Košice sa pýšia prestížnym titulom. Stali sa členom siete kreatívnych miest UNESCO

  • Doteraz sa to nepodarilo žiadnemu slovenskému mestu. Metropola Východu sa dostala do unikátneho projektu UNESCO Creative Cities Network.
collagekjj
Biela noc/Marko Erd photography, DIG gallery
  • Doteraz sa to nepodarilo žiadnemu slovenskému mestu. Metropola Východu sa dostala do unikátneho projektu UNESCO Creative Cities Network.

Košice sú všeobecne známe ako mesto kultúry. Napriek tmu, že tu nie je toľko pracovných či biznis príležitostí ako v Bratislave, nie sú Košice na kultúrny život o nič chudobnejší. Každoročne sa tu organizuje množstvo významných aj medzinárodných festivalov či koncertov, koná sa tu napríklad Art Film Fest, sú tu galérie, Kunsthalle, Kulturpark aj známa Tabačka, a mesto všetky podobné aktivity veľmi podporuje. Niet divu, že v roku 2013 sa Košice stali Európskym hlavným mestom kultúry. Práve tento titul priniesol nové príležitosti pre mestský rozvoj v oblasti umenia.

Fialové Košice :)
MAKBEDRIK DREAM PHOTO
:)

Posted by Matúš Makbedrik Vavrek on Monday, November 30, 2015

Teraz si Košice titul kultúrneho mesta potvrdili, keď sa stali jedným z nových 64 miest zo 44 krajín sveta, ktoré dostali možnosť participovať na projekte UNESCO Creative Cities Network. Informovali o tom kosicednes.sk. Celkovo je v skupine už 180 miest zo 72 krajín. Každé z nich sa orientuje na jednu hlavnú kreatívnu oblasť – literatúru, hudbu, film, dizajn, ľudové remeslá, gastronómiu či mediálne umenie. Z blízkeho okolia sa do výberu dostalo aj mesto Brno, ktoré reprezentuje hudbu alebo poľské mesto Lodž, ktoré reprezentuje filmové umenie.

Posted by DIG gallery on Saturday, July 22, 2017

 

Posted by DIG gallery on Tuesday, November 8, 2016

Východoslovenská metropola je tento rok jediným mestom z východnej Európy, ktoré je zamerané na Media Arts, teda mediálne umenie. Dôkaz o tom, že Košice v tomto smere vynikajú, poskytuje aj festival Biela noc, DIG Gallery či výstava MASS (Media Art Slovak Scene), kde v Kunsthalle prezentujú svoje diela študenti a absolventi mediálneho umenia. Košice tak dokazujú, že sú moderným mestom pre život a prepájajú umenie a kultúru s informačnými technológiami.

Nano vjs / Diogenov fraktál / SK
Foto: Marko Erd photography

Posted by Biela Noc on Monday, October 2, 2017

Na čo je vlastne účasť v tejto medzinárodnej sieti miest dobrá? Košiciam nepochybne umožní ďalší rozvoj v ceste k stále modernejšej a kreatívnejšej metropoly. Mesto získa dôležité kontakty na odborníkov a umelcov z celého sveta, s ktorými môže spolupracovať a vymieňať si znalosti a skúsenosti. Zároveň je to priestor pre vznik spoločných medzinárodných projektov alebo výmien. Zo skúsenosti toto zapojenie pomáha mestám v rýchlejšom rozvoji v kreatívnej oblasti, núti ich viac sa v nej realizovať, a jednoznačne prináša pozitíva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech