Krajčí otvorene hovorí o celkom novej epidémii koronavírusu. Dôvodom má byť nový subtyp vírusu

  • Svet musí momentálne čeliť stále novým mutáciám nového koronavírusu
  • Ten komplikuje súčasnú pandemickú situáciu aj na Slovensku
krajčí, koronavírus
TASR/Jaroslav Novák
  • Svet musí momentálne čeliť stále novým mutáciám nového koronavírusu
  • Ten komplikuje súčasnú pandemickú situáciu aj na Slovensku

Marek Krajčí na dnešnej tlačovej konferencii zdôraznil vážnosť súčasnej epidemiologickej situácie v našej krajine. Poukázal na nový subtyp koronavírusu, ktorého charakteristiky sú podľa jeho slov natoľko iné, že „niektorí epidemiológovia hovoria dokonca o novej epidémii, s ktorou sa treba vysporiadať“.

Konštatuje, že táto mutácia je jedným z dôvodov, prečo sa aj napriek lockdownu situácia na Slovensku nezlepšuje a čísla sú stále vysoké. Podľa Krajčího je z epidemického hľadiska opodstatnené aj zatvorenie hraníc. Konštatoval, že prevalencia britskej mutácie koronavírusu na území Slovenska sa postupne zvyšuje.

Len nosenie respirátora nemusí stačiť. Slováci by mali zvážiť jeho prekrytie dodatočným rúškom

Informoval tiež, že karanténa ľudí s COVID-19 sa vzhľadom na nové mutácie predlžuje na Slovensku z 10 na 14 dní. Na 8 deň by mali pacienti podstúpiť test na zistenie typu koronavírusu a poisťovne ho budú uhrádzať.

„Budeme musieť premýšľať, ako zabrániť prílevu britskej mutácie a samozrejme aj juhoafrickej a brazílskej,“ povedal šéf rezortu práce Milan Krajniak s tým, že Slovensko našťastie vie kontrolovať prílety do našej krajiny. Upozornil však, že rizikový môže by príchod ľudí z letísk v okolitých štátov, kde aj v súčasnej situácii bežne pristávajú lietadlá napríklad aj z Británie.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Britskí vedci navyše oznámili, že variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa už od decembra šíri v Spojenom kráľovstve, pravdepodobne znova prechádza genetickými zmenami. Informovala o tom stanica BBC. Testy niektorých vzoriek odobratých v Británii ukázali mutáciu vírusu E484K, ktorú už zaznamenali na juhoafrickom a brazílskom variante vírusu.

Hoci táto zmena môže znížiť účinnosť vakcín, očkovacie látky, ktoré sa v súčasnosti používajú, by mali byť podľa vedcov stále účinné. Experti spolupracujúci s anglickým úradom pre verejné zdravie Public Health England (PHE) tento variant potvrdili v 11 prípadoch z celkového počtu 214 159 odobratých vzoriek.

Vedci z Harvardu: Nová mutácia vírusu ničí predstavy o letnom návrate do normálneho života

Julian Tang, odborník na vírusy z univerzity v meste Leicester, objav tohto variantu označil za „znepokojujúci vývoj“, ktorý však nebol „úplne neočakávaný“. Zdôraznil, aby ľudia dodržiavali lockdownové opatrenia. „Vírus sa inak bude môcť naďalej nie len šíriť, ale aj vyvíjať,“ povedal.

Ako na tlačovej konferencii ďalej uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, je dôležité si uvedomiť, že zákaz vychádzania v našej krajine naďalej platí. Slovensko je v čiernej zóne COVID automatu a pravdepodobne bude ešte niekoľko ďalších týždňov. Zároveň upozornil, že vzhľadom na to, že sa sprísnili kritériá na čiernu zónu, bude náročnejšie prejsť do miernejšej, bordovej zóny.

„Sprísnili sme kritériá na čiernu zónu, ktorá je momentálne v COVID automate a týmito sprísnenými kritériami dovolíme, aby mohli deti začať chodiť do škôl,“ povedal minister zdravotníctva. V čiernej a bordovej fáze COVID automatu treba počítať s pravidelným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý, doplnil Milan Krajniak.

Zdroje: BBC, TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech