Krajčí: Pfizer nám opäť kráti dodávky, tempo očkovania sa spomalí. Učitelia dostanú vakcínu AstraZeneca

  • Pfizer opäť dodá menej očkovacích látok, ako sľúbil, skomplikuje to najmä podanie druhej dávky vakcíny
  • Krajčí oznámil očkovanie učiteľov, dostanú sa k nemu aj mladší pedagogickí pracovníci
20200912_tk_opatrenia_08746355
TASR/Jaroslav Novák
  • Pfizer opäť dodá menej očkovacích látok, ako sľúbil, skomplikuje to najmä podanie druhej dávky vakcíny
  • Krajčí oznámil očkovanie učiteľov, dostanú sa k nemu aj mladší pedagogickí pracovníci

Štát v najbližších týždňoch plánoval naozaj masívnu vakcináciu. Komplikácie však spôsobuje dodávateľ vakcín, spoločnosť Pfizer. Najbližšia várka nebude obsahovať toľko kusov očkovacej látky, koľko malo prísť. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej besede.

S dodávkami vakcín od Pfizeru bol pritom problém už minulý mesiac. Kvôli rozširovaniu výroby budú dočasne krátené dodávky vakcín a štáty tak dostanú menej ampuliek, ako si objednali. Minister Krajčí hovorí, že to môže mierne spomaliť proces vakcinácie najmä u ľudí, ktorí čakajú na druhú dávku. „Budúci týždeň dúfam príde ďalšia zásielka vakcín od AstraZeneca,“ povedal minister.

Momentálne sme druhá najrýchlejšie očkujúca krajina v EÚ, toto tempo sa však podľa ministra spomalí práve kvôli spomaleným dodávkam vakcín.

Dobrú správu však priniesol učiteľom. Tí sa už čoskoro budú môcť zaregistrovať na očkovanie, pričom k vakcíne sa dostanú aj mladší učitelia a vychovávatelia. „Prišlo 21 600 dávok vakcíny od AstraZeneca, ktoré použijeme na očkovanie pedagogických zamestnancov. Ministerstvo školstva zabezpečí ich zoznam,“ povedal Krajčí.

Minister školstva Branislav Gröhling vysvetlil, že riaditelia škôl dostanú dotazníky, ktoré učitelia vyplnia. Učitelia budú rozdelení na skupiny do 55 rokov a nad 55 rokov. Pedagogickí pracovníci do 55 rokov sa budú očkovať už tento víkend, teda 13. a 14. februára. Pôjde o pedagogických zamestnancov materských škôl, škôl prvého stupňa, končiacich ročníkov stredných škôl a pedagogickí pracovníci špeciálnych škôl a to vrátane asistentov a vychovávateľov.

Pedagógovia nad 55 rokov prakticky bez rozdielu sa môžu očkovať od pondelka 15. februára. „Riaditelia dostanú ešte dnes informácie pre pedagógov. Pedagóg sa pri očkovaní preukáže potvrdením, ktoré vystaví riaditeľ školy,“ spresnil Gröhling.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech