Koronavírus online: Igor Matovič navrhol, aby počas veľkonočných sviatkov prijala vláda zákaz vychádzania

  • Dnešné dianie sledujeme online
AktualneSIU
Startitup
  • Dnešné dianie sledujeme online
  • Slovensko má zatiaľ 471 prípadov, ôsmich vyliečených ľudí
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    18:17: V Taliansku zomrelo za uplynulých 24 hodín 681 pacientov s koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Celkovo v krajine doteraz zomrelo 15 362 ľudí, čo je najviac na svete. Za deň pribudlo 4805 infikovaných. Od vypuknutia tamojšej epidémie zaregistrovali dokopy 124 632 nakazených.

    Talianske úrady žiadajú občanov, aby dodržiavali vládne nariadenia. V rôznych mestách bolo možné vidieť, ako sa ľudia prechádzajú či nakupujú. Informuje SITA.

    Zároveň v sobotu oznámili, že v najviac zasiahnutej oblasti krajiny – Lombardsku, dnes využívali na jednotkách intenzívnej starostlivosti o 56 lôžok menej, ako počas predchádzajúceho dňa. V celej krajine dnes využívali o 74 menej takýchto lôžok, čo podľa šéfa úradu civilnej ochrany Angela Borrelliho umožnilo nemocniciam „nadýchnuť sa“.

    16:42: Španielsky premiér Pedro Sánchez chce v parlamente navrhnúť, aby v dôsledku koronavírusu predĺžili núdzový stav o ďalšie dva týždne. Krajina funguje v obmedzenom režime od 14. marca a stav núdze by sa mal skončiť 11. apríla. Premiér však chce, aby sa tak stalo až 26. apríla.

    V krajine doteraz zomrelo na COVID-19 celkovo 11 744 pacientov. Až 124 736 ľudí sa infikovalo vírusom, pričom viac ako 34-tisíc sa už vyliečilo. Sánchez potvrdil, že krajina už dosiahla vrchol šírenia, no potrebuje viac času.

    Obyvatelia Španielska môžu v súčasnosti opustiť svoje domovy len ak si idú kúpiť jedlo alebo lieky.

    13:00: V Španielsku zomrelo za uplynulých 24 hodín 809 pacientov s koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. V sobotu o tom informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva s tým, že celkovo v krajine ochoreniu podľahlo 11 744 osôb. Od piatku pribudlo 7026 infikovaných. Doteraz sa vírusom nakazilo 124 736 ľudí. Tamojšie úrady uplynulé dni tvrdia, že krajina už dosiahla vrchol šírenia, informuje SITA.

    12:34: Premiér Igor Matovič sa dnes v Sobotných dialógoch RTVS vyjadril, že navrhol na ústrednom krízovom štábe, aby počas veľkonočných sviatkov prijala vláda zákaz vychádzania. „Som za toto tvrdé opatrenie, ale v nedeľu zasadnú odborníci, ktorí definitívne rozhodnú,“ povedal.

    Definitívne rozhodnutie o veľkonočných sviatkoch vydá konzílium odborníkov. Počas rokovania Ústredného krízového štábu o tom prišiel médiá informovať predseda vlády SR Igor Matovič. Stretnutie sa má konať v nedeľu poobede. Odborníci na základe neho dajú vláde odporúčanie, akým spôsobom sa má v prípade blížiacich sa sviatkov zachovať.

    „Bojíme sa, aby sme nezapálili zápalku. Aby sme sa neposunuli v počte pozitívne testovaných následne po dvoch alebo troch týždňoch od veľkonočných sviatkov do takých úrovní, kde by sa nám to potom vymklo spod kontroly,“ konštatoval premiér.

    12:08: USA v piatok zaznamenali smutný  rekord v počte úmrtí COVID-19. Za jeden deň zomrelo kvôli tomuto vírusu 1 480 ľudí. Počet obetí v Európe prevyšuje 40 000, pričom v Španielsku bolo za posledný deň zaznamenaných 900 úmrtí. OSN varuje pred príchodom katastrofy vo vojnou zničených krajinách, ekonómovia predpovedajú hlbokú celosvetovú recesiu. Informuje The Times of Israel.

    10:34: Slovensko má 21 nových prípadov koronavírusu, v piatok bolo testovaných 1889 ľudí. Celkovo naša krajina eviduje 471 prípadov.

    • Počet vyšetrených pacientov s negatívnym výsledkom bol 1868. Počet testov s negatívnym výsledkom sa tak na Slovensku vyšplhal na 13 160.

     

    • Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 72 bol koronavírus potvrdený, v 93 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Z ochorenia sa už podarilo vyliečiť 8 ľudí. Do testovania sú zapojené aj súkromné laboratóriá, doteraz vyšetrili celkovo 1545 vzoriek.

     

    •  Najviac prípadov výskytu je v Bratislavskom kraji – 156, nasledujú Žilinský kraj – 62, Trenčiansky kraj – 58, Prešovský kraj – 57, Trnavský kraj – 43, Košický kraj – 36, Nitriansky kraj – 30 a Banskobystrický kraj s 29 pozitívnymi prípadmi. Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 259 mužov a 212 žien. Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov – 149 osôb, nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 125, vo vekovej kategórii 45 – 59 je to 102 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 63 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov – celkovo 29. Informuje MZSR.

    10:30: Pandémia nového koronavírusu vyprázdnila ulice miest, obmedzila dopravu po celom svete a dokonca spôsobila aj to, že sa Zem menej otriasa. Seizmológovia po celom svete zaznamenávajú menej okolitého seizmického hluku, ktorý tvoria vibrácie vytvorené vozidlami a ľuďmi. Nedostatok takéhoto hluku spôsobil, že sa vrchná zemská kôra pohybuje o trochu menej, informuje televízia CNN.

    10:20:  Šírenie nového koronavírusu ovplyvní aj výdavky jednotlivých ministerstiev. Škrty sa môžu dotknúť aj rezortu obrany. Naznačil to po svojom vymenovaní minister Jaroslav Naď , ktorý však dodáva, že zatiaľ je téma úspor predčasná. Naď chce v rezorte tiež skontrolovať všetky výdavky, ktoré zazmluvnilo ešte predchádzajúce vedenie. Ministerstvo obrany má tento rok k dispozícii cez 1,5 miliardy eur, nie je v súčasnosti zrejmé o koľko by sa mohli výdavky zmenšiť. Koronavírus zasiahol ekonomicky takmer všetky oblasti.Informuje SITA.

    10:12: Počet úmrtí v Taliansku a miera infekcie spôsobenej koronavírusom sa naďalej spomaľujú. Počet obetí je teraz takmer 15 000, zatiaľ čo 119 827 bolo infikovaných Dnes je však piaty deň po sebe, v ktorom počet nových prípadov stabilizoval v rozmedzí 4 050 – 4 782.

    Sobota 4.apríl


    20:27 Vláda prerokuje opatrenia počas veľke noci s odborníkmi z odboru zdravotníctva a epidemiológie, ktorí sa zídu v nedeľu. V pondelok budú známe konkrétne opatrenia. Odborníci podľa Matoviča musia zhodnotiť, čo treba urobiť a následne vydať odporúčanie vláde. Je však jasné, že obmedzenia sa ešte sprísnia.

    Bojíme sa, aby sme nezapálili zápalku a neposunuli sa v počte nakazených do úrovní, kedy by sa to vymklo spod kontroly. Definitívne odporúčanie vydá konzílium, ktoré zasadne v nedeľu,“ povedal na tlačovom brífingu premiér Igor Matovič.

    Veľkonočné sviatky sú príležitosťou, kedy sa rodiny stretávajú a príbuzní prichádzajú nielen zo slovenských miest, ale aj zo zahraničia. Efekt opatrení, ktoré vláda vydala doteraz, sa tak môže zrušiť.

    16:50 Žilinská Kia plánovala rozbehnúť výrobu v plnom rozsahu, nakoniec to budú iba dve zmeny.

    15:59 Rekordne dlhé obdobie pribúdania počtu pracovných miest v USA sa v marci náhle skončilo a zamestnávatelia zrušili 701-tis. pracovných pozícií. Pre pandémiu koronavírusu, ktorá takmer zastavila americkú ekonomiku, nezamestnanosť v krajine stúpla na 4,4 percenta z 50-ročného minima 3,5 percenta. Strata pracovných miest, o ktorej v piatok informovalo americké ministerstvo práce, bola najhoršia od kulminácie recesie z roku 2009. Niektorí ekonómovia prognózujú, že miera nezamestnanosti v USA by mohla na budúci mesiac vzrásť až na 15 percent.  (SITA)

    15:08 Každý človek, ktorý príde zo zahraničia, skončí v štátnej karanténe. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) Martin Klus (SaS), ktorý dnes absolvoval aj video konferenciu so svojimi kolegami zo zahraničných rezortov členských štátov Európskej únie (EÚ). Klus informoval aj o tom, že budúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) by do svojho úradu mohol nastúpiť v utorok.

    Každý, aj individuálny cestujúci, skončí v štátnej karanténe. V budúcom týždni už nabehneme na tento režim. Viem si predstaviť, že policajná asistencia by v tomto smere pomohla,“ povedal Klus s tým, že Policajný zbor takúto pomoc vie poskytovať. Podľa neho od budúceho týždňa začne štát rokovať aj s predstaviteľmi súkromných ubytovacích zariadení, pretože v štátnych zariadeniach už dochádzajú voľné miesta. „Technicky by to mohlo vyzerať tak, že každú hodinu by mohla z hraníc odchádzať policajná eskorta do konkrétneho vytipovaného centra,“ vysvetlil. (SITA)

    14:13 Bežná verejnosť si už respirátory FFP2 a FFP3 nekúpi. Parlament v piatok schválil zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Ním sa obmedzí distribúcia osobných ochranných prostriedkov. „Zakazuje sa počas krízovej situácie predávať alebo prevádzať osobný ochranný prostriedok, ktorý je filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2, FFP3,“ uvádza sa zákone. Výnimkami v tomto zákaze sú napríklad poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci či orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy. Ak niekto takýto ochranný prostriedok predá, môže dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie v sume od tisíc do 10-tisíc eur. Za zákon hlasovalo 104 poslancov, 16 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Predsedajúci schôdze Juraj Šeliga po schválení zákona ukončil rokovanie 4. schôdze parlamentu.

    Zákon bol schválený aj s pozmeňujúcimi návrhmi, medzi ktorými bolo napríklad doplnenie subjektov, na ktoré sa nevzťahuje obmedzenie distribúcie ochranných prostriedkov. Taktiež sa doplnila výnimka zo zákazu predaja a prevádzania vybraných osobných ochranných prostriedkov pre osoby, u ktorých na to existujú zdravotné dôvody. (SITA)

    13:21 Toaletný papier je v Španielsku „out“, regále supermarketov sú ho plné. Namiesto neho Španieli hromadia pivo a víno, olivy, zemiakové lupienky a čokoládu, alebo tieto produkty vo zvýšenej miere konzumujú, aby tak ľahšie preklenuli prísne pravidlá súvisiace s krízou okolo koronavírusu. Zákaz vychádzania platí v celej krajine už od 15. marca.

    Podľa štúdie odborného časopisu Inforetail nakúpili Španieli minulý týždeň takmer o 80 percent viac piva a o 60 percent viac vína ako týždeň predtým. Pri olivách sa predajné čísla zvýšili až o 94 percent, teda sa takmer zdvojnásobili. Na odbyt idú aj lupienky, čokoláda, zmrzlina a sardely, ktorých predaj stúpol od 76 do 87 percent.

    Médiá prišli aj s vysvetlením tohto zaujímavého fenoménu. Španieli, ktorí za normálnych okolností všade plnia letné terasy a bary, si „teraz vytvárajú svoj vlastný bar doma“, komentoval nezvyčajnú situáciu mienkotvorný denník El País. (SITA)

    12:40 Z ochorenia Covid-19 sa už na Slovensku vyliečilo osem ľudí. K piatim prípadom pribudli ďalší traja vyliečení z trenčianskeho regiónu. Oba kontrolné testy im vyšli negatívne. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

    Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 67 bol koronavírus potvrdený, v 98 prípadoch sa čaká na výsledok testov. Do testovania sú zapojené aj súkromné laboratóriá, doteraz vyšetrili celkovo 909 vzoriek.

    Najviac prípadov výskytu ochorenia COVID-19 je v Bratislavskom kraji, potvrdených ich je 155. Nasledujú Žilinský kraj s 59, Trenčiansky kraj s 54 a Prešovský kraj s 53 prípadmi. V Trnavskom kraji je 40 prípadov, Košickom 32, Nitrianskom 30 a Banskobystrický kraj má 27 pozitívnych prípadov.

    Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 244 mužov a 206 žien. Najviac pozitívnych osôb, a síce 143, je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov. Nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 120, vo vekovej kategórii 45 až 59 je to 94 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 62 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo ich je 28. (SITA)

    12:00 Vláda sa predstaviteľmi bankovej asociácie na kľúčových opatreniach s názvom Druhá pomoc. Predstavil ich minister financií Eduard Heger. Súčasťou druhej pomoci je odklad splátok úverov až do deväť mesiacov. O odklad môže požiadať každý občan elektronickou formou. Ľudia pritom nebudú registrovaní ako neplatiči v úverovom registri.

    Ďalším opatrením je odklad splárok o deväť mesiacov pre SZČO. Limit bezkontaktných platieb sa zvýši na 50 eur, aby sa zvýšila hygiena pri platení. Opatrenia by mali platiť už budúci týždeň.

    Ak sa klient rozhodne odložiť splátky, môže si ich presunúť na záver všetkých splátok. Ak má niekto napríklad úver s koncom v januári roka 2025, tak sa termín splatenia predlžuje na september 2025. Je tu možnosť aj navýšiť si splátky. Premiér Matovič podotkol, že klient môže prísť so žiadosťou o odklad splátok kedykoľvek počas pandémie, teda aj na jej konci. Budú mať aj na výber, či si chce odložiť jednu alebo deväť splátok. Štandardné úroky sa počítajú aj naďalej.

    Podanie žiadosti má byť jednoduché, buď cez aplikáciu, internet alebo poštou jednoduchým formulárom. Podmienka je iba jedna: nemať žiadne nesplatené splátky v predchádzajúcom mesiaci, tj. všetci, čo platili splátky riadne ešte pred krízou, odklad dostanú.

    11:50 Včera pribudlo 24 pozitívnych prípadov koronavírusu, otestovali celkovo 1454 vzoriek.Povedal to na brífingu premiér Igor Matovič.

    11:24 Penta doviezla na Slovensko zdravotnícky materiál za 5 miliónov eur. V aktuálnej dodávke sa nachádza okolo šesť miliónov rúšok, ochranné štíty a obleky pre zdravotníckych pracovníkov, respirátory FFP2, vyše 60 paliet vitamínov a potravinových doplnkov. Zdravotnícky materiál už v týchto dňoch dostáva personál v nemocniciach a poliklinikách Svet zdravia a ProCare a lekárňach Dr.Max. V tlačovej správe o tom informoval hovorca investičnej skupiny Penta Gabriel Tóth.

    Penta v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera zabezpečuje tiež odovzdanie niekoľko stotisíc kusov ochranných pomôcok ďalším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí nepatria do skupiny Penta. Dôvera už poskytla respirátory FFP2 do viacerých nemocníc a zdravotníckych zariadení. „Našou primárnou snahou je zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v prvej línii boja s pandémiou, teda pre lekárov, sestry či lekárnikov. Intenzívne pracujeme na tom, aby dodávky medicínskeho materiálu pokračovali a boli sme tak na očakávaný nápor pacientov podľa možností čo najlepšie pripravení,“ uviedol spolumajiteľ Penta Investments Eduard Maták. (SITA)

    10:29 Spoločnosť Google bude počas pandémie koronavírusu zverejňovať údaje o pohybe ľudí. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že technologický gigant bude spočiatku publikovať detaily o rôznych typoch miest, ktoré ľudia navštevujú, v 131 krajinách a regiónoch. Postupne chce pritom pridávať aj ďalšie. Je medzi nimi aj Slovensko.

    Údaje pochádzajú z dát, ktoré zhromažďujú prostredníctvom aplikácie Google Maps a ďalších mobilných služieb spoločnosti. Google ich zvyčajne využíva na informovanie o tom, kedy býva najviac ľudí v určitých múzeách, obchodoch, či na iných miestach, alebo tiež ako pomoc motoristom, aby sa mohli vyhnúť zápcham. V tomto prípade dáta odhalia vyťaženosť jednotlivých miest počas obmedzení súvisiacich s pandémiou a pred nimi. Údaje by podľa Googlu mohli pomôcť úradom v boji proti šíreniu nákazy.

    Údaje o Slovensku hovoria, že návštevy reštaurácií, kaviarní, nákupných centier, múzeí, knižníc alebo kín klesli o 82 %, návštevy potravín, tržníc, drogérií a lekární o 89 %, do parkov chodia ľudia o 9 % menej, na zastávky verejných dopravných prostriedkov o 61 % menej, do práce o 38 % menej a doma sú o 10 % viac. (SITA)

    10:07 Aké to je, prekonať Covid-19? Petra a jej spolubývajúca natočili už druhé video, v ktorom opisujú svoju skúsenosť. Dnes sa obe cítia dobre, aj keď jedna z nich musela byť hospitalizovaná a ku chorobe z koronavírusu sa pridružil aj zápal močových ciest. Najhoršie sú podľa nich horúčky, veľké bolesti hlavy a celého tela a neskutočná únava.

    9:22 Účet za pandémiu koronavírusu a krízu môže byť pekne mastný. Až 4,1 bilióna dolárov, čo je takmer päť percent globálnej hospodárskej aktivity. Uviedla to v piatok vo svojej aktualizovanej prognóze Ázijská rozvojová banka (ADB). Banka konštatovala, že rast rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík sa v roku 2020 pravdepodobne zníži na úroveň 2,2 percenta z vlaňajších 5,2 percenta. Juhovýchodná Ázia podľa ADB v tomto roku posilní iba o jedno percento.

    V čínskej ekonomike, ktorá je lídrom regiónu, sa počas januára a februára zmenšila aktivita dvojciferným tempom. Rast čínskeho hospodárstva sa podľa Ázijskej rozvojovej banky v tomto roku pravdepodobne spomalí na 2,3 percenta po minuloročnom posilnení o 6,1 percenta. Banka však odhaduje, že v budúcom roku sa rast hrubého domáceho produktu Číny opäť zrýchli a dosiahne úroveň viac ako sedem percent. (SITA)

    9:20 62 zamestnancov žilinskej nemocnice zostalo v domácej izolácii po tom, čo sa u jedného z pacientov potvrdilo ochorenie COVID-19. So 67-ročným mužom prišli zdravotníci do kontaktu viackrát, keďže tu v prvej polovici marca absolvoval operáciu. Hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková informovala, že muža previezli na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin.

    Pacientovi urobili test a preventívne ho uložili na izolačnú izbu, aby sa nedostal do kontaktu s ostatnými pacientami. Nasledujúci deň výsledky testu potvrdili pacientovi prítomnosť nového koronavírusu a preto ho zo Žiliny previezli do UNM Martin. V žilinskej nemocnici okamžite posúdili epidemiologickú anamnézu a klinický stav pracovníkov, ktorí boli v bezprostrednom styku s pacientom. „Do domácej izolácie bolo odoslaných spolu 62 zamestnancov FNsP Žilina. Ide o vyšší počet pracovníkov, keďže pacient bol v období pred prejavením príznakov hospitalizovaný v žilinskej nemocnici pre iné zdravotné ťažkosti nesúvisiace s COVID-19 a navštívil tiež urgentný príjem,“ vysvetlila Záteková.

    Podľa hovorkyne žilinskej nemocnice sa u spomínaného muža ani pri hospitalizácii v prvej polovici marca a ani pri návšteve urgentného príjmu 28. marca neprejavili klinické príznaky nákazy novým koronavírusom. Zamestnanci, ktorí do kontaktu s pacientom prišli ako prví, už absolvovali test na COVID-19. „U zostávajúcich zamestnancov sa v súlade s usmernením hlavného hygienika test uskutoční až na šiesty deň od kontaktu, budú teda testovaní 3., resp. 6. apríla,“ dodala Záteková. (SITA, red)

    9:14 Slovensko musí mať dostatok ihiel a striekačiek, pretože očakávaná vakcína na COVID 19 prinesie najmasívnejšie očkovanie v dejinách.

    Štát si od spoločnosti Chirana T.Injecta už objednal ihly a striekačky, no podľa riaditeľa spoločnosti Teodora Lysáka to bolo prekvapivo málo.

    Boli sme šokovaní pôvodnou požiadavkou Štátnych hmotných rezerv na desiatky tisíc striekačiek a ihiel. My vieme, že ich budeme potrebovať milióny a už máme indikácie obrovských objednávok zo zahraničia. Svet sa pripravuje na najmasovejšie očkovanie v dejinách ľudstva a naše kapacity sú pripravené pre túto krajinu. Ale štát musí povedať – chcem toľko a toľko a dovtedy a dovtedy. My nikdy nebudeme preferovať v tejto situácii zahraničie pred našou krajinou, ale musíme plánovať a byť seriózny partner aj voči našim dlhoročným zákazníkom najmä v Európe„, vyhlásil Teodor Lysák.

    Dodal, že obrovské potreby ihiel a striekačiek treba predvídať nielen kvôli COVID 19, ale aj s očakávaním, že ľudia sa budú chcieť masívne očkovať aj proti bežnej chrípke. „Skrátka – rok 2020, respektíve rok 2021 budú s veľkou pravdepodobnosťou rokmi, kedy zažijeme naozaj masové očkovanie populácie v celej Európe“, uzavrel Teodor Lysák. (SITA, red)

    9:00 Aktuálna siuácia vo svete

    Celkový počet prípadov vo svete včera prekročil hranicu jedného milióne. Ide však o všetky prípady, teda aj ľudí, ktorí sa vyliečili či zomreli. Aktívnych prípadov, teda ľudí s pozitívnym testom, no nie sú vyliečení a žijú je 750 000.

    zdroj: Worldometer

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá