Košice sú preťažené, v nemocnici sa míňajú voľné prístroje. Je to najhorší stav za celú pandémiu

  • Košice majú pre vážne chorých pacientov voľných už len niekoľko high flow kyslíkových prístrojov
  • Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 ku 20
  • Prešovská nemocnica od 9. novembra obmedzila poskytovanie zdravotnej starostlivosti iba na akútnu zdravotnú starostlivosť
  • Nemocnica v Starej Ľubovni zažíva najhoršiu situáciu za celé obdobie pandémie ochorenia COVID-19
pandemia, koronavirus
TASR/Evgeniy Maloletka, UNICEF via AP
  • Košice majú pre vážne chorých pacientov voľných už len niekoľko high flow kyslíkových prístrojov
  • Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 ku 20
  • Prešovská nemocnica od 9. novembra obmedzila poskytovanie zdravotnej starostlivosti iba na akútnu zdravotnú starostlivosť
  • Nemocnica v Starej Ľubovni zažíva najhoršiu situáciu za celé obdobie pandémie ochorenia COVID-19

Situácia v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku, v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice, je veľmi vážna. COVID lôžka sú obsadené takmer na 90 percent. Denne tu hospitalizujú od 20 do 40 nových pacientov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„Ďalšej reprofilizácii a reorganizácii pracovísk na Rastislavovej ulici sa nevyhneme. Kapacity COVID lôžok však nemôžeme navyšovať donekonečna, pokiaľ chceme naďalej zabezpečovať aj takzvanú bielu medicínu pre necovidových pacientov,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Momentálne majú hospitalizovaných 232 pacientov s ochorením COVID-19 a voľných lôžok už zostáva len zopár.

„Výrazne sa však zhoršuje situácia s kritickými pacientmi, ktorých je štvrtina. Na umelej pľúcnej ventilácii je 13 ľudí, ďalších 26 potrebuje vysokoprietokový kyslík.“ 

Pre vážne chorých pacientov majú voľných už len niekoľko high flow kyslíkových prístrojov. „Je to naozaj vážne – rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta,“ dodal Slávik.

Vekový priemer pacientov s ochorením COVID-19 je u žien 62 rokov, u mužov 58 rokov. „Čoraz viac však pribúdajú aj mladšie ročníky, zaznamenávame úmrtia pacientov a mimoriadne ťažké stavy u ľudí tesne nad 50 rokov veku,“ konštatuje výkonný riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa. Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov.

Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 ku 20. „Po prvýkrát sme na umelej pľúcnej ventilácii zaznamenali plne zaočkovaného pacienta, absolvoval očkovanie dvomi dávkami vakcíny AstraZeneca. Ostatní pacienti, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilácii v UNLP, nie sú očkovaní,“ upresnil Beňa.

Situáciu zhoršuje aj stúpajúci počet zdravotníkov v karanténnej práceneschopnosti. „Tieto počty rastú zo dňa na deň, od septembra máme už takmer 90 zamestnancov v karanténe. Len za uplynulé dva novembrové týždne stúpol tento počet o viac než 50 zdravotníkov,“ povedal Slávik.

Ešte z druhej vlny pandémie majú stále práceneschopných viac ako 20 zamestnancov. Tí majú postcovidové následky, a preto si ich zdravotný stav vyžaduje ďalšiu liečbu.

„Nie je jednoduché organizačne zabezpečiť prácu, či už covidových alebo necovidových pracovísk. Personál všade chýba aj bez covidu,“ dodal.

Prešov rozširuje počet lôžok

Počet pacientov hospitalizovaných vo Fakultnej nemocnici s s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove s ochorením COVID-19 vzrástol od utorka uplynulého týždňa (9. novembra) o takmer 40 percent. Prešovská nemocnica v tejto súvislosti rozšírila počet lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Aktuálna kapacita COVID lôžok sa tak zvýšila zo 160 na 249.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, nemocnica reprofilizovala ďalšie lôžka na oddelení pediatrie, dermatovenerológie a psychiatrie.

NEMOCNICE V PREŠOVSKOM KRAJI HLÁSIA KRITICKÝ STAV Očkovanie chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19, čím…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Monday, November 15, 2021

„K dnešnému dňu je obsadených 203 lôžok. Trinásť pacientov je na umelej pľúcnej ventilácii, z tohto počtu je 12 neočkovaných,“ doplnil riaditeľ nemocnice.

V utorok 9. novembra bolo v nemocnici hospitalizovaných 146 pacientov, z toho 13 bolo napojených na umelej pľúcnej ventilácii. Nemocnica zároveň od tohto dátumu obmedzila poskytovanie zdravotnej starostlivosti iba na akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Prečo sa nenecháš zaočkovať proti koronavírusu? (hlasovať môžeš aj za viac možností)

Covid lôžka v Starej Ľubovni sú zaplnené na 100 %

Nemocnica v Starej Ľubovni zažíva najhoršiu situáciu za celé obdobie pandémie ochorenia COVID-19. Povedal to pre agentúru SITA riaditeľ nemocnice Peter Bizovský.

Situácia je podľa jeho slov alarmujúca, v súčasnosti sú lôžka na COVID oddeleniach zaplnené na 100 percent. Kopíruje tak podľa neho situáciu v celom Prešovskom kraji. 

Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú nepretržite obsadené, ďalší pacient sa naň dostane iba vtedy, keď niekoho odtiaľ preložia alebo niekto zomrie.

V Staroľubovnianskej nemocnici dnes majú obsadených všetkých 28 kyslíkových lôžok.

„Štyria ľudia sú na umelej pľúcnej ventilácii, čo je tiež plné. Sedem pacientov je na detskom oddelení, ide o päť pozitívnych detí, z nich jedno potrebuje kyslík, a umiestnený tam bol aj novorodenec s matkou po pôrode,“ informoval Bizovský.

Dodal, že iba na toto oddelenie by ešte možno vedeli zobrať päť detí.

K dnešnému dňu nemocnica podala pacientom 24 monoklonálnych protilátok. Ide o kombináciu kasirivimab/imdevimab pre pacientov s rizikom vážneho priebehu ochorenia COVID-19.

„Z nich išli trom pacientom, ktorí boli zaočkovaní, zvyšok predstavujú tí, ktorí zaočkovaní neboli. Tu je ďalší dôkaz toho, že očkovanie má význam a hlavne u ľudí nad 50 rokov veku,“ pripomenul riaditeľ nemocnice.

Dodal, že za celé obdobie súčasnej vlny pandémie skončil na umelej pľúcnej ventilácie podľa jeho slov len jeden zaočkovaný, ostatní sú všetci nezaočkovaní.

„Ventilácie pritom trvajú nekonečnú dobu, niekedy dva, niekedy tri týždne a nakoniec potom zistíte výsledok, ktorý je často smutný,“ uviedol.

Staroľubovniansky okres sa nachádza piaty týždeň v treťom stupni ohrozenia, teda v čiernej farbe. Zaočkovanosť okresu bola k 11. novembru na úrovni 35,74 %, v prípade ľudí vo vekovej skupine nad 50 rokov viac ako 59-percentná.

Ako informoval primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko, v piatok 12. novembra sa jednodávkovou vakcínou Janssen počas očkovania v miestnom kultúrnom dome nechalo zaočkovať 186 ľudí, očkovať sa tam bude aj nasledujúci piatok.

Zvýšený záujem o očkovanie eviduje aj nemocnica, ktorá len v piatok zaočkovala viac ako 400 ľudí, z toho 120 záujemcom podali prvú dávku vakcíny. Podľa Bizovského dostalo prvú dávku celkovo v okrese počas piatku viac ako tristo ľudí.

Polícia SR na svojom Facebooku vyzýva ľudí, ktorí ešte stále nie sú zaočkovaní prvou dávkou vakcíny, aby tak učili. Taktiež uvádzajú, že „zmeniť názor nie je hanba. Je pochopiteľné, že ste chceli počkať, je prirodzené, že ste sa neponáhľali, keď bola dobrá epidemická situácia. Teraz sú naše nemocnice už takmer plné, zostať nezaočkovaný je veľmi nebezpečné a je dôležité vedieť názor prehodnotiť.“

OČKOVANÍM PROTI SKOLABOVANIU ZDRAVOTNÍCTVA: POLÍCIA DOHLIADA NA BEZPROBLÉMOVÝ PRIEBEHPolícia aj naďalej dohliada na…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, November 15, 2021

Zdroje: SITA, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Facebook/Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie