Košický Luník IX patrí stále medzi najproblematickejšie oblasti na Slovensku. Takto by jeho situáciu vyriešili architekti

  • Košice vyhlásili urbanisticko-architektonickú súťaž na návrh novej podoby Luníka IX. Toto sú jej výsledky.
collage
dailymail.co.uk / Michal Gerda, Lucia Kostrubová
  • Košice vyhlásili urbanisticko-architektonickú súťaž na návrh novej podoby Luníka IX. Toto sú jej výsledky.

Stav Luníka IX je problémom, ktorý sa sám od seba nevyrieši. Od svojho vzniku sa toto sídlisko stalo akýmsi symbolom zlyhávajúcej integrácie rómskej komunity do väčšinovej spoločnosti .Mesto Košice preto vyhlásilo súťaž, ktorej cieľom je spraviť z Luníka IX nový, príťažlivejší model sídliska, ktorý umožní rodinám posun z ubytovania vo forme nocľahárne až k vlastnému bývaniu.

„Na sídlisku je potrebné vyriešiť problém bytovej otázky a to nielen jednorazovou výstavbou nových nájomných bytov pre obyvateľov sídliska, ale najmä novým, invenčným a udržateľným riešením, ktoré nasmeruje Luník IX k vyššej kvalite a bude pozitívne vplývať na spôsob života jeho obyvateľov,“ vyjadrilo sa mesto podľa portálu reality.etrend.sk.

Súťaž zorganizovalo mesto Košice v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj. Návrhy mali zahŕňať existujúcu a plánovanú zástavbu, ako aj nové návrhy objektov na bývanie. Cieľom bolo vytvorenie podmienok, v ktorých by si obyvatelia dokázali pomôcť sami, bez vplyvu na rozpočet mesta.

 

 

Foto: Michal Gerda, Lucia Kostrubová

Do súťaže sa zapojilo 24 tímov. Porota z desiatich najlepších návrhov nakoniec vybrala víťaza, ktorým sa stal návrh tímu v zložení Oto Nováček, Zuzana Capková, Marek Trebula, Patrik Bartas, Kristína Bogárová a Jakub Budaj.

„Víťazný kolektív rešpektoval existujúcu cestnú sieť, ale pre zlepšenie integrácie sídliska ju doplnil novým napojením sídliska na štvorprúdovú komunikáciu v bode križovatky Trieda KVP – Jedlíkova,“ hodnotila podľa portálu Archinfo.sk víťazný návrh porota.

Foto: Miriam Vyšňovská, Lenka Halčáková, Veronika Bruncková, Peter Špiesz

Je skvelé vidieť, že súťaže tohto druhu sa u nás pomaly začínajú objavovať viac a viac. Priekopníkom v tejto oblasti je najmä Leopoldov.

Košice tvrdia, že návrhy nezostanú iba na papieri, ale pokúsia sa ich čo najlepšie zapracovať do súčasného stavu. Uvidíme, do akej miery sa to podarí, ale je dobrým znamením, že mesto sa snaží už od začiatku do procesu zapojiť komunitu odborníkov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech