Nemajú lockdown a ani zatvorené reštaurácie. Toto je krajina, z ktorej by si malo Slovensko zobrať príklad

  • Island patrí medzi krajiny, ktoré si s pandémiou COVID-19 vedú ukážkovo
  • Úspech krajiny však nie je postavený len na skutočnosti, že ide o ostrovnú krajinu
  • Hlavné slovo tu majú vedci a analytici, ktorí vychádzajú z dát zozbieraných vďaka spolupráci súkromného a štátneho sektora
island
Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir/ TASR/AP, Unsplash/Tom Podmore
  • Island patrí medzi krajiny, ktoré si s pandémiou COVID-19 vedú ukážkovo
  • Úspech krajiny však nie je postavený len na skutočnosti, že ide o ostrovnú krajinu
  • Hlavné slovo tu majú vedci a analytici, ktorí vychádzajú z dát zozbieraných vďaka spolupráci súkromného a štátneho sektora

Island – ostrovný štát neďaleko Grónska považovaný za súčasť Európy má okolo 364 000 obyvateľov. Celkovo tu bolo od vypuknutia pandémie zaznamenaných 6 000 ľudí s koronavírusom. Za dnešný deň v krajine nepribudol žiaden nový prípad. Ochoreniu COVID-19 tu v rámci celej pandémie podľahlo 29 ľudí.

V tamojších nemocniciach bolo hospitalizovaných spolu 324 ľudí s novým koronavírusom, z ktorých 53 skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti. V súčasnosti je tu s koronavírusom hospitalizovaných 14 ľudí, vyplýva to z oficiálnych štatistík krajiny.

VEDCI: Nový koronavírus definitívne pochádza z Číny. Vírus sa tu však mohol objaviť skôr, ako krajina priznáva

Najvyšší denný prírastok zaznamenala severská krajina v polovici októbra, kedy pribudlo 291 nakazených. Odvtedy počet pozitívnych prípadov klesal. Tamojšia vláda, na čele s premiérkou Katrín Jakobsdóttir, rýchlo zaviedla potrebné opatrenia – obmedzila počet ľudí, ktorí sa môžu stretávať ( maximálne 20), zaviedla povinné rúška, uzavrela posilňovne či bary a zakázala kultúrne podujatia.

Reštaurácie a obchody zostali aj naďalej otvorené. Podľa vlády by ich uzatvorenie bolo pre krajinu likvidačné, tak ako zavedenie obmedzení na hraniciach, ktoré sú aj momentálne stále otvorené.

Úspech v boji s pandémiou sa tu začal formovať už na jej začiatku, kedy spojil sily súkromný sektor a vláda. Spoločne otestovali viac ako polovicu obyvateľov Islandu, bez ohľadu na to či mali alebo nemali príznaky. U každého nakazeného sekvenovali genetický materiál vírusu a efektívne riadili priebeh pandémie, o ukážkovom kroku krajiny informuje prestížny časopis Nature.

Islandská vláda pritom v boji s COVID-19 urobila niečo, o čom sa nám na Slovensku zatiaľ môže len snívať. Pandemický plán, podľa ktorého vláda postupuje a riadi krajinu, Island schválil už dva mesiace predtým, ako sa v krajine objavil prvý prípad nákazy. Všetko tak funguje ako podľa hodiniek, každý vie čo robiť a čo očakávať.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Krajina už od začiatku vedela, že kľúčom k úspechu je izolácia, karanténa a trasovanie kontaktov. Dnes môže o testovanie požiadať ktokoľvek. Na test sa bez problémov zaregistruješ online, v testovacom centre sa následne preukážeš čiarovým kódom v telefóne. Výsledky dostaneš do 24 hodín. Ak je test pozitívny, nakazený je zaregistrovaný v centrálnej databáze a do monitorovacej služby, ktorá poskytuje telemedicínu.

Zdravotná sestra alebo lekár nakazenému pravidelne volajú, aby zdokumentovali priebeh choroby. Údaje putujú do národného systému, ku ktorému má prístup vládna agentúra aj súkromné laboratóriá, ktoré informácie vyhodnocujú a získavajú tak dôležité dáta.

V každej vzorke sa zisťuje množstvo vírusu, aby sa určil indikátor nákazlivosti a priebeh ochorenia. Vedci tiež pravidelne sekvenujú RNA vírusu, aby mohli určil kmeň vírusu, a tak zistiť odkiaľ pochádza a ako sa šíri populáciou.

Experti zistili, že väčšina počiatočných prípadov bola importovaná z obľúbených lyžiarskych destinácií, zatiaľ čo k neskoršiemu prenosu došlo hlavne lokálne, v rámci rodín.

„Akonáhle sme začali generovať dáta, nemohli sme odolať pokušeniu začať z toho vyťahovať niečo zmysluplné,“ hovorí zakladateľom genetickej firmy deCODE Kári Stefánsson.

Výsledky islandského experimentu sú mierne limitované malým počtom zaznamenaných prípadov a veľkou homogenitou tamojšej populácie. Treba však spomenúť, že Islanďania boli napríklad na jar, kedy väčšina krajín testovala iba ľudí so silnými príznaky, schopní otestovať aj bežnú populáciu. Vďaka tomu objavili nákazu u 13,3 % z 9 199 náhodne otestovaných ľudí. Navyše zistili, že 43 % z pozitívnych prípadov nemalo vôbec žiadne príznaky.

Ég flutti stefnuræðu mína í kvöld og fjallaði þar um heimsfaraldur, efnahagsmál, atvinnumál og loftslagsmál. Öll stóru…

Posted by Katrín Jakobsdóttir on Thursday, October 1, 2020

„Táto štúdia bola prvá, ktorá poskytla vysoko kvalitné dôkazy o tom, že infekcie COVID-19 sú často asymptomatické,“ hovorí pre Nature Jade Benjamin-Karen Steffenová-Chungová, epidemiologička z Kalifornskej univerzity v Berkeley.

Islandskí vedci tiež ako prví zistili, že deti do 10 rokov majú asi polovičné riziko nákazy ako deti staršie ako 10 rokov, čo neskôr potvrdilo niekoľko ďalších štúdií.  Tamojší vedci pripisujú druhú vlnu, ktorá zasiahla väčšinu krajín sveta, vrátane Slovenska tzv. Pandemickej únave. Je to stav,  kedy ľudia po mesiacoch dodržiavania pravidiel, upúšťajú z ostražitosti a pravidlá ignorujú.

Očkovací preukaz vybavia online

Ako sme ťa už pred časom informovali, štáty EÚ uvažujú o tom, že by pred letnou turistickou sezónou mohli zaviesť spoločné očkovacie certifikáty, ktoré by uľahčili cestovanie v rámci schengenského priestoru. Nakoľko ide Islandu očkovanie ako po masle, začali sa púšťať aj do poskytovania týchto certifikátov.

V krajine dostalo dve dávky vakcíny proti COVID-19 už viac ako 4 800 ľudí. Automaticky tak majú nárok na zisk digitálneho certifikátu, o ktorý môžu už teraz žiadať online.

„Cieľom je uľahčiť pohyb medzi krajinami, aby jednotlivci mohli pri hraničných kontrolách predložiť osvedčenie o očkovaní, a boli tak oslobodení od obmedzujúcich opatrení na hraniciach v súlade s pravidlami danej krajiny,“ uviedlo ministerstvo.

Pre Islanďanov je využiteľnosť týchto certifikátov zatiaľ len čisto teoretická, nakoľko ich platnosť zatiaľ nie je medzinárodne uznávaná. Už čoskoro sa však môžu veci celkom zmeniť. Samotný Island je pripravený vpúšťať na svoje územie bez kontrol držiteľov očkovacích certifikátov z krajín EÚ.

Zdroje: Nature, government.is, covid.is

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech