Krajčí: Pandemická komisia schválila závažné opatrenia, mohli by odvrátiť český scenár

  • Minister zdravotníctva verí, že balíček opatrení Ústredný krízový štáb odobrí a tie prinesú svoje ovocie
  • MIKULEC: Pripustil obmedzenia súvisiace s prechodom cez hranice
befunky-collage-11-1090x610
TASR / Martin Baumann
  • Minister zdravotníctva verí, že balíček opatrení Ústredný krízový štáb odobrí a tie prinesú svoje ovocie
  • MIKULEC: Pripustil obmedzenia súvisiace s prechodom cez hranice

Pandemická komisia vlády schválila závažné opatrenia. Tie by mohli by odvrátiť český scenár, ktorý Slovensku v súčasnosti reálne hrozí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí to uviedol pred nedeľňajším rokovaním Ústredného krízového štátu. Krajčí verí, že balíček opatrení Ústredný krízový štáb odobrí a tie prinesú svoje ovocie. V ďalších dňoch by sme tak podľa šéfa rezortu zdravotníctva mohli očakávať, že sa podarí krivku infikovaných, ktorá veľmi strmo rastie hore, zvrátiť.

Minister tiež pripomenul, že testovacie kapacity sa navýšili na 10-tisíc, ale laboratóriá sú schopné otestovať až 15-tisíc vzoriek denne. Záleží to napríklad aj od toho, ako zamestnanci laboratórií ‚nadčasujú‘, či koľkokrát sa dajú vzorky do strojov. Zvyšujú sa aj počty mobilných odberových miest, ktorých je v súčasnosti 82.

„Budeme robiť všetko pre to, aby sme dokázali testovať čo najviac a aby sme nikdy nedosiahli strop kapacít, ktoré bude Slovenská republika potrebovať,“ povedal minister. To sa podľa neho doteraz aj podarilo, pretože všetci, ktorí to potrebujú, sú testovaní. „A snažíme sa zháňať aj dostatok materiálu, aby testovaní mohli byť,“ uzavrel Krajčí.

MIKULEC: Pripustil obmedzenia súvisiace s prechodom cez hranice

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) pripustil, že Ústredný krízový štáb dnes môže rozhodnúť aj o obmedzeniach súvisiacich s prechodom ľudí cez hranice. Mikulec to povedal na Úrade vlády pred zasadaním Ústredného krízového štábu.

„Je možné, že zavedieme obmedzenia týkajúce sa hraníc. Ale uvidíme, ako sa dohodneme vzhľadom aj na počty nakazených v susedných krajinách,“ povedal Mikulec.

Ústredný krízový štáb zasadá na Úrade vlády SR od 10:00. Predseda vlády Igor Matovič aj minister zdravotníctva Marek Krajči (obaja OĽaNO) avizovali, že v súvislosti s prudkým nárastom počtu nových prípadov možno od krízového štábu očakávať zavedenie prísnejších opatreni.

V prípade zatvárania prevádzok sa musia prijať aj kompenzačné opatrenia

Strana Za ľudí tvrdí, že v prípade zatvárania prevádzok sa zároveň musia prijať aj kompenzačné opatrenia. Najtvrdšie opatrenia treba podľa predsedníčky strany a ministerky investícií Veroniky Remišovej prijímať na regionálnom princípe. Štát musí podľa nej na svojej strane ďalej zlepšovať systém testovania a trasovania. „Budeme presadzovať, aby vláda rýchlo a efektívne pomáhala ľuďom pracujúcim v zatvorených prevádzkach, ľuďom, ktorí nemôžu pre opatrenia pracovať alebo musia byť doma s deťmi,“ uviedla Remišová.

Dodala, že najtvrdšie opatrenia, ktoré dopadnú na ekonomiku, malé a stredné podniky, ale aj na školy a občanov, treba prijímať na regionálnom princípe. „Napríklad na Orave je z dôvodu šírenia vírusu s ohniskom najmä na svadbách a rodinných oslavách desaťkrát horšia situácia ako v Bratislave a až 20-krát horšia situácia ako vo Zvolene,“ skonštatovala. Ústredný krízový štáb v nedeľu rokuje o opatreniach, ktoré navrhla v sobotu (10. 10.) Pandemická komisia vlády SR. Pandemickú komisiu aj krízový štáb zvolali pre rastúci počet infikovaných.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK