Koronavírus online: Na Slovensku je už 204 prípadov, pribudlo 19

 • Situáciu s koronavírusom sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu s koronavírusom sledujeme online
 • Na Slovensku bolo 24. marca potvrdených celkovo 204 prípadov, v pondelok pribudlo 19
 • Celkovo bolo na Slovensku zistených 3736 negatívnych prípadov
 • Vláda rokovala v noci, dnes predstavila nové opatrenia
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  22:00 Česko má už tretiu obeť koronavírusu. Staršiu ženu podľa českého ministra zdravotníctva nakazila jej vlastná rodina.

  18:00 India bude od stredy pre pandémiu nového koronavírusu na 21 dní úplne uzatvorená. Opatrenie sa týka takmer pätiny svetovej populácie a je najväčšie svojho druhu na svete.

  Uzavretie krajiny v televíznom prejave v utorok oznámil premiér Naréndra Módí s tým, že ľudia musia zostať vo vnútri, inak riskujú, že si vírus privedú do svojich domovov. „Bude tu úplný zákaz vychádzania, aby sme zachránili Indiu a každého Inda,“ vyhlásil predseda vlády s tým, že opatrenie síce bude veľká rana pre hospodárstvo krajiny, ale jeho neprijatie by ju vrátilo o 21 rokov späť. Zároveň sľúbil finančnú pomoc systému zdravotnej starostlivosti v krajine v hodnote dvoch miliárd dolárov (v prepočte 1,85 miliardy eur). (SITA)

  17:05 Celkový počet prípadov vo svete prekonal hranicu 400-tisíc nakazených. Do tohto čísla sa počítajú všetci nakazení, vrátane tých, ktorí sa už vyliečili, alebo chorobe už podľahli. Najviac nových prípadov dnes pribudlo v USA a v Španielsku.

  zdroj: Worldometer

  16:50 Koronavírus je vysoko nákazlivý, no svoju imunitu môžeš pripraviť, aby si s prípadnou chorobou poradila lepšie. Spýtali sme sa preto odborníka, ako na to.

  Čítaj viac TU>> Odborník na imunitu radí: Čo treba jesť a robiť, aby si sa vyhol koronavírusu?

  16:05 Iniciatíva Kto pomôže Slovensku už na boj s koronavírusom vyzbierala viac ako 655- tisíc eur. Pomoc smeruje zdravotníkom, ktorí proti koronavírusu bojujú v prvej línii.

  Kto pomôže Slovensku spot

  Vďaka podpore priateľov ako VÚB banka, Juraj Johanides, tím Seesame a mnohým ďalším máme tento spot. Nepoužili sme naň ani cent z darovaných peňazí. Vznikol naozaj veľmi rýchlo a máme z neho veľkú radosť. Pomôžte nám ho dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí zdieľaním. Pridajte sa aj medzi našim darcov na www.ktopomozeslovensku.sk. Každé euro sa počíta. Ďakujeme ❤

  Gepostet von Kto pomôže Slovensku am Dienstag, 24. März 2020

  15:43 Poslanec Národnej rady mal mať podľa opozičného poslanca koronavírus, podozrenie sa nepotvrdilo.

  Ľubomír Vážny zo Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) dnes v pléne povedal, že Baránik má byť infikovaný koronavírusom. Šéf zákonodarného orgánu Kollár preto ihneď zvolal poslanecké grémium, na ktorom sa mala táto informácia preveriť a rozhodnúť, či bude schôdza NR SR pokračovať aj naďalej.

  Člen rodiny poslanca NR SR za SaS Alojza Baránika má príznaky choroby, ktoré niektoré zdroje považujú za príznak koronavírusu. Alojz Baránik preto preventívne ostal doma v karanténe a nezúčastnil sa na utorkovom rokovaní NR SR. Alojz Baránik zároveň požiadal o otestovanie v najbližších dňoch,“ objasnil pre agentúru SITA Ondrej Šprlák z Komunikačného oddelenia SaS. (SITA)

  14:32 Slovenská technická univerzita sa pochmúrnu dobu rozhodla rozveseliť novými vtipnými spotmi. Kampaňou láka na štúdium stredoškolákov heslom „Svet zachránia inžinieri“ a stavili na vtipné krátke spoty, keďže v dobe koronavírusu ľudí smiech čoraz viac prechádza. STU patrí medzi top univerzity na Slovensku.

  Čítaj viac TU >> STU sa počas koronavírusu rozhodla osloviť stredoškolákov humornou kampaňou

  14:28 Osemdesiatpäť percent nových potvrdených prípadov a úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu pochádza z Európy a Spojených štátov. Informovala o tom v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň varovala, že pandémia je stále v počiatočnom štádiu a počet nakazených ešte „výrazne“ stúpne.

  Španielsko zaznamenalo rekordný denný nárast prípadov, v krajine pribudlo 6 584 nakazených. O 500 stúpol aj počet obetí, ktorých má Španielsko už celkovo 2 696. Hovorkyňa WHO Margaret Harrisová však v Ženeve uviedla, že je tu „iskrička nádeje“ pre najťažšie zasiahnutú krajinu Európy Taliansko, kde dva dni po sebe počet nových prípadov a úmrtí mierne klesol. Celkovo tam registrujú aktuálne 6 077 mŕtvych, počet infikovaných sa blíži k 64-tisíc.

  Počet nakazených v USA medzičasom presiahol 46-tisíc a krajina sa tak ocitla v štatistikách potvrdených prípadov už na treťom mieste za Čínou a Talianskom. Počet obetí sa tam vyšplhal na 593.

  Celosvetovo sa novým koronavírusom nakazilo už takmer 400-tisíc ľudí a viac než 17-tisíc ich pandémii podľahlo. (SITA)

  13:50 Olympiáda v Tokiu sa definitívne odkladá na budúci rok. Informoval o tom japonský premiér Šinzó Abe. O odložení olympiády sa dlho uvažovalo, definitívne rozhodnutie padlo až dnes.

  12:38 Vyučovanie v školách je prerušené od 30. marca až do odvolania. Povedal to na tlačovom brífingu minister školstva Branislav Gröhling. Ruší sa aj testovanie „9“ na tento školský rok, externá časť maturity a písomná časť maturity na tento školský rok. Interné maturity sa uskutočnia dva týždne po tom, čo sa otvoria školy, najneskôr však 30. júna 2020.

  11:36 Thajská vláda schválila v utorok zavedenie výnimočného stavu, ktorý bude trvať predbežne mesiac. Tento krok umožní vláde zaviesť prísnejšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktorým sa v krajine nakazili už stovky ľudí. Premiér Prajut Čan-o-ča oznámil, že na základe rozhodnutia kabinetu začne výnimočný stav platiť vo štvrtok.

  Thajsko v utorok potvrdilo 106 nových prípadov vírusu, čím stúpol celkový počet nakazených na 827. Ochoreniu doteraz podľahli štyria ľudia. (SITA)

  11:12 Skupiny J&T a Energetický a průmyslový holding (EPH) priviezli v utorok ráno vyše 20 ton materiálu, ktorý poskytli bezplatne Česku a Slovensku na boj proti koronavírusu. „Toto bolo dôležité, lebo okrem ďalšieho pol milióna našich rúšok, sme doviezli aj dva milióny, ktoré objednalo Slovensko. Podarilo sa doviezť aj prvú časť veľmi žiadaných ochranných oblekov, ochranných okuliarov a testov ako súčasť nášho daru,“ uviedol jeden zo zakladateľov J&T Patrik Tkáč. (SITA)

  11:00 Česko má už druhý prípad úmrtia na koronavírus. Informoval o tom minister zdravotníctva Adam Vojtěch. 45-ročný pacient podľa neho trpel nádorovým ochorením, koronavírus jeho stav zhoršil. Onkologickí pacienti patria medzi najviac ohrozené skupiny obyvateľstva.

  10:28 Vláda zvažuje otvorenie aj ďalších obchodov, no tie budú musieť dodržať prísne hygienické požiadavky.

  10:10 Ak ľudia nebudú poslúchať a dodržiavať bezpečnostné pokyny, opatrenia sa sprísnia, avizoval premiér Igor Matovič. Zákaz vychádzania vláda zatiaľ neplánuje, no ak si to bude situácia vyžadovať, pristúpi sa aj k tomuto opatreniu.

  10:02 Rúško alebo iná ochrana tváre bude povinná úplne všade mimo bydliska. Teda aj vonku na ulici, alebo v práci. V nemocniciach, fabrikách a iných miestach, kde sa vyskytujú väčšie množstvá ľudí, sa bude povinne merať teplota.

  10:00 Vláda dnes chce objednať 200 000 nových testov. „Musíme reagovať na ponuku rýchlo, aby nám to nikto nevyfúkol,“ hovorí premiér. Zároveň sa zriadia stanice drive-in testovania, kedy potenciálny nositeľ nákazy zostáva v aute a neroznáša vírus do priestorov nemocnice. Majú byť pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery.

  9:52 Kto sú noví infikovaní ľudia:

  • žena, FN Nitra, okres Topoľčany
  • žena, Bratislava-Kramáre, hospitalizovaná, okres Malacky
  • žena, Bratislava-Kramáre, hospitalizovaná
  • muž, FN Nitra, okres Nitra
  • žena, FN Nitra, okres Topoľčany
  • žena, drive – RÚVZ Košice, okres Čadca
  • muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda
  • žena, Bratislava-Kramáre, okres Senec
  • muž, Bratislava-Kramáre, okres Zvolen
  •  muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
  • muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
  •  muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
  •  muž, Bratislava-Kramáre, okres Senec
  • žena, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
  • žena, FN Trnava, okres Piešťany
  • žena, Bratislava-Kramáre, trvalé bydlisko Španielsko, prechodný pobyt okres Bratislava
  • žena, Bratislava-Kramáre, okres Malacky
  • žena, karanténa Gabčíkovo, okres Čadca
  • žena, ÚNV Ružomberok, okres Liptovský Mikuláš

  9:45 Ruší sa bezplatná vlaková preprava pre študentov. Aj napriek tomu, že Matovič pred voľbami sľúbil, že sociálne balíčky sa rušiť nebudú. Bezplatná preprava sa zruší iba dočasne, iba do konca mimoriadnej situácie a do otvorenia škôl. Zároveň vytkol dôchodcom, že cestujú bezplatne vlakmi počas mimoriadnej situácie. „Ste ohrození na zdraví, nerobte to. Žiadame dôchodcov, aby bezplatnú prepravu nevyužívali,“ povedal Matovič. Ak to nezaberie a dôchodcovia budú cestovať aj naďalej, bezplatné cestovanie sa úplne zruší.

  9:40 Každú nedeľu budú zatvorené všetky obchody kvôli sanitárnemu dňu. Je povinná dezinfekcia všetkých priestorov, ale slúžiť bude aj ako oddychový deň pre zamestnancov. Pôjde o všetky predajne potravín, lekárne, obchody so zeleninou, ovocím či mäsom, predajne novín a časopisov, teda obchody, ktoré ostávajú otvorené aj počas mimoriadnej situácie. Taktiež sa zavádzajú hodiny na nakupovanie pre ľudí nad 65 rokov a to od 9:00 do 12:00.

  9:35 Núdzový stav sa rozšíri na domovy sociálnych služieb, teda predovšetkým domovy dôchodcov, uviedol to premiér Igor Matovič . Dôvodom je ochrana najzraniteľnejších dôchodcov. Dočasne sa tiež zatvoria denné stacionáre.

  9:30 Slovensko má 19 nových pozitívnych prípadov. Stav je z 23. marca do 0:00. Negatívnych vzoriek bolo 432. Povedal to hlavný hygienik SR Ján Mikas na tlačovej besede. Výsledky testov sa budú odteraz zverejňovať vždy na druhý deň ráno.

  🔴🎥 Vláda predstavuje ďalšie opatrenia na boj proti korona vírusu ⚠️🦠👊🏻

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 24. März 2020

  9:02 Živnostníci od vlády požadujú, aby im štát kompenzoval príjmy, ktoré stratili pre povinné uzatvorenie prevádzok alebo obmedzenie styku osôb v rámci preventívnych opatrení. Pre agentúru SITA to uviedla generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Miriam Bellušová. „Táto kompenzácia by mohla predstavovať fixnú sumu alebo percentuálny podiel z príjmov, ktoré SZČO dosahovala v predchádzajúcom roku podnikania,“ povedala.

  Za veľmi dôležité tiež živnostníci považujú to, aby sa zabránilo vlne prepúšťania zamestnancov v mikropodnikoch a malých a stredných podnikoch. „Požadujeme preto aj zásadný príspevok od štátu na úhradu náhrady mzdy pre zamestnancov, ktorým nemožno prideľovať prácu a úplné oslobodenie tejto náhrady mzdy od sociálnych odvodov a daní,“ zdôraznila. Tento príspevok od štátu by mal podľa nej kryť aspoň 70 % vyplatených náhrad. (SITA)

  8:30 Čínske úrady rušia dvojmesačné uzavretie väčšiny územia provincie Chu-pej, ktorú koronavírus postihol najtvrdšie. Ľudia, ktorí budú mať čistý zdravotný záznam, ju budú môcť opustiť od utorkovej polnoci, informovala v utorok provinčná vláda. Hlavné mesto Wu-chan, odkiaľ sa súčasná pandémia koncom decembra rozšírila, však ostane uzavreté až do 8. apríla. (SITA)

  8:13 Koronavírus zamieril do Afiky. Juhoafrická republika zavedie od štvrtka prísnejšie opatrenia súvisiace so šírením nového koronavírusu. Oznámil to prezident Cyril Ramaphosa po tom, ako počet pacientov s ochorením COVID-19 stúpol na 402. Po Rwande a Tunisku sa tak stane treťou africkou krajinou, ktorá zastaví všetky hospodárske aktivity, okrem tých nevyhnutných.

  Senegal vyhlásil výnimočný stav v pondelok a ľuďom zakázal vychádzať a zhromažďovať sa. Zimbabwe a Nigéria zas potvrdili prvé úmrtia súvisiace s koronavírusom. (SITA)

  8:00 Aktuálna situácia vo svete

  Celkový počet prípadov atakuje hranicu 400-tisíc. Do celkoého počtu sa rátajú aj vyliečení a zosnulí, teda úplne všetci ľudia pozitívne testovaní na koronavírus. Najviac aktívnych prípadov, teda pozitívnych ľudí, ktorí sa ešte nevyliečili a žijú, má Taliansko- viac ako 50 000. Nasleduje USA so 43 tisíckami aktívnych prípadov, pričom práve v tejto krajine chorí pribúdajú závratným tempom. Len včera (v pondelok) pribudlo cez 10 000 nových prípadov.

  Smutný rekord drží Taliansko, včera pribudlo 601 obetí a celkový počet mŕtvych je 6077, čo je takmer dvakrát viac, ako má dnes Čína. 539 mŕtvych tiež pribudlo v Španielsku.

  Naopak, na ústupe je koronavírus v Číne a nakazených prestáva pribúdať aj v Južnej Kórei.

   

  zdroj: Worldometer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK