Dáta bez pátosu: Krajčí straší plošným testovaním ako keby doma tlačil peniaze. Pribudlo vyše 1 700 nových prípadov

  • Pribudlo 1 735 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 8 996 PCR testov
  • Aktuálne je hospitalizovaných 963 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň
covid korona vírus
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Pribudlo 1 735 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 8 996 PCR testov
  • Aktuálne je hospitalizovaných 963 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň

Na Slovensku v sobotu 16. októbra pribudlo 1 735 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 8 996 PCR testov. 

Antigénny testami bolo pozitívne identifikovaných ďalších 276 ľudí s ochorením COVID-19. Viac ako 76 percent z nich nebolo očkovaných. Celkovo bolo v sobotu vykonaných 8 678 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (561), nasleduje Košický (312), Žilinský (273), Bratislavský (185), Banskobystrický (162), Trnavský (129) a Trenčiansky (76) a Nitriansky (37). Je medzi nimi 831 mužov a 904 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 208 556 a žien 228 829.

Pribudlo 13 nových úmrtí. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 846 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu zvýšil o 1. Aktuálne je hospitalizovaných 963 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. Potvrdené ochorenie má 889 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 81,89 percenta ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) je 101 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 104 ľudí.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 480 397. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 281 858 ľudí, uplynulý deň sa ňou zaočkovalo 303 ľudí. 

Celkový počet neaktívnych prípadov je 724 414. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, keďže zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Dáta bez pátosu: Nie je to také zlé

Dáta bez pátosu na svojom Facebooku upozorňujú na rozhovor s epidemiológom Martinom Pavelkom, ktorý je v epiteame a bol pravou rukou exministra Krajčiho. Analytici tvrdia, že situácia u nás nie je ani zďaleka taká zlá, ako hovorí Pavelka.

Čísla idú očakávaným smerom, ale VŠETKY kritické parametre sú PREKVAPIVO nízke. Dokonca sa možno ukáže, že máme veľmi, veľmi premorené obyvateľstvo hlavne v rurálnych-vidieckych okresoch, čoho dôkazom bude veľmi skoro Orava,“ uvádzajú.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí opakovane uviedol, že je potrebné masovo testovať a využiť na to antigénové testy. To však podľa analytikov nie je riešením, ktoré by sme v tejto situácii potrebovali.

(Pavelka) bol/je pravou rukou Mareka Krajčiho, ktorý opäť straší plošným testovaním ako keby doma tlačil peniaze. Veľmi pravdepodobne je za zatváraním škôl, čo malo byť zázračné riešenie, ktoré ako dnes pri „rýchlejšej“ delte vidíme: bolo nezmyselné a zbytočné. Bol s pánom Krajčím za nápadmi ako minúť nezmyselne vyše pol miliardy EUR na antigénové testovanie v asi 7-ich vlnách druhého SNP, celoplošného testovania, celonárodného skríningu a nestačilo mu/im,“ nešetria kritikou analytici.

❗️Dávajte si pozor, čo čítate. Psychická pohoda a duševné zdravie sú dôležité❤️"Tie čísla idú naozaj veľmi zlým…

Posted by Dáta bez pátosu on Sunday, October 17, 2021

Parametre sú podľa analytikov prekvapivo dobré a žiadna delta cunami sa aspoň zatiaľ nekoná. „Počty pozitívnych sú vysoké – na 2500 denne z PCR+AG, ale napriek tomu sú ostatné čísla prekvapivo nízke. Do nemocníc nejde 9 – 10 % z pozitívnych, ale asi len 5 %. V nemocniciach nemáme tisíce pacientov, ale približne 900, pacienti sa zdržujú v nemocniciach prekvapivo krátko.

Obetí máme v priemere 15 denne, čo nie je ani stovka, ani polstovka a ani 30. Z prepustených z nemocníc sme pri rovnakom víruse ako na jeseň v obetiach (percente úmrtí) na tretinových číslach – nie je to takmer 30 % z pacientov, ale skôr sa blížime k 10 % pacientov,“ vyratúvajú analytici.

Zdroj: NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie