Kotlebovci prestrelili. Výzvu za odstránenie nenávistných bilbordov proti LGBT podpísalo už 10-tisíc ľudí

  • Za iniciatívou stoja mimovládne organizácie
  • V júni podali na Generálnej prokuratúre aj trestné oznámenie
Kotlebov bilboard
Peter Weisenbacher/ludskeprava.sk
  • Za iniciatívou stoja mimovládne organizácie
  • V júni podali na Generálnej prokuratúre aj trestné oznámenie

Zmiznú z ulíc pred voľbami propagačné materiály Mariana Kotlebu? Výzvu za odstránenie billboardov extrémistickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) podpísalo už 10-tisíc ľudí, informuje SITA.

Za iniciatívou stoja mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.o., ktoré v júni spustili online petíciu.

„Ochránime Slovensko pred LGBT a gender!“

V júni podali na Generálnej prokuratúre SR aj trestné oznámenie na túto stranu. Dôvodom je, že na rôznych miestach Slovenska sa objavili reklamné nosiče s tvárou predsedu strany Mariana Kotlebu a textom „Ochránime Slovensko pred LGBT a gender!“.

„K výzve na webe ludskeprava.sk sa k dnešnému dňu pridalo 10 116 Slovákov a Sloveniek. Je adresovaná firme, ktorá pútače prenajala, aby nenávistný obsah odstránila,“ povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Marian Kotleba sa štípe do tváre

Dodal, že s vedením firmy komunikovali a snažili sa jej vysvetliť, že stačí v texte zameniť jednu menšinu za druhú a vznikne heslo Ochránime Slovensko pred Židmi, aké používali Kotlebovi predchodcovia pred 100 rokmi. „Žiaľ, nikam to neviedlo, dúfame, že tlak verejnosti a firiem, ktoré u nich inzerujú a nechcú byť spájané s extrémistami, pomôže,“ dodal.

„Strana Kotlebovci -ĽSNS je extrémistický spolok inklinujúci k neonacizmu a fašizmu. Dokonca sa hlásia k tzv. Slovenskému štátu, ktorý počas vojny poslal na smrť viac ako 60 000 občanov a občianok Slovenska. Vodca tejto strany Marian Kotleba je známy popierač holokaustu. Neprekvapuje teda, že na svoju propagáciu využijú šírenie nenávisti a volanie po diskriminácii a porušovaní ľudských práv,“ píšu autori petície na webe.

„Inak sa totiž nedá ich aktuálny billboard vysvetliť. Ak uvážime vyššie uvedené inklinácie je dokonca možné sa obávať, že sa jedná o výzvu na fyzickú likvidáciu LGBT menšiny. Prekvapuje ale, že seriózne firmy ako Gryf poskytnú svoje reklamné plochy na takúto pofidérnu kampaň,“ tvrdia autori.

„Dovoľujeme si však upozorniť, že spolupráca s extrémistami môže mať devastačné následky na dobré meno spoločnosti, čo sa v budúcnosti môže prejaviť aj v záujme iných a omnoho väčších klientov,“ dodávajú.

OČTK už vo veci konajú

Strana Kotlebovci – ĽSNS vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína. Mimovládne organizácie aj právni experti opakovane navrhovali, aby bola rozpustená, pretože svojím programom, stanovami a činnosťou porušuje Ústavu SR a medzinárodné zmluvy.

„Podľa našich informácií orgány činné v trestnom konaní vo veci už konajú. Samozrejme, je vysoko nepravdepodobné, že by došlo k nejakému záveru ešte pred voľbami,“ uviedol právnik Inštitútu ľudských práv Daniel Grejták.

Firme, ktorá pútače prenajala, však odporúča sporné bilbordy odstrániť, pretože podľa jeho slov všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovania k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Trestná sadzba môže byť v tomto prípade až šesť rokov odňatia slobody, poukázal právnik.

Zdroje: SITA, Ľudské práva

Najnovšie videá

Trendové videá