Krajčí: Celoplošný skríning priniesol horšie výsledky ako jesenné testovanie

  • Od 8. februára prechádza Slovensko na COVID automat
  • Celoplošné testovanie nemalo taký efekt, ako vláda očakávala
aktualna
  • Od 8. februára prechádza Slovensko na COVID automat
  • Celoplošné testovanie nemalo taký efekt, ako vláda očakávala

Januárový skríning nemal taký efekt, ako plošné testovanie na jeseň. Kým novembrové testovanie znížilo výskyt koronavírusu na Slovensku o viac ako 50 %, januárové len o 23 %. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej besede.

Počas jesenného celoplošného testovania sa infekčnosť na Orave zrazila o 58 percent, po testovaní v Nitre sa to podarilo o približne 50 percent. Podľa Krajčího ide o veľmi závažné informácie, ktoré pravdepodobne hovoria o tom, že v regiónoch je oveľa vyššia prevaha nebezpečnejšej britskej mutácie koronavírusu.

skríning mapa
zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Od 8. februára začína automat

Zároveň informoval, že Slovensko od 8. februára 2021 prechádza na COVID automat. Momentálne je situácia taká, že na „semafore“ je celá krajina v čiernej farbe, teda najvyššom stupni varovania. Automat počíta s regionálnymi opatreniami, ak však budú prekročené určité parametre, celé Slovensko je automaticky v čiernej fáze.

Aby sme mohli prejsť na regionálny automat, celotýždňový priemer nových prípadov musí byť menší ako 4 000. Momentálne je na hodnote 4 894. Počet hospitalizovaných by musel byť nižší ako 3 000, v nemocniciach je však dnes 3 626 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. Ďalším parametrom je reprodukčné číslo, teda R0, ktoré musí byť nižšie ako 1,15.

covid automat mapa
zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Situácia v regiónoch je však stále veľmi vážna, aktuálne prevažujú bordové regióny. Najvážnejšia situácia je v okresoch Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom. Tretí stupeň varovania má 41 okresov, druhý stupeň 20 okresov a prvý stupeň má len okres Veľký Krtíš, kde je situácia aktuálne najlepšia.

Minister zdravotníctva tiež povedal, že aj keď počet nových prípadov koronavírusu klesol, na hospitalizáciách ani úmrtiach sa to zatiaľ neprejavuje. Najhoršia situácia je podľa neho v Bratislave. Nemocnica má hospitalizovaných viac ako 400 pacientov s koronavírusom a len dnes im pribudlo 35 nových, niektorých pacientov preto prevážajú do iných nemocníc.

Nemocnica v Nitre je oproti tomu už stabilizovaná a nie je taká preťažená, ako pred niekoľkými týždňami. Zlepšuje sa aj celková situácia so zdravotníckymi pracovníkmi. Viacerí sú už zaočkovaní alebo sa po prekonaní infekcie vracajú do práce. Podľa ministra nemocnice zatiaľ nápor zvládajú.

Očkovanie predsa len nebude také rýchle

AstraZeneca znižuje prisľúbené počty vakcín. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že túto informáciu dostal v stredu. „Takže nebude to ani tých 58-tisíc dávok, ako som hovoril,“ uviedol minister. Nespresnil však, koľko dávok tejto vakcíny má na Slovensko prísť.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech