Koronavírus online: Španieli vrátili celú zásielku čínskych rýchlotestov, situáciu mohli ešte zhoršiť

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku bolo doteraz potvrdených celkovo 292 prípadov, v piatok pribudlo 23
 • Negatívnych výsledkov je 6119
 • Oficiálne vyliečení sú dvaja
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  20:59 Španielsko vracia celý nákup rýchlotestov z Číny. Ide o rovnaký typ testov, aký nakúpilo Slovensko ešte za bývalej vlády. Španielski lekári ich začali používať už v stredu, no čoskoro zistili, že sú im nanič. Ich presnosť je totiž iba 30 percent, píšu české Hospodářské noviny. Na správnu diagnostiku je potrebný test s presnosťou nad 80 percent, čo v súčasnosti spĺňa test PCR, ktorým sa testuje aj u nás.

  Španielske ministerstvo zdravotníctva všetky testy ihneď stiahlo pre veľkú chybovosť. Podozrivý je aj samotný nákup testov. Do Španielska ich dodala čínska firma, ktorá nemá na podobný tovar licenciu.

  Rýchlotesty si objednalo aj Spojené kráľovstvo a to dokonca v miliónoch kusov. Majú slúžiť najmä pre ľudí, ktorí majú domácu karanténu. Testy však nie sú presné a veľa z nich vyjde falošne negatívnych, čo môže rozsah pandémie ešte zhoršiť.

  Rýchlotesty má aj Slovensko a Česko. Podobne ako my, aj naši susedia si ich nechali dovezť z Číny.

  19:12 Americký prezident Donald Trump zvažuje pre pandémiu nového koronavírusu „krátkodobú, dvojtýždňovú“ karanténu pre štát New York a tiež „možno New Jersey a určité časti Connecticutu“. Vyjadril sa tak v Bielom dome s tým, že to „možno nebudú musieť urobiť, ale existuje možnosť“, že v priebehu dňa nariadi karanténu. Podľa jeho slov by to bola „vynútiteľná karanténa“, ktorá obmedzuje cestovanie, pretože Newyorčania cestujú na Floridu a „to nechceme“, cituje prezidenta televízia CNN. Ako Trump tiež povedal, najradšej by to neurobil, ale možno to bude potrebné.

  Guvernér New Yorku Andrew Cuomo však na informácie o karanténe reagoval s tým, že prezident s ním o ničom takom nehovoril. „Nie, nemal som také rozhovory. Ani neviem, čo to znamená,“ povedal počas tlačovej konferencie.

  V štáte New York potvrdili ochorenie COVID-19 u 52 318 ľudí, uviedol v sobotu Cuomo. Prinajmenšom 728 tam zomrelo. V súčasnosti je v štáte hospitalizovaných 7 328 pacientov, najmenej 1 755 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti. (SITA)

  18:40 Cesta na Slovensko cez Českú republiku (ČR) bude po 30. marci možná iba s platnou verbálnou nótou. Na svojej internetovej stránke o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV). Slováci, ktorí pri ceste na Slovensko prekročia hranice ČR, musia o vydanie verbálnej nóty požiadať veľvyslanectvo SR v krajine, v ktorej sa nachádzajú najneskôr 48 hodín pred cestou. (SITA)

  17:38 Španielsko hlási rekordný počet obetí koronavírusu za jediný deň. Dnes chorobe podľahlo už 832 ľudí, celkový počet úmrtí dosiahol 5690. Španielsko má teda druhý najvyšší počet obetí koronavírusu na svete. Pribúda aj nakazených, včera ich v Španielsku bolo vyše 64-tisíc, dnes ich je už 72,248. (Reuters)

  16:55 Vo Veľkej Británii zomrelo ďalších 260 ľudí, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Celkový počet obetí sa tak v krajine vyšplhal na 1 019. Vyplýva to z dát, ktoré v sobotu zverejnilo britské ministerstvo zdravotníctva. Podľa nich v Spojenom kráľovstve zaznamenali už 17 089 prípadov ochorenia COVID-19.

  Sobotňajší počet obetí predstavuje najväčší denný nárast v Spojenom kráľovstve od začiatku tamojšej epidémie. Počet úmrtí je o 34% vyšší ako bol v piatok. Väčšinu obetí v Británii zaznamenali v Anglicku, v Škótsku evidujú dosiaľ 40 mŕtvych, vo Walese 38 a v Severnom Írsku 15.

  Do soboty rána absolvovalo vo Veľkej Británii testy na koronavírus 120 776 ľudí. Pozitívne testy už mali napríklad premiér Boris Johnson či minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorí sú v súčasnosti obaja v domácej karanténe. Vláda posilnila testy zdravotníckych zamestnancov, ktorí ošetrujú nakazených a prejavili sa u nich príznaky alebo žijú s osobami, čo majú príznaky. Prioritu majú lekári a zdravotné sestry pracujúci na oddeleniach intenzívnej starostlivosti, po nich zamestnanci pohotovostí, záchranári a praktickí lekári. (SITA)

  16:00 Počet obetí koronavírusu vo svete sa blíži k čísli 30 000. Celkový počet prípadov prekročil hranicu 620- tisíc. USA už má 105-tisíc nakazených a spomedzi všetkých krajín rastie najrýchlejšie. Španielsko si dnes pripísalo smutný rekord, až 552 mŕtvych. Najviac ľudí za jediný deň podľahlo chorobe včera v Taliansku, 919.

  13:55 Úrad verejného zdravotníctva zverejnil prehľad nových prípadov. Štátne laboratóriá za včerajší deň (27.03.2020) potvrdili 23 nových pozitívnych prípadov a 724 nových negatívnych vzoriek.

  Stručný popis 23 nových potvrdených prípadov:

  • Žena, Okres Ružomberok, 86r
  • Žena, Okres Ružomberok, 9r
  • Žena, Okres Ružomberok, 40r
  • Muž, Okres Rimavská Sobota, 81r
  • Žena, Okres Bratislava, 54r
  • Muž, 62r
  • Muž, Okres Martin, 55r
  • Žena, Okres Pezinok, 49r
  • Žena, UN Martin, 48r
  • Žena, Okres Zlaté Moravce, 46r
  • Žena, 44r
  • Muž, Okres Bratislava, 44r
  • Žena, Okres Prievidza, 38r
  • Žena, Okres Dunajská Streda, 38r
  • Žena, Okres Myjava, 35r
  • Muž, Okres Čadca, 31r
  • Žena, Okres Kežmarok, 29r
  • Muž, Okres Čadca, 24r
  • Muž, Okres Košice, 23
  • Žena, Okres Dunajská Streda, 23r
  • Muž, Okres Dunajská Streda, 22r
  • Muž, UN Martin, 23r
  • Žena, Okres Kysucké Nové Mesto, 23r

  13:26 Vláda zakáže predaj respirátorov pre verejnosť. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Respirátor totiž chráni len jeho nositeľa. Vzduch z neho však prúdi cez ventil, takže predstavuje potenciálne riziko pre okolie. Opatrenie schválil krízový štáb. Tí ľudia, ktorí respirátory majú ich môžu nosiť, no na ňom musia mať ešte rúško. Ak ale niekto má doma zásobu respirátorov, mal by ju darovať zdravotníkom, hovorí Krajčí.

  13:01 Koalícia bude dnes rokovať o ekonomických opatreniach, výsledky rokovaní budú známe zajtra.

  12:46 Vláda od pondelka povolí otvorenie aj ďalších prevádzok, ako tomu bolo doteraz, sprísni však hygienické požiadavky. V obchode bude nevyhnutné nosenie rúška, nosenie rukavíc alebo dezinfekciu rúk, ktoré musí zabezpečiť prevádzka. Prevádzka musí zabezpečiť rozostup medzi ľuďmi aspoň dva metre a na každých 25 metrov štvorcových prevádzky môže byť jeden nakupujúci. Ak predajňa má 1000 metrov štvorcových, môže tam byť najviac 40 ľudí. Meranie teploty pred vstupom do obchodu je zatiaľ len odporúčanie, nie povinnosť.

  Otvorené môžu byť očné optiky, lízingové služby, STK a EK, servis výpočtovej techniky, advokátske, notárske a ďalšie kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, galantérie, servis a predaj bicyklov, záhradníctva, stavebniny, farby-laky. Neplatí to však na prevádzky v obchodných centrách a veľké predajne. Opatrenie je podľa Matoviča namierené na malé podniky. Prevádzka môže otvoriť len v prípade, že je schopná dané hygienické podmienky splniť.

  Ak toto budú prevádzky ignorovať a nebude mať ďalšiu možnosť, aby otvorila. Musíme byť zodpovední. Inak sa budeme musieť vrátiť ku stavu, ktorý máme teraz. Ak si niekto povie, že to odignoruje a nezabezpečí hygienu, asi nie sme schopní zodpovednosť uniesť na vlastných pleciach, ale doplatíme na to všetci,“ povedal premiér Igor Matovič.

  12:35 Na Slovensku v piatok do polnoci 23 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo má Slovensko 292 prípadov. Do tohto počtu nie sú započítaní ľudia, ktorých testovali v súkromných laboratóriách. Povedal to na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  Ako Krajčí uviedol, v nemocniciach je s ochorením COVID-19 momentálne hospitalizovaných 85 ľudí. Ostatní sú v domácej izolácii. Vo vážnom stave na pľúcnej ventilácii je v nemocnici jeden pacient. Cestovateľská anamnéza je podľa ministra potvrdená u 73 osôb, číslo však môže byť aj o niečo vyššie, nie všetci pacienti totiž cestovateľskú anamnézu priznali.

  Najviac prípadov pozitívnych testov spomedzi otestovaných majú ľudia od 30 do 44 rokov, až 34 percent. Detí do 14 rokov je pozitívnych 7,8%, od 15 do 29 je 24,4 percent, 45-59 rokov 21 percent. Ľudí nad 60 rokov je 12,78 percenta.

  🔴🎥 Predseda vlády Igor Matovič predstavuje nové opatrenia po zasadnutí ústredného krízového štábu 🇸🇰🦠

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Samstag, 28. März 2020

  12:07 Čínske mesto Wu-Chan sa pomaly vracia do normálneho režimu. Mesto dnes uvoľnilo niektoré reštrikcie, ktoré mali brániť šíreniu koronavírusu. Otvorili sa napríklad niektoré linky metra a dokonca aj hranice, informuje agentúra Reuters. Wu-Chan bolo prvým ohniskom nákazy na svete a prísne uzavretie platilo celé dva mesiace. Čína už dnes nemá nové prípady z komunitného prenosu. Všetci noví nakazení do Číny pricestovali.

  11:17 Starostovia bratislavských mestských častí tvrdia, že pri obstarávaní rúšok zlyhal štát, nie magistrát hlavného mesta. Reagujú tak na tvrdenia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS), ktorá na sociálnej sieti uviedla, že bratislavský magistrát nakúpil ochranné rúška v cene 2,2 eura za kus od spoločnosti Jamini A, ktorá sídli v dome bývalého policajného prezidenta Jána Vaľa. Magistrát nákup rúšok, ktoré stoja bežne dva centy obhajoval tým, že mestu neboli dodané rúška zo strany štátu, ktorý mal zabezpečiť ich obstaranie a distribúciu.

  „Starostovia začali situáciu riešiť v koordinácii s primátorom a Magistrátom hlavného mesta Bratislavy. Bez rúšok bola ohrozená bezpečnosť obyvateľov, nebolo možné zabezpečiť ani starostlivosť o seniorov či sociálne odkázaných občanov. Mestské časti preto privítali, keď sa magistrátu hlavného mesta podarilo rúška v krátkom čase získať,“ uviedli v stanovisku bratislavskí starostovia. (SITA)

  10:26 Všetky hraničné priechody na Slovensku sú pre kamiónovú dopravu otvorené. Informovala o tom Polícia SR na sociálnej sieti. Všetky hraničné priechody s výnimkou priechodu Brodské otvorila polícia ešte v piatok o 23:00, otvorenie Brodského oznámila dnes o 10:00.

  V piatok polícia uzatvorila hraničné priechody s Poľskou republikou, Českou republikou, Maďarskom a Rakúskom pre nákladnú dopravu nad 7,5 tony. Urobili tak s cieľom predísť dopravným kolíziám, pretože v okolí hraničných priechodov sa tvorili kolóny pre zdĺhavé vybavovanie nákladnej a osobnej dopravy zo strany maďarských orgánov.

  Výnimkou boli preprava zvierat, rýchlo kaziaceho sa tovaru a vozidiel spadajúce pod takzvané zelené jazdné pruhy, ktoré vytvorila Európska komisia. Taktiež mohli na Slovensko vstúpiť nákladné vozidlá, ktoré tu majú vykládku. (SITA)

  9:49 Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár chce presadiť v kríze spôsobenej šírením koronavírusu nižšie platy pre ústavných činiteľov. Presvedčiť chce o tom svojich kolegov v čo najkratšom čase tak, aby to mohli presadiť na najbližšej parlamentnej schôdzi. „Všetko má svoj symbol a tento by mal z našej strany znamenať to, že sme na jednej lodi,” uviedol Kollár. (SITA)

  9:00 Aktuálna situácia vo svete:

  Nakazených bude už čoskoro 600-tisíc ľudí. Žezlo so smutným prvenstvom prebrali USA, kde pribúdajú desaťtisíce pozitívnych prípadov denne. Momentálne ich je 104-tisíc, o pár dní to môže byť dvojnásobok. Pred pár týždňami bol toto počet nakazených na celom svete.

  zdroj: Worldometer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech