Koronavírus online: V Nemecku uvoľnili opatrenia príliš skoro, hrozí druhá vlna nákazy

  • Udalosti v stredu 29. apríla sledujeme ONLINE
Foto: TASR/AP
  • Udalosti v stredu 29. apríla sledujeme ONLINE
  • Na Slovensku je celkovo 1391 prípadov, z toho 484 je vyliečených a 22 zosnulých
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    17:48 V Rakúsku je momentálne už len 2 043 osôb nakazených koronavírusom. Niečo vyše 500 z nich sa nachádza v nemocniciach, informuje v stredu portál rakúskej verejnoprávnej vysielacej stanice ORF.Celkovo v Rakúsku registrujú 15 345 ľudí nakazených koronavírusom, zdravotníci uskutočnili 247 750 testov. Novému vírusu doteraz podľahlo 554 osôb. Medzi obete pandémie počítajú rakúske úrady len tých ľudí, u ktorých bolo lekársky preukázané, že dôvodom ich úmrtia bolo ochorenie COVID-19. (SITA)

    16:58 Živnostníci, napriek snahe vlády zavádzať podporné opatrenia na zníženie negatívnych dopadov koronakrízy, stále vnímajú v niektorých prijatých krokoch vážne nedostatky. Slovenský živnostenský zväz preto oslovil ministra práce Milana Krajniaka s návrhmi na zlepšenie záchranných opatrení pre živnostníkov a malých podnikateľov. „Vnímame niekoľko zásadných bodov, ktoré ak ostanú nedoriešené, zmaria mnohé z doterajšieho úsilia venovaného pomoci ekonomike,“ tvrdí prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik. (SITA)

    16:10 Nemecko uvoľnilo opatrenia a efekt už sa prejavil. Faktor R0 sa zvýšil z 0,7 na hodnotu 1 a počet nakazených sa zvýšil tiež, informuje Daily Mail. Včera síce hodnota klesla na 0,9, no kancelárka Angela Merkelová už dávnejšie avizovala, že opatrenia sa môžu opäť sprísniť, ak si to bude situácia vyžadovať. Minulý týždeň Nemecko dovolilo otvorenie menších prevádzok, ako aj čiastočné otvorenie škôl. Otvorenie ekonomiky však zrejme prišlo priskoro. 

    Faktor R0 vypočítal inštitút Roberta Kocha (RKI), ktorý má v Nemecku na starosti štatistiky koronavírusu. „Napriek uvoľňovaniu pravidiel musíme pokračovať v tom, čo sme dosiahli a tento úspech brániť,“ cituje Daily Mail šéfa inštitútu Lothara Wielera. Za posledných 24 hodín zaznamenalo Nemecko podľa údajov RKI 1144 nových prípadov nákazy a 163 úmrtí. Celkovo tak v krajine evidujú 156 337 infikovaných a 5913 obetí.

    Nemecko sa tak opäť môže vrátiť k čiastočnému lockdownu, ktorý môže byť ešte prísnejší, ako ten prvý. Nemecko sa pritom môže pochváliť veľmi nízkou mierou úmrtnosti a naopak, pomerne vysokým počtom uzdravených ľudí. Podľa Merkelovej je kľúčové, aby sa systém zdravotníctva v krajine nepreťažil.

    Zvýšenie R0 znamená, že počet nových prípadov nákazy prestal mierne klesať, ako sa to dialo v uplynulých dňoch. Hodnota R0 bola v Nemecku začiatkom marca na úrovni 3, k 8. aprílu sa znížila na 1,3 a v predošlých dňoch na 0,9, pričom však nebola stabilná a klesla aj na 0,7. Kancelárka Angela Merkelová spoločne s predstaviteľmi RKI opakovane zdôrazňovali, že hodnota R0 musí byť trvalo nižšia ako 1, aby bolo možné pandémiu zastaviť. Merkelová upozorňovala aj na to, že aj zdanlivo malé uvoľnenia opatrení môžu mať závažný dosah na faktor R0. (TASR, red)

    14:54 Jeden z najväčších dodávateľov automobilového sektoru na Slovensku, spoločnosť Matador, neuvažuje aktuálne v súvislosti s koronakrízou o prepúšťaní. „Z pohľadu prvého polroku by nemala mať táto situácia zásadné dopady na zamestnanosť. Otázkou je však druhý polrok, pretože je vidieť u našich zákazníkov, že dochádza k posunom projektov, respektíve ich rušeniu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa firmy Michaela Bereta. Ako zároveň dodala, pre ďalší rozvoj potrebujú uvoľnenie cestovania. „Veľmi dôležité je, aby boli v čo najkratšom čase prijaté také opatrenia na úrovni vlády, ktoré nám, a nie len nám, umožnia cestovať za našimi obchodnými partnermi do zahraničia – hlavne do Českej republiky a Nemecka – a robiť obchodné akvizičné aktivity, pretože slovenský trh je pre nás z hľadiska potenciálu získavania zákaziek minoritný,“ objasnila. (SITA)

    14:40 Slovenskí chovatelia ošípaných už niekoľko týždňov pociťujú negatívne dôsledky pandémie v podobe extrémne rýchlo padajúcich cien. Hoci odbytové ceny na nemeckej burze klesajú, v našich obchodoch sa tento stav neprejavil. Výkupná cena jatočných ošípaných začala klesať od začiatku prepuknutia koronakrízy na európskom kontinente. Kým pôvodne sa držala na úrovni 1,65 eura za kilogram jatočnej ošípanej, dnes sa cena prepadla už na úroveň 1,15 eura za kilogram. V percentuálnom vyčíslení to znamená pokles o 30 %. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

    Dostala sa tak na úroveň, od ktorej sa odvíja rentabilita samotného chovu ošípaných pre poľnohospodárov. Naši chovatelia tak začínajú na každom odchovanom zvierati prerábať. „Záleží od celkovej ekonomiky podniku, ktorý chová ošípané, na koľko mu bude súčasný prepad cien spôsobovať straty. Za cenou zvieraťa však nemôžeme vidieť len náklady na jeho chov. Tržby za zvieratá predsa idú aj na rekonštrukcie objektov, splácanie starých finančných záväzkov našich veriteľov a na reprodukciu chovov, ktorú chceme zvyšovať nielen pod tlakom pandémie, ale aj nutnosti zlepšiť sebestačnosť krajiny,“ povedal predseda Zväzu chovateľov ošípaných Julián Škerlík. (SITA)

    13:40 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od 29. apríla posilňuje vybrané rýchliky, regionálne rýchliky a regionálne expresy o ďalšie vozne. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť ľuďom v čase pandémie nového koronavírusu lepšie podmienky na bezpečnú prepravu vlakom. „Vďaka vyššiemu počtu vozňov bude vo vlakoch národného dopravcu dostatok miesta, aby mohli byť dodržané bezpečné odstupy medzi jednotlivými cestujúcimi,“ informoval v stredu agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. (SITA)

    13:09 Podľa zamestnávateľov je potrebné nájsť rozumný kompromis medzi epidemiologickým rizikom a otváraním ekonomiky. „Slovensko je jednou z najbezpečnejších krajín Európskej únie, ktorej sa darí držať počet nakazených na minimálnych číslach, preto si myslíme, že je už vhodný priestor na uvoľňovanie opatrení,“ konštatuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR).

    Ako zároveň upozorňuje, jedným zo segmentov, ktorý trpí najviac, je cestovný ruch a gastroprevádzky. „Z tohto dôvodu by sme chceli apelovať na vládu, aby umožnili otvorenie aspoň vonkajších terás pre kaviarne, cukrárne a reštaurácie,“ povedal generálny sekretár asociácie Oto Nevický. Za najakútnejší problém týkajúci sa cestovného ruchu a gastroprevádzok považuje AZZZ otázku vyriešenia nájmov, ktoré podniky a živnostníkov postupne likvidujú. (SITA)

    12:49 Slovenské zdravotníctvo môže skolabovať ešte pred tým, ako príde vrchol pandémie. Na tlačovej konferencii Slovenskej lekárskej komory (SLK) to uviedol jej prezident Marián Kollár. Situácia s paušálnymi platbami vo výške 75 percent z minulého roka je totiž podľa Kollára pre nemocnice a ambulancie neudržateľná. Tým pádom hrozí, že systém zdravotníctva skolabuje.

    Ako uviedol, nemocnice ani ambulancie nemajú rezervy na to, aby niekoľko mesiacov dokázali preklenúť toto obdobie a vedeli dofinancovať štátom nedofinancované ambulancie a nemocnice. „Tri štvrtiny platby za rok 2019 sú na dlhšiu dobu ako mesiac neprijateľné,“ konštatoval.

    Ako uviedol prezident SLK, od 18. apríla sa zmenila situácia vyhlásením núdzového stavu aj na ambulantných lekárov. Napriek tomu, že lekári sú plnú pracovnú dobu v ambulanciách a zabezpečujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odmeňovanie a zmluvy, ktoré majú uzavreté s poisťovňami podľa Kollára nerátajú so situáciou, že môže vzniknúť pandémia. Tieto zmluvy nepočítajú ani s prijímanými opatreniami a inými výkonmi, ktoré lekári poskytujú. Ambulantní lekári preto podľa neho budú mať problémy. „To je hlavný dôvod, prečo sa Slovenská lekárska komora obrátila na ministerstvo zdravotníctva, aby boli konečne adekvátne saturované aj záujmy týchto poskytovateľov,“ dodal.

    Snahou lekárskej komory je, aby počas tohto mimoriadneho obdobia všetky nemocnice, polikliniky aj ambulancie dostali platby od poisťovní minimálne na úrovni 100 percent za minulý rok. „Predovšetkým pre to, aby ambulancie prežili aj po prekonaní koronakrízy,“ uzavrel Kollár. (SITA)

    12:16 V ďalšej fáze uvoľňovania opatrení sa majú otvoriť aj terasy kaviarní a reštaurácií. Ich otvorenie však predstavuje nemalú záťaž na rozpočet podniku, keďže musia platiť daň mestu. Mesto Trenčín sa rozhodlo podnikateľom pomôcť tým, že  dočasne zrušilo výber dane za užívanie verejného priestranstva od majiteľov letných terás.

    Úpravou všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnych daniach o tom na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva rozhodol poslanecký zbor. Podľa vedúcej ekonomického útvaru Mestského úradu v Trenčíne Márie Capovej chce mesto týmto spôsobom zmierniť negatívne ekonomické následky koronakrízy. Dopady tejto zmeny na mestský rozpočet vyčíslili na 30-tisíc eur. (SITA)

    11:50 Argentínsky futbalista v službách talianskeho futbalového klubu Juventus Turín Paulo Dybala absolvoval už štyri testy na prítomnosť koronavírusu v tele a výsledok bol zakaždým pozitívny. Dvadsaťšesťročný útočník s poľskými koreňmi tak podľa španielskeho televízneho programu El Chiringuito bude musieť podstúpiť podrobné vyšetrenia krvi.

    Dybala sa v karanténe nachádza už šesť týždňov. O nakazení novým koronavírusom, ktorý sa začal šíriť z Číny, informoval ešte 21. marca. Nastúpil do dvojtýždňovej karantény, po ktorej u väčšiny pacientov zvyčajne testy ukázali negatívne výsledky. V prípade Dybalu je to však opačné a hráč tak pravdepodobne pôjde na krvné testy, aby sa zistilo, či si jeho telo vytvorilo protilátky, prípadne v akom množstve. Následne lekári určia, ako bude Dybala postupovať vo svojej liečbe. (SITA)

    10:38 Tlak na kapitál slovenského bankového sektora sa vplyvom koronakrízy zvyšuje, bankový odvod by mal byť preto prehodnotený, ideálne od budúceho roka zrušený. Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, podľa ktorého už v prvom kvartáli tohto roka, ktorý bol pandémiou koronavírusu zasiahnutý len okrajovo na konci marca, vykázal bankový sektor na Slovensku pokles zisku o takmer 50 %. Pri súčasnom nastavení legislatívy pritom podľa Kažimíra môžu nakoniec zostať na Slovensku ziskové iba tri banky. (SITA)

    10:21 Španielska vláda predstavila v utorok štvorfázový plán uvoľňovania opatrení v oblasti obmedzenia pohybu osôb, ktoré boli zavedené z dôvodu pandémie nového koronavírusu. K takzvanému „novému normálu“ sa krajina podľa premiéra Pedra Sáncheza chce vrátiť do konca júna. Informovala o tom spravodajská stanica BBC. Plán je veľmi podobný tomu slovenskému, bude však postupovať podľa situácie v regiónoch. Ako prvé uvoľnia opatrenia ostrovy.

    Sánchez povedal, že každá fáza bude trvať približne dva týždne a celý proces uvoľňovania opatrení potrvá najmenej šesť týždňov. Predpokladá, že celý proces bude trvať najviac osem týždňov. „Ak zostane epidémia pod kontrolou, do konca júna vstúpime ako krajina do nového normálu,“ povedal Sánchez. (TASR)

    9:39 V utorok sa na Slovensku otestovalo rekordných 5472 vzoriek od ľudí, z nich bolo pozitívnych sedem. Pribudli však aj ďalšie dve úmrtia. 61 Ďalších ľudí sa z ochorenia vyliečilo.

    Ako informuje permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, hospitalizovaných je 180 pacientov. Z toho má ochorenie Covid-19 potvrdených 53 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je osem pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu nepotrebuje žiadny pacient. Z nových prípadov zaznamenali dva v Bratislavskom kraji a po jednom prípade v Košickom, Nitrianskom, Prešovskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji. Hodnota kĺzavého mediánu je šesť. Ďalšia fáza otvárania ekonomiky by sa nespustila v prípade, ak by kĺzavý medián dosahoval hodnotu 100.

    9:18 Prijímacie skúšky na stredné školy tento rok nebudú. Deviatakov budú brať len podľa ich výsledkov na vysvedčení, potvrdil to minister školstva Branislav Gröhling.

    Záleží najmä na známkach z predmetov, ktoré sú pre danú strednú školu dôležité, jednotlivé predmety budú mať pridelené body podľa systému, ktorý určilo ministerstvo. Žiaci sa do 29. mája dozvedia, na ktorú strednú školu ich prijali a do 4. júna sa musí žiak závňzne rozhodnúť, na ktorú školu pôjde.

    9:09 Obmedzenia pohybu obyvateľstva (tzv. lockdowny) by vzhľadom na koronavírusovú krízu mohli celosvetovo vyústiť do siedmich miliónov prípadov neželaného tehotenstva, tvrdí Populačný fond OSN (UNFPA).

    Narušenie zásobovania obchodov môže spôsobiť, že 47 miliónov žien v krajinách s nízkym a stredným príjmom zostane bez moderných antikoncepčných prostriedkov, varuje UNFPA so sídlom v New Yorku vo svojej najnovšej správe, z ktorej v noci na stredu citovala tlačová agentúra DPA.

    Daná analýza taktiež vykresľuje, že šesťmesačné lockdowny by mohli viesť k ďalším 31 miliónom prípadov rodového násilia, keďže ženy sa musia dlhodobo zdržiavať v domácnostiach. Odklady programov zameraných na zákaz ženskej obriezky (FGM) a detských sobášov vzhľadom na koronavírusovú pandémiu podľa odhadov vyústia v priebehu nasledujúceho desaťročia do dvoch miliónov ďalších prípadov FGM a 13 miliónov ďalších detských sobášov, čomu by sa inak dalo predísť, uvádza UNFPA.
          Hoci ide iba o hrubé odhady, tieto údaje ukazujú „katastrofálne dôsledky, ktoré čoskoro môže mať pandémia COVID-19 na ženy a dievčatá na celom svete“, vyhlásila riaditeľka UNFPA Natalia Kanemová. (TASR)

    9:01 Počet mŕtvych, ktorých si v USA dosiaľ vyžiadalo koronavírusové ochorenie COVID-19, prevýšil bilanciu Američanov zabitých vo vietnamskej vojne. Oznámila to v utorok Univerzita Johnsa Hopkinsa (JHU) so sídlom v Baltimore. Pandémii podľahlo v Spojených štátoch už 58 365 ľudí. Vo vietnamskej vojne podľa Národnej správy archívov a evidencie (NARA) zomrelo 58 220 Američanov – v bojoch alebo z iných príčin.

    Vietnamské úrady uvádzajú, že tento konflikt si vyžiadal životy 1,2 milióna vietnamských vojakov – radových príslušníkov severovietnamskej armády a partizánov z Národného frontu oslobodenia Južného Vietnamu (Vietkongu) dovedna. Vojna si okrem toho vyžiadala dva až tri milióny mŕtvych civilistov, tvrdí Hanoj.

    V boji proti koronavírusovej pandémii je bilancia mŕtvych aj nakazených – vyše milióna – v USA omnoho vyššia než v akejkoľvek inej krajine sveta, pripomína tlačová agentúra AFP. Komunistický Vietnam, sused Číny, zaznamenal dosiaľ 270 prípadov nákazy, ale žiadne súvisiace úmrtie, uviedli výskumníci z JHU. (TASR)

    9:00 Aktuálna situácia vo svete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá