Krajčí: Ak to takto s nakazenými na Slovensku pôjde ďalej, na konci októbra budú plné nemocnice

  • Minister zdravotníctva predpokladá, že na konci októbra nám nebudú stačiť infekčné oddelenia
  • Nemocnice sa tak budú musieť reprofilizovať
Marek Krajčí Minister zdravotníctva
TASR / Martin Baumann
  • Minister zdravotníctva predpokladá, že na konci októbra nám nebudú stačiť infekčné oddelenia
  • Nemocnice sa tak budú musieť reprofilizovať

Dnes Rádio Express odvysielalo diskusnú reláciu s Braňo Závodským, ktorý sa rozprával s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím o tom, ako Slovensko zvláda druhú vlnu koronavírusu.

Čísla chorých aj hospitalizovaných oproti prvej vlne výrazne stúpajú. Podľa Krajčího budú infekčné oddelenia mať čo robiť s novým prírastkom infikovaných, dokonca by sa kapacitne mali zaplniť už koncom októbra.

Aktuálne čísla za kraje hovoria jasne. Zatiaľ najviac takýchto prípadov má Prešovský 31, Košický 25, Žilinský 24, Banskobystrický 17, Bratislavský 16, Nitriansky 16, Trnavský  14, Trenčiansky 11. Celkovo 154. Dôležitý je však nárast. Minulý týždeň sme mali 133 prípadov a týždeň predtým 90. Keď nám to takýmto spôsobom pôjde ďalej, tak môžeme predpokladať, že na konci októbra nám nebudú stačiť infekčné oddelenia a budeme potrebovať reprofilizovať nemocnice. Čo znamená, že lôžka, ktoré momentálne sú poskytované na inú zdravotnú starostlivosť, budeme musieť použiť pre infikovaných,“ hovorí v rozhovore minister. 

Marek Krajčí Minister zdravotníctva
zdroj: YouTube / Braňo Závodský Naživo

Obavy z toho, že sa lekári boja a radšej sa vypíšu na PN-ku

V diskusii sa minister zdravotníctva vyjadril aj k otázke ohľadom kritiky pripravenosti nemocníc na druhú vlnu. Otázkou podľa neho stále ostáva aj to, aká bude kapacita a morálka doktorov na pracovisku.

Žiaľ riaditelia (pozn. red.: nemocníc) mi hovoria aj o takýchto prípadoch, že sa lekári obávajú a boja sa ísť do rizikových zón a radšej pôjdu na PN-ky. Ja však pevne verím, že lekári v nižšom veku budú statoční a pôjdu do tých zón. Myslím si, že pri správnom narábaní ochranných prostriedkov riziko nakazenia nehrozí,“ doplnil Marek Krajčí.

Aktuálna situácia na Slovensku

U nás situácia vonkoncom neutícha. Nielenže pribúda nakazených, nemocnice sa za posledné dva týždne začali plniť. Vo štvrtok pribudlo 235 prípadov nákazy koronavírusom, urobilo sa 5542 testov. Vyliečilo sa ďalších 102 ľudí, celkovo sa už zotavilo 3390 pacientov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Pandémia na Slovensku neutícha. Pribudlo viac ako 230 ľudí nakazených koronavírusom

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (48), Námestovo (12), Skalica (12), Snina (11), Trnava (10), Košice (9), Nitra (8), Topoľčany (8), Nové Zámky (7), Prievidza (7), Banská Bystrica (6), Dunajská Streda (6), Trebišov (6), Trenčín (6), Levice (5), Piešťany (5), Senica (5), Stará Ľubovňa (5), Žilina (5), Galanta (4), Liptovský Mikuláš (4), Michalovce (4), Tvrdošín (4), Bánovce nad Bebravou (3), Humenné (3), Poprad (3), Spišská Nová Ves (3), Žiar nad Hronom (3), Detva (2), Dolný Kubín (2), Ilava (2), Komárno (2), Prešov (2), Senec (2), a po jednom prípade v okresoch Brezno, Čadca, Lučenec, Malacky, Partizánske, Pezinok, Púchov, Ružomberok, Svidník, Turčianske Teplice a Veľký Krtíš. Je medzi nimi 116 žien a 119 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 89 rokov.

1000 sofistikovaných ventilácii a 1000 podporných na 5,5 milióna obyvateľov

V nemocniciach je hospitalizovaných 128 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 106 z nich. Na JIS je 10 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 12 pacientov. Momentálne počty podporných ventilácii sa uvádzajú na 2000.

Máme 1000 ventilácii s takzvaným sofistikovaným režimom, ktorý sa dáva ľuďom s úplným postihnutím pľúc vírusom a potrebuje za nich stroj dýchať a zvyšok, ďalších 1000, sú podporné ventilačné režimy. Tie sú u tých pacientov, pri ktorých zdravotníci bojujú, aby sa na ten ventilátor nedostali,“ dopĺňa minister Krajčí.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je 6256, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 403 055 laboratórnych testov. Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 je 39. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 2827.

Zdroje: covid-19.nczisk.sk, YouTube:  Braňo Závodský Naživo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech