Koronavírus online: Ústne maturity sa rušia, známky sa vypočítajú z vysvedčení

 • Udalosti vo štvrtok 23. apríla sledujeme ONLINE
Branislav Gröhling
SITA/Úrad vlády SR
 • Udalosti vo štvrtok 23. apríla sledujeme ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 1325 prípadov, z toho 288 je vyliečených a 15 zosnulých
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  18:08 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny od stredy zasielajú žiadateľom o príspevky v rámci prvej pomoci na účet schválené peniaze. Vyplatili už vyše 2,5 mil. eur 4 636 žiadateľom. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Veronika Husárová. Od 6. apríla zaevidovali úrady práce vyše 36-tisíc žiadostí o príspevky. Po spracovaní pripravili na podpis žiadateľom vyše 6-tisíc dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov v rámci prvého opatrenia. Ďalších takmer 16-tisíc dohôd pôjde SZČO, ktoré v rámci druhého opatrenia požiadali o príspevok na náhradu straty príjmu. V treťom opatrení spracovali prvých 30 dohôd. (SITA)

  17:52 Nákupné zvyky Slovákov sa počas koronakrízy menia. Aká bude budúcnosť nakupovania? Opýtali sme sa šéfa slovenskej firmy TrustPay. 

  Čítaj viac TU >> Ľudia kvôli koronakríze rozmýšľajú a nakupujú úplne inak, tvrdí zakladateľ slovenského startupu TrustPay

  16:50 Výskumný ústav urgentnej medicíny v Moskve testuje novú techniku liečby ľudí nakazených koronavírusom, a to s použitím plynu hélium. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Interfax. „Účinnosť hélia pri liečbe akútnych pľúcnych ochorení sa vysvetľuje osobitnou vlastnosťou tohto plynu. Hélium normalizuje zloženie krvi a obnovuje acidobázickú rovnováhu v organizme (rovnováhu medzi prívodom a vylučovaním, resp. medzi tvorbou a neutralizáciou kyselín a zásad v organizme – pozn. TASR),“ vysvetlila tlačová služba rezortu zdravotníctva mesta Moskva.

  Podľa tlačovej správy hélium môže zabrániť nedostatku kyslíka v organizme a tým prispieť k včasnej prevencii komplikácií spojených s chorobou COVID-19. Táto technológia je experimentálna, zdôrazňuje sa vo vyhlásení, ktoré spresňuje, že pri terapii sa používa špeciálny prístroj a spočíva v tom, že pacient vdychuje zmes kyslíka a hélia zahrievanú na 92 stupňov Celzia, a to po dobu 15 minút.

  Ako poznamenala tlačová služba, pri takejto teplote je možné znížiť aktivitu vírusu, ale pacient nebude mať nepríjemne vysoké teploty: celá procedúra sa údajne dá porovnať s návštevou sauny. Podľa rezortu zdravotníctva mesta Moskva tento liečebný postup už vzbudil záujem v desiatich krajinách sveta vrátane Spojených štátov a Francúzska. (TASR)

  16:29 Tesco na Slovensku rozširuje možnosti nákupu potravín cez internet.  „Uvedomujeme si našu zodpovednú úlohu pri zabezpečovaní potravín v aktuálnej situácii. Chceme zjednodušovať životy našich zákazníkov a podať pomocnú ruku tým, pre ktorých môže byť v súčasnosti náročné ísť si nakúpiť do obchodu. Tesco v apríli zvyšuje dostupnosť služby Online nákupov. Počet časových úsekov, ktoré si môže zákazník vybrať na doručenie svojho nákupu, sa celkovo zvýši o približne 40 percent. Pozeráme sa aktívne aj na nové príležitosti, ako ešte viac rozšíriť dostupnosť obľúbenej služby Tesco Online nákupy.“

  Reťazec od včerajšieho dňa znížil ceny rozličných produktov každodennej spotreby, ako sú napríklad vajcia Tesco, ktoré stoja iba 1,25 eura za balenie 10 vajec alebo banány, ktoré si zákazníci kúpia za 1,29 eura za kilogram. Tesco deklaruje, že nejde o krátkodobé zľavy. Ceny budú  nízke dlhodobo, a to aj vtedy, keď sa život v spoločnosti začne vracať do normálu.

  kampan zadarmo od startitup

  16:00 V Afrike za uplynulý týždeň stúpol počet infikovaných novým koronavírusom o 43 percent. Vo štvrtok o tom informoval šéf Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb John Nkengasong. Dodal, že Afrika má „veľmi, veľmi obmedzené“ testovacie kapacity a nárast prípadov bude zrejme oveľa vyšší.

  Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno varovala, že z Afriky sa môže stať ďalšie epicentrum pandémie. COVID-19 tam môže zabiť až 300-tisíc osôb a 30 miliónov ľudí sa môže dostať do stavu „zúfalej chudoby“. Nkengasong vyhlásil, že kontinent ešte má šancu na odvrátenie takejto situácie, pritom najdôležitejšie je práve testovanie obyvateľov.

  Podľa Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb na kontinente do štvrtka zaregistrovali celkovo 25 937 infikovaných, 1242 mŕtvych a 6534 pacientov sa uzdravilo. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky africacdc.org. (SITA)

  15:31 Viac ako 4,4 mil. Američanov minulý týždeň požiadalo o štátnu dávku v nezamestnanosti, keďže eskaluje rušenie pracovných miest v ekonomike krajiny, ktorá zostáva takmer zatvorená. Od vypuknutia pandémie koronavírusu v USA o podporu v nezamestnanosti požiadalo už zhruba 26 mil. ľudí. Od polovice marca stratila prácu približne šestina Američanov. Ekonómovia prognózujú, že aprílová nezamestnanosť v krajine by mohla stúpnuť až na 20 percent. (SITA)

  15:21 Šéf sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vo štvrtok uviedol, že polovica úmrtí na nový druh koronavírusu v Európe bola zaznamenaná v opatrovateľských domovoch. Zároveň to označil za „nepredstaviteľnú tragédiu“. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

  Kluge na tlačovej konferencii povedal, že sa pred nami vynára „hlboko znepokojujúci obraz“ o dôsledkoch, aké má ochorenie COVID-19 v domovoch pre seniorov s dlhodobým pobytom, kde je starostlivosť „často notoricky zanedbávaná“. Kluge uviedol, že zdravotníci v týchto zariadeniach sú často preťažení prácou a aj platovo podhodnotení. Vyzval tiež, aby dostali viac ochranného vybavenia a podpory. Označil ich za „neospevovaných hrdinov“ pandémie. (TASR)

  15:14 Kým v roku v 2019 rástli daňovo-odvodové príjmy o 5,7 %, pandémia a jej následky ich v tomto roku stiahnu k -6,9 %. Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy z dielne Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií. Daňové a odvodové príjmy budú v tomto roku nižšie o 3,1 mld. eur oproti predchádzajúcej prognóze z februára. Za týmto dramatickým prepadom stojí koronavírus. Neistotu spojenú s vývojom aktuálnej recesie pretavujeme aj do alternatívnych scenárov. V prípade horšieho vývoja môže byť pokles príjmov v tomto roku ešte výraznejší a to až o 3,7 až 4,2 mld. eur. (SITA)

  14:43 Ak majú študenti, učitelia či rodičia otázky k novým maturitám, môžu ich ministrovi napísať na adresu [email protected]. Dnes o 18:00 na ne na ministerskom Instagrame zodpovie.

  14:30 Taliansko začne od leta testovať potenciálnu vakcínu proti koronavírusu. Informovalo o tom európske konzorcium pod vedením talianskeho farmaceutického koncernu ReiThera, ktorý v spolupráci s mníchovskou spoločnosťou Leukocare a bruselskou firmou Univercells očkovaciu látku vyvíja.

  „Masová produkcia vakcíny sa začne až po absolvovaní testov,“ uviedlo vo štvrtok konzorcium v tlačovej správe. Podľa zverejnených údajov má očkovacia látka u ľudí stimulovať tvorbu protilátok a aktivovať bunky imunitného systému.

  Tri spomínané farmaceutické koncerny sa rozhodli spojiť sily, aby vývoj vakcíny urýchlili. Výzvou ostáva najmä potreba výroby miliónov kusov účinnej očkovacej látky v zrýchlenom tempe. Taliansko patrí s viac než 25-tisíc obeťami pandémie k naviac zasiahnutým krajinám hneď po Spojených štátoch. V Európe zastáva v tomto smere neslávne prvenstvo. (SITA, ORF)

  13:44 Igor Matovič na sociálnej sieti poďakoval všetkým zúčastneným za rekordný počet otestovaných ľudí.

  4 772… Pelle testoval denne 250 ľudí. Ja som sľúbil 2 000 denne a vyslovil som sen o 3 000 … realita vyzerá ešte lepšie. Teším sa a Ďakujem všetkým zúčastneným❤️#OdvážneÚprimnePreĽudí

  Gepostet von Igor Matovic am Donnerstag, 23. April 2020

  13:04 Maturitné skúšky pre všetky stredné školy nebudú, výsledok maturity sa vypočíta z priemeru známok za koncoročné známky a známy z posledného polroka. Platí to aj pre odborné školy a ich odborné predmety. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling. 

  Ak študent nebude súhlasiť s výslednou známkou, môže požiadať o preskúšanie pred komisiou. Odvolať sa môže do 15. mája 2020. Inak všetci študenti dostanú maturitné vysvedčenie so známkami, ktoré budú priemerom všetkých ich koncoročných známok. Platí to aj pre osemročné gymnáziá, v ich prípade sa budú rátať známky od piateho ročníka. Tento rok maturuje asi 41-tisíc študentov. Detaily k jednotlivým skúškam zverejní ministerstvo na svojej internetovej stránke. Informácie poskytujú aj jednotlivé školy, ktoré dostanú pokyny od ministerstva.

  Ak majú študenti, rodičia či učitelia nejaké pochybnosti, prosím, aby sa nepýtali niekde na Facebooku, ale použili e-mailový kontakt na stránke ministerstva, alebo sa spýtali počas ministerského live streamu na Instagrame,“ povedal minister.

  Ja viem, že maturita je vnímaná ako taká typická bodka za štúdiom na strednej škole a možno aj príprava na skúšky na vysoké školy. Teraz sme v mimoriadnej situácii, a preto musíme prijímať mimoriadne opatrenia,“ uviedol Gröhling. Ide podľa neho o najefektívnejšie riešenie situácie. Výsledná známka v rámci maturitnej skúšky sa získa ako aritmetický priemer známok z daného predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov. Do aritmetického priemeru známok sa započítavajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov. V rámci osemročného štúdia sa do priemeru započítajú koncoročné známky z posledných štyroch ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov. Opatrenie sa vzťahuje aj na odbornú zložku maturity a na praktické maturity.

  Riaditeľ strednej školy určí predmety, ktoré sa do výslednej známky započítavajú do 7. mája. Výslednú známku schvaľuje predseda školskej maturitnej komisie do 11. mája a žiakom ich oznámia do 12. mája. Následne sa musí uskutočniť schválenie výslednej známky. „Ak žiak s priemerom súhlasí, tým momentom v podstate zmaturoval,“ uviedol Gröhling. Podotkol, že „klasická“ maturita sa môže udiať vtedy, ak žiak nesúhlasí s výsledným priemerom a požiada o vykonanie maturitnej skúšky do 15. mája. Skúška sa môže konať dištančne ako videokonferencia alebo prezenčne podľa opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR.

  Termíny klasickej maturity sa určia do 19. mája okresným úradom v sídle kraja. Interná časť maturity sa bude konať v termíne od 25. mája do 13. júna pre žiakov, ktorí nesúhlasia s výslednou známkou alebo neboli administratívne hodnotení. Ministerstvo odhaduje, že počet žiakov, ktorí prejdu klasickou maturitou, bude od dvoch do troch tisíc.

  Informácie o maturitách zverejnilo Ministesrstvo školstva na svojej stránke.

  12:41 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR začalo s realizáciou štvrtého opatrenia zameraného na pomoc zamestnancom, zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Vďaka nemu môžu žiadať o príspevky aj SZČO, ktorým nevznikla povinnosť platiť sociálne odvody, aj jednoosobové „eseročky“. „Na stránke www.pomahameludom.sk už môžu žiadať o paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti,“ uvádza sa v tlačovej správe rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. Podmienkou je, aby od 13. marca 2020 nemali iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej a zo závislej činnosti. Za príjem sa v tomto prípade považuje aj starobný, predčasný starobný, invalidný, čiastočný invalidný alebo výsluhový dôchodok. (SITA)

  kampan zadarmo od startitup

  12:19 YouTube odstraňuje videá s informáciami, ktoré sú v priamom rozpore s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) súvisiacimi s koronavírusom. Služba, ktorú vlastní Google, uviedla, že odstráni všetko, čo bude považovať za „medicínsky nepodložené“.

  Výkonná riaditeľka Susan Wojcicki v stredu potvrdila, že „chcú potlačiť šírenie dezinformácií na platforme„. YouTube predtým zakázal zverejňovať príspevky, ktoré by podporovali teóriu o tom, že šírenie vírusu súvisí s 5G sieťami. „Ľudia hovoria, ‚my vás vyliečime, dajte si vitamín C alebo kurkumu‘. Toto sú príklady, ktoré porušujú naše pravidlá,“ vyjadrila sa pre CNN. „Všetko, čo bude odporovať odporúčaniam WHO, je v rozpore s našimi pravidlami,“ dodala. Podľa Wojcicki zaznamenala služba YouTube 75-percentný nárast dopytu po informáciách z overených zdrojov. (SITA, BBC)

  12:00 Opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 spomalili aj šírenie chrípky. Konštatuje to Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojej stránke. Ochorenie Covid-19 sa v populácii rozšírilo v čase, keď je na severnej pologuli aktuálna chrípková sezóna. (SITA)

  11:48 Nákaza koronavírusom sa potvrdila v ďalšej rómskej osade. Testovanie pri Hodruši-Hámroch odhalilo dva prípady, píše Teraz.sk. Celkovo otestovali 39 ľudí, v osade žije okolo 200 Rómov. Nikto z nich nemal ani príznaky, ani cestovateľskú anamnézu. Nakazení sú v karanténe. Rómovia z osady bol disciplinovaní a pri testovaní neboli zaznamenané žiadne incidenty, všetko prebehlo pokojne.

  11:13 Iniciatíva Kto pomôže Slovensku už vyzbierala a rozdala viac ako milión eur. Vďaka tomu zabezpečila ochranné pomôcky a vybavenie pre „prvú líniu“ boja proti pandémii. Iniciatíva doteraz venovala osobám prvého kontaktu viac ako 262-tisíc párov rukavíc, 30-tisíc rúšok či 92-tisíc chirurgických rúšok. Z celkovo vyzbieranej sumy použila iniciatíva na nákup zdravotníckych pomôcok vyše 948-tisíc eur.

  1 milión eur vďaka vám!

  Prvá pomoc za milión eur bola odoslaná. Chceme veľmi poďakovať všetkým Vám, našim darcom, našim sponzorom, dobrovoľníkom a ostatným, ktorí nezištne s dôverou pomáhali. ❤ Naša iniciatíva vstupuje do druhej fázy pomoci, pretože korone čelíme aj naďalej. Pridajte sa na https://ktopomozeslovensku.sk/ a pomôžte, neustále vás potrebujú aj ďalší zdravotníci a ošetrovatelia v prvej línii.

  Gepostet von Kto pomôže Slovensku am Mittwoch, 22. April 2020

  10:42 Negatívne dôsledky koronakrízy už v plnej miere pociťuje aj Sociálna poisťovňa. S pokrytím financií na vyplácanie dôchodkov či nemocenských dávok jej v apríli musel vo výraznejšej miere pomôcť štát. Kým od začiatku tohto roka do konca marca dostala poisťovňa zo štátneho rozpočtu 52,3 milióna eur, v období od 1. apríla do 22. apríla tohto roka, teda počas troch týždňov, štát Sociálnej poisťovni pomohol sumou 317,4 milióna eur. Vyplýva to z informácií, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V minulom roku pritom poisťovňa hospodárila bez finančnej pomoci zo štátneho rozpočtu. (SITA)

  10:21 V americkom štáte New York majú dve domáce mačky pozitívny test na koronavírus. Obe pochádzajú z rôznych častí štátu, majú mierne respiračné problémy a očakáva sa, že sa úplne vyliečia. Infikovali sa pravdepodobne od ľudí, s ktorými žijú alebo od niekoho z ich okolia. Stali sa zároveň prvými domácimi miláčikmi, u ktorých v rámci USA objavili vírus. Úrady nedávno informovali o nakazených tigroch a levoch v newyorskej Bronx Zoo, pričom v stredu uviedli, že všetky zvieratá sa majú dobre, kašeľ ustupuje a majú chuť do jedla. (SITA)

  10:15 Komunistický Vietnam zmiernil vo štvrtok opatrenia obmedzujúce pohyb obyvateľov, zavedené proti šíreniu nového druhu koronavírusu. Odborníci poukazujú na to, že očividný úspech dosiahol Vietnam vďaka ráznej reakcii na výskyt nákazy, napríklad vďaka zavedeniu kolektívnych karantén a rozsiahlemu vyhľadávaniu osôb, ktoré boli v kontakte s infikovanými. Píše o tom tlačová agentúra AFP. Napriek dlhej a priepustnej hranici s Čínou zaznamenala táto krajina juhovýchodnej Ázie iba 268 prípadov nákazy koronavírusom a nula úmrtí, ako ukazujú oficiálne údaje. 

  9:45 Do včerajšej polnoci na Slovensku otestovali rekordných 4772 vzoriek, pozitívnych bolo 81. Pribudlo aj jedno nové úmrtie, celkový počet obetí koronavírusu na Slovensku je 15.

  9:00 Aktuálna situácia vo svete

  V USA je nakazených takmer milión ľudí a zároveň tu prípady pribúdajú najrýchlejšie. Na druhej priečke je však Rusko. Včera tu pribudlo cez 5200 prípadov. Takýto denný nárast nemajú ani európske ohniská nákazy. Práve naopak- Španielsko, Taliansko aj Británia už majú to najhoršie za sebou.

  Počet prípadov nákazy koronavírusom dosiahol v Rusku k štvrtkovému ránu 57 999. Nákaze podľahlo 513 ľudí a 4420 pacientov sa uzdravilo, informovali tamojšie úrady. Celkovo v Rusku zostáva pod lekárskym dohľadom 151 000 ľudí pre podozrenie z koronavírusu, uviedla Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor). Zdravotníci vykonali v Rusku vyše 2,4 milióna testov na koronavírus, pričom 149.000 z nich za posledných 24 hodín, dodal Rospotrebnadzor.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech