Koronavírus online: Oficiálne vyliečených je už 175 ľudí, dnes pribudlo aj jedno úmrtie

  • Udalosti v piatok 17. apríla sledujeme ONLINE
AktualneSIU
DOmov dôchodcov, ilustračná snímka, TASR/AP
  • Udalosti v piatok 17. apríla sledujeme ONLINE
  • Na Slovensku je celkovo 1049 prípadov, z toho 157 je vyliečených a deväť zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    16:49 Z ochorenia COVID-19 sa oficiálne vyliečilo už 175 ľudí, informuje ministerstvo zdravotníctva.Z toho 46 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 129 sa vyliečilo v domácej izolácii.

    Dnes pribudlo aj ďalšie úmrtie, ide o klientku domova sociálnych služieb v Pezinku. Celkovo tak na Slovensku evidujeme 9 úmrtí.

    Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 203 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19, u 130 pacientov sa čaká na výsledky testov.

    Na JIS je sedem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

    15:50 Z včerajšieho množstva 114 pozitívne testovaných ľudí bolo 33 z rómskych osád. Hlavný hygienik SR Ján Mikas povedal, že veľká časť prípadov bola z domova sociálnych služieb a tiež štátnych karanténnych staníc.

    15:20 Hlavný hygienik SR Ján Mikas predstavil novú sériu pravidiel a výnimiek pre ľudí, ktorí cestujú cez hranice. Slováci vracajúci sa so zahraničia musia pri vstupe na naše územie preukázať svoj zdravotný stav dokladmi v dvoch vyhotoveniach v prípade, ak ide o občanov so zdravotným znevýhodnením. Ľudia so zdravotnými problémami, napríklad onkologickí pacienti alebo ľudia s inými zdravotnými obmedzeniami mali doteraz automaticky výnimku, podľa ktorej nemuseli ísť do štátnej krantnény.

    Do štátnej karantény nemusia ísť ani osoby, ktoré sa preukážu dokladom o negatívnom teste na koronavírus, ktorý však nesmie byť starší ako 48 hodín. Výnimka tiež bude platiť aj pre osoby, ktoré cestujú do zahraničia za účelom poskytovania zdravotnej starostlivosti pre seba alebo blízku osobu.

    Hygiena tiež povolila tranzit policajných zložiek a ozbrojených síl NATO, ako aj občanov EÚ prechádzajúcich cez Slovensko, pod podmienkou, že cesta bude prebiehať bez zastavenia.

    Pendleri, ktorí majú trvalý či prechodný pohyb vo vzdialenosti do 30 kilometrov pozemnej komunikácie od otvoreného hraničného prechodu na Slovensku či v zahraničí a zároveň pracovisko v rovnakej vzdialenosti na druhej strane, sa musia po novom preukazovať negatívnym testom na koronavírus. Ten nesmie byť starší ako 30 dní.

    14:58 Spoločnosť UP Slovensko všetkým slovenským gastropodnikom odpustí provízie za stravné lístky alebo kredit na stravných kartách. Gastronomické prevádzky tak získajú 100 % hodnoty zo stravného lístku od zákazníka. Solidárny krok sa Up Slovensko rozhodli zaviesť minimálne do 15. mája 2020.

    Čítaj viac TU >> Obrovská gastrofirma si prestane pýtať provízie za stravné lístky. Podporí tak tisícky slovenských podnikov

    14:32 Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 sa už v Španielsku je 19 478, čo je o 348 viac ako vo štvrtok. Informovala o tom v piatok agentúra AP odvolávajúca sa na údaje španielskej vlády. Za posledný deň okrem toho v Španielsku zaznamenali 5252 nových prípadov infekcie. Celkovo v Španielsku už dosiaľ zaevidovali 188 068 nakazených, uviedol podľa agentúry Reuters koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón. (TASR)

    14:01 Po prudkom náraste infikovaných je koronavírusová pandémia v Nemecku vďaka mesiac trvajúcim reštrikciám „opäť pod kontrolou“, cituje spolkového ministra zdravotníctva Jensa Spahna agentúra AFP. Spahn na piatkovej tlačovej konferencii ďalej poznamenal, že obmedzenia, ktoré mali ľudí počas pandémie udržať v ich domovoch, boli úspešné. „Počty nových prípadov sa značne znížili, najmä čo sa týka denného nárastu množstva infikovaných. Šírenie nákazy je tak dnes opäť pod kontrolou,“ dodal Spahn. (TASR)

    13:50 Štát vyčlení 100 miliónov eur z eurofondov rezortu hospodárstva na prekleňovacie úvery pre podniky. Úvery budú poskytovať komerčné banky, ktoré celkovú sumu vedia navýšiť až na pol miliardy eur. Povedal to minister hospodárstva Richard Sulík. Úročenie má byť veľmi nízke, od nula do dvoch percent.

    V pondelok by podľa neho mal byť známy plán uvoľňovania ekonomiky, Sulík dúfa v to, že sa už začiatkom týždňa začnú podniky otvárať. Zachránime tak podľa neho viac ako 200 000 pracovných miest, teda asi desať percent zamestnanosti. Zároveň podotkol, že nemá zmysel zachraňovať podniky, ktorým sa dlhodobo nedarilo a boli zadlžené. Podpora má smerovať najmä firmám, ktoré prosperovali, no v dôsledku koronakrízy sa im zo dňa na deň prestalo dariť.

    13:30 Zomrel už piaty klient Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman. Počet úmrtí na Slovensku sa tak vyšplhal na deväť, piati zosnulí sú z DSS v Pezinku.

    12:44 Pribudlo nových 72 prípadov, otestovaných bolo rekordných 3351 vzoriek, 3279 bolo negatívnych. Povedal to hlavný hygienik SR Ján Mikas vo vysielaní rádia Expres. Celkový počet pozitívne otestovaných ľudí tak dosiahol 1049.

    12:42 Vláda s krízovým štábom intenzívne pracuje na pláne postupného uvoľňovania ekonomiky, podľa ktorého by sa mali otvárať ďalšie obchody a prevádzky.

    12:34 Koronakríza nám dáva možnosť začať odznova a pomáha v „upratovaní“ ekonomiky, povedal minister financií Eduard Heger. Slovensko môže byť podľa neho nielen zelenšie, ale je tu čas na reformy, ktoré sa dlho odkladali. Viaceré biznis modely nebudú môcť fungovať v podobe, ako sme ich poznali, napríklad v oblasti cestovného ruchu či gastra.

    Premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger rokovali na ekonomickom krízovom štábe, ktorý sa zišiel po prvý raz.

    kampan zadarmo od startitup

    12:26 Bratislava nebude čakať s testami na štát, klientov a zamestnancov domovov sociálnych služieb bude testovať mesto. Primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo na tlačovej konferencii povedal, že podozrenie na nákazu majú v dvoch ďalších domovoch dôchodcov. „Viacerí klienti mali zvýšené teploty, urobili sme im včera testy a čakáme na výsledky,“ povedal Vallo.

    12:00 Situácia v rómskych osadách je v súvislosti s pandémiou koronavírusu momentálne pokojná. Ako ďalej na sociálne sieti uvádza Policajný zbor SR, skonštatoval to pri dnešnej návšteve osád na východnom Slovensku policajný prezident Milan Lučanský. Ten osady navštívil spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO).

    Prišli sme sem preto, aby sme spoločne so Slovenskou poštou našli najbezpečnejšie riešenie počas vydávania sociálnych dávok od budúceho týždňa. Polícia bude pracovať podobne ako minulý mesiac. Spoločne s vojakmi budeme dozerať na rozostupy, používanie bezpečnostných pomôcok a najmä, aby nedošlo k porušeniu verejného poriadku,“ povedal Lučanský. Dodal, že Rómovia si po dávky nepôjdu na poštu, ale využijú mobilné kancelárie v podobe unimobuniek.

    Vláda SR v snahe o zastavenie šírenia koronavírusu rozhodla ešte pred veľkonočnými sviatkami o uzavretí piatich osád v okrese Spišská Nová Ves. Konkrétne ide o tri lokality v rámci mesta Krompachy a obce Bystrany a Žehra. (SITA)

    11:35 V popradskej nemocnici sa vyskytlo šesť prípadov nákazy koronavírusu v radoch personálu. Informáciu pre TV JOJ potvrdila hovorkyňa Sylvia Galajda. Zdravotná starostlivosť je podľa hovorkyne štandardne zabezpečená.

    11:32 Bezpečnostné zložky, ktoré v častiach Nigérie kontrolujú dodržiavanie nariadení obmedzujúcich pohyb, usmrtili od vypuknutia koronavírusovej pandémie viac ľudí než vírus samotný, cituje miestnu ľudskoprávnu organizáciu spravodajská televízia BBC. Nigérijský národný výbor pre ľudské práva (NHRC) tvrdí, že od 30. marca zabili bezpečnostné zložky v krajine 18 ľudí. Chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, si však v Nigérii doposiaľ vyžiadal „len“ 12 obetí. (TASR)

    11:15 Robert Fico označil Matovičovu vládu za neschopnú a vyčíta jej, že v prípade zariadení sociálnych služieb reagovala veľmi neskoro. Strana Smer chce preto urobiť mimoriadny výbor kvôli situácii v DSS.

    Som zvedavý, čo by robil Matovič, keby mu pred dom prišli ľudia kričať. Asi by tam sedel a plakal a plakal by, až kým by nezomrel,“ povedal Fico.

    Samotného premiéra nazval Fico neschopným psychopatom a naďalej si stojí za tvrdeniami, že vláda do dnešného dňa pre ľudí nič neurobila a neminula ani cent.

    10:54 V dvoch domovoch dôchodcov v Martine sa potvrdila nákaza koronavírusom. V súkromnom zariadení je nakazený jeden klient a jedna zamestnankyňa. Informuje o tom televízia TA3. Pozitívne testovaný klient momentálne leží v univerzitnej nemocnici v Martine. V župnom zariadení je infikovaná jedna osoba, celý domov je v karanténe. Tento domov sociálnych služieb je určený pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

    Už pred dvomi týždňami sa infekcia potvrdila v DSS v Pezinku, v stredu sa zase nákaza prejavila u 98-ročného starčeka v Spišskom Bystrom.

    10:30 Spojené kráľovstvo dalo 20 miliónov dolárov za testy, ktoré absoútne nefungujú, píše New York Times. Ide o rovnaký typ rýchlotestov, aké nakúpilo Slovensko. Vláda teraz kúpu od čínskej spoločnosti zrejme ľutuje. Objednala totiž milión kusov týchto testov, pričom plánovala spustiť plošné testovanie a sám premiér Boris Johnson to označil za obrovský prelom. Británia však naletela pochybnému obchodníkovi z Číny. Peniaze žadal vopred, dodal nefungujúcu technológiu a dnes sa testy nedajú vrátiť.

    10:10 Fond vzájomnej pomoci už funguje. Premiér doň prispieva celým platom, vyzval k tomu aj ďalších poslancov. Určený je najmä na pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v hraničnej situácii, „prepadli sitom“ sociálneho systému. Poslankyňa Monika Kozelová spresnila, že ide o adresnú pomoc naozaj veľmi špecifickým prípadom. Prispieť do fondu pomoci môže kotokoľvek na transparentný účet. V súčasnosti je na ňom už okolo pol milióna eur.

    9:55 Pomoc pre veľké podniky predstavená vládou je podľa Zväzu automobilového priemyslu SR krok správnym smerom, no tento krok je „prikrátky“. Spokojní nie sú najmä s určením stopu vo výške 880 eur, ktorý predstavuje 80 % priemernej mzdy na Slovensku. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár zväzu Ján Pribula, vzhľadom na charakter práce v automobilovom sektore (zmennosť, nepretržité prevádzky, požiadavky na kvalifikáciu) sú tu platy vyššie ako je priemerný plat v slovenskom hospodárstve. Na základe údajov zo Štatistického úradu SR sa priemerný hrubý mesačný plat v automobilovom sektore blížil k hranici 1 500 eur. (SITA)

    9:16 V Domove sociálnych služieb (DSS) v Spišskom Bystrom pri Poprade potvrdili u 98-ročného muža ochorenie COVID-19. Previezli ho do prešovskej nemocnice a podľa dostupných informácií je vo vážnom stave a napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Do kontaktu mohol prísť s približne dvadsiatimi ďalšími seniormi, ktorí budú v najbližšom čase testovaní na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.

    Podľa manažéra DSS v Spišskom Bystrom Filipa Dovalského nikto v zariadení nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Zariadenie bolo dokonca zatvorené už týždeň predtým, ako prišlo nariadenie vlády. „Pred dvoma týždňami bol však pozitívne testovaný klient ošetrený na urologickom oddelení v jednej z podtatranských nemocníc,“ informoval Dovalský. V zariadení sú presvedčení o tom, že sa mohol nakazil práve vtedy.

    Zo zariadenia v Spišskom Bystrom zatiaľ nemáme hlásené žiadne príznaky ochorenia COVID-19 u ďalších klientov a testy sa odporúčajú až na piaty deň od posledného kontaktu s nakazeným,“ uviedla hlavná epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Mária Pompová. Ako dodala, klienti aj personál tohto zariadenia sú izolovaní a zároveň tam platí zákaz návštev. Všetci, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovaným seniorom sú teraz v karanténe. (SITA)

    9:15 V Nemecku klesá nielen počet nových infekcií novým koronavírusom, ale aj takzvané reprodukčné číslo vírusu (R0) udávajúce, koľko zdravých ľudí sa nakazí od jedného chorého. Uviedol to vo štvrtok podľa agentúr Reuters a DPA Inštitút Roberta Kocha (RKI).

    Priemerná hodnota reprodukčného čísla sa v súčasnosti pohybuje okolo 0,7, štatisticky to znamená, že jedna infikovaná osoba nakazení menej ako jednu ďalšiu osobu. Rozsah tohto odhadu kolíše medzi hodnotami 0,5 a 0,8. V uplynulých dňoch bola hodnota R0 jedna alebo o niečo vyššia, v stredu prvýkrát klesla pod 1 (konkrétne 0,9). Ešte začiatkom marca dosahovalo R0 hodnotu 3, 8. apríla sa znížilo na približne 1,3.

    Šéf RKI Lothar Wieler v utorok uviedol, že aby sa epidémia nového koronavírusu mohla začať zmierňovať, R0 musí byť menšie ako 1. Aj kancelárka Angela Merkelová v stredu pri avizovaní prvého uvoľnenia karanténnych opatrení povedala, že aj malé zmeny hodnoty R0 môžu mať významné následky.

    Wieler však zároveň upozornil, že pre uvoľnenie opatrení je dôležité nielen reprodukčné číslo, ale aj podiel imúnneho obyvateľstva v populácii a kapacity zdravotníckeho systému. V súčasnosti ešte nie je možné tvrdiť, že epidémia koronavírusu je v Nemecku na ústupe, dodal šéf RKI.

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

    Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá