Krajčí: Niektoré školy nechávame zatvorené. Opatrenia neuvoľníme, mohlo by to viesť k explózii infikovaných

  • Vláda dnes rokovala od 10:00
  • Pred 19:30 predstúpili pred kamery premiér Matovič s ministrami Hegerom a Krajčím
AktualneSIU
  • Vláda dnes rokovala od 10:00
  • Pred 19:30 predstúpili pred kamery premiér Matovič s ministrami Hegerom a Krajčím

Matovič hneď v úvode tlačovej konferencie informoval, že novo prijaté opatrenia všetko zásadne zmenia. 

Vzápätí premiér dodal, že s “jedným členom koalície” sa nie vždy na prijímaných opatreniach zhodne. Bolo, samozrejme, jasné, že hovorí o Richardovi Sulíkovi. Ako Matovič povedal, preto vedenie rokovania zveril Eduardovi Hegerovi. 

Matovič sa obom zúčastneným ministrom poďakoval za podnetné návrhy, vďaka ktorým môže začať covid automat od pondelka platiť. 

Premiér predtým, ako odovzdal slovo ministrom povedal, že kvôli britskému mutantovi ideme do ťažkého obdobia a môžeme očakávať, že tento variant čoskoro úplne nahradí pôvodný typ koronavírusu. 

Keď sa slova ujal Krajčí, hneď povedal, že medzi koaličnými partnermi žiaľ k úplnej zhode nedošlo, no k prijatiu opatrení došlo aj napriek tomu. Následne informoval o niektorých zmenách. 

Minister zdôraznil, že test platný 7 dní nebude vyžadovaný od pondelka, ale až od stredy. Zmenou je tiež to, že pokiaľ sa daná oblasť nenachádza v čiernej zóne, kvôli zamestnaniu už bude platnosť testu 14 alebo 21 dní.

Minister ďalej informoval, že z 1 962 pozitívne testovaných ľudí sa až u 74 % potvrdila prítomnosť britského mutanta. Upozornil však, že pri každom uvoľnení opatrení môže dôjsť k explózii infikovaných prípadov. 

Krajčí ďalej informoval, že máme 9 “čiernych okresov”, teda okresov s najvyšším počtom nakazených. Zamestnancom v týchto oblastiach test platí 7 dní, potrebujú ho od 10. februára. V bordových okresoch platí 14 dní, v červených až 21 dní.

Minister tiež povedal, že školy v čiernych okresoch ostávajú zatvorené. To, či sa školy otvoria v bordových okresoch, bude na zvážení jednotlivých RÚVZ.

Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 už ľudia nebudú potrebovať na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú cesty do prírody aj do iných okresov, avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom.

Minister tiež informoval, že vakcínami od firmy Astra Zeneca, ktoré prídu na Slovensko 8. februára, budú očkovať učiteľov zabezpečujúcich prezenčnú výučbu. Túto informáciu potvrdil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti. Skonkretizoval, že vakcíny budú určené učiteľom, ktorí učia prezenčne v materských a základných školách.

Gröhling napísal, že v priebehu nasledujúceho týždňa budú školám distribuovať respirátory a štíty. Štátne hmotné rezervy im na tento účel poskytnú 100-tisíc respirátorov a 21-tisíc štítov.

V ďalšej časti tlačovej besedy sa slova opäť ujal Igor Matovič a oznámil, že o 2-3 týždne bude už každý človek nakazený novým variantom. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech