Koronavírus sa môže vymknúť spod kontroly už o pár dní. Slovensko sa vyzbrojí rýchlymi testami

  • Vláda bude rokovať o sprísnení opatrení proti šíreniu vírusu
  • Štát nakúpi rýchle antigénové testy na koronavírus
  • Už v polovici októbra môže nastať nekontrolovateľné šírenie
AktualneSIU
  • Vláda bude rokovať o sprísnení opatrení proti šíreniu vírusu
  • Štát nakúpi rýchle antigénové testy na koronavírus
  • Už v polovici októbra môže nastať nekontrolovateľné šírenie

Slovensko už od zajtra začne nakupovať antigénové testy na koronavírus. Informoval o tom na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí. Test zisťuje prítomnosť vírusu vo vzorke, ktorá sa odoberá priamo z nosohltana pacienta a výsledok poskytuje už do jednej hodiny. 

Presnosť týchto testov je až 98 percent. Nakupovať ich začneme hneď zajtra, lebo ich potrebujeme hneď. Nákup bude bez súťaže, ale, samozrejme, transparentne, lebo testy chceme dnes,“ povedal šéf Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf. Jeden takýto test stojí približne 8-10 eur. Štát nakúpi asi 500 000 kusov.

Minister Marek Krajčí dodal, že tieto testy sa budú využívať ako skríningové, teda budú sa používať na hraniciach, v nemocniciach pre pacientov pri hospitalizácii, v domovoch sociálnych služieb a podobne. Na testovanie sa naďalej budú používať štandardné PCR testy, ktoré definitívne potvrdia aj výsledok antigénového testu.

Október bude divoký

Minister Krajčí uviedol, že vláda, konzílium a pandemická komisia budú rokovať o nových opatreniach proti šíreniu vírusu. „Pokiaľ by ľudia nosili rúška zodpovedne, tak netreba žiadne opatrenia. Ale žiaľ, máme tu dezinformačnú kampaň. Budeme zavádzať čo najcielenejšie opatrenia v regiónoch, aby sme nenarobili veľké škody na ekonomike,“ povedal Krajčí.

Reprodukčné číslo R0 koronavírusu na Slovensku je 1.15, čo znamená, že jeden nakazený človek na Slovensku nakazí jedného ďalšieho, prípadne dvoch ďalších ľudí. Podľa ministra nám každý týždeň narastie počet nakazených o 20 percent a je len otázka času, kedy čísla začnú rásť exponenciálne. 

Okolo 15. októbra by sme mali mať denný prírastok 260 až 450 nových prípadov denne,“ povedal Krajčí s tým, že exponenciálny rast prípradov môže začať už koncom septembra. „Predpokladali sme, že to bude v októbri, ale zrejme to bude skôr, povedal Krajčí“. Ak bude počet denných prípadov viac ako 300, regionálne úrady verejného zdravotníctva by nemuseli stíhať dohľadávať kontakty infikovaných ľudí. Vírus by tak mal otvorené dvere k nekontrolovateľnému šíreniu.

Kapacita nemocníc je podľa ministra dobrá, no upozornil, že hospitalizácie odrážajú počet infikovaných spred mesiaca. Teda je možné, že o mesiac bude potrebné reprofilizovať niektoré nemocnice.

Na hranice sa môžu vrátiť policajti

Čísla nakazených koronavírusom vo svete či v okolitých krajinách stúpajú a aj mnohí ľudia na Slovensku pristupujú k prijatým opatreniam neadekvátne a dehonestujú ich. Uviedol to dnes po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Na otázku médií, či je v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou možný návrat policajtov na hranice, odpovedal, že všetky možné opatrenia, ktoré sa ukázali ako adekvátne a fungujú, sú stále „v hre“.

Ak nebudú naši ľudia, občania Slovenskej republiky, zodpovední a nebudú nosiť rúška, tak sa môžme dostať aj do situácie, kedy budeme musieť pristúpiť k striktnejším opatreniam,“ povedal minister. Dodal, že polícia a rezort vnútra sú pripravení zabezpečiť všetky opatrenia, ktoré nariadi hlavný hygienik Ján Mikas alebo Ústredný krízový štáb SR.

Rovnako sa vyjadril na tlačovej besede aj premiér Igor Matovič. Nevylúčil, že sa opatrenia z jari nevrátia. Všetko podľa neho záleží na ochote Slovákov nosiť rúška všade tam, kde je to potrebné. 

🔴 Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího po skončení zasadnutia Vlády SR k aktuálnej epidemiologické situácii.

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Mittwoch, 23. September 2020

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech