Kotleba sa pokúsil o rekonštrukciu Lučanského samovraždy, zavesil sa za krk na teplákovú bundu

  • Šéf strany ĽSNS Marian Kotleba je členom vyšetrovacej komisie, ktorá preveruje okolnosti samovraždy Milana Lučanského
  • Bývalý policajný prezident sa obesil koncom minulého roka, viacerí však pochybujú, že šlo o samovraždu
kotleba lsns
SITA/Branislav Bibel
  • Šéf strany ĽSNS Marian Kotleba je členom vyšetrovacej komisie, ktorá preveruje okolnosti samovraždy Milana Lučanského
  • Bývalý policajný prezident sa obesil koncom minulého roka, viacerí však pochybujú, že šlo o samovraždu

Vyšetrovacia komisia včera navštívila zariadenie, v ktorom bývalý policajný prezident Milan Lučanský spáchal samovraždu. Člen komisie Marian Kotleba si dokonca vyskúšal, či je možné vziať si život spôsobom, akým to vykonal Lučanský.

V rámci pokusu o rekonštrukciu situácie som sa pod dohľadom členov komisie a príslušníkov ZVJS pokúsil upevniť väzenskú teplákovú bundu na posteľ tak, ako ju našli príslušníci ZVJS, a následne sa na ňu „zavesiť“. Vydržal som tak možno 15 sekúnd v podstate bez problémov, trochu ma bolel krk,“ uviedol Kotleba na Facebooku.

Podotkol, že v procese stále vidí nezrovnalosti. Naznačil však, že dozorcovia boli v podozrení neprávom. „Musím vyzdvihnúť konanie prislušníkov ZVJS, ktorí generála v jeho cele našli. Ich konanie zhodnotil aj súdny lekár, ktorý je členom našej komisie, ako vysoko profesionálne a v skutku odborné,“ povedal šéf ĽSNS.

Dnes sa definitívne potvrdilo, že prvá udalosť z 9.12. nebol pokus o samovraždu. Tí, ktorí verziu o takomto…

Posted by Marian Kotleba on Monday, February 1, 2021

Vyšetrovali celé hodiny

Zhruba osem hodín trvala previerka špeciálnej komisie zriadenej na vyšetrenie okolnosti úmrtia policajného exprezidenta Milana Lučanského v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove.

Počas návštevy si členovia komisie prezreli priestory, v ktorých bol Lučanský umiestnený, a hovorili aj s personálom väznice – referentmi, dozorcami aj lekárkou, s ktorými sa Lučanský stretol. Riaditeľ prešovskej väznice spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou ich zbavili v tejto veci mlčanlivosti.

Prvé zranenie Lučanského vo väzbe nebolo pokusom o samovraždu. Potvrdil to Kotleba, ktorý je vo vyšetrovacej komisii

Podľa bývalej ministerky vnútra a členky strany Hlas – Sociálna demokracia (Hlas-SD) Denisy Sakovej ich odpovede vniesli väčšie svetlo do niektorých nejasností. „Naopak, niektoré odpovede si trochu navzájom odporovali, a preto sme vyžiadali ešte od pána riaditeľa ďalšie veci, ktoré chceme mať ako podklad pre komisiu.

Dohodli sme sa, že si ich najprv naštudujeme v Bratislave a následne sa rozhodne, či opätovne prídeme sem do Prešova do väznice a budeme sa ďalej pýtať, alebo prostredníctvom videokonferencie s technikom sa baviť o tom, čo sa stalo. Takže ešte máme veľa práce pred sebou,“ skonštatovala Saková.

Ako dodala, komisia nemá ucelený pohľad na vec, pretože nedisponuje všetkými podkladmi, ako sú lekárske záznamy a nemá ani kompetencie rozprávať sa s ošetrujúcim personálom nemocníc, kde bol Lučanský hospitalizovaný. „Preto sa spoliehame, ak budeme mať nejaké podnety, tak to určite budeme riešiť s orgánmi činnými v trestnom konaní, pretože ten diapazón informácií oni určite majú, ktorý my nemáme v takej podobe,“ uviedla Saková.

Komisia bola s postupom spokojná

Mariána Kotlebu (Kotlebovci – ĽSNS) podľa jeho slov prekvapilo, že z výpovedí zamestnancov prešovskej väznice vyplynulo, že orgány činné v trestnom konaní si dodnes nevyžiadali zdravotnú dokumentáciu, ani neboli vypočutí zdravotníci tohto zariadenia.

Prvé zranenie Lučanského vo väzbe nebolo pokusom o samovraždu. Potvrdil to Kotleba, ktorý je vo vyšetrovacej komisii

Dnešné zistenia komisie podľa poslanca potvrdili, že zásah príslušníkov Zboru justičnej a väzenskej stráže pri nájdení Lučanského bol vykonaný dobre a že incident z 9. decembra nemohol byť pokusom o samovraždu. „Zároveň všetci tí, s ktorými sme my dnes boli v kontakte, úplne jasne vylúčili nejaké samovražedné tendencie generála Lučanského aj vo vzťahu k tomu druhému incidentu. Nehovorím, že vylučujeme to, čo sa stalo teraz definitívne, ale že to jednoducho v tých výsluchoch vylúčili,“ zdôraznil Kotleba.

Odpovede dávali zmysel, hovorí Krúpa

Podľa Juraja Krúpu (OĽaNO) si vďaka výpovediam urobili ucelenejší obraz o udalostiach z 9. a 29. decembra. „V podstate odpovedali všetci ‚unisono‘. Všetky odpovede dávali zmysel a zhodovali sa s materiálmi, ktoré tu máme. Vždy môžete nájsť detail, ktorý vám nemusí sedieť, ale to sú detaily, ktoré neovplyvňujú celú situáciu takým zásadným spôsobom, aby sme mohli spochybniť to, čo sa tam v skutočnosti udialo,“ skonštatoval.

lučanský
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zároveň dodal, že kolegovia z komisie zatiaľ nekonkretizovali údajné rozpory, ktoré budú porovnávať aj na ďalšom stretnutí komisie na budúci týždeň. „Možno si kolegovia niečo všimli, čo nám nechcú povedať a možno, že sa to dozvieme až niekde na konci, keď sa bude robiť hodnotiaca správa. Tak sa necháme prekvapiť,“ uviedol.

Odpovede na otázky, s ktorými do väznice išiel, dostal podľa svojich slov aj Milan Laurenčík (SaS). „Na všetky otázky, čo som mal, mi odpovedali. Na druhej strane si musím vyhodnotiť, či tie odpovede mohli byť také, ako som ich dostal, pretože nie som odborník na procesy, ktoré tu môžu byť a ktoré sa tu vykonávajú. Takže ja si zistím na iných miestach, či to mohlo byť tak, ako mi odpovedali,“ informoval po návšteve.

Kto bol Milan Lučanský? Mafiáni z 90. rokov sa pred ním triasli, skončil za mrežami kvôli úplatkom za pol milióna

Samovražda, ktorá vyvolala pochybnosti

Komisia, ktorá prešetruje smrť policajného exprezidenta Milana Lučanského, mala previerku prešovskej väznice pôvodne naplánovanú na piatok 15. januára. Preložiť ju museli pre pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 u jedného z jej členov. Komisiu, pozostávajúcu zo 17 členov, zriadila za účelom objasnenia smrti bývalého šéfa polície ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Zastúpenie v nej majú okrem koaličných a opozičných poslancov napríklad aj zástupcovia médií, verejnej ochrankyne práv alebo prezidentky.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. V prvej polovici decembra podstúpil operáciu po tom, ako sa podľa vlastných slov v cele zranil. Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech