Koronavírus tu s nami nebude večne, tvrdí odborník. Premení sa na detské ochorenie alebo sezónnu chrípku

  • Podľa známeho biochemika môžeme rátať s tým, že koronavírus sa z našich životov vytratí
  • Je pravdepodobné, že sa premení na sezónnu chrípku
  • Tento proces komplikujú iba mutácie, ktoré pribúdajú pomerne často
pjimage – 2021-09-03T101816.120
Unsplash/Kelly Sikkema Unsplash/Bermix Studio
  • Podľa známeho biochemika môžeme rátať s tým, že koronavírus sa z našich životov vytratí
  • Je pravdepodobné, že sa premení na sezónnu chrípku
  • Tento proces komplikujú iba mutácie, ktoré pribúdajú pomerne často

Českého kongresu biochemikov sa zúčastnil aj nemecký odborník na koronavírusy Rolf Hilgenfeld. Muž v súčasnosti pôsobí na prestížnej univerzite v Lübecku a koronavírusom sa venuje od úplného počiatku ich skúmania. Hoci tento druh vírus v minulosti nikoho nezaujímal, dnes ide o tému číslo jedna. Vďaka tomu, že sa im dlhodobo venoval, sa stal priekopníkom v tomto obore. 

Odborník pred nejakým časom uviedol, že koronavírus, ktorý trápi svet v súčasnosti, bude do šiestich mesiacov preč. V rozhovore pre český portál Seznam Zprávy však povedal, že sa splietol. „Myslel som si, že v lete čísla budú klesať a bude po pandémii. To sa aj stalo, no s ochladením išli čísla opäť hore,“ povedal. 

zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Na otázku, ako dlho tu s nami vírus ostane, má odborník počas dnešných dní novú odpoveď. Podľa jeho slov tu bude vírus s nami navždy. „Myslím si, že tu ostane, bude endemický a stane sa z neho sezónne ochorenie. Bude sa objavovať každú zimu a počas leta vymizne,“ hovorí odborník.

Biochemik nevylučuje ani možnosť, že z nebezpečnej choroby sa môže stať vírus, ktorý bude úplne neškodný. Do úvahy zároveň prichádza možnosť, že po nejakom čase sa z koronavírusu stane čisto detské ochorenie. To bude spôsobené najmä vysokou preočkovanosťou dospelých.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Problémom sú mutácie

Na otázku, ako dlho táto transformácia môže trvať, si odborník odpovedať netrúfa. Problémom sú najmä mutácie, ktoré pravidelne pribúdajú. V súčasnosti straší svet najmä mutácia Mí, ktorá bola objavená v Kolumbii, no nezaostáva za ňou ani variant C.1.2. s jej 59 mutáciami.

zdroj: TASR/Roman Hanc

Mí je v súčasnosti piatym kmeňom koronavírusu a Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za mutáciu, o ktorú by sme sa mali zaujímať. Podľa Public Health England zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, že Mí bude nakazeným spôsobovať vážnejší priebeh. Zároveň nie je dokázané, že je odolnejší voči očkovacím látkam. Informuje o tom portál The Independent

Svetová zdravotnícka organizácia však tvrdí niečo iné. Podľa ich slov sú súčasťou Mí ďalšie mutácie, ktoré môžu spôsobiť, že v porovnaní s predošlými kmeňmi koronavírusu bude Mí o niečo odolnejší. Na dokázanie tejto teórie je však potrebné vykonať niekoľko ďalších výskumov.

Zdroje: seznamspravy.cz, The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá