Koronavírus online: Vakcína proti koronavírusu by mohla byť dostupná na jeseň

 • Vývoj situácie okolo nového koronavírusu sledujeme online
AktualneSIU
 • Vývoj situácie okolo nového koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku je 97 prípadov nákazy, 1816 otestovaných malo negatívny výsledok
 • Celkovo by mohlo ochorieť približne 10 percent ľudí na Slovensku
 • Všetci pacienti okrem dvoch majú ľahký priebeh ochorenia Covid-19, 22 ľudí je v nemocnici
 • Štát nakupuje ochranné pomôcky za milióny, v prvom rade pôjdu zdravotníkom
 • Desiatky zdravotníkov sa kvôli nezodpovedným pacientom a kolegom ocitli v karanténe
 • 20:35 Slováci, ktorí bývajú na maďarskom pohraničnom území, budú môcť cestovať za prácou na Slovensko. Agentúru SITA o tom informoval Petar Lazarov, hovorca ministerstva vnútra. Dohoda medzi slovenským a maďarským ministerstvom vnútra zabezpečí voľný cezhraničný pohyb občanov Slovenska, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska najviac do 30 kilometrov od svojich hraníc a rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarskej republiky, ktorí žijú alebo pracujú na Slovensku.

  „Voľný cezhraničný pohyb týchto Slovákov bude platiť od štvrtka 19. marca 2020. Týmto opatrením sa vyrieši aj situácia slovenských občanov v Rajke a susedných obciach. Na túto skupinu slovenských občanov sa nevzťahujú povinné karanténne opatrenia,“ informuje Lazarov s tým, že rovnaké pravidlá budú platiť pre občanov Maďarskej republiky, ktorí žijú alebo pracujú na Slovensku. „Akékoľvek ďalšie úpravy tejto bilaterálnej dohody budú závisieť od nárastu výskytu pozitívnych prípadov koronavírusu na dotknutých územiach,“ dodal hovorca. (SITA)

  20:30 V Taliansku Počet obetí presiahol 2 500, vo vážnom ohrození sú aj zdravotníci. Podľa Lekárov bez hraníc sa už koronavírusom nakazilo takmer 1 700 talianskych zdravotníkov. Tvoria tak osem percent z celkového počtu nakazených.

  Počet obetí koronavírusu v Taliansku v pondelok stúpol už na 2 503. Za posledných 24 hodín tak počet obetí v tejto krajine stúpol o 345. Počet ľudí, u ktorých bola potvrdená nákaza, vzrástol v Taliansku od pondelka večera do utorka večera z 27 980 na 31 506, čo znamená nárast o 3 526 prípadov za jeden deň. Spomedzi nakazených sa 2 941 pacientov už vyliečilo. Taliansko je počtom obetí aj počtom infikovaných celosvetovo na druhom mieste, zároveň tam počet obetí aj počet ľudí s potvrdenou nákazou stúpa najrýchlejšie zo všetkých krajín. (SITA)

  19:38 Lekár z Kramárov, u ktorého zistili koronavírus bol na lyžovačke s dvomi ďalšími lekármi. Informovala o tom RTVS. Lekári sú z Popradu a po návrate z lyžovačky normálne ordinovali. Mohli potenciálne nakaziť až 200 ľudí.

  18:42 Vakcína proti koronavírusu dostupná na jeseň. Uviedla to šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová, únia jej vývoj podporí 80 miliónmi eur.

  17:59 Na Slovensku pribudlo v utorok 25 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkovo ich je 97. Zdroj:  Denník N.

  17:23 V Košiciach zomrel cudzinec, ktorý mohol mať koronavírus. Podľa portálu Aktuality.sk ide o Američana, ktorý strávil dva mesiace v Číne. Zomrel v hoteli Crystal a podľa hovorcu košickej záchranky je celá jedna posádka kvôli tomu v karanténe. Muž mal už predtým zdravotné problémy, bol cukrovkár. To, či naozaj zomrel na Covid-19 ukáže až pitva.

  17:01 Predseda vlády Peter Pellegrini dnes informoval, že jedným z nových prípadov nakazenia je muž z Revúcej. Podľa informácií, ktoré priniesol regionálny web Sobotník.sk sa však pacient v Revúcej nepohybuje už od januára, iba z mesta pochádza. Hospitalizovaný je v Banskej Bystrici.

  16:20 Prezident Lekárnickej komory Ondrej Sukeľ na sociálnej sieti otvorene a ostro kritizuje predsedu vlády Petra pellegriniho. Venoval mu otvorený list, ktorý sa na Facebooku rozšíril a zdieľali ho za pár hodín stovky ľudí. „Už viac než dva týždne Vás oficiálnymi i menej oficiálnymi cestami upozorňujeme na problém, ktorý spôsobí (a spôsobil) koronavírus aj v lekárenstve. Vychádzali sme zo skúseností zahraničných kolegov, nezvykneme totiž len tak tárať do vetra. Včera ste túto dobre mienenú snahu zaklincovali konštatovaním, aby sa lekárnici starali sami o seba, lebo sme vraj rúška, respirátory a dezinfekciu „predali zákazníkom“,“ nešetrí kritikou Sukeľ. Lekárnici podľa neho robia maximum pre to, aby zabezpečili dostatok prostriedkov pre všetkých.

  VÁŽENÝ PÁN MINISTER ZDRAVOTNÍCTVA,Schválne Vás neoslovujem pán premiér, aby som Vám aj touto formou pripomenul funkciu,…

  Gepostet von Ondrej Sukeľ am Dienstag, 17. März 2020

  16:02 Nemocnica v Košiciach zvládne otestovať viac vzoriek na koronavírus. Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) môže od soboty spracovať až 130 vzoriek pacientov podozrivých na ochorenie COVID-19 denne. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

  „Laboratórna diagnostika koronavírusu COVID-19 sa v skúšobnej prevádzke vykonávala od pondelka 9. marca. Potrebné bolo najprv zvládnuť metodiku a vyškoliť personál. Tím je zložený z pracovníkov teoretickej aj klinickej časti pracoviska. Od soboty k prvému diagnostickému stroju pribudol už aj druhý, teda vieme tieto vzorky aj interne skontrolovať,“ uviedla Vaněková. (SITA)

  15:42 Poľnohospodári a potravinári na Slovensku zatiaľ fungujú normálne, celé Slovensko ale nenakŕmia.

  Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) konštatuje, že to najdôležitejšie, čo momentálne občania potrebujú od štátu, je zabezpečenie zdravia a potravín. „Slovenskí poľnohospodári a potravinári vítajú každé jedno opatrenie vlády na zabránenie šírenia koronavírusu. Netreba robiť paniku, výroba potravín funguje naďalej, žiadna sa nezatvára. Apelujeme na vládu, aby sme boli medzi prvými, komu budú prideľovať ochranné rúška a dezinfekčný materiál,“ uviedol v utorok predseda SPPK Emil Macho.

  Jarné práce u slovenských poľnohospodárov momentálne prebiehajú podľa SPPK v bežnom režime. „Jarné práce fungujú v poriadku, seje a sadí sa bez problémov. Problém však máme pri živočíšnej výrobe, kde ide o pracovníkov. Svojpomocne si zriaďujeme ubytovacie kapacity na družstvách.Tie budú slúžiť pre tých, ktorí by mali ostať v karanténe, ale aby boli prítomní, keďže kravy je potrebné stále dojiť,“ pokračoval Macho. Zároveň dodal, že je potrebné, aby kamióny s potravinami mohli jazdiť na Slovensko bez obmedzenia. (SITA)

  15:36 Slováci sú nedisciplinovaní, hrozia im prísne tresty. Ako informovala na sociálnej sieti, príslušníci Policajného zboru nateraz riešili viac ako 250 prípadov.

  V jednom prípade banskobystrická krajská polícia rieši trestné stíhanie vo veci trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. V ďalšom prípade ide o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa zákona o priestupkoch za zneužitie linky 155. „Konáme ex offo, skúmame podozrenie z trestného činu,“ vysvetľuje polícia. Týmto sa zaoberá nitrianska krajská polícia.

  Policajti odstúpili na príslušné regionálne úrady zdravotníctva (RÚVZ) 149 porušení lekárom stanovenej karantény a 101 prípadov, kde boli aj napriek zákazu otvorené reštaurácie či bary. Tieto prípady je RÚVZ oprávnený prejednať a sankcionovať.

  K trestnej zodpovednosti páchateľa za trestný čin šírenia poplašnej správy je však potrebné zohľadniť aj priťažujúcu okolnosť, a to spáchanie trestného činu zo živelnej pohromy alebo inej mimoriadnej udalosti vážne ohrozujúcej život alebo zdravie ľudí, iné základné práva a slobody, ústavné zriadenie, majetok, verejný poriadok alebo mravnosť. Toto má vplyv na výmeru trestnej sadzby,“ napísala polícia v statuse.

  Táto priťažujúca okolnosť sa vzťahuje na každého páchateľa trestného činu, ktorého sa dopustil od 12. marca od 06:00, kedy bola uznesením vlády vyhlásená mimoriadna situácia.

  15:34 Americké aerolinky už počítajú škody, ktoré na ich biznise zanechá koronavírus. Na sanáciu škôd osobných aj nákladných aeroliniek chcú vládu požiadať o 50 miliárd dolárov, píše CNN. Približne polovicu sumy má tvoriť dotácia pre odvetvie, druhú polovicu žiadajú leteckí prepravcovia ako pôžičku.

  14:59 Bratislavčanov prekvapili kolóny kamiónov, hromadia sa najmä v okolí hraníc. Na hraničných priechodoch Slovenska s Maďarskom v bratislavskom Čunove na diaľnici D2 a pri Milhosti neďaleko Košíc na rýchlostnej ceste R4 je meranie teploty vodičom nákladných vozidiel.

  Aktualna situácie na D1 od Senca do Bratislavy odstavuju vsetku nákladnú dopravu, a po D2 to bude asi to iste do Brstislavy

  Gepostet von Matus Bachnak am Dienstag, 17. März 2020

  Ako agentúru SITA v utorok informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) Michaela Michalová, na úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest v jej správe vo vnútrozemí je aktuálne situácia bez problémov.

  „Kontrola vozidiel, ich prejazd aj riešenie cestnej premávky na hraniciach je plne v kompetencii polície. Prípadnú tvorbu kolón od hranice usmerňuje polícia, v prípade potreby aj v súčinnosti s príslušným strediskom NDS,“ uviedla Michalová. „Prejazd cez tunel je riadený v zmysle bezpečnostných schém, pri kolóne sa podľa potreby uzatvára,“ dodala hovorkyňa. (SITA)

  14:04 Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová zároveň informovala, že kým pozitívne testy na toto ochorenie má spolu 84 osôb, celkovo je negatívnych 1631 vzoriek. Z 12 nových prípadov sú štyri osoby z Bratislavy, štyri z okresu Žilina, traja ľudia sú z okresu Dunajská Streda a jeden pozitívny prípad je z okresu Revúca.

  13:50 Zornica Banko fashion v Bánovciach nad Bebravou navýši kapacitu výroby rúšok na 40 000 kusov denne. Dnes ich vie vyrobiť polovičné množstvo. Generálny riaditeľ firmy Igor Maukš potvrdil, že už čoskoro sa k výrobe pripojí aj susedný závod Eterna.

  Ešte pred dvoma týždňami sa v bánoveckej textilke šili košele. Pellegrini počas svojej dnešnej návštevy poďakoval vedeniu firmy a samotným šičkám, že dokázali veľmi rýchlo reagovať na situáciu a zmeniť výrobný program. „Kontrakt pre ŠHR je uzavretý na dodávku 650-tisíc kusov ochranných rúšok, dnes smerovala prvá dodávka s 20-tisíc kusmi do skladov v Slovenskej Ľupči, odkiaľ budú distribuované. Dobrou správou je, že k iniciatíve Zornice sa pripája aj susedný závod, kde je pripravená ďalšia výrobná kapacita s 500 ľuďmi. Som presvedčený, že ak si bánovecká fabrika splní svoje zmluvné povinnosti voči štátu, výroba sa tu nezastaví a budú ochranné rúška vyrábať naďalej pre lekárne a súkromný sektor,“ uviedol premiér. (SITA)

  12:47 Predseda vlády Peter Pellegrini na tlačovej besede potvrdil 12 nových prípadov nákazy na Slovensku.

  22 pacientov je hospitalizovaných, dvaja sú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ostatní majú ľahké príznaky. Vláda však podľa Pellegriniho vyhlási rozšírený núdzový stav na celé zdravotníctvo už zajtra, teda v stredu 18. marca. Núdzový stav sa nebude týkať ambulantných lekárov.

  Pellegrini navštívil firmu Zornica, ktorá šije rúška a dnes zo závodu odchádza prvých 20 000 kusov. Rúška sú na viacnásobné použitie a obsahujú častice striebra. Materiál podľa šéfa podniku Zornica dokáže ochrániť nositeľa na viac ako 99 percent. Zásoby poputujú do skladu štátnych hmotných rezerv, odkiaľ sa budú distribuovať ďalej.

  Gepostet von Peter Pellegrini am Dienstag, 17. März 2020

  Celkový počet nakazených je 84. Ako však podotkol šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana, čísla môžu byť v skutočnosti oveľa vyššie. V deň, keď sme objavili prvého pacienta, bolo pravdepodobne na Slovensku pozitívnych prípadov šesť. Tento násobok vychádza z talianskych a čínskych odhadov tak, že sa v čase pozrie, koľko pacientov bolo spätne diagnostikovaných a potom sa to verifikuje s reálnymi číslami a opraví. Teraz by sme tak mohli mať pozitívnych približne 400 pacientov, veľa z nich však môže byť asymptomatických. (red, SITA)

  12:20 V Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica sa aj napriek zákazu v súvislosti s pandémiou slúžila v nedeľu 15. marca omša v kostole. Prípad preverovali aj policajti. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, hliadka zistila, že na mieste sa uskutočnila takzvaná súkromná kňazská omša. Farský administrátor ako aj kňaz tvrdili, že omša bola vykonaná v súlade s kanonickým právom, ktoré to kňazovi prikazuje. Uviedli, že keďže sa omša uskutočnila v kultúrnej pamiatke, tak ju nezamkli a verejnosť sa jej zúčastnila z vlastnej vôle. Polícia farského administrátora na mieste riadne poučila, vec zadokumentovala a bude odstúpená Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. Polícia ľuďom znovu pripomína, aby si uvedomili vážnosť situácie a nepodceňovali riziká. (SITA)

  12:04 Polícia opäť prízvukuje: Nevyužívajte karanténu ako voľno na vybavenie dokladov. Upozorňuje na to na sociálnej sieti, kde zverejnila fotografie z oddelenia dokladov v Púchove.

  KORONAVÍRUS: REŠPEKTUJTE MIMORIADNU SITUÁCIU A NECHOĎTE NA ÚRADY Tieto fotografie vznikli spred oddelenia dokladov v…

  Gepostet von Polícia SR – Trenčiansky kraj am Dienstag, 17. März 2020

  11:25 Na základe viacerých modelov a dát vypočítal Inštitút zdravotnej politiky prognózu šírenia koronavírusu na Slovensku. Na tlačovom brífingu to povedal riaditeľ inštitútu Martin Smatana. Preventívne opatrenia podľa neho výrazne spomalili postup vírusu. „Očakávame, že najväčší nápor príde približne o 110 dní, kedy by podľa modelu malo mať koronavírus 10% Slovákov,“ povedal Smatana s tým, že keby sme neprijali žiadne opatrenia, už na 26. deň od prvého prípadu by malo vírus až 45 percent ľudí na Slovensku.

  Kapacít aj technického vybavenia máme na Slovensku dosť a opatreniami sme si kúpili čas pripraviť sa na najhoršie.

  Najväčšie riziko predstavujú nakazení ľudia, ktorí o svojom ochorení nevedia a tiež marginalizované skupiny obyvateľstva. Uviedol to na tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Prezentoval aj model vývoja epidémie na Slovensku. „Keby sme neprijali preventívne opatrenia, už dnes by sme tu mali taliansky scenár,“ povedal.

  Opatrenia proti šíreniu vírusu štát prijal najmä preto, aby sa systém vedel pripraviť na počet nakazených, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť a nenastal taliansky scenár. V Taliansku totiž chýbajú kapacity na ošetrenie všetkých chorých. „Predstavte si, aký je problém, keď je veľká autohavária.  A teraz si predstavte, že naraz bude potrebovať ošetrenie, vymyslím si, tisíc ľudí,“ povedal Smatana.

  Ako by mal rásť počet nakazených koronavírusom informuje riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana

  Gepostet von Denník N am Dienstag, 17. März 2020

  11:09 Koronavírus sa potvrdil u rodiny dieťaťa z ružinovskej škôlky na Palkovičovej ulici. Pred niekoľkými dňami vyšli pozitívne testy riaditeľke a štyrom zamestnankyniam materskej školy. Starosta Ružinova Martin Chren informuje na sociálnej sieti, že ide o prvý prípad, kedy sa vírus rozšíril aj mimo kruhov zamestnancov spomínanej škôlky.

  Dnes mám narodeniny. Takto som si ich nepredstavoval. Bohužiaľ, pred malou chvíľou som sa dozvedel o prvej rodine…

  Gepostet von Martin Chren – starosta Ružinova am Montag, 16. März 2020

  11:05 Spoločnosť Bolt, najväčšia domáca platforma na sprostredkovanie osobnej dopravy autami, od pondelka pozastavila svoju prevádzku na Slovensku. Informovala o tom v utorok v súvislosti s opatreniami vlády proti šíreniu koronavírusu, ich súčasťou je aj zastavenie prevádzky taxislužieb na štrnásť dní.

  „Ľudia a ich bezpečnosť sú pre spoločnosť Bolt prioritou, a preto v záujme ochrany zdravia partnerských vodičov, cestujúcich a zamestnancov, v súlade s opatreniami prijatými vládou Slovenskej republiky pozastavujeme prevádzku na celom území Slovenska s účinnosťou od 16. 3. 2020,“ uviedol regionálny manažér Boltu pre strednú Európu Roman Sysel. (SITA)

  10:36 OPRAVA Národné centrum zdravotníckych informácií malo na špeciálnom webe venovanom koronavírusu na Slovensku uvedenú informáciu o 78 nakazených ľuďoch s koronavírusom. V súčasnosti údaj opäť uvádza 72 prípadov. Zatiaľ nevieme, prečo príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva SR mala na stránke chybný údaj.

  zdroj: reprofoto https://virus-korona.sk/

  9:39 Počet nakazených dosiahol 78, informuje web virus-korona.sk. Je to stránka Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré spadá pod ministerstvo zdravotníctva SR.

  9:30 Aktuálny stav vo svete

  Stav k 17.3.2020
  zdroj: Worldometer.com, Startitup

  8:50 Ministerstvo vnútra (MV) zakúpilo milión kusov antibakteriálnych rúšok. Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej na Centrálnom registri zmlúv, celkové náklady na zabezpečenie rúšok vyčíslili na 2 520 000 eur aj s DPH. Rúška má do Ústredného skladu MV SR v Slovenskej Ľupči dodať spoločnosť Fintex s.r.o. zo Spišskej Novej Vsi. „Predávajúci sa zaväzuje dodať tovar kupujúcemu v čiastkových dodávkach do 30. júna 2020,“ uvádza sa v zmluve.

  Predseda Správy Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura po pondelňajšom rokovaní ústredného krízového štábu uviedol, že v súvislosti s globálnou pandémiou koronavírusu sa na Slovensku majú v najbližšom období naskladniť ochranné prostriedky v hodnote 50 miliónov eur. Spolu 65 kubíkov materiálu by malo byť k dispozícii do budúceho týždňa do utorka. Ako Kičura dodal, o spôsobe distribúcie rozhoduje vláda.

  Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu a prijala ďalšie opatrenia, ktoré sú v platnosti od 16. marca. Ide o ďalšie zatváranie prevádzok, pričom platí, že sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Počet infikovaných ľudí na nový koronavírus na Slovensku je aktuálne 72. (SITA)

  Zdroje: SITA,, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech