Koronavírus online: Pribudlo osem nových prípadov, ďalší pacient zomrel

 • Udalosti v utorok 12. mája sledujeme LIVE
AktualneSIU
 • Udalosti v utorok 12. mája sledujeme LIVE
 • Na Slovensku je celkovo 1465 prípadov, z toho 983 je vyliečených a 27 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  17:50 Slovákom chýba počas pandémie cestovanie, trávenie času mimo domova či stretávanie sa s priateľmi. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, v ktorom sa na prelome apríla a mája zúčastnilo 505 respondentov z internetovej populácie staršej ako 15 rokov. Ukázal tiež, že Slováci si v dobe koronavírusu najviac osvojili prechádzky v prírode, dlhší spánok alebo meditácie či trávenie času cvičením a čítaním.

  Medzi najviac chýbajúce aktivity zaradili respondenti slobodnú voľbu v možnosti trávenia voľného času mimo domov (56 percent), stretávanie sa s rodinou a priateľmi (55 percent) a taktiež možnosť cestovať (50 percent). Z dát vyplýva, že o niečo viac chýba možnosť stretnutia sa s blízkymi ženám než mužom. Možnosť cestovať zas chýba oproti ostatným vzdelanostným skupinám o niečo viac vysokoškolákom. Tretine chýbajú kultúrne aktivity ako je návšteva kina, divadla, koncertu a galérie. Rovnakému percentu ľudí potom chýba návšteva obľúbených podnikov.

  „So životom v izolácii prišli aj zmeny niektorých návykov a aktivít, ktoré opytovaní začali praktizovať a naďalej sa im chcú venovať aj po uvoľnení opatrení zavedených v súvislosti s Covid-19. Ľudia si v tejto dobe a v týchto podmienkach najviac osvojili prechádzky v prírode, ako uvádza 42 percent opýtaných,” uvádza sa v tlačovej správe. O niečo menej si potom podľa prieskumu niektorí Slováci užívajú dlhší spánok alebo meditácie (28 percent).

  Približne štvrtina respondentov si zvykla tráviť čas cvičením a rovnaké percento čítaním. Z výskumu tiež vyplynulo, že Slováci, ktorí si osvojili tieto aktivity počas pandémie, sa im naďalej plánujú venovať aj po uvoľnení opatrení, ktoré boli v súvislosti so šírením koronavírusu zavedené. (SITA)

  16:00 Čínske mesto Wu-chan plánuje otestovať na koronavírus všetkých svojich 11 miliónov obyvateľov. Informovali o tom štátne médiá. Plán je zjavne už v prvotných štádiách a všetky mestské časti dostali pokyn na predloženie detailov k tomu, ako by sa 10-dňové testovanie mohlo uskutočniť.

  Správy o celoplošnom testovaní prichádzajú po tom, čo mesto cez víkend zaregistrovalo šesť nových prípadov nákazy. Išlo pritom o prvé prípady od 3. apríla. Wu-chan, ktorý je pôvodným epicentrom pandémie, začal uvoľňovať prísne reštriktívne opatrenia od 8. apríla.

  Chvíľu to vyzeralo, že život v meste sa vracia do pôvodných koľají. Opätovne tam otvorili školy, obchody a premáva znovu aj verejná doprava. Nové prípady nákazy však predstavujú opätovnú hrozbu pre návrat do normálu.

  Preveriť novú situáciu preto má 10-dňové testovanie, pričom každá mestská časť má prísť s vlastným plánom v závislosti od počtu obyvateľov. V rámci testovania majú byť pritom uprednostnené staršie osoby. Kritici tohto kroku však tvrdia, že takéto testovanie sa malo uskutočniť predtým, než sa Wu-chan opätovne otvoril zvyšku Číny. (SITA)

  15:13 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok potvrdil, že sa nakazil novým typom koronavírusu. Informovala o tom agentúra TASS. „Áno, ochorel som,“ odpovedal Peskov (52) novinárom na predmetnú otázku. „Liečim sa,“ doplnil a poznamenal, že ruského prezidenta Vladimira Putina videl osobne naposledy pred vyše mesiacom.

  Ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2, diagnostikovali ešte skôr ruskému premiérovi Michailovi Mišustinovi, ministrovi výstavby, bývania a komunálnych služieb Vladimirovi Jakuševovi a ministerke kultúry Oľge Ľubimovovej. Výkonom funkcie predsedu vlády bol poverený jej prvý podpredseda Andrej Belousov. (TASR)

  14:26 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia po takmer dvoch mesiacoch obnovila výrobu. Prvé vozidlá po vynútenej prestávke automobilka vyrobí v stredu, v utorok už v nej na jednej zmene pracovalo približne 850 ľudí. O ďalšom vývoji rozhodne počet objednávok v najbližších dvoch – troch týždňoch. ()SITA

  13:34 Španielsko až teraz zavádza povinnú 14-dňovú karanténu. Nové pravidlá budú platiť pre tých, ktorí prekročia štátne hranice po 15. máji. Nariadenie ministerstva zdravotníctva zverejnil v utorok vládny vestník. Cieľom je “obmedziť riziká, ktoré vyplývajú z medzinárodnej prepravy ľudí“ počas uvoľňovania opatrení proti pandémii. (SITA)

  12:49 České aerolinie plánujú obnoviť lety z Prahy do vybraných miest od budúceho týždňa.Letecká spoločnosť vypraví prvé lietadlá 18. mája do Amsterdamu, Frankfurtu, Paríža a Štokholmu. Lety do Kyjeva a Odesy chce obnoviť 24. a 25. mája, ak zrušia karanténne opatrenia na Ukrajine, lety do Bukurešti majú fungovať od 25. mája. (SITA)

  12:20 Pandémia nového koronavírusu negatívne ovplyvnila príjmy až polovice Slovákov. Ukázal to prieskum spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia. Až vyše tretiny z nich pritom uvádza pokles príjmov v porovnaní s obdobím pred pandémiou, 12 % opýtaných prišlo o príjmy úplne. Zhruba 40 % respondentov pritom uvádza, že pandémia nemala na ich príjmy žiaden vplyv a ich zárobok je na rovnakej úrovni, ako predtým. (SITA)

  12:03 Sociálna poisťovňa bude v najbližších dňoch posielať esemesky a e-mailové správy tým žiadateľom o dávku pandemické ošetrovné (OČR), ktorí jej k žiadosti o dávku za marec neposlali čestné vyhlásenie. „Bez neho Sociálna poisťovňa nemôže pandemickú dávku vyplatiť, pretože čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné je jedna zo zákonných podmienok na jej priznanie,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Toto vyhlásenie podľa neho slúži ako doklad o tom, koľko dní sa poistenec o člena rodiny staral a od toho sa odvíja výpočet a výška dávky. „Prípadov neúplných žiadostí o OČR eviduje v súčasnosti Sociálna poisťovňa vyše 15-tisíc. Musí ich individuálne preveriť a osloviť žiadateľov, aby potrebné dokumenty doplnili,“ povedal hovorca. (SITA)

  11:54 Podiel elektronicky predpísaných receptov dosiahol v marci tohto roka 97 %. Počas kľúčového mesiaca v boji s pandémiou Covid-19 na Slovensku bolo predpísaných vyše 6 miliónov eReceptov a vydaných takmer 6,2 milióna liekov. Informovala o tom PR Manager Asseco Central Europe Michaela Hollá. „Už od začiatku vypuknutia pandémie odporúčame ľuďom, najmä starším a chronicky chorým, aby nechodili, ak to nie je nevyhnutné, k svojim lekárom. Pokiaľ užívajú lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví eRecept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v čakárňach,“ konštatoval generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš.

  „Elektronické zdravotníctvo má v súčasnej situácii kľúčový význam pri ochrane zdravia ľudí a prevencii pred infekčným ochorením. Zároveň umožňuje pacientom a seniorom z pohodlia domova, bez návštev zdravotníckeho zariadenia, predpísanie liekov lekárom,“ uviedol CEO spoločnosti Asseco Jozef Klein. (SITA)

  10:50 Írsky nízkonákladový prepravca Ryanair plánuje k 1. júlu obnoviť 40 % svojej letovej kapacity z obdobia pred pandémiou koronavírusu. Podmienkou je zrušenie cestovných obmedzení a prísne bezpečnostné opatrenia na letiskách. Spoločnosť o tom informovala v utorok. V prípade naplnenia plánov by spoločnosť vybavila denne takmer tisíc letov na skoro všetkých trasách, ktoré obsluhovala pred pandémiou.

  Od zavedenia reštrikcií v marci Ryanair denne prevádzkuje iba 30 letov na medzi Írskom, Veľkou Britániou a kontinentálnou Európou, informuje portál bbc.com. (SITA)

  9:59 Požiar v nemocnici v ruskom Petrohrade zabil v utorok ráno päť pacientov infikovaných koronavírusom. Všetci zosnulí ležali na jednotke intenzívnej starostlivosti a boli pripojení na pľúcne ventilátory. Príčinou bol zrejme skrat v jednom z týchto zariadení. Hasičom sa podarilo plamene uhasiť a z budovy evakuovali približne 150 ľudí. Zatiaľ nie je známe, koľko osôb je zranených. Prípad v súčasnosti vyšetruje polícia.

  Krajina doteraz potvrdila viac ako 220-tisíc infikovaných a 2009 mŕtvych. V počte nakazených už predbehla Taliansko či Veľkú Britániu a v celosvetovom meradle je na treťom mieste. (SITA/BBC)

  9:35 V pondelok do polnoci vyhodnotili 2 063 testov, z toho bolo osem pozitívnych a siedmi z nich mimo karantény. Celkový počet prípadov tak vzrástol na 1465. Jeden ďalší pacient s koronavírusom zomrel, celkov tak máme 27 úmrtí. Vyliečilo sa ďalších 24 ľudí, celkovo je tak na Slovensku 983 vyliečených.

  S potvrdeným koronavírusom je hospitalizovaných 21 ľudí, z toho na JIS sú piati a jeden potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Hodnota kĺzavého mediánu sa zvýšila na 7. Ak by stúpla nad 50, opatrenia by sa začali opäť sprísňovať.

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  zdroj: Worldomters.info

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech