Koronavírus online: Slovensko má už šesť úmrtí, zomreli aj traja klienti domova dôchodcov z Pezinka

 • Udalosti v stredu 15. apríla sledujeme ONLINE
AktualneSIU
 • Udalosti v stredu 15. apríla sledujeme ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 863 prípadov, z toho 151 je vyliečených a šiesti zosnulí
 • Slovenská ekonomika sa prepadne o 7,2 percenta, v budúcom roku však má prísť oživenie
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  17:57 Pandémia nového koronavírusu vyhnala život z centra Bratislavy, ktoré takto pred rokom bolo plné domácich i turistov. Dokazujú to aj čísla z bezplatnej mestskej wi-fi. Záujem o online pripojenie v centre klesol asi na pätinu, pri návštevníkoch z cudziny je pokles ešte výraznejší. TASR o tom informoval hovorca mesta Bratislava Peter Bubla.

  Bratislava prevádzkuje bezplatnú wi-fi sieť na 20 hotspotoch v centre mesta. Najvyužívanejšie sú wi-fi zóny v okolí Slovenského národného divadla či Starej tržnice. „Z dát za posledné týždne sa dajú odčítať tri trendy. Keď sa v marci zatvorili školy a škôlky, s deťmi zostali doma aj niektorí rodičia. Kým bežne sa na bezplatnú mestskú wi-fi prihlási zhruba 2000 ľudí denne, po prvých opatreniach klesol tento počet o štvrtinu na zhruba 1500,“ spresnil Bubla. Po druhej vlne opatrení, keď sa zatvorila väčšina prevádzok, klesol počet na zhruba 400 používateľov denne. K miernemu, asi desaťpercentnému nárastu využívania prišlo po istom uvoľnení protivírusových opatrení začiatkom apríla.

  Samostatnou kapitolou sú noví používatelia, pri tejto skupine sú priemerné poklesy na úrovni 90 percent. Aj vzhľadom na jazyk zariadenia túto skupinu tvoria prevažne turisti. Vidno, že cestovný ruch je počas koronakrízy výrazne utlmený,“ spresnil hovorca hlavného mesta. (TASR)

  17:14 Kia Motors Slovakia pozastavuje výrobu. Automobilka o tom informuje na sociálnej sieti. „Vzhľadom na vážne prevádzkové dôvody sme od pondelka 20. apríla do štvrtka 23. apríla nútení zastaviť výrobu automobilov. Dvojzmennú prevádzku opäť obnovíme už v piatok 24. apríla,“ uvádza žilinská fabrika.

  Tá pritom ako prvá zo štvorice automobiliek pôsobiacich na Slovensku obnovila výrobu. Z dôvodu šírenia koronavírusu zastavila linky v pondelok 23. marca 2020, spustila ich v pondelok 6. apríla. V súčasnosti vyrába v dvojzmennej prevádzke, ktorá má trvať do konca apríla. (SITA)

  16:54 Bratislavský Volkswagen v pondelok obnoví výrobu po mesačnej odstávke. Informuje o tom Trend s odvolaním sa na hovorkyňu podniku. Výroba sa má spúšťať po častiach, nie naraz. Ako prvý sa spustí segment výroby značky Porsche.

  16:15 Maturity aj prijímačky na stredné školy budú. Povolil ich hlavný hygienik SR. Minister Školstva Branislav Gröhling na tlačovom brífingu povedal, že školy pri tom musia zabezpečiť veľmi prísne hygienické opatrenia.

  15:22 Otestovaných už bolo 130 lokalít rómskych osád, pričom pozitívne testy vyšli v 14 z nich. Povedal to na tlačovom brífingu Peter Pollák. Osady zatiaľ nemusia byť v karanténe, podľa Polláka majú títo pozitívne otestovaní ľudia podmienky na domácu karanténu. Celkovo je na Slovensku 1044 osád, podľa Matoviča je možné, že aj polovica z nich je pozitívna.

  15:04 Minister Marek Krajčí neplánuje zakázať seniorom a ďalším ohrozeným skupinám ľudí vychádzanie z domu, zatiaľ sa spolieha na ich vlastnú zodpovednosť. „Ak by malo dôjsť k takémuto kroku, musel by to byť naozaj široký konsenzus,“ povedal minister.

  14:57 Bratislavský samosprávny kraj dá na vlastné náklady otestovať zamestnancov aj klientov domovov sociálnych služieb v kraji. Pôjde o 900 zamestnancov a vyše tisícky klientov. V inkriminovanom domove dôchodcov v Pezinku sú už otestovaní všetci klienti a zamestnanci okrem jednej osoby, ktorá je na PN, uviedol minister Krajčí.  Deväť zamestnancov je pozitívnych, z 93 klientov bolo 55 pozitívnych, na 6 vzoriek sa ešte čaká.

  14:45 Slovensko má ďalšie štyri nové úmrtia na koronavírus, celkovo tak máme už šesť úmrtí. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Jeden z pacientov, 89-ročný muž, skonal vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Traja zosnulí boli z domova sociálnych služieb v Pezinku, pričom jeden z nich bol otestovaný až po smrti. Tento klient zomrel už 5. apríla.

  17 pacientov z pezinského domova dôchodcov je v nemocnici v Bratislave, z toho sedem na jednotke intenzívnej starostlivosti, jedna pacientka je na pľúcnej ventilácií.

  Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začína v pezinskom domove dôchodcov dohľad pre podozrenie zo zanedbania zdravotnej starostlivosti. Bude sa prešetrovať celková poskytovaná zdravotná starostlivosť aj v súvislosti s úmrtím jedného klienta.

  14:30 Pomoc pre podnikateľov v podobe príspevkov na nájom na koaličnej rade neprešla, oznámil Richard Sulík.

  14:15 Ekonomická krízová rada, ktorú plánoval založiť minister hospodárstva Richard Sulík nakoniec nevznikne. Tento orgán mal pod ministerstvom riešiť ekonomické otázky súvisiace s koronakrízou. Rada nevznikla kvôli tomu, že bol založený ekonomický krízový štáb pod Úradom vlády. „Už bolo načase,“ skonštatoval na tlačovom brífingu Richard Sulík.

  Zároveň dodal, že už v utorok mali byť otvorené prevádzky, ktoré nie sú v obchodných centrách. Boj proti koronavírusu je podľa Sulíka prehnaný a opatrenia by sa určite mohli uvoľniť. „Nerozumiem, prečo musia byť desaťtisíce obchodov zatvorené. Toto je jeden hriech na malých podnikateľoch. Naháňame zisky veľkým reťazcom aj za cenu, že desaťtisíce podnikov pôjdu do krachu.“

  V malých zatvorených podnikoch podľa Sulíka pracuje asi 300 000 ľudí, čo predstavuje asi 10 percent zamestnanosti. „Nemáme jedinú nakazenú predavačku, riziko je nízke,“ povedal minister s tým, že sa bude snažiť presvedčiť hlavného hygienika, aby prevádzky už v pondelok otvoril.

  Určite z vlády neodídeme. Vieme zabrániť väčšim škodám, keď budeme vo vláde,“ dodal Sulík. Podľa jeho plánu by sa mali otvoriť vonkajšie športoviská a menšie obchody či služby.

  kampan zadarmo od startitup

  13:51 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už spracovali prvé žiadosti o príspevky na udržanie zamestnanosti v rámci prvej pomoci zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO. Po ich podpísaní, doručení príslušnému úradu práce a zverejnení v Centrálnom registri zmlúv im úrady následne zašlú na účet schválené financie na náhradu mzdy alebo straty príjmu zo zárobkovej činnosti. Od 6. apríla tohto roka prijali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na špeciálne adresy 22 524 emailových podaní so žiadosťami a výkazmi, z nich však iba 11 756 bolo správne vyplnených. Vo zvyšných sa vyskytovali závažné chyby pri povinných údajoch. (SITA)

  13:40 Súčasná vláda zatiaľ neminula ani euro na riešenie aktuálnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom pre ľudí a firmy. Nikto pritom tak nezarobí na pandémii, ako banky na Slovensku. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

  Podotkol, že ak je niekto „víťazom“ pandémie na Slovensku, sú to práve banky. Poukázal pritom na schválený vládny zákon o odklade splátok úverov. Ten podľa Fica síce umožňuje odklad splátok na deväť mesiacov, súčasne však budú musieť ľudia počas obdobia odkladu platiť úroky. „Obrovské zisky, zarobia na ľuďoch, ktorí si odložia splátky, zvyšujú úrokové sadzby, zvyšujú poplatky a pravdepodobne im bude odpustený ešte aj bankový odvod,“ vyhlásil Fico v súvislosti s bankami v SR. Zdôraznil tiež, že Smer-SD navrhoval, aby v prípade odkladu splátok ľudia neplatili úroky. Opätovne vyzval vládu, aby sa k tomuto zákonu vrátila. (TASR)

  13:04 Česko v pondelok začne s plošným testovaním na koronavírus. Od plošného testovania si vláda sľubuje predovšetkým zistenie počtu ľudí, ktorí sú koronavírusom nakazení, ale nemajú žiadne príznaky. (SITA)

  12:51 Podľa prognózy IFP môže miera nezamestnanosti na Slovensku atakovať hranicu 9 percent. Dnes je na úrovni približne 5,5 percenta. Mieru nezamestnanosti, akú nám prorokuje model ekonómov IFP sme naposledy mali v roku 2016.

  12:48 Delfíny v kanáloch to síce stále nie sú, ale voda v Benátkach sa viditeľne vyčistila a jej kvalita sa zlepšila. Ukazujú to satelitné snímky systému Copernicus.

  Snímek z družicového systému Copernicus ukazuje, jak se zlepšila během pandemie čistota vody v Benátkách:

  Gepostet von Věda 24 am Mittwoch, 15. April 2020

  12:39 Nemecká vláda schválila núdzový úver v sume 3 mld. eur pre spoločnosť Adidas, ktorá je výrobcom športových odevov a obuvi, aby sa jej pomohlo prekonať obdobie pandémie koronavírusu. Firma uviedla, že prerušila vyplácanie dividend, spätné odkupovanie akcií a vyplácanie odmien manažmentu, aby splnila podmienky pre získanie úveru „na preklenutie tejto bezprecedentnej situácie“. Úver pre Adidas sa skladá z pôžičky od nemeckej štátnej rozvojovej banky KfW v sume 2,4 mld. eur a úveru v objeme 600 mil. eur od konzorcia partnerských bánk. (SITA)

  12:02 Kontroly na hraniciach potrvajú minimálne do 7. mája. Na Facebooku o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec.

  Dnes som na vláde predkladal návrh, ktorým sa predlžuje dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach…

  Gepostet von Roman Mikulec – OĽANO am Dienstag, 14. April 2020

  11:56Je nehorázne, že tento človek, ktorý tu dvanásť rokov systematicky kradol a nechal nám prázdnu špajzu, sa teraz vyjadruje,“ zareagoval predseda vlády Igor Matovič na dnešnú tlačovú konferenciu expremiéra Roberta Fica. Fico kritizuje postup vlády a vyčíta jej, že pre ľudí a firmy neurobila nič a neminula jediné euro.

  11:52 Mrzí ma, ako komunikuje Richard Sulík, povedal premiér Igor Matovič. „SaS sa mohla poučiť z toho, čo robila pred ôsmimi rokmi za Radičovej vlády,“ dodal. Sulíka prirovnal k naštvanej manželke, ktorej muž nechce kúpiť najnovšie topánky od Gucciho a vykrikuje o tom na ulici.

  11:37 Makroekonomická prognóza IFP predpokladá, že epidémia na Slovensku skončí o dva mesiace a už v druhom kvartáli budúceho roka príde ekonomické oživenie. Inštitút má však na stole aj ďalšiu prognózu, ktorá počíta s tým, že epidémia skončí o mesiac neskôr. Vtedy sa môže slovenská ekonomika prepadnúť až o 12 percent.

  Analýza Inštitútu finančnej politiky vychádzala aj zo štúdie španielskej chrípky spred 100 rokov, ktorá ukázala, že krajiny, ktoré nasadili najlepšie preventívne opatrenia, sa ekonomicky pozbierali oveľa rýchlejšie. Reštart slovenskej ekonomiky však veľmi závisí od oživenia v krajinách, s ktorými je naša ekonomika previazaná. Patríme totiž medzi najviac otvorené ekonomiky na svete.

  11:30 V utorok do polnoci bolo vyhodnotených 1439 ľudí, z toho 28 bolo pozitívnych na koronavírus. 13 z nich je z domova sociálnych služieb v Pezinku. Celkovo je v pezinskom domove dôchodcov pozitívne testovaných už 56 osôb. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva. Celkovo tak máme na Slovensku 863 prípadov. Vyliečených je oficiálne už 151 ľudí.

  Aktuálne je na Slovensku hospitalizovaných v súvislosti s novým koronavírusom podľa údajov NCZI 141 pacientov. V nemocniciach je s potvrdeným koronavírusom 67 ľudí, s podozrením na toto ochorenie 74. Na JIS sa aktuálne nachádza päť pacientov, na pľúcnej ventilácii sú štyria.

  11:10 Koronavírus nakazil slovenskú ekonomiku. Minister financií Eduard Heger predstavil prognózu na najbližšie obdobie a vznik ekonomického krízového štábu.

  Pod premiérom na úrade vlády vznikne aj ekonomický krízový štáb. Bude v ňom ministerstvo financií a hospodárstva, no členmi budú aj ekonómovia.

  Kríza nie je podľa Hegera ekonomickou krízou, ale bola vyvolaná pandémiou. Slovensko je otvorená a závislá ekonomika, takže je veľmi zasiahnutá. Môžeme teda očakávať, že v roku 2020 zažijeme recesiu a HDP klesne o 7,2 percenta. V roku 2021 ministerstvo očakáva rast HDP 6,8 percenta.

  Slovenská ekonomika je utlmená predovšetkým preto, lebo sú utlmené ekonomiky v zahraničí. Povinne zatvorené prevádzky a domáca spotreba majú podľa ministra financií malý vplyv. Disponibilný príjem domácností však neklesá tak dramaticky a minister predpokladá, že dokonca vzrastie miera úspor. Pri reštarte ekonomiky budú dôležité vládne investície. Ekonomiku má podporiť aj dočerpávanie eurofondov. Tie sa majú použiť na sanovanie ekonomiky.

  Z trhu práce ubudne 88-tisíc pracovných miest, najviac postihnuté sektory budú turizmus, doprava a stravovacie služby, zasiahnutý však bude aj priemysel. Mohlo to však byť aj horšie, povedal minister Eduard Heger. Až 20-tisíc miest zachráni systém kurzarbeitu a ďalšie opatrenia vlády.

  Budúci rok však čakáme výrazné oživenie spojené s poklesom nezamestnanosti a zvyšovaním miezd. Spotrebiteľské ceny by podľa prognózy rásť nemali, inflácia by mala byť dokonca na nule, jednak kvôli poklesu cien ropy a ochladeniu trhu so službami.

  🔴🎥 Predseda vlády Igor Matovič – Ako otvoríme slovenskú ekonomiku

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 14. April 2020

  10:21 Ministerstvo hospodárstva SR chce pomôcť cestovným kanceláriám na Slovensku, ale aj ich klientom, ktorí nemohli a nebudú môcť pre celosvetovú pandémiu koronavírusu vycestovať. Ako ďalej informuje rezort, pripravujú legislatívne zmeny, o ktorých bude v blízkej dobe rokovať vláda. „Cestujúci si budú môcť po dohode s cestovnou kanceláriou vybrať odklad alebo odstúpenie od zmluvy o zájazde bez uplatnenia sankcií. Diskutujeme o umožnení odkladu o 18 mesiacov,“ priblížil návrh ministerstva hospodárstva štátny tajomník rezortu Ján Oravec. „Zároveň hľadáme mechanizmus ako pomôcť bezúročnými pôžičkami cestovným kanceláriám, aby sa pre mimoriadnu situáciu nedostali do úpadku,“ dodal. (SITA)

  10:00 Festival Pohoda sa tento rok neuskutoční. Organizátori ho chcú preložiť až na budúci rok. Namiesto toho sa uskutoční menšie podujatie

  9:37 Strach z krízy, ktorá prinesie hromadné prepúšťanie, pociťuje drvivá väčšina Slovákov. Až 71 percent ľudí očakáva výrazne negatívne dopady a má obavy z hromadného prepúšťania. Pozitívnejšie zmýšľanie potvrdilo iba 20 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu portálu Platy.sk, do ktorého sa zapojilo 915 respondentov. Portál Platy.sk patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

  Obavy ľudí sú väčšie na západnom Slovensku ako na východe. Kým v Trnavskom či Trenčianskom kraji má strach z hromadného prepúšťania takmer 80 percent ľudí, v prešovskom regióne odpovedalo negatívne zhruba 64 percent respondentov. Prepúšťanie spôsobuje obavy najviac ľuďom v Žilinskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji. Naopak, najpozitívnejšie dopady očakávajú ľudia v Prešovskom, Banskobystrickom či Košickom kraji.

  Prepúšťanie je aktuálne strašiakom pre veľký počet zamestnancov. Takmer rovnaké obavy potvrdzujú pracovníci s vysokoškolským aj stredoškolským vzdelaním. Obavy zo straty práce potvrdilo viac ako 72,4 percenta ľudí s vysokoškolským vzdelaním a 70,2 percenta ľudí s ukončenou strednou školou. (SITA)

  9:15 Najväčší zamestnávateľ na Spiši, výrobný závod Embraco Slovakia, pozastavil výrobu. Podľa vedenia spoločnosti by mali pre koho vyrábať, nemajú však z čoho.

  Viaznu im dodávky materiálu od talianskych dodávateľov. Závod, ktorý vyrába kompresory do chladiarenských zariadení, zamestnáva približne 2 300 ľudí. Do práce v súčasnosti chodí iba 220 z nich. „Spoločnosť reaguje na aktuálnu situáciu s globálnou pandémiou pozastavením výroby na desať dní. K tomuto kroku spoločnosť pristúpila najmä vzhľadom na nedostatok komponentov od talianskych dodávateľov. Po dohode so základnou organizáciou OZ KOVO zamestnanci po Veľkej noci čerpajú tri dni dovolenky, a jeden deň si nadpracujú dodatočne,“ vysvetlil Marcelo Borba, generálny riaditeľ závodu s tým, že pokračovanie výroby závisí od Talianov, kde je uzavretá fabrika, a od toho, či ju Taliani spustia, alebo nie. (SITA)

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  Počet pozitívne testovaných ľudí vo svete prekročil hranicu dvoch miliónov. Sú to všetky zaznamenané prípady koronavírusu, vrátane takmer pol milióna vyliečených a 126-tisíc ľudí, ktorí ochoreniu podľahli.

   

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech