Koronavírus online: Nakazených je už 21 ľudí, potvrdili ďalších päť prípadov

 • Zatvorené budú všetky školy, verejné inštitúcie aj väčšina obchodov, na hraniciach pribudnú kontroly
 • Situáciu na Slovensku a vo svete sledujeme online
AktualneSIU
 • Zatvorené budú všetky školy, verejné inštitúcie aj väčšina obchodov, na hraniciach pribudnú kontroly
 • Situáciu na Slovensku a vo svete sledujeme online
 • Na Slovensku je už 21 nakazených
 • Oddnes platí na Slovensku mimoriadna situácia, krízový štáb prijal nové opatrenia
 • Nie všetci dodržiavajú prísne nariadenia vlády, v Jasnej sa veselo lyžuje
 • Európania majú zákaz cestovať do USA
 • Viedeň má prvú obeť koronavírusu
 • 18:29 Slovensko má potvrdených ďalších päť prípadov nakazených ľudí novým koronavírusom. Ako uvádza Denník N, celkovo už je na Slovensku 21 prípadov. Pozitívne testy mala žena z Bratislavy, ďalšia z obce Hviezdoslavov a muž z Vysokej pri Morave. Spomínaní traja ľudia sa nakazili priamo z kontaktu s nakazeným človekom. Ďalší muž z Humenného sa pravdepodobne nakazil pri cestovaní a v prípade ženy z obce Veľké Uherce je pôvod nakazenia zatiaľ neznámy.

  17:00 Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil na sociálnej sieti súbor opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Podľa neho môžu byť len v Bratislave stovky nakazených. „Mali sme možnosť vidieť anonymné dáta od telefonických operátorov, podľa ktorých od 17. februára bolo v Taliansku asi 8000 Bratislavčanov. Ak k tomu prirátame deti, tak hovoríme o rádovo podstatne vyššom čísle,“ píše primátor.

  AKTUÁLNE INFORMÁCIE K MIMORIADNEJ SITUÁCIÍ KVÔLI KORONAVÍRUSU Prijímame ďalšie opatrenia, aby sme spomalili šírenie…

  Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Donnerstag, 12. März 2020

  16:39 Ľudia si robia z karantény prázdniny a nedodržiavajú pokyny štátu. Svedčia o tom fotografie z lyžiarskeho strediska Jasná na sociálnych sieťach. „Koledujeme si o hrozný prúser,“ komentoval fotografiu jej autor Samuel Marec.

  Takéto nezodpovedné správanie môže viesť k nekontrolovateľnému šíreniu nového koronavírusu.Z Rakúska či Talianska sú známe prípady, kedy sa ľudia nakazili práve v lyžiarskych strediskách.

  Jasná dnes. Nič nepochopili. Vôbec nič. Toto nie sú chrípkové prázdniny. A 8000 Bratislavčanov plus deti bolo za posledné tri týždne v Taliansku. Koledujeme si o hrozný prúser.

  Gepostet von Samuel Marec am Donnerstag, 12. März 2020

  16:25 Legendárne trhovisko Miletička v Bratislave bude od soboty opäť otvorené. Na sociálnej sieti o tom dnes informovala mestská časť Ružinov. Trhovisko bolo od stredy uzatvorené pre podozrenie nákazy koronavírusom u jednej z predajkýň. „Testy potvrdili, že žena nemá koronavírus. Už od soboty preto bude Trhovisko Miletičova opäť fungovať,“ uvádza mestská časť s tým, že predávať sa bude iba zelenina, ovocie a potraviny. „Stravovacie zariadenia budú k dispozícii maximálne do 18:00,“ doplnila mestská časť. (SITA)

  16:10 RegioJet ruší všetky spoje v Česku a na Slovensku až do 5. apríla. Niektoré spoje ešte poslednýkrát vypraví. Informovala o tom spoločnosť. Posledné vlakové a autobusové spoje do zahraničia pôjdu v piatok 13. marca tak, aby sa ešte pred polnocou vrátili domov do ČR. Spoje medzi Českom a Slovenskom pôjdu naposledy 15. marca. Spoločnosť uvádza, že všetkým cestujúcim, ktorí si kúpili lístky na zrušené spoje, vráti peniaze.

  16:07 Irán absolútne nezvláda epidémiu koronavírusu. Požiadal preto Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc vo výške päť miliárd dolárov. V krajine je takmer 10-tisíc nakazených a 354 mŕtvych. (Lidovky.cz)

  15:53 Zväz hotelov a reštaurácií Slovenska vyzval odchádzajúcu aj novú vládu, aby začali pracovať na zmiernení negatívnych dopadov pandémie koronavírusu. Uviedol to predseda ZHRS Marek Harbuľák. Reštauráciám a hotelom sa výrazne znížili tržby.

  Bez ohľadu na počet zistených ochorení na Slovensku táto situácia sa dramaticky prejavuje v prudkom poklese počtu hostí, rušení pobytov, ale aj firemných, kultúrnych či iných spoločenských podujatí, a to doslova zo dňa na deň,“ poznamenal Harbuľák. Ide podľa neho o obrovské prepady, ktoré nie sú schopní nijakým spôsobom sanovať, no zároveň sa snažia vyjsť v ústrety hosťom a eliminovať aj ich škody, napríklad, zmenou stornovacích podmienok. „Sme odvetvie, v ktorom viac ako 90 % tvoria malé a stredné podniky, nie nadnárodné korporácie s obratom v miliardách eur. Zamestnávame viac ako 160-tis. ľudí a naša obava je práve o budúcnosť týchto 160-tis. zamestnancov,“ dodal Harbuľák.

  Predseda vlády Peter Pellegrini dnes na tlačovom brífingu uviedol, že vláda zatiaľ nechystá žiadne finančné injekcie do poškodených odvetví.

  15:43 IT firmy poskytujú služby zadarmo, aby žiakom umožnili učiť sa aj doma. IT asociácia Slovenska na svojej stránke uvádza zoznam nástrojov, ktoré žiakom a študentom pomôžu so štúdiom. Všetky uvedené programy sú zadarmo. IT firmy tak reagujú na výzvu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s názvom IT Firmy pomôžte Slovensku.

  14:47 Slovensko pre koronavírus zavádza od piatku od 7:00 hraničné kontroly na priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľska. Uviedla to dnes po zasadnutí ústredného krízového štábu ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že na územie Slovenska budú vpustení len ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR a držitelia slovenského pasu. Ministerka zároveň vyzvala osoby, ktoré žijú v prihraničných regiónoch Rakúska a Maďarska a na Slovensku pracujú, aby si u zamestnávateľa vybavili potvrdenie o zamestnaní. Pri hraničných kontrolách totiž môžu byť vybavení prednostne.

  Osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia zo zahraničia, by podľa rozhodnutia ústredného krízového štábu mali absolvovať 14-dňovú karanténu, pričom ak majú obavy, že by mohli koronavíriusom nakaziť svojich príbuzných, budú môcť karanténu absolvovať v zariadeniach rezortu vnútra. Povinnosť karantény teda platí aj pre osoby, ktoré prišli z iných krajín ako Čína, Taliansko, Irán alebo Južná Kórea.

  Saková tiež uviedla, že klientské centrá štátnej správy obmedzia svoju činnosť na tri hodiny denne. (SITA)

  14:46 Pellegrini povedal, že rúška by mali byť distribuované do všetkých nemocníc v najbližších dňoch. Súčasne vyzval na solidaritu medzi ľuďmi a tí, ktorí sa cítia silní a zdraví by sa mohli rozdeliť so svojimi susedmi.

  TLAČOVÁ KONFERENCIA PO ZASADNUTÍ KRÍZOVÉHO ŠTÁBU Pre koronavírus opäť zasadol krízový štáb. O výsledkoch zasadnutia sme vás informovali na tlačovej konferencii.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Donnerstag, 12. März 2020

  14:42 Slovensko je priemyselnou krajinou. Premiér si myslí, že môže dôjsť k zníženiu slovenskej ekonomiky a bude závislá na tej svetovej a obzvlášť európskej.

  14:40 Premiér P. Pellegirini povedal, že si musíme zvykať na ľudí v rúškach a že ho veľmi mrzí, keď zamestnávatelia nedovolia zamestnancom nosiť ochranné rúška.

  14:40 Za šírenie koronavírusu hrozí páchateľom aj väzenie. Informuje o tom Polícia SR. Kto nedodrží karanténu a bude mu diagnostikovaná choroba Covid-19, hrozí mu trest odňatia slobody od jedného roka až do desať rokov. „Ak sa u osoby, ktorá nerešpektuje karanténne opatrenie, potvrdí ochorenie Covid-19, príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva dá podnet na príslušné orgány činné v trestom konaní vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ vysvetľuje polícia. Takisto pripomína, že pokuta do výšky 1 659 eur hrozí fyzickým osobám a do 20-tisíc eur právnickým osobám za nedodržanie nariadenej karantény.  (SITA)

  14:35 Ako uvádza španielske El Periódico, za pol dňa pribudlo v Španielsku 700 nových nakazených ľudí.

  14:27 Kvôli koronavírusu sa posunú aj maturity.

  14:01 Ľudom, ktorí prichádzajú zo zahraničia, bude povinne nariadená 14-dňová karanténa, na tlačovej konferencii to uviedla Denisa Saková.

  14:00 V susednej Českej republike je od 14:00 vyhlásený stav núdze. Pre obyvateľov ČR platia podobné pravidlá, ako pre Slovákov. Teda zatvorenie verejných inštitúcií, obmedzenie dopravy a kontrola na hraniciach. Česko má 96 nakazených.

  13:51 Na Slovensko budú pustení len občania s trvalým a prechodným pobytom, potvrdil to Peter Pellegrini.

  13:14 Krízový štáb prijal opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Informuje o tom stránka Bratislavského samosprávneho kraja. Súčasťou opatrení je aj:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov).
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk.
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí.
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení.
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení.
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
  • Zatvorené budú bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.

  12:16 Na Slovensku je šesť nových prípadov nákazy koronavírusom. Potvrdil to Peter Pellegrini pri príchode na krízový štáb.

  Peter Pellegrini pred zasadnutím krízového štábu

  Gepostet von Aktuality.sk am Donnerstag, 12. März 2020

  11:56 Počet nakazených v Rakúsku sa zvyšuje. Má byť medzi nimi aj Slovenka, ktorá sa mala nakaziť v lyžiarskom stredisku Ischgl. Informuje o tom regionálny rakúsky web Meinbezirk.at. Stredisko bude 14 dní zatvorené, objavilo sa tu totiž niekoľko prípadov nákazy novým koronavírusom. Šíriteľom nákazy má byť barman v miestnom podniku.

  11:46 Pre koronavírus sa menia aj termíny pojednávní súvisiace s vraždou Jána Kuciaka. Informuje Denník N. Marcové pojednávania sú zrušené, aprílové zatiaľ ostávajú v platnosti. Dôvodom je zákaz hromadných podujatí.

  11:14 Práve sa deje: Viedeň má prvú obeť koronavírusu

  69- ročný muž podľahol ochoreniu Covid-19 v noci na dnes vo Viedni, informovala agentúra APA s odvolaním sa na viedenský lekársky krízový štáb.

  11:12 Bratislavská župa začala s distribúciou rúšok lekárom, povinné sú aj na úrade BSK

  „Od dnes nosia rúška všetci naši kolegovia a kolegyne, ktoré pre nich zabezpečil náš úrad. Popri umývaní rúk je nosenie rúšok jedným z najúčinnejších spôsobov, ako ochrániť ostatných pred infekčným ochorením. Tu musí ísť bokom otázka výzoru, nekomfortu alebo hanby. Prosím, správajme sa k sebe zodpovedne,” vyzýva bratislavský župan Juraj Droba.

  Od dnešného dňa začala župa s distribúciou rúšok aj pre lekárov v kraji. V prvej várke dostanú rúška lekári z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt koronavírusu. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie okresy Bratislavského kraja.

  ŽUPA ZAČALA S DISTRIBÚCIOU RÚŠOK LEKÁROM, POVINNÉ SÚ AJ NA ÚRADE BSKUvedomujeme si, že momentálne je rúšok nedostatok,…

  Gepostet von Bratislavský kraj am Donnerstag, 12. März 2020

  11:09 Národná rada SR je v núdzovom režime

  Kancelária Národnej rady SR v zastúpení Odborom komunikácie s médiami a verejnosťou si vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 dovoľuje informovať, že budova Národnej rady SR je s okamžitou platnosťou v núdzovom režime. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom K NR SR a poslancom parlamentu. Z bezpečnostných opatrení nebude žiadnym ďalším osobám vstup umožnený. Prípadné mediálne výstupy odporúčame organizovať pred budovou parlamentu na otvorenom priestranstve, na čo budú vytvorené adekvátne podmienky. Za porozumenie a súčinnosť ďakujeme,“ informuje tlačový odbor NRSR.

  10:20 Polícia varuje pred hoaxmi, ktoré sa šíria rýchlejšie ako koronavírus. Ľuďom odporúča, aby sledovali pokyny Úradu verejného zddravotníctva.

  RADY AKO NENALETIEŤ ŠÍRITEĽOM HOAXOV

  Gepostet von Polícia SR – Prešovský kraj am Donnerstag, 12. März 2020

  10:00 Talianska firma DiaSorin vyvinula test na koronavírus, ktorý skráti testovanie z piatich až siedmich hodín na jednu hodinu. Píše o tom magazín Forbes. Ako firma informovala v tlačovej správe, klinické testy sú ukončené a čaká sa len na povolenia od príslušných úradov v EÚ a USA. Nový test by mal byť k dispozícii koncom marca tohto roka.

  9:58 Máš koronavírus alebo nie? Otestuj sa online. Slovenská firma Bot.media vyvinula chatbot, ktorý ti pomôže s diagnostikou. Bot je dostupný na stánke Covid.chat a vyskúšať si ho môže každý. Je to open source projekt, takže si ho na svoju webovú stránku môže vložiť prakticky ktokoľvek a firma ho poskytuje bez nároku na odmenu.

  9:41 Nedostatok múky a chleba na Slovensku nehrozí. Pekári aj mlynári sú pripravení dodať na trh toľko múky a chleba, koľko bude Slovensko potrebovať. „Podľa pekárov vždy, keď je na trhu kríza alebo sa robí panika, vždy je dopyt po pekárskych výrobkoch, je to totiž základná potravina a spotrebiteľ ju do zásoby nakupuje za každých okolností. Situácia spôsobená koronavírusom naozaj zapríčinila, že nárast, či už po čerstvom alebo trvanlivom pečive, je. Hovoríme o mierne zvýšenom dopyte, nie o dramatickom náraste. Obchody pekári stíhajú zásobovať,“ ozrejmila pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.

  Dodala, že mlynári nastupujú na štvorzmennú prevádzku, namiesto štandardnej trojzmennej. Pekári sú podľa vlastných slov pripravení zdvojnásobiť produkciu chleba a pečiva, keďže ich výrobné kapacity sú vyťažené na 51 percent.

  „Ak vychádzame z predpokladu, že jeden obyvateľ Slovenska skonzumuje ročne približne 80 kilogramov čerstvých pekárenských
  výrobkov, pri 100-percentnom využití kapacít dokážu slovenskí pekári zásobiť takmer 4 milióny obyvateľov,“ tvrdí Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Podľa posledných kompletných štatistických ukazovateľov sa v roku 2018 u nás vyrobilo 146 800 tisíc ton čerstvého pekárenského sortimentu, pričom kapacita pekární je aktuálne až 288 100 tisíc ton. (SITA, isl)

  9:10 Najbohatší Číňan, riaditeľ spoločnosti Alibaba, Jack Ma sa rozhodol, že pomôže Európe bojovať s koronavírusom. Pošle sem 1,8 milióna rúšok a sto tisíc testovacích súprav. Oznámil to prostredníctvom svojej nadácie, píše Daily Mail. Jack Ma je miliardár s odhadovanou hodnotou viac ako 42 miliárd dolárov. Bývalý učiteľ, ktorý zbohatol na svojom obchodnom impériu, ktorému sa hovorí aj „čínsky Amazon“ už na boj s koronavírusom daroval milióny rôznym štátom na svete.

  9:00 Čínska spoločnosť Fankuai ktorá sa špecializuje na pokrmy zo psieho mäsa, prišla s výzvou, aby Číňania opäť začali jesť mäso zo psov a tak „ukázali svoju kultúrnu hrdosť a prestali sa podlizovať Západu.“ Píše o tom Daily Mail. V Číne je momentálne zakázané konzumovať mäso divých a spoločenských zvierat kvôli novému koronavírusu. Potravinárska firma však prišla s konšpiračnou teóriou, že je to len ďalší spôsob, ako si chce Západ podmaniť komunistickú Čínu.

  8:30 V Taliansku sú zatvorené všetky obchody okrem potravín a lekární, píše Business Insider. Vyhlásil to taliansky premiér Giuseppe Conte. Z obáv zo šírenia koronavírusu budú otvorené len tie obchody, ktoré predávajú základné potreby. Taliansko patrí ku krajinám, ktoré koronavírus zasiahol najtvrdšie. Majú viac ako 12 500 nakazených a viac ako 800 ľudí zomrelo.

  5:56: Prezident Spojených štátov amerických D. Trump oznámil dňa 11. marca zákaz cestovania z Európy do USA počas 30 dní s účinnosťou od 24:00 piatka 13.3.2020. Opatrenie sa týka cestovania osôb, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili niektorú z krajín Schengenského priestoru. Úplný zoznam výnimiek, na ktoré sa opatrenie nevzťahuje, je možné nájsť tu.

  Zdroje: Forbes, DailyMail, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech