Koronavírus vzal život desiatkam slovenských zdravotníkov. Len dnes zomreli ďalší traja

  • Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dnes oznámila smutnú správu
  • Na koronavírus zomrela prvá zdravotná sestra
  • Celkový počet zdravotníkov, ktorí podľahli koronavírusu, je však oveľa vyšší
nemocnica koronavírus
TASR/AP Photo/Pavel Golovkin
  • Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dnes oznámila smutnú správu
  • Na koronavírus zomrela prvá zdravotná sestra
  • Celkový počet zdravotníkov, ktorí podľahli koronavírusu, je však oveľa vyšší

Za životy iných obetoval ten svoj ďalší človek v prvej línii. „Naša kolegyňa prehrala boj s týmto ochorením dňa 29. decembra 2020. Je to prvá, nám známa obeť spomedzi sestier,“ uviedol riaditeľ Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Kober. Ochoreniu podľahla vo veku 55 rokov, stala sa tak ďalšou obeťou zákernej pandémie.

Ministerstvo zdravotníctva však pre Denník N potvrdilo, že iba dnes (utorok 5. januára) sme prišli o ďalších troch lekárov. Boli z Martina, Šale a Nitry. Celkovo priamo na COVID-19 zomrelo už osem zdravotníkov na Slovensku. Viacerí zomreli s pozitívnym testom, avšak príčina úmrtia bola iná. Až 30 tiel zdravotníkov však čaká na súdnu pitvu, keďže u nich existuje podozrenie, že zomreli práve na COVID-19.

Držiteľka ocenenia odhodlaná pomáhať

„Svoju starostlivosť poskytovala dlhé roky starším pacientom na oddelení dlhodobo chorých či v zariadení sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši. Vo VšNsP vo Veľkom Krtíši pracovala od roku 2012 na internom oddelení, od novembra 2020 na oddelení urgentného prímu. V období pandémie sa aktívne podieľala na prípravách a reprofilizácii covidových traktov,“ doplnil riaditeľ kancelárie SK SaPA. Bola tiež držiteľkou ocenenia Biele srdce na regionálnej úrovni, informuje SITA.

Koronavírus: Pribudlo 82 nových úmrtí a takmer 3 000 nových prípadov

Kober zároveň upozornil, že pri neustále sa zvyšujúcom počte zdravotníkov, ktorí sa pri výkone práce nakazili koronavírusom, je riziko, že počet obetí bude pribúdať. Je podľa neho potrebné pravidelne sledovať, zaznamenávať a analyzovať údaje o infekciách a úmrtiach zdravotníckych pracovníkov. „Zatiaľ sa tak nedeje a údaje sú ťažko dostupné,“ dodal. Rodine a príbuzným SK SaPA vyjadruje úprimnú sústrasť. Jana Becková prehrala svoj boj s COVID-19 29.12.2020.

Obetí je viacero

Pandémia si už v predošlých týždňoch vyžiadala svoje obete v radoch zdravotníkov. Prvou obeťou sa stal Rastislav Melek, iba 48-ročný lekár z Oravy, ktorý pred rýchlo sa šíriacim vírusom verejnosť varoval. Jeho žena, ktorá s ním pracovala na oddelení ako zdravotná sestra po jeho smrti zverejnila na sociálnej sieti status s odkazom pre ľudí.

„Nikdy som nepísala na Facebooku verejné statusy, ale teraz musím. Bola som jeho manželka 14 rokov, nikdy nebýval chorý. Zanechal ma tu aj s 10-ročným dieťaťom a neviete si ani len predstaviť, aká je to bolesť. Všetkým neveriacim odkazujem, áno, zomrel na COVID. CT pľúc to potvrdilo. Boli úplne zničené. A bol úplne zdravý. Takže všetci, čo píšu, že sa ich to netýka, je len otázkou času, kedy sa ich to dotkne,“ informuje Denník N.

Druhou obeťou bol 47-ročný lekár a vojak, Jozef Horňák z Nitry, po ktorom ostala dcéra s manželkou. Česť pamiatke týchto zosnulých vyjadrujú všetci zdravotníci, rovnako žiadajú verejnosť, aby ostala doma, a tak pomohla zlepšiť momentálny neúnosný stav.

Riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj na tlačovom brífingu informoval, že len v tejto nemocnici už prišli o život traja lekári práve kvôli pandémii. Šlo o urológa, internistu a pracovníka urgentného príjmu. Ďalší zdravotníci majú podľa neho dlhodobé následky ochorenia, no aj napriek slabosti a zhoršenému zdraviu pracujú.

Zdroje: SITA, Denník N, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech