Len nosenie respirátora nemusí stačiť. Slováci by mali zvážiť jeho prekrytie dodatočným rúškom

  • Vláda aj kvôli výskytu nových mutácií vírusu ľuďom dôrazne odporúča vyššiu ochranu dýchacích ciest
  • Na Slovensku sa dokonca schyľuje aj k zavedeniu nulovej DPH na respirátory typu FFP2 a FFP3
  • Záujem Slovákov o respirátory je vysoký, odborníci však odporúčajú nosenie dodatočného rúška aj na týchto typoch ochranných masiek
respirator, koronavirus
TASR/Martin Baumann,Friso Gentsch/dpa
  • Vláda aj kvôli výskytu nových mutácií vírusu ľuďom dôrazne odporúča vyššiu ochranu dýchacích ciest
  • Na Slovensku sa dokonca schyľuje aj k zavedeniu nulovej DPH na respirátory typu FFP2 a FFP3
  • Záujem Slovákov o respirátory je vysoký, odborníci však odporúčajú nosenie dodatočného rúška aj na týchto typoch ochranných masiek

Aj v súčasnej pandemickej situácii sa nájde množstvo ľudí, ktorí nosenie rúšok zatracujú, alebo ich nosia pod nosom ako symbol vzoru. Našťastie, veľkej väčšine ľudí, ktorí dôverujú vede, príde nosenie rúšok v spoločnosti cudzích ľudí už ako samozrejmosť.

O tom, že že rúška sú kľúčovým nástrojom na zníženie prenosu vírusu v spoločnosti vyšlo množstvo štúdií v recenzovaných multidisciplinárnych vedeckých časopisoch.

Nemajú lockdown a ani zatvorené reštaurácie. Toto je krajina, z ktorej by si malo Slovensko zobrať príklad

Len nedávno sme ťa informovali, že americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dokonca zvolilo odporúčanie, aby ľudia nosili pokojne aj viac rúšok naraz. CDC pritom naďalej odporúča nosiť respirátory len zdravotníkom, čo sa môže zdať v rozpore s vyhlásením nášho premiéra či šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího. 

Naši vládni predstavitelia na tlačových brífingoch viackrát povedali, že ľuďom dôrazne odporúčajú nosiť pre lepšiu ochranu pred vírusom respirátor typu FFP2.

Mal by štát zadarmo ľuďom rozdávať respirátory?

Vláda dokonca navrhla zaviesť nulovú sadzbu DPH na polomasky kategórie FFP2 aj FFP3. Vyplýva to z materiálu z dielne rezortu financií, ktorý v utorok večer odobrila vláda a poslala na prerokovanie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

„Účelom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby DPH na uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa,“ vysvetľuje rezort financií v materiáli. Vláda navrhla, aby toto opatrenie trvalo do 30. apríla tohto roka. Rezort predpokladá, že táto novinka zo štátnej pokladnice v tomto roku ukrojí viac ako 15 miliónov eur.

Len respirátor nemusí stačiť

Možno tak očakávať, že počet Slovákov, ktorí vymenia rúška za odporúčané respirátory bude len narastať.

Marek Kajan z projektu Očami farmácie však ľudí upozorňuje, že masky typu FFP2 sú síce špeciálne dizajnované tak, aby poskytovali dobrú ochranu, avšak často nepriliehajú úplne ideálne na tvár a umožňujú prúdenie vzduchu zo strán.

koronavirus, rusko
zdroj: TASR/AP

Aj preto odborníci v prípade nosenia respirátorov, odporúčajú zvážiť použitie dodatočného rúka, ktoré tieto nedostatky prekryje. Kľúčom k úspechu je prekryť rúškom aj tie medzery, ktoré respirátor nedokázal, nakoľko vieme, že vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní.

Prečo zrazu potrebujeme zvýšenú ochranu? 

Dôvodom, prečo sa v posledných týždňoch čoraz viac hovorí o nutnosti používania masiek s vyšším stupňom ochrany, je aj skutočnosť, že vo svete sa objavili nové mutácie vírusu. Napríklad britská či africká mutácia sa dokážu šíriť oveľa efektívnejšie

„Neznamená to, že vírus zrazu dokáže prechádzať cez steny a rúško mu nerobí problém. Mutácie však spôsobili, že vírus je efektívnejší v napádaní našich buniek,“ objasňuje Kajan a konštatuje, že kým v 2020 bolo potrebné určité množstvo vírusu na nakazenie sa, dnes v 2021 už stačí len polovica tejto dávky.

Zatiaľ čo v 2020 bolo potrebných aspoň 15 minút na to, aby sme sa nakazili v miestnosti, kde sa nachádza infikovaný, dnes v 2021 vírusu stačí už len 7 minút.  

Slovenské mestá nechcú čakať na vládu, zadarmo svojim obyvateľom rozdajú ochranné respirátory

Koniec doma ušitým rúškam?

Francúzsko najnovšie dokonca vyslovene zakázalo nosiť na verejnosti niektoré typy podomácky vyrobených rúšok, ktoré podľa tamojších úradov neposkytujú dostatočnú ochranu pred nákazlivejšími variantmi nového koronavírusu. Informoval o tom v pondelok denník The Guardian.

K tomuto nariadeniu zverejnenému v piatok vláda podľa ministra zdravotníctva Oliviera Vérana pristúpila po odporúčaní odborníkov. „Rada pre verejné zdravie rovnako ako ja odporúča, aby Francúzi nenosili rúška, ktoré si vyrobili doma,“ uviedol Véran. Odporúčanie sa podľa neho týkalo aj priemyselne vyrábaných látkových rúšok s nižšími filtračnými vlastnosťami, ktoré patria do takzvanej druhej kategórie.

Ako pripomína The Guardian, látkové rúška prvej kategórie filtrujú 95 % častíc o veľkosti tri mikrometre, zatiaľ čo tie v kategórii dva filtrujú iba 70 %. Naopak, chirurgické rúška filtrujú 95 % týchto častíc a respirátory typu FFP2 filtrujú 94 % ešte menších častíc s veľkosťou len 0,6 mikrometra.

Zdroje: pnas.org, Facebook/ Očami farmácie, korona.gov.sk, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá