Koronavírus: Veľká časť nových prípadov je v jedinej firme. Nakazení sú najmä Ukrajinci

  • Vo firme Agromačaj bolo 19. augusta až 30 prípadov nákazy koronavírusom
  • Firma dala otestovať všetkých 800 zamestnancov
  • Všetci infikovaní sa javili ako zdraví, teraz sú na oddelenej ubytovni
AktualneSIU
  • Vo firme Agromačaj bolo 19. augusta až 30 prípadov nákazy koronavírusom
  • Firma dala otestovať všetkých 800 zamestnancov
  • Všetci infikovaní sa javili ako zdraví, teraz sú na oddelenej ubytovni

Sezónnych pracovníkov pozitívne testovali na koronavírus vo firme Agromačaj z Kráľovej pri Senci v okrese Senec. Spoločnosť sama priznala, že 19. augusta zaznamenala 30 prípadov potvrdenia ochorenia COVID-19 u zahraničných sezónnych pracovníkov z Ukrajiny. Všetkých izolovala do špeciálne vyčlenených ubytovacích priestorov. Prípady sa týkali dvoch ubytovacích zariadení, v ktorých bývali zamestnanci pracujúci na poliach.

Karanténa a testy

Na základe komunikácie s regionálnym úradom verejného zdravotníctva sme zamestnancov presunuli do karanténnej ubytovne oddelenej od našich ostatných zamestnancov. Rovnako sme identifikovali aj ich blízke kontakty, ktorých sme tiež umiestnili do samostatnej karanténnej ubytovne,“ povedal konateľ spoločnosti Juraj Mačaj.

V stredu pribudlo až 80 nových prípadov koronavírusu, najviac opäť v jednom meste

Ešte v predchádzajúcom týždni, okamžite po prvom výskyte ochorenia, vedenie firmy nariadilo plošné testovanie všetkých zamestnancov na vlastné náklady, vrátane agentúrnych pracovníkov i dodávateľov. „Chceli sme mať dokonalý prehľad o našich zamestnancoch, aby sme neohrozili žiadneho z našich kolegov. Celkovo sme tak urobili 800 testov, za ktoré sme zaplatili 50-tisíc eur. Vo všetkých ostatných prípadoch boli testy s negatívnym výsledkom. U nikoho z pozitívne testovaných sa pritom neprejavovali žiadne príznaky ochorenia COVID-19. Všetci pôsobili ako zdraví,“ dodal Mačaj.

Prijali opatrenia

Spoločnosť tvrdí, že už na jar sa pripravila na zvládnutie možnej situácie výskytu COVID-19. „Už v marci sme si pripravili krízový scenár, čo nám aktuálne veľmi pomohlo. Rozhodne to odporúčame každej firme s viacerými zamestnancami. Aj vďaka tomu sa nám podarilo situáciu rýchlo zvládnuť a v súčasnosti ostatní zamestnanci pracujú tak ako predtým, v bežnom režime znova za prísneho dodržiavania opatrení,“ konštatoval Mačaj.

Agromačaj je rodinná firma. V súčasnosti spoločnosť cez svoje dcérske podniky hospodári na 4 600 hektároch ornej pôdy. Zameriava sa hlavne na pestovanie intenzívnych plodín ako zemiaky, cibuľa, kapusta, cesnak, petržlen. Veľmi významné sú aj plodiny osivová kukurica, cukrová repa a pšenica.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech