovaných päť ľudí z metropoly Dušanbe a desať ďalších z regiónu Sughd na severe krajiny. Nákazu u nich oficiálne potvrdil aj republikový krízový štáb, ktorý súčasne uviedol, že pre občanov je teraz povinné používať ochranné masky alebo rúška. (TASR)

    14:20 Hlavný hygienik Ján Mikas varoval Slovákov, aby boli obozretní aj počas predĺženého víkendu. Krízový štáb podľa neho hovoril aj o sprísnení pravidiel a obmezení pohybu, necháva to však v rovine odporúčaní.

    Pripustil aj rýchlejšie otváranie prevádzok za predpokladu, že bude epidemiologická situácia dobrá. Krízový štáb túto možnosť prerokuje už v pondelok.

    13:32 Pomoc občanom sa rozširuje o SOS dotáciu. Nová SOS dotácia je určená pre tých, ktorí pred vypuknutím pandémie koronavírusu mali prácu, príjem z podnikania alebo vykonávali samostatne zárobkovú činnosť a aktuálne zostali bez príjmu. Podmienkou je, aby nepoberali starobný, predčasný starobný, invalidný, výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, nemocenskú dávku, dávku v nezamestnanosti, dávku nemocenského zabezpečenia alebo obdobnú dávku zo zahraničia.

    Rovnako nesmú byť príjemcom pomoci v hmotnej núdzi, poberať rodičovský príspevku alebo príspevok na opatrovanie. „Práve v tejto SOS dotácii sa nájdu aj takzvaný „dohodári“, ktorí jednoducho od 12. marca nemajú žiaden príjem, prípadne nemajú žiaden príjem za apríl. Ale nie je to len pre nich, je to aj pre iné skupiny občanov, ktorí nespĺňajú nároky na niektorú z pomocí zo strany štátu a sú bez príjmu,“ konkretizuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. (SITA)

     12:39 Služba Spotify dosiahla v čase pandémie 130 miliónov platiacich používateľov. Za prvý štvrťrok ich pribudlo šesť miliónov. Analytici však tvrdia, že tieto čísla nie sú také pozitívne, ako služba naznačuje.

    Spotify tvrdí, že dvojciferné zvýšenie štvrťročných tržieb pomohlo s kompenzáciou strát v dôsledku poklesu predaja reklamy, ktorý predstavuje desať percent z celkových príjmov. Platforma vo februári zaznamenala pokles používateľov v krajinách najviac zasiahnutých koronavírusom, akými sú Španielsko a Taliansko. Za uplynulý mesiac sa však situácia zlepšila.

    Služba zaznamenala za prvý štvrťrok 31-percentný mesačný nárast aktívnych používateľov. Analytik Mark Mulligan pre BBC News uviedol, že „využitie aplikácie raz mesačne nie je aktívne používanie“. „Spotify tvrdí, že pomer denných aktívnych používateľov a mesačných aktívnych používateľov bol v prvom štvrťroku silný. Silný však neznamená vyšší,“ povedal Mulligan. „Napokon, je možné zaznamenať pokles v streamovaní a zároveň nárast v počte používateľov. Znamená to, že viac ľudí sa zaregistruje, no menej ich službu aj využíva,“ vyjadril sa. (SITA)

    12:15 Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v marci stúpla na 7,4 percenta z februárových 7,3 percenta, keďže členské krajiny začali vo veľkom rozsahu uplatňovať reštriktívne opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19. V rámci celej Európskej únie nezamestnanosť v marci medzimesačne stúpla na 6,6 percenta z úrovne 6,5 percenta. Vývoj na Slovensku bol podobný ako v celej eurozóne aj Európskej únie a miera nezamestnanosti sa zvýšila na 5,6 percenta z februárových 5,5 percenta. Informoval o tom štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

    „Opatrenia na zabrzdenie Covid-19, ktoré boli prijaté v marci, vyvolali prudké zvýšenie počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti v celej EÚ,“ uviedol Eurostat. Dodal však, že zároveň významná časť tých, ktorí sa zaregistrovali na úradoch práce, zamestnanie aktívne nehľadali, napríklad preto, že sa museli začať starať o deti počas obmedzenia pohybu. (SITA)

    12:03 Ak bude mať Slovensko výborné výsledky, fázy uvoľňovania ekonomiky sa môžu urýchliť.  Už budúci týždeň sa môžu otvoriť všetky prevádzky, no za určitých podmienok. Povedal to premiér Igor Matovič v parlamente pred hlasovaním o dôvere vláde. 

    Ak sa dobré čísla udržia do pondelka budúceho týždňa, krízový štáb zváži urýchlenie otvárania prevádzok. Otvoriť sa môžu všetky prevádzky, ktoré splnia podmienku jedného zákazníka na 25 metrov štvorcových, plus hygienické opatrenia ako rukavice či dezinfekcia.

    Zároveň upozornil, že si ekonomicky si nemôžeme dovoliť druhú či tretiu vlnu epidémie, stále je teda dôležité dodržiavať pravidlá a pravidlá uvoľňovať veľmi opatrne. Predpokladaný pokles ekonomiky o 9 percent bude veľmi ťažký. Ak by prišla ďalšia vlna nákazy, ekonomika to neprežije.

    11:23 Včera pribudli dve nové úmrtia na koronavírus. Ide o klientov Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Pitvou sa v stredu zistilo, že pani z DSS Pezinok, ktorej úmrtie bolo medzi štatistikami za utorok započítané, skonala následkom inej náhlej príčiny. Predtým bola hospitalizovaná v súvislosti s koronavírusom, no v pondelok po prepustení z nemocnice bola vyliečená. „Jedno úmrtie sme preto dnes ráno odpočítali, keďže nešlo o úmrtie pacientky aktuálne pozitívne testovanej na koronavírus a príčina úmrtia bolo iná,“ dodala Eliášová.

    10:48 Ropná spoločnosť Shell si po prvý raz od 2. svetovej vojny nevyplatí dividendy, píše agentúra Bloomberg. Je to veľmi nezvyčajný krok nielen pre Shell, ale pre celý ropný priemysel. Dôvodom je rapídny prepad tržieb a zisku nielen kvôli nízkej cene ropy, ale aj nižšieho dopytu.

    10:03 Hotel Holiday Inn v centre Trnavy ubytoval v stredu večer prvých viac ako sto repatriantov. V hoteli absolvujú povinnú karanténu, ktorá potrvá v prípade negatívnych výsledkov testovania sedem dní. Ak by sa u niekoho zistilo ochorenie SARS-CoV-2, pobyt by sa mu predĺžil. Holiday Inn v Trnave vyčlenil pre repatriantov 150 lôžok v 75 izbách.

    Hotelu poskytnutie služby štátnej karantény podľa jeho spolumajiteľa Jozefa Mihalika pomôže udržať si zamestnancov a zabezpečiť aspoň nejaké príjmy, v žiadnom prípade však nenahradí výpadok tržieb. Štát hotelu podľa vyjadrenia ministerstva vnútra uhradí stravovanie osôb vo výške 13 eur na osobu denne, mzdové náklady na zamestnancov a prevádzkové náklady. Tržby dvoch hotelov Holiday Inn v Trnave a Žiline sa po povinnom zatvorení pre pandémiu prepadli podľa Mihálika zo 700-tisíc mesačne na nulu.Terajšie obdobie je podľa neho pre hotelierov dosť kruté, pretože aj pri nulových tržbách niektoré náklady zostali. (SITA)

    9:37 V stredu bolo vykonaných 4 584 testov, z toho bolo päť pozitívnych. Celkovo tak máme na Slovensku 1396 prípadov koronavírusu. Pribudli aj dve nové úmrtia. 40 ďalších ľudí sa vyliečilo, celkovo máme vyliečených 524 ľudí.

    V nemocniciach je hosptalizovaných 181 pacientov, u 56 z nich sa ochorenie COVID-19 potvrdilo. Osem pacientov je na JIS-kách a žiadny nepotrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. S podozrením na ochorenie je hospitalizovaných 125 ľudí.

    9:11 Americký prezident Donald Trump v stredu povedal, že americká vláda nepredĺži platnosť opatrení obmedzujúcich kontakty medzi ľuďmi po tom, ako sa vo štvrtok skončí ich platnosť, informovala agentúra AP. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v Spojených štátoch už 60 876 ľudí a viac ako jeden milión je nakazených, napísala vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica CNN s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa. Univerzita v stredu oznámila najmenej 25 388 nových prípadov nákazy a ďalších 2498 úmrtí.

     Trump chce pokračovať v oficiálnych cestách a na budúci týždeň navštívi americký štát Arizona. Prezident podľa svojich slov dúfa, že v najbližších mesiacoch bude môcť organizovať zhromaždenia v rámci prezidentskej kampane s účasťou tisícok podporovateľov.

    Biely dom sa podľa AP snaží v rámci krízy posunúť do ďalšej fázy a sústredí sa na úsilie postupne otvárať hospodárstvo krajiny aj napriek obavám, že príliš rýchle uvoľnenie obmedzení bez dostatočného testovania a monitorovanie kontaktov nakazených ľudí spôsobí opätovné prepuknutie nákazy. (TASR)

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá