Koronavírus online: Nakazených je už 21 ľudí, potvrdili ďalších päť prípadov

 • Zatvorené budú všetky školy, verejné inštitúcie aj väčšina obchodov, na hraniciach pribudnú kontroly
 • Situáciu na Slovensku a vo svete sledujeme online
AktualneSIU
 • Zatvorené budú všetky školy, verejné inštitúcie aj väčšina obchodov, na hraniciach pribudnú kontroly
 • Situáciu na Slovensku a vo svete sledujeme online
 • Na Slovensku je už 21 nakazených
 • Oddnes platí na Slovensku mimoriadna situácia, krízový štáb prijal nové opatrenia
 • Nie všetci dodržiavajú prísne nariadenia vlády, v Jasnej sa veselo lyžuje
 • Európania majú zákaz cestovať do USA
 • Viedeň má prvú obeť koronavírusu
 • 18:29 Slovensko má potvrdených ďalších päť prípadov nakazených ľudí novým koronavírusom. Ako uvádza Denník N, celkovo už je na Slovensku 21 prípadov. Pozitívne testy mala žena z Bratislavy, ďalšia z obce Hviezdoslavov a muž z Vysokej pri Morave. Spomínaní traja ľudia sa nakazili priamo z kontaktu s nakazeným človekom. Ďalší muž z Humenného sa pravdepodobne nakazil pri cestovaní a v prípade ženy z obce Veľké Uherce je pôvod nakazenia zatiaľ neznámy.

  17:00 Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil na sociálnej sieti súbor opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Podľa neho môžu byť len v Bratislave stovky nakazených. „Mali sme možnosť vidieť anonymné dáta od telefonických operátorov, podľa ktorých od 17. februára bolo v Taliansku asi 8000 Bratislavčanov. Ak k tomu prirátame deti, tak hovoríme o rádovo podstatne vyššom čísle,“ píše primátor.

  16:39 Ľudia si robia z karantény prázdniny a nedodržiavajú pokyny štátu. Svedčia o tom fotografie z lyžiarskeho strediska Jasná na sociálnych sieťach. „Koledujeme si o hrozný prúser,“ komentoval fotografiu jej autor Samuel Marec.

  Takéto nezodpovedné správanie môže viesť k nekontrolovateľnému šíreniu nového koronavírusu.Z Rakúska či Talianska sú známe prípady, kedy sa ľudia nakazili práve v lyžiarskych strediskách.

  16:25 Legendárne trhovisko Miletička v Bratislave bude od soboty opäť otvorené. Na sociálnej sieti o tom dnes informovala mestská časť Ružinov. Trhovisko bolo od stredy uzatvorené pre podozrenie nákazy koronavírusom u jednej z predajkýň. „Testy potvrdili, že žena nemá koronavírus. Už od soboty preto bude Trhovisko Miletičova opäť fungovať,“ uvádza mestská časť s tým, že predávať sa bude iba zelenina, ovocie a potraviny. „Stravovacie zariadenia budú k dispozícii maximálne do 18:00,“ doplnila mestská časť. (SITA)

  16:10 RegioJet ruší všetky spoje v Česku a na Slovensku až do 5. apríla. Niektoré spoje ešte poslednýkrát vypraví. Informovala o tom spoločnosť. Posledné vlakové a autobusové spoje do zahraničia pôjdu v piatok 13. marca tak, aby sa ešte pred polnocou vrátili domov do ČR. Spoje medzi Českom a Slovenskom pôjdu naposledy 15. marca. Spoločnosť uvádza, že všetkým cestujúcim, ktorí si kúpili lístky na zrušené spoje, vráti peniaze.

  16:07 Irán absolútne nezvláda epidémiu koronavírusu. Požiadal preto Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc vo výške päť miliárd dolárov. V krajine je takmer 10-tisíc nakazených a 354 mŕtvych. (Lidovky.cz)

  15:53 Zväz hotelov a reštaurácií Slovenska vyzval odchádzajúcu aj novú vládu, aby začali pracovať na zmiernení negatívnych dopadov pandémie koronavírusu. Uviedol to predseda ZHRS Marek Harbuľák. Reštauráciám a hotelom sa výrazne znížili tržby.

  Bez ohľadu na počet zistených ochorení na Slovensku táto situácia sa dramaticky prejavuje v prudkom poklese počtu hostí, rušení pobytov, ale aj firemných, kultúrnych či iných spoločenských podujatí, a to doslova zo dňa na deň,“ poznamenal Harbuľák. Ide podľa neho o obrovské prepady, ktoré nie sú schopní nijakým spôsobom sanovať, no zároveň sa snažia vyjsť v ústrety hosťom a eliminovať aj ich škody, napríklad, zmenou stornovacích podmienok. „Sme odvetvie, v ktorom viac ako 90 % tvoria malé a stredné podniky, nie nadnárodné korporácie s obratom v miliardách eur. Zamestnávame viac ako 160-tis. ľudí a naša obava je práve o budúcnosť týchto 160-tis. zamestnancov,“ dodal Harbuľák.

  Predseda vlády Peter Pellegrini dnes na tlačovom brífingu uviedol, že vláda zatiaľ nechystá žiadne finančné injekcie do poškodených odvetví.

  15:43 IT firmy poskytujú služby zadarmo, aby žiakom umožnili učiť sa aj doma. IT asociácia Slovenska na svojej stránke uvádza zoznam nástrojov, ktoré žiakom a študentom pomôžu so štúdiom. Všetky uvedené programy sú zadarmo. IT firmy tak reagujú na výzvu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s názvom IT Firmy pomôžte Slovensku.

  14:47 Slovensko pre koronavírus zavádza od piatku od 7:00 hraničné kontroly na priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľska. Uviedla to dnes po zasadnutí ústredného krízového štábu ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že na územie Slovenska budú vpustení len ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR a držitelia slovenského pasu. Ministerka zároveň vyzvala osoby, ktoré žijú v prihraničných regiónoch Rakúska a Maďarska a na Slovensku pracujú, aby si u zamestnávateľa vybavili potvrdenie o zamestnaní. Pri hraničných kontrolách totiž môžu byť vybavení prednostne.

  Osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia zo zahraničia, by podľa rozhodnutia ústredného krízového štábu mali absolvovať 14-dňovú karanténu, pričom ak majú obavy, že by mohli koronavíriusom nakaziť svojich príbuzných, budú môcť karanténu absolvovať v zariadeniach rezortu vnútra. Povinnosť karantény teda platí aj pre osoby, ktoré prišli z iných krajín ako Čína, Taliansko, Irán alebo Južná Kórea.

  Saková tiež uviedla, že klientské centrá štátnej správy obmedzia svoju činnosť na tri hodiny denne. (SITA)

  14:46 Pellegrini povedal, že rúška by mali byť distribuované do všetkých nemocníc v najbližších dňoch. Súčasne vyzval na solidaritu medzi ľuďmi a tí, ktorí sa cítia silní a zdraví by sa mohli rozdeliť so svojimi susedmi.

  14:42 Slovensko je priemyselnou krajinou. Premiér si myslí, že môže dôjsť k zníženiu slovenskej ekonomiky a bude závislá na tej svetovej a obzvlášť európskej.

  14:40 Premiér P. Pellegirini povedal, že si musíme zvykať na ľudí v rúškach a že ho veľmi mrzí, keď zamestnávatelia nedovolia zamestnancom nosiť ochranné rúška.

  14:40 Za šírenie koronavírusu hrozí páchateľom aj väzenie. Informuje o tom Polícia SR. Kto nedodrží karanténu a bude mu diagnostikovaná choroba Covid-19, hrozí mu trest odňatia slobody od jedného roka až do desať rokov. „Ak sa u osoby, ktorá nerešpektuje karanténne opatrenie, potvrdí ochorenie Covid-19, príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva dá podnet na príslušné orgány činné v trestom konaní vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ vysvetľuje polícia. Takisto pripomína, že pokuta do výšky 1 659 eur hrozí fyzickým osobám a do 20-tisíc eur právnickým osobám za nedodržanie nariadenej karantény.  (SITA)

  14:35 Ako uvádza španielske El Periódico, za pol dňa pribudlo v Španielsku 700 nových nakazených ľudí.

  14:27 Kvôli koronavírusu sa posunú aj maturity.

  14:01 Ľudom, ktorí prichádzajú zo zahraničia, bude povinne nariadená 14-dňová karanténa, na tlačovej konferencii to uviedla Denisa Saková.

  14:00 V susednej Českej republike je od 14:00 vyhlásený stav núdze. Pre obyvateľov ČR platia podobné pravidlá, ako pre Slovákov. Teda zatvorenie verejných inštitúcií, obmedzenie dopravy a kontrola na hraniciach. Česko má 96 nakazených.

  13:51 Na Slovensko budú pustení len občania s trvalým a prechodným pobytom, potvrdil to Peter Pellegrini.

  13:14 Krízový štáb prijal opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Informuje o tom stránka Bratislavského samosprávneho kraja. Súčasťou opatrení je aj:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov).
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk.
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí.
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení.
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení.
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
  • Zatvorené budú bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.

  12:16 Na Slovensku je šesť nových prípadov nákazy koronavírusom. Potvrdil to Peter Pellegrini pri príchode na krízový štáb.

  11:56 Počet nakazených v Rakúsku sa zvyšuje. Má byť medzi nimi aj Slovenka, ktorá sa mala nakaziť v lyžiarskom stredisku Ischgl. Informuje o tom regionálny rakúsky web Meinbezirk.at. Stredisko bude 14 dní zatvorené, objavilo sa tu totiž niekoľko prípadov nákazy novým koronavírusom. Šíriteľom nákazy má byť barman v miestnom podniku.

  11:46 Pre koronavírus sa menia aj termíny pojednávní súvisiace s vraždou Jána Kuciaka. Informuje Denník N. Marcové pojednávania sú zrušené, aprílové zatiaľ ostávajú v platnosti. Dôvodom je zákaz hromadných podujatí.

  11:14 Práve sa deje: Viedeň má prvú obeť koronavírusu

  69- ročný muž podľahol ochoreniu Covid-19 v noci na dnes vo Viedni, informovala agentúra APA s odvolaním sa na viedenský lekársky krízový štáb.

  11:12 Bratislavská župa začala s distribúciou rúšok lekárom, povinné sú aj na úrade BSK

  „Od dnes nosia rúška všetci naši kolegovia a kolegyne, ktoré pre nich zabezpečil náš úrad. Popri umývaní rúk je nosenie rúšok jedným z najúčinnejších spôsobov, ako ochrániť ostatných pred infekčným ochorením. Tu musí ísť bokom otázka výzoru, nekomfortu alebo hanby. Prosím, správajme sa k sebe zodpovedne,” vyzýva bratislavský župan Juraj Droba.

  Od dnešného dňa začala župa s distribúciou rúšok aj pre lekárov v kraji. V prvej várke dostanú rúška lekári z okresu Malacky, kde už bol potvrdený výskyt koronavírusu. V najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie okresy Bratislavského kraja.

  11:09 Národná rada SR je v núdzovom režime

  Kancelária Národnej rady SR v zastúpení Odborom komunikácie s médiami a verejnosťou si vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 dovoľuje informovať, že budova Národnej rady SR je s okamžitou platnosťou v núdzovom režime. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom K NR SR a poslancom parlamentu. Z bezpečnostných opatrení nebude žiadnym ďalším osobám vstup umožnený. Prípadné mediálne výstupy odporúčame organizovať pred budovou parlamentu na otvorenom priestranstve, na čo budú vytvorené adekvátne podmienky. Za porozumenie a súčinnosť ďakujeme,“ informuje tlačový odbor NRSR.

  10:20 Polícia varuje pred hoaxmi, ktoré sa šíria rýchlejšie ako koronavírus. Ľuďom odporúča, aby sledovali pokyny Úradu verejného zddravotníctva.

  10:00 Talianska firma DiaSorin vyvinula test na koronavírus, ktorý skráti testovanie z piatich až siedmich hodín na jednu hodinu. Píše o tom magazín Forbes. Ako firma informovala v tlačovej správe, klinické testy sú ukončené a čaká sa len na povolenia od príslušných úradov v EÚ a USA. Nový test by mal byť k dispozícii koncom marca tohto roka.

  9:58 Máš koronavírus alebo nie? Otestuj sa online. Slovenská firma Bot.media vyvinula chatbot, ktorý ti pomôže s diagnostikou. Bot je dostupný na stánke Covid.chat a vyskúšať si ho môže každý. Je to open source projekt, takže si ho na svoju webovú stránku môže vložiť prakticky ktokoľvek a firma ho poskytuje bez nároku na odmenu.

  9:41 Nedostatok múky a chleba na Slovensku nehrozí. Pekári aj mlynári sú pripravení dodať na trh toľko múky a chleba, koľko bude Slovensko potrebovať. „Podľa pekárov vždy, keď je na trhu kríza alebo sa robí panika, vždy je dopyt po pekárskych výrobkoch, je to totiž základná potravina a spotrebiteľ ju do zásoby nakupuje za každých okolností. Situácia spôsobená koronavírusom naozaj zapríčinila, že nárast, či už po čerstvom alebo trvanlivom pečive, je. Hovoríme o mierne zvýšenom dopyte, nie o dramatickom náraste. Obchody pekári stíhajú zásobovať,“ ozrejmila pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.

  Dodala, že mlynári nastupujú na štvorzmennú prevádzku, namiesto štandardnej trojzmennej. Pekári sú podľa vlastných slov pripravení zdvojnásobiť produkciu chleba a pečiva, keďže ich výrobné kapacity sú vyťažené na 51 percent.

  „Ak vychádzame z predpokladu, že jeden obyvateľ Slovenska skonzumuje ročne približne 80 kilogramov čerstvých pekárenských
  výrobkov, pri 100-percentnom využití kapacít dokážu slovenskí pekári zásobiť takmer 4 milióny obyvateľov,“ tvrdí Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Podľa posledných kompletných štatistických ukazovateľov sa v roku 2018 u nás vyrobilo 146 800 tisíc ton čerstvého pekárenského sortimentu, pričom kapacita pekární je aktuálne až 288 100 tisíc ton. (SITA, isl)

  9:10 Najbohatší Číňan, riaditeľ spoločnosti Alibaba, Jack Ma sa rozhodol, že pomôže Európe bojovať s koronavírusom. Pošle sem 1,8 milióna rúšok a sto tisíc testovacích súprav. Oznámil to prostredníctvom svojej nadácie, píše Daily Mail. Jack Ma je miliardár s odhadovanou hodnotou viac ako 42 miliárd dolárov. Bývalý učiteľ, ktorý zbohatol na svojom obchodnom impériu, ktorému sa hovorí aj „čínsky Amazon“ už na boj s koronavírusom daroval milióny rôznym štátom na svete.

  9:00 Čínska spoločnosť Fankuai ktorá sa špecializuje na pokrmy zo psieho mäsa, prišla s výzvou, aby Číňania opäť začali jesť mäso zo psov a tak „ukázali svoju kultúrnu hrdosť a prestali sa podlizovať Západu.“ Píše o tom Daily Mail. V Číne je momentálne zakázané konzumovať mäso divých a spoločenských zvierat kvôli novému koronavírusu. Potravinárska firma však prišla s konšpiračnou teóriou, že je to len ďalší spôsob, ako si chce Západ podmaniť komunistickú Čínu.

  8:30 V Taliansku sú zatvorené všetky obchody okrem potravín a lekární, píše Business Insider. Vyhlásil to taliansky premiér Giuseppe Conte. Z obáv zo šírenia koronavírusu budú otvorené len tie obchody, ktoré predávajú základné potreby. Taliansko patrí ku krajinám, ktoré koronavírus zasiahol najtvrdšie. Majú viac ako 12 500 nakazených a viac ako 800 ľudí zomrelo.

  5:56: Prezident Spojených štátov amerických D. Trump oznámil dňa 11. marca zákaz cestovania z Európy do USA počas 30 dní s účinnosťou od 24:00 piatka 13.3.2020. Opatrenie sa týka cestovania osôb, ktoré v ostatných 14 dňoch navštívili niektorú z krajín Schengenského priestoru. Úplný zoznam výnimiek, na ktoré sa opatrenie nevzťahuje, je možné nájsť tu.

  Zdroje: Forbes, DailyMail, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá