Koronavírus online: Zatvorené prevádzky tvoria viac ako len dve percentá ekonomiky, tvrdí Sulík

  • Dianie okolo koronavírusu sledujeme v utorok 14. apríla ONLINE
AktualneSIU
  • Dianie okolo koronavírusu sledujeme v utorok 14. apríla ONLINE
  • Na Slovensku je celkovo 835 prípadov, z toho 107 vyliečených a dvaja zosnulí
  • Dnes rokuje krízový štáb aj o otváraní ďalších obchodných prevádzok
  • Zákaz vychádzania skončil o polnoci
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    18:32 Na Slovensku zaznamenal Policajný zbor SR 1 165 porušení karantény osobami a 327 porušení opatrení v prípade prevádzok, akými sú napríklad reštaurácie. Taktiež riešili 293 prípadov, keď osoby nemali na sebe rúška. Informovala o tom polícia vo svojom statuse na sociálnej sieti. (SITA)

    18:00 Slovenské hospodárstvo podľa predikcie MMF v tomto roku oslabí o 6,2 %. Fond však v budúcom roku očakáva rast o 5 percent.

    17:48 Svetová ekonomika, ktorú poškodzuje pandémia koronavírusu, v tomto roku podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) upadne do najhoršej recesie od hospodárskej krízy z 30. rokov minulého storočia. Podľa prognózy, ktorú MMF zverejnil v utorok, sa globálna ekonomika v roku 2020 zmenší o tri percentá, čiže podstatne viac ako počas recesie z roku 2009, kedy klesla o 0,1 percenta. V roku 2021 však fond očakáva oživenie a rast svetovej ekonomiky o 5,8 percenta.

    Menový fond ďalej uviedol, že hospodárstvo USA podľa jeho predikcie v tomto roku oslabí o 5,9 percenta. Ekonomika 19-člennej eurozóny sa podľa predpovede fondu zmenší o 7,5 percenta, japonské hospodárstvo o 5,2 percenta a ekonomika Veľkej Británie o 6,5 percenta. Čína, v ktorej pandémia vznikla, podľa fondu v tomto roku dosiahne hospodársky rast na úrovni 1,2 percenta. Hlavná ekonómka MMF Gita Gopinathová uviedla, že kumulatívna strata globálnej ekonomiky by v tomto roku mohla byť až do 9 bil. USD. (SITA)

    17:31 Ak by sme otvorili prevádzky, ktoré sú dnes povinne zatvorené, obnovili by sme len dve percentá ekonomiky. Čo tieto čísla znamenajú, vysvetlil šéf Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara. Nákupy obyvateľstva totiž nie sú ovplyvnené iba tým, či sú prevádzky otvorené či zavreté, ale aj príjmami domácností. V praxi to znamená, že aj keby sa dnes všetky povinne zavreté prevádzky otvorili, neznamená to, že by sme v nich míňali peniaze tak, ako predtým.

    17:03 Už dávno sme mali mať plán, kedy sa budú otvárať ďalšie prevádzky, povedal minister hospodárstva Richard Sulík.  Podľa neho nie je dôvod, prečo by sme si mali držať zatvorené prevádzky. „Ten počet dve percentá HDP je podľa mňa málo a na prvé počutie tomu neverím,“ vyjadril sa na tlačovom brífingu minister hospodárstva.

    Pozvanie na rannú Matovičovu tlačovku nedostal, odpoveď ale podľa Sulíka treba hľadať u premiéra.

    Sulík tiež potvrdil, že kurzarbeit bude prijatý v modeli 60:20:20, čo bolo aj v pôvodnom návrhu. Znamená to, že 60% mzdy zamestnanca preplatí štát, 20% zamestnávateľ a 20% bude zníženie mzdy, ktorú bude znášať zamestnanec.

    16:18 V Rusku stúpa počet novonakazených koronavírusom tak prudko ako nikdy. Za posledných 24 hodín zaregistrovali tamojšie úrady 2 774 nových prípadov. Predchádzajúci deň pribudlo pre porovnanie 2 558 infikovaných. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak vyšplhal už na 21 102. Počet ľudí, ktorí v Rusku ochoreniu COVID-19 podľahli, stúpol o 22 na celkovo 170.

    Úrady v Moskve upozorňujú, že v najbližších dvoch až troch týždňoch lôžkové kapacity pre pacientov s koronavírusom v ruskej metropole už nemusia postačovať. Z tohto dôvodu zabezpečili preventívne tisíce dodatočných lôžok. Avšak napriek tomu, že sú do boja proti novému vírusu zapojené tak štátne, ako aj súkromné nemocnice, by sa situácia mohla onedlho vyhrotiť, varujú odborníci z oblasti zdravotníctva.

    Pandémia v Rusku v posledných týždňoch veľmi zosilnela, pričom počet prípadov exponenciálne rastie a každých niekoľko dní sa zdvojnásobuje. Kritici Kremľa však spochybňujú oficiálne štatistiky a poukazujú na rastúci počet pacientov so zápalom pľúc. Skutočný počet prípadov nákazy novým vírusom tak podľa nich môže byť oveľa vyšší.

    Na sociálnych médiách sa objavujú fotografie radov sanitiek, ktoré čakajú na príjem pacientov do nemocníc, ktoré prestávajú situáciu zvládať. Chorých je jednoducho príliš veľa.  (SITA/red)

    16:05 Najbližšie dva až tri týždne budú z hľadiska predpovede vývoja epidémie kľúčové. Hlavný hygienik SR Ján Mikas povedal, že v tom čase sa už prejaví efekt pohybu obyvateľstva počas Veľkej noci a budeme poznať aj situáciu v rómskych osadách. Vtedy môžu odborníci vedieť poradiť vláde, ako ďalej postupovať.

    15:45 Ak bude zdravotný systém pripravený, môžeme začať uvoľňovať opatrenia. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s odborníkmi z oblastí zdravotníctva a ekonómie. Dôležité však bude aj to, ako budeme postupovať v testovaní a to najmä v osadách a domovoch sociálnych služieb.

    Slovenská ekonomika vydrží „zmrazená“ ešte mesiac, niekoľkomesačné spomalenie by však bolo likvidačné, povedala prezidentka. „Mesiac pre našu ekonomiku v takomto zmrazenom stave nie je zdrvujúci. Naša ekonomika to môže uniesť, ale niekoľkomesačné udržiavanie, by našu ekonomiku mohlo poznamenať neodvratným spôsobom,“ povedala Čaputová.

    15:39 Pandémia koronavírusu by mohla mať za následok nové epidémie osýpok. Dôvodom je odkladanie očkovacích programov. Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) by preto až 117 miliónov detí v 37 krajinách nemuselo byť zaočkovaných načas. Keďže osýpky sú vysoko nákazlivé, aj malý pokles očkovania môže mať výrazný dopad.

    Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môžu očkovacie kampane dočasne prerušiť tie krajiny, ktoré ochorenie neregistrujú. Z dôvodu pandémie koronavírusu už očkovanie odložilo 24 štátov: Bangladéš, Brazília, Bolívia, Kambodža, Čad, Čile, Kolumbia, Džibutsko, Dominikánska republika, Konžská demokratická republika, Etiópia, Honduras, Kazachstan, Kirgizsko, Libanon, Maldivy, Mexiko, Nepál, Nigéria, Paraguaj, Somálsko, Južný Sudán, Ukrajina a Uzbekistan.

    Pribudnúť však môžu aj ďalšie, varuje UNICEF. Lídrov štátov organizácia v takomto prípade vyzvala, aby najzraniteľnejším členom spoločnosti následne zabezpečili vakcíny proti osýpkam tak rýchlo, ako to len pôjde.

    „Prerušením pravidelného očkovania stúpne u detí riziko nakazenia sa smrteľnými chorobami, zvýši sa súčasný tlak na zdravotnícke systémy štátov a hroziť bude druhá pandémia infekčných ochorení,“ upozornila hovorkyňa Joanna Rea. (SITA/BBC)

    15:37 Vláda v utorok rozšírila projekt podpory udržania zamestnanosti v čase krízy aj na veľkých zamestnávateľov. Kabinet totiž zrušil doterajší strop pre jedného zamestnávateľa vo výške 800-tisíc eur, do ktorého mohol zamestnávateľ od štátu čerpať príspevky na náhradu mzdy zamestnancov vo výške 80 % priemerného zárobku zamestnanca. Tento príspevok bude možné po novom dostávať na náhradu mzdy zamestnanca vo výške ustanovenej kolektívnou zmluvou alebo inou písomnou dohodou so zástupcami zamestnancov počas celého obdobia poskytovania príspevku. Zamestnávateľ, ktorý v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie udrží pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti, bude môcť čerpať od štátu príspevok na úhradu mzdy zamestnanca najviac vo výške 80 % jeho priemerného zárobku, maximálne v sume 880 eur. (SITA)

    15:22 Hospitalizovaných je už 14 klientov z Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. V utorok o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Eva Kliská. „Aktuálne je v našej nemocnici z DSS v Pezinku hospitalizovaných 14 pacientov, deväť na Klinike infektológie a geografickej medicíny UNB, päť sa nachádza v pľúcnom pavilóne v Ružinove,“ uviedla Kliská a dodala, že všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, avšak vzhľadom k ich vysokému veku a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny. „Sú pod stálym dozorom našich lekárov, ktorí robia všetko pre zlepšenie ich stavu. V tomto čase je na umelej pľúcnej ventilácii jeden pacient, ktorý sa nachádza na infekčnej klinike na Kramároch,“ uzavrela hovorkyňa. (SITA)

    14:50 Štát bude zamestnávateľom pokrývať plnú výšku mzdových nákladov na zamestnancov, ktorí pre pokles odbytu alebo preventívne prerušenie výroby nechodia do práce. Okrem toho vláda finančne pomôže aj jednoosobovým spoločnostiam s ručením obmedzeným, samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktoré neplatili sociálne odvody a dohodárom. Na spoločnej utorkovej tlačovej besede to oznámili minister financií Eduard Heger a minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Podľa šéfa rezortu práce a sociálnych vecí vláda pomôže celkovo 1,1 miliónu ľudí a pomoc od štátu dosiahne vyše 200 miliónov eur mesačne.

    Zamestnávatelia budú môcť na svojich zamestnancov čerpať jednu z dvoch možností, ktorú si prepočítajú ako na seba výhodnejšiu,“ povedal Krajniak. Prvou možnosťou bude podľa neho tzv. kurzarbeit, ktorú štát poskytne na každého zamestnanca s prekážkami v práci. Druhou možnosťou je podľa Krajniaka doterajší model preukazovania poklesu tržieb a čerpania príspevku na zamestnanca. „Bude dostávať podľa poklesu tržieb príslušnú sumu na jedného zamestnanca až do výšky 540 eur mesačne,“ povedal Krajniak. (SITA)

    14:10Každý deň sa rozprávame, ako čo najskôr otvoriť čo najviac prevádzok. Myslím si, že po tom, ako vyhodnotíme testovanie v rómskych osadách a potenciálny nárast nakazených po Veľkej noci – čo bude cca o dva týždne – potom si môžeme dovoliť vyhodnotiť, ktoré prevádzky budeme postupne otvárať,“ povedal minister práce Milan Krajniak. Prevádzky malých živnostníkov síce netrovia veľkú časť ekonomiky, no sú zdrojom príjmov pre pomerne veľký počet ľudí na Slovensku. Podľa ministra financií Eduarda Hegera a premiéra Igora Matoviča však nemôžeme kvôli záchrane dvoch percent ohroziť zdravých 70 percent ekonomiky.

    13:45 Vláda rozšírila balík pomoci firmám s názvom Tretia pomoc. Zamestnávatelia budú môcť využívať až dva druhy pomoci, medzi ktorými si zamestnávatelia môžu vybrať. Prvým je kurzarbeit, kedy štát preplatí v určitých prípadoch až 80 percent mzdy za zamesntanca. Pomoc je podmienená tým, že zamestnanec nesmie byť už prepustený a evidovaný na úrade práce.

    13:30 Ministerstvo zdravotníctva informuje: Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 121 pacientov, z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, v 75 prípadoch sa čaká na výsledok testov. V slovenských nemocniciach sú s ochorením COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti štyri osoby, štyria pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

    Z ochorenia COVID-19 sa doteraz na Slovensku podarilo vyliečiť 107 ľudí, z toho 31 bolo  hospitalizovaných, v domácej karanténe bez nutnosti hospitalizácie sa vyliečilo 76 ľudí. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.
    Celkovo je na Slovensku vo vekovej kategórii nad 65 rokov pozitívnych 101 osôb. Najviac ich je v okrese Pezinok – 29 žien a 10 mužov, nasleduje okres Bratislava – 13 žien a 9 mužov.
    Z celkového počtu včerajších 1302 testov štátne laboratóriá urobili 1059 testov, zachytili 65 pozitívnych osôb, súkromné laboratóriá urobili 243 testov, jeden bol pozitívny.

    Najviac prípadov výskytu ochorenia COVID-19 je v Bratislavskom kraji – 264, nasledujú Košický kraj – 106, Prešovský kraj – 101, Žilinský kraj – 95,Trenčiansky kraj – 92, Trnavský kraj – 66, Banskobystrický kraj – 61 a Nitriansky kraj s 50 pozitívnymi prípadmi. Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 425 mužov a 410 žien. Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov – 246 osôb, nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 221, vo vekovej kategórii 45 – 59 je to 171 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 152 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov – celkovo 42 (u 3 osôb nie je uvedený vek).

    13:24 Slovenské reštaurácie a kaviarne prosia vládu v otvorenom liste o pomoc pred prepúšťaním a bankrotmi. Vládu prosia o pomoc s platením nájomného, a aby štát v tejto situácii jasne zadefinoval vzťahy medzi prenajímateľom a nájomcom gastroprevádzok. Zástupcovia reštaurácií a kaviarní to uviedli v utorok v liste adresovanom pre vládu SR. Minister financií Eduard Heger avizuje, že riešenie problému s úhradou nájmov prinesie vláda v priebehu tohto týždňa.

    Nájomné v reštauráciách patrí podľa prevádzkovateľov gastropodnikov k úplne najvyšším v celom segmente nájmov. „Nájom často prevyšuje dokonca mzdové náklady, preto pomoc iba cez mzdy nebude postačujúca a nezabráni masívnemu prepúšťaniu. Pre príklady, nemusíme chodiť ďaleko. Vo Viedni prišlo k medziročnému nárastu nezamestnanosti o 39 %, pričom najviac postihnutým segmentom bola gastronómia a hotelierstvo, kde sa počet nezamestnaných zvýšil viac ako dvojnásobne,“ ozrejmili autori listu. (SITA)

    13:10 Podľa definície komunitného šírenia stále nemáme žiadny prípad komunitného prenosu, povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

    13:06 Už pri teplote nad 27 stupňov sa výrazne znižuje schopnosť prežitia vírusu, hovorí infektológ profesor Pavol Jarčuška. Máme výhodu aj v tom, že Slovensko má pomerne nízku vlhkosť vzduchu a je možné, že s vyššími teplotami nám počet nakazených rapídne klesne. Dodal však, že o víruse zatiaľ vieme veľmi málo a jeho schopnosť prežiť vo vyšších teplotách nie je úplne preskúmaná.

    12:52 V celoslovenskom meradle je číslo R0 (teda počet ľudí, ktorých nakazí jeden infikvaný človek)približne na hodnote 1, v oblastiach so zníženoým hygienickým štandardom je toto číslo 13 až 20. Podľa Premiéra sú to teda najmä rómske osady, no môže to byť akákoľvek oblasť, preto je potrebné ich celé karantenizovať. Nemožno teda hovoriť o stigmatizácii Rómov, nie sú to oni, kto sem koronavírus zavliekol, hovorí Matovič.

    12:46 Otázkou gastrobiznisu sa intenzívne zaoberáme, povedal premiér Igor Matovič. Opatrenia, ktoré im pomôžu, by mali byť známe už v priebehu tohto týždňa. Podnikatelia z oblasti gastra dnes žiadali vládu o adresnejšiu pomoc pre tento sektor.

    12:25Mať infikovaných, chorých ľudí a ľudí s následkami by bolo pre ekonomiku porážkou,“ povedal minister financií Eduard Heger. Ekonomika Slovenska je príliš previazaná so zahraničím a nosnou časťou je priemysel, predovšetkým automobilový. Naše automobilky však vedia zabezpečiť prísne hygienické štandardy na svojich výrobných prevádzkach. Odstavené sú kvôli zníženiu dopytu zo zahraničia, nie kvôli karanténe, upozornil Heger.

    Našou úlohou je udržať firmy na Slovensku pri živote, najmä tie najmenšie, ktoré majú „najmenšiu zásobu kyslíka“ na prežitie a prečkanie fázy, kedy sa firmy v zahraničí spamätajú z vrcholov pandémie.

    Druhou fázou je podľa ministra financií naštartovanie ekonomiky a udržanie zdravia zamestnancov. Kľúčové je, aby sme nenabehli na vrchol epidémie v čase, kedy sa krajiny v Európe a vo svete budú pomaly vracať do normálu. „Práve opatreniami sa môžeme dostať pod R0 a potom sa môžeme pripraviť na pristátie. Disciplína je po najbližšie mesiace kľúčová, aby sme udržali zdravie a pripravenosť obyvateľstva na čas, kedy sa ostatné krajiny pohnú vpred, povedal Eduard Heger.

    12:12 Predseda vlády Igor Matovič oznámil ďalšie uvoľňovanie pravdiel. Prvým z nich je povolenie doteraz odkladaných operácií. Presný zoznam vydá ministerstvo zdravotníctva.

    Už budúci pondelok vláda oznámi, ktoré prevádzky sa budú otvárať. Podľa analýzy, ktorú vypracoval pre vládu Inštitút finančnej politiky, nebude mať otvorenie ďalších obchodov na ekonomiku veľký vplyv, bude to len okolo dvoch percent HDP. Analýza tiež ukázala, že 70% ekonomiky je zdravých. „Naša ekonomika je veľmi závislá na objednávkach zo zahraničia. Nepodľahnime ilúzii, že ak neotvoríme obchodné prevádzky, že zruinujeme celú ekonomiku,“ vysvetlil Matovič.

    Uvoľnenie opatrení a otvorenie prevádzok by podľa analýzy tiež spôsobilo vyššiu mobilitu a zvýšilo by sa riziko nákazy. To môže spôsobiť zatváranie fabrík kvôli karenténe. Dnes podľa premiéra nie je zavretá ani jedna veľká fabrika kvôli nákaze.

    Čím rýchlejšie bude epidémia na Slovensku ustupovať, tým rýchlejšie sa budú prevádzky otvárať. Premiér však upozornil, že Slovenská ekonomika je previazaná so zahraničím a zdravie našej ekonomiky závisí najmä na podnikoch a obchodných partneroch v zahraničí.

    12:02 Včera do polnoci bolo vykonaných  1302 testov, z čoho bolo 66 pozitívnych vzoriek. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí.

    48 z 66 pozitívnych prípadov sú pacienti a personál domova sociálnych služieb v Pezinku, o ktorých informovalo ministerstvo zdravotníctva už včera. Ide o 43 klientov zariadenia a päť členov personálu. Dvanásti ľudia z tohto počtu sú hospitalizovaní a jeden je aj na umelej pľúcnej ventilácii.

    🔴🎥 Predseda vlády Igor Matovič – Ako otvoríme slovenskú ekonomiku

    Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 14. April 2020

    11:40 Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom je desaťkrát smrteľnejšie ako pandémia prasacej chrípky z roku 2009. Vyhlásil to šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Uviedol, že nové dáta z celého sveta im „dávajú jasnejší obraz o tomto víruse, o jeho správaní a spôsobe, ako ho zastaviť a zaobchádzať s ním„. Na pondelňajšom brífingu v Ženeve dodal, že ochorenie sa šíri veľmi rýchlo.

    Prasacia chrípka zabila v roku 2009 po celom svete približne 200-tisíc ľudí. Vedci z WHO vyhlásili, že zatiaľ nemajú dostatok informácií o tom, či sú ľudia, ktorí sa už raz nakazili a vyliečili z nového koronavírusu, voči nemu imúnni. Šéf krízového tímu WHO Mike Ryan v pondelok uviedol, že ľudia, ktorí prežili infikovanie koronavírusom a majú určitú hladinu protilátok, by mali mať „určitý stupeň ochrany“, no nevedia, na aký čas.

    Vedci môžu urobiť odhady na základe obmedzených informácií o imunite voči iným koronavírusom. Epidemiologička WHO Maria Van Kerkhove povedala, že organizácia potrebuje oveľa viac informácií o vyliečených pacientoch. (SITA/AP/BBC)

    11:05 Pezinok dá otestovať zamestnancov Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) pre seniorov, ktoré je v správe mesta. Pezinok prijal preventívne opatrenia na pondelkovom zasadnutí krízového štábu v súvislosti s potvrdením ochorenia COVID-19 u 47 osôb v Domove sociálnych služieb (DSS), ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „Ani u jedného z klientov či zamestnancov ZOS sa do tejto chvíle neprejavili žiadne príznaky ochorenia COVID-19, pričom opatrovateľské zariadenie dodržiava na dennej báze veľmi prísne hygienické a dezinfekčné opatrenia,“ informovalo mesto, podľa ktorého sa príznaky ochorenia zatiaľ neprejavili ani u približne 40 klientov, pre ktorých mesto zabezpečuje dennú terénnu opatrovateľskú starostlivosť. „To isté platí aj pre našich 14 opatrovateliek, ktoré sa o týchto klientov v súčasnosti starajú,“ doplnilo mesto.

    Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta bude otestovaných 30 zamestnancov ZOS a opatrovateliek terénnej služby, osem kuchárok zabezpečujúcich stravovanie pre ďalších asi 100 seniorov z Pezinka a zamestnanec zabezpečujúci rozvoz stravy. Ďalšími testovanými osobami budú štyria zamestnanci mestskej nocľahárne pre ľudí bez domova, päť pracovníkov referátu sociálnej starostlivosti Mestského úradu v Pezinku a 20 príslušníkov mestskej polície. „Krízový štáb mesta sa bude schádzať operatívne na základe aktuálneho vývoja epidemickej situácie v Pezinku a bude prijímať ďalšie potrebné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu v meste,“ doplnilo mesto.

    V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku bolo v pondelok pozitívne testovaných 47 osôb. Ide o 42 klientov a päť zamestnancov DSS. Ako uviedol na pondelkovom mimoriadnom brífingu predseda BSK Juraj Droba, pravdepodobne ide o nakazenie od zamestnanca. Ďalších 36 zamestnancov a 9 klientov má byť otestovaných v priebehu dneška. Sedem klientov DSS je hospitalizovaných na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave, jeden z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. Domov sociálnych služieb je v karanténe, priestor monitoruje polícia. (SITA)

    11:00 Pandémia koronavírusu COVID-19 prinesie so sebou významný nárast počtu bankrotov firiem, a to až o 25 % v globálnom meradle. Predpokladá to spoločnosť Coface. „Na rozdiel od poslednej krízy je táto kríza oveľa väčšia a prepojenejšia medzi krajinami, najmä pre spoločné opatrenia, ktoré prijali alebo prijímajú krajiny po celom svete,“ uviedol country manager Coface na Slovensku Juraj Janči. Ako dodal, jedinečnosť tejto krízy spôsobuje, že porovnávanie s predchádzajúcimi krízami je zbytočné, pretože všetky predchádzajúce mali špekulatívny alebo finančný pôvod. „Otázkou tak už nie je, ktoré krajiny a odvetvia budú týmto šokom postihnuté, ale ktoré z nich budú ušetrené,“ spresňuje Janči vychádzajúc z najnovšieho kvartálneho barometra Coface týkajúceho sa hodnotenia rizika v ekonomikách sveta. (SITA)

    10:08 Chirana T.Injecta predala štátu 2,5 milióna certifikovaných ochranných rúšok v cene 0,39 eura za kus. Materiál dovezie z Číny vládny špeciál s najväčšou pravdepodobnosťou tento piatok. Chirana T.Injecta má v Číne spoločný podnik s tamojšou firmou z oblasti zdravotníctva a disponuje tam aj certifikovaným skladom zdravotníckeho materiálu.

    Rokujeme aj o ďalších dodávkach, v našich silách je zabezpečiť až tri milióny ochranných rúšok každý týždeň. Sú to certifikované rúška od našich čínskych dodávateľov a dodávame ich už dlhé roky pre potreby nemocníc“, povedal generálny riaditeľ Chirana T.Injecta Teodor Lysák a dodal, že dosiahnutá konečná suma za jeden kus je pre štát v týchto časoch veľmi priaznivá. (SITA)

    kampan zadarmo od startitup

    9:59 Krízový štáb dnes rokuje aj o tom, či sa majú otvoriť ďalšie obchody a prevádzky, a tak pomôcť ekonomike. Očakávame tlačovú besedu premiéra Igora Matoviča o 11:00.

    9:25 Rakúsko dnes začína uvoľňovať niektoré opatrenia proti koronavírusu. Ide najmä o menšie obchody, či stavebniny. V máji sa majú postupne otvoriť aj nákupné centrá a niektoré služby, napríklad kaderníctva. Naďalej však platí, že zákazníci aj prevádzkovatelia musia dodržať prísne hygienické opatrenia, ako dezinfekcia rúk či rozostupy.

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

    Nakazených sú už takmer dva milióny, táto hranica môže byť pokorená už dnes. Najrýchlejšie pribúdajú prípady stále v USA, kde ich je tamker 600-tisíc a rýchlo tu pribúdajú aj obete, včera to bolo viac ako 1500. Naopak, v Európe začína počet denných nových prípadov klesať, aj keď sa stále nedá povedať, že je situácia už dobrá. Druhou krajinou s najviac prípadmi je Španielsko (170-tisíc) a treťou Taliansko (160-tisíc). Dobrou správou je, že už takmer pol milióna ľudí koronavírus porazilo.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá