VEDCI: Nový koronavírus definitívne pochádza z Číny. Vírus sa tu však mohol objaviť skôr, ako krajina priznáva

  • Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pokročil
  • V oblasti skúmania pôvodu nového koronavírusu dospel k zaujímavým novým zisteniam
APTOPIX_Virus_Outbreak_China_Investigators238074752437
AP Photo/Ng Han Guan
  • Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pokročil
  • V oblasti skúmania pôvodu nového koronavírusu dospel k zaujímavým novým zisteniam

Tím Svetovej zdravotníckej organizácie vyslaný do Wu-Chanu čelí veľkej výzve. Jeho úlohou je zistiť, čo je pôvodcom vírusového ochorenia COVID-19, a tiež ako a kde vlastne vírus vznikol.

Odborníci analyzovali tisícky pacientov, ktorí už ochorenie prekonali, a dospeli k záveru, že vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 vznikol v októbri roku 2019. Vedci tiež predpokladajú, že vírus sa mohol do Wu-Chanu importovať z čínskej provincie Chu-pej. 

Vládny dokument, ktorý uverejnil hongkonský denník South China Morning Post uvádza, že prvým človekom nakazeným vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, bol 55-ročný muž práve z provincie Chu-pej. Tento prípad je však datovaný až na 17. novembra.

Slovákov čakajú ťažké týždne, zákaz vychádzania by sa mohol ešte sprísniť

Výskumný tím WHO však predpokladá, že prvé prípady sa vyskytli ešte skôr, neboli však zaznamenané a diagnostikované ako nový koronavírus. Toto zistenie podporujú aj tvrdenia amerického ministerstva zahraničia, podľa ktorých na jeseň v roku 2019 ochorelo na „chrípku“ hneď niekoľko zamestnancov z Institute of Virology vo Wu-chane. 

Je však známe, že čínska diktatúra sa dlhodobo nestotožňuje s tým, že pôvodcom nového koronavírusu je práve ich krajina. Nie je tajomstvom, že príchod výskumného tímu WHO sa krajina snažila bojkotovať, a aj v súčasnosti existujú obavy o tom, či bude krajina spolupracovať. 

zdroj: AP Photo/Ng Han Guan

Čínski analytici totiž dlhodobo hlásajú pochybné teórie o tom, že vírus sa obajavil za ich hranicami. V ich analýze publikovanej koncom minulého roka tvrdia, že vírus by mohol teoreticky pochádzať z Indie, Bangladéša, Austrálie, Ruska, Srbska, Grécka, Talianska či USA. Obviniť však dokonca neváhali ani našich susedov – Českú republiku. Vírus, ktorý sa objavil vo Wu-chane, je podľa nich len mutáciou vírusu z niektorej z týchto krajín. 

Ako však uvádza aj portál Daily Mail, pochybné postoje Číny nie sú založené na žiadnych relevantných zdrojoch či výskumoch, na rozdiel od novej americkej štúdie, pod ktorú sa podpísali odborníci na molekulárnu epidemiológiu z Ústavu pre genomiku a evoločnú medicínu z Temple University vo Philadelphii.

Na svoj výskum použili modelovacie techniky vyvinuté na sledovanie rakovinových mutácií, ktoré im pomohli vystopovať „pôvodcu“ SARS-CoV-2. Ako hovorí jeden z autorov štúdie, Sergei Pond: „Všetky genetické dôkazy potvrdzujú, že tento vírus pochádza z Číny.“

Úlohou výskumného tímu WHO bude aj potvrdenie/vyvrátenie skutočnosti, že nový koronavírus prešiel z netopierov na ľudí. Skúmať však budú aj už spomínaný Institute of Virology vo Wu-Chane, nakoľko existujú podozrenia, že vírus bol dokonca umelo vytvorený tu. Zistenia vedeckého tímu budú priebežne aktualizované a zverejňované. 

Zdroje: South China Morning Post, Daily Mail, papers.ssrn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech