Koronavírus online: Na Slovensku dnes pribudlo 41 nových prípadov koronavírusu

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
Startitup
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku je 178 aktívnych prípadov nákazy
 • Jedna infikovaná pacientka zomrela, ale príčinou smrti bol infarkt, nie Covid-19
 • Situácia v Európe sa zhoršuje, infikovaných rapídne pribúda
 • 18:45: Brífing ministra zdravotníctva Mareka Krajčího

  21. marec: 17:54: Na Slovensku dnes pribudlo ďalších 41 prípadov koronavírusu. Informáciu potvrdil po zasadnutí novej vlády SR jej premiér Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že hneď v nedeľu 22. marca pôjde osobne do centra Štátnych hmotných rezerv SR, aby preveril ich súčasný stav a tiež opatrenia, ktoré boli doteraz zavedené. Aktuálne bolo v súvislosti s novým ochorením potvrdených 178 prípadov.

  Aktuálne interaktívne mapy výskytu vírusu vo svete aj na Slovensku nájdete tu >>

  21:30 Taliansko dnes hlási 627 nových úmrtí na chorobu spôsobenú koronavírusom. Zároveň tu pribudlo takmer šesť tisíc nových prípadov. Dokopy už v Taliansku vírusu podľahlo 4 032 ľudí. Čína, ktorá má stále cez 80-tisíc prípadov, zaznamenala 3 248 úmrtí a nové prípady takmer nepribúdajú. Dnes ich bolo len 39. Počet prípadov v Taliansku sa blíži k číslu 50 000.

  V počte nových prípadov je dnes na druhej priečke Nemecko, pribudlo tu viac ako 4500 nakazených, celkový počet je tesne pod 20-tisíc. Nákaze tu podľahlo celkovo 67 ľudí.

  19:17 Jeden z nových prípadov je onkológie v Bratislave. NOÚ o tom informoval na svojej stránke. Z Národného onkologického ústavu bol dnes na Kliniku infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava prevezený pacient s pozitívnym testom na ochorenie COVID 19, uvádza NOÚ. Onkologickí pacienti sú pritom jednu z najviac ohrozených skupín, keďže väčšinou majú veľmi slabú imunitu a každá choroba pre nich predstavuje veľké nebezpečenstvo.

  „Žiaľ, aj napriek mnohým prosbám, aby pacienti a ich príbuzní neohrozovali ostatných onkologických pacientov, dotyčný 75-ročný muž počas návštevy vstupného filtra a prijímacej ambulancie zamlčal to, že bol v kontakte s osobou s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ako aj komplikácie vo forme občasného dráždivého kašľa,“ píše sa v stanovisku.

  „Je veľmi smutné, že práve v tomto období, keď máme byť voči sebe veľmi obozretní a ohľaduplní, nájdu sa ľudia, ktorí dané pravidlá nerešpektujú, porušujú ich, a tým ohrozujú všetkých okolo seba,“ uviedol generálny riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher. Podľa neho je teraz primárnym cieľom vedenia ústavu ochrániť pacientov a zamestnancov a zabrániť akémukoľvek ďalšiemu šíreniu tejto nákazy. Opakovane vyzýva všetkých, ktorí musia navštíviť Národný onkologický ústav, aby vo vstupnom filtri nič nezamlčali, pretože tým ohrozujú ostatných.

  Pacient bol podľa informácií prevezený na infekčnú kliniku, šesť zdravotníkov je kvôli nemu v karanténe. V izolácii je aj pacient, s ktorým nakazený muž ležal na izbe a v súčasnosti sa čaká na výsledky jeho vyšetrení.

  19:05 Špeciálne hodiny na nakupovanie pre seniorov zavádza aj Tesco, nakupovať budú ráno. „Zdravie a bezpečnosť našich zákazníkov, kolegov a dodávateľov sú pre nás na prvom mieste. Špeciálnu pozornosť venujeme seniorom, pretože patria k najviac ohrozeným a práve teraz potrebujú starostlivosť navyše. Aby sme ich čo najviac ochránili, zavádzame pre seniorov prednostné nákupné hodiny, a to každý pracovný deň od 9. do 10. hodiny,“ uviedla Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesco na Slovensku.

  16:55 Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu si myslí, že by nenastala situácia, aby lekár nevedel, ako má postupovať.

  16:20 Nový koronavírus ovplyvnil plány NASA s misiou na Mesiac. Vzrastajúci počet prípadov nákazy blízko kľúčových technických centier v Louisiane a Mississippi viedol k zastaveniu výroby a testovania rakety SLS a kozmickej lode Orion.

  15:38 Nové prípady na Slovensku. Denník N informuje o 14 nových infikovaných, spolu ich je 137.

  Noví infikovaní  sú:

  • Muž, FN Nitra, Hronovce, kontakt s COVID-19
  • muž, FN Trenčín, Moravské Lieskové
  • muž, FN Trenčín, Považská Bystrica
  • muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava
  • muž, Bratislava-Klenová, Malacky, Kontakt s osobou z Rakúska
  • muž, karanténa Gabčíkovo, Humenné, návrat z Rakúska
  • muž, karanténa Gabčíkovo, Michalovce, návrat z Rakúska
  • žena karanténa Gabčíkovo, Jakubovany, návrat z Rakúska
  • muž, Bratislava-Kramáre, Bratislava
  • žena, FNsP Prešov, Spišská Belá
  • žena, UN Martin,
  • muž, UN Martin,
  • žena, UN Martin,
  • muž, ÚNV Ružomberok, Paríž

  15:22 V blízkom čase hrozí kolaps nemocníc, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Kolaps podľa asociácie hrozí, ak sa bude realizovať metodické usmernenie hlavného odborníka pre všeobecné lekárstvo pre dospelých počas pandémie COVID-19 z 19. marca. To upravuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých. „V dôsledku neho nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike,“ uvádza asociácia v tlačovej správe. Nemocnice združené v ANS totiž od piatka začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov.

  Asociácia nemocníc Slovenska združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú takmer 27-tisíc zamestnancov. Už pred niekoľkými dňami upozorňovala, že slovenské zdravotníctvo nie je pripravené na epidémiu koronavírusu.

  15:21 Primátor Bratislavy Matúš Vallo na Facebooku zverejnil video, v ktorom osobnosti šoubiznisu a kultúry zdôrazňujú dôležitosť prevencie s heslom „Naša jediná vakcína je disciplína“.

  Naša jediná vakcína je disciplína

  Naša jediná vakcína je disciplína. Bratislava drží spolu! http://zvladneme.to Veľmi pekne ďakujem tým, ktorí sa na tvorbe videa podieľali: Autorom scenára videa a sloganu “Naša jediná vakcína je disciplína” je Michal Pastier z agentúry Zaraguza, s tričkami a plagátmi pomohol Rudolf Letko z GoBigname. Režisérom je Juraj Johanides. O video a post-produkciu sa postaral Viktor Cicko z POP Studio.

  Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Freitag, 20. März 2020

  14:00 Španielsko sa stáva ďalším významným ohniskom nákazy a systém prestáva zvládať nápor chorých. 20. marca Španielsko hlási 171 nových úmrtí, čo je nárast o 30 percent. Podobným tempom rastie aj počet infikovaných. Oproti včerajšku krajina potvrdila takmer dve tisícky nových prípadov a celkový počet sa blíži k 20 000.

  Najviac prípadov pribudlo v Nemecku, celkovo 2052, čím počet infikovaných prekonal hranicu 17-tisíc. Nemecko má však veľmi nízku úmrtnosť, zatiaľ chorobe podľahlo 44 ľudí. Zdroj: Worldometer

  13:35 Dobré správy: Ak by sme všetci dodržali preventívne opatrenia a zabránili tak šíreniu koronavírusu, celá pandémia by mohla skončiť už v júni tohto roku. S optimistickou predpoveďou prišiel vedec a biochemik Pavol Čekan vo svojom komentári na Aktuality.sk. Zmobilizovať sa však musí celý svet. Čím menej disciplinovaní budeme, tým dlhšie pandémia potrvá.

  13:30 Iniciatíva Ktopomozeslovensku.sk už vyzbierala na pomoc zdravotníkom viac ako pol milióna eur. Zdravotníkom, ale aj napríklad domovom sociálnych služieb už poskytli tisíce ochranných pomôcok.

  13:14 Severné Taliansko patrí k najväčším ohniskám nákazy, no mestečko Vó sa katastrofe vyhlo. Čo mu pomohlo zastaviť šírenie vírusu? Dočítaš sa TU >>

  13:11 Ako trávia Slováci karanténu? Venujú sa koníčkom, maľujú, čítajú, alebo len tak zabíjajú čas. Poslali ste nám fotky, ako u vás vyzerá izolácia. Čítaj viac TU>>

  12:12 Prevádzku preruší ďalšia veľká fabrika. Na zoznam veľkých fabrík, ktoré na Slovensku pre šírenie koronavírusu odstavujú výrobu, sa pridá aj Samsung. Ako informuje juhokórejský portál kbs.co.kr, spoločnosť v piatok informovala, že fabrika Samsung na Slovensku zostane zatvorená na týždeň od pondelka 23. marca. Spoločnosť tento krok prijala ako preventívne opatrenie na ochranu bezpečnosti jej zamestnancov a na zabránenie ďalšieho šírenia nového koronavírusu. Fabriky Samsungu v Poľsku a Maďarsku však zostávajú naďalej v normálnej prevádzke. (SITA)

  11:59 Košická nemocnica má k dispozícii nové testy na koronavírus, ktoré dokážu otestovať až 44 vzoriek naraz, prišom výsledky sú známe o štyri hodiny. Testy realizuje ich Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie v UNLP Košice, diagnostické sety z Talianska bežia na technológii Siemens Healthineers. 

  „Mikrobiologické laboratórium otestovalo nový spôsob využitia technológií. Aj vďaka tomuto prístroju bude možné denne vyšetriť cca 130 vzoriek pacientov. Naše testovanie výrazne skráti dobu čakania na výsledky. Ústav začal testovať preto, aby sme už nemuseli posielať vzorky do Bratislavy, tým sčasti odbremenili pracovisko v hlavnom meste a najmä urýchlili celý proces diagnostiky pacientov,“ uviedol prednosta Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie UNLP Košice prof. MUDr. Leonard Siegfried, CSc. 

  9:50 Rožkami sa nenakazíš: Nebalené pečivo nepredstavuje, v prípade rozširujúceho sa koronavírusu, hrozbu pre spotrebiteľov. Práve naopak, hygienické zaobchádzanie s nebaleným pečivom predstavuje nižšie riziko nákazy. Zhodli sa na tom odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) a pekári združení v Slovenskom zväze pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) po štvrtkovom zasadaní krízového štábu. „Neexistujú dôkazy o tom, že by potraviny boli zdrojom či cestou prenosu koronavírusu. Samozrejme, je potreba pri manipulácii s nebalenými potravinami dodržiavať doporučené hygienické opatrenia,“ tvrdia zástupcovia oboch inštitúcií.

  9:33 Veľká Británia povoláva zdravotníkov, ktorí sú už na dôchodku. Britská vláda rozoslala listy viac než 65-tisíc lekárom a sestrám na dôchodku. Žiada ich, aby sa vrátili do práce a pomohli tak v boji proti pandémii koronavírusu. Podľa britských predstaviteľov sú títo bývalí zamestnanci systému zdravotníctva potrební na to, aby posilnili služby v prednej línii. Vláda medzičasom tiež sľubuje zaistiť, aby všetky nemocnice mali dostatok ochranného vybavenia a pľúcnych ventilátorov. (SITA)

  8:49 V čínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie nového koronavírusu, už druhý deň nezaznamenali žiadny nový prípad nákazy. Čínske úrady v piatok informovali, že všetkých 39 nových prípadov v celej krajine zistili u ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Vláda zruší karanténu mesta až po tom, ako tam nebudú mať žiadny nový prípad 14 dní po sebe. Čína sa pomaly vracia do života, pričom podľa vlády už obnovili 80 percent. (SITA)

  8:00 Situácia vo svete: Najviac prípadov má stále Čína, avšak tu pribúdajú nové prípady len veľmi pomaly. Situácia je veľmi zlá v Taliansku. Infikovaných je tu viac ako 40-tisíc ľudí, viac ako 3400 ľudí chorobe podľahlo. Nasleduje Irán s 18-tisíckami nakazených, potom Španielsko (18-tis.), Nemecko (15-tis.) a USA. Aktuálne štatistiky má stránka Worldometer.

  zdroj: Worldometer.info

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech